Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 781

duminică, 22. aprilie 2018, 10:13

Bravo Mane !!!! Trebuie sa iasa si aia mari la atac :ochi: :noroc:


Mersi, am insistat vreo 3 ore pe intuneric in speranta ca intra ceva mai mare insa aia de 2m nu erau acolo :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 782

duminică, 22. aprilie 2018, 15:49

bine Mane :apl: ... pana la urma a fost bine chiar daca ti doreai mai mari ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 783

duminică, 22. aprilie 2018, 16:53

bine Mane :apl: ... pana la urma a fost bine chiar daca ti doreai mai mari ...


Mersi! Chiar nu glumesc cand zic ca acolo cred ca e locul de intalnire al somnilor mici, cei mari isi petrec timpul in alte parti :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4 784

marți, 24. aprilie 2018, 08:08

Frumoase capturi Marian,felicitări!!! :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 785

marți, 24. aprilie 2018, 19:07

Frumoase capturi Marian,felicitări!!! :bucuros2:


Mersi Cataline! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 786

sâmbătă, 28. aprilie 2018, 06:46

Pe 1 Mai se deschide si in Franta sezonul de spinning :bucuros2:
Poate ajung si eu sa mai postez cite ceva pe aici :rizi: timpul asta liber ne omoara... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 787

sâmbătă, 28. aprilie 2018, 21:29





Lebada si basu' au batut carasu'..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

4 788

sâmbătă, 28. aprilie 2018, 23:33

Stiuca

Stiuca 1,04 m, 8kg, prinsa in balta de la Sanpaul, jud. Harghita.
»Adrian Sb« a atasat urmatoarele fisiere:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 789

duminică, 29. aprilie 2018, 00:14

superb Adriane ... atat pestle cat si poza. Felicitari
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 790

duminică, 29. aprilie 2018, 08:12

Am zis-o dintotdeauna, decat sa caut captura capitala, prefer activitate chiar daca pestii nu sunt de talie mare. Ajunsi pe locatia fermecta populata cu bass ,stiuca somn si salau, am avut surpriza sa aflam ca nu e permis decat pescuitul cu naluci soft armate pe un singur carlig..de fapt ideea era sa nu fie triple pe naluca..Nah, si uite asa toata flota de woblere mai putin o broscuta armat cu single hook o ramas in portbagaj. Aveam regrete cu privire la niste gume pintail ramase acasa, dar asta este..Incinta nu este mare ca si arie, este foarte frumos amenajata si ce e mai important are sursa de apa proaspata nonstop, deci nu o sa avem de-a face cu pesti sufocati de prea putin oxigen..Portiuni din mal sunt consolidate cu bolovani si asta ar putea fi prima tinta care merita explorata , ca sa nu pierdem vremea cu cautarea pragurilor pe o balta unde nu am pescuit niciodata. Basca in coada baltii o zona cu crengarie inundata care m-a atras din prima, ca un magnet..Este foarte cald si cativa stationaristi stau lesinati linga feedere cimentate parca in peisaj..Unul are pe un feeder asezat oblic cu varful in sus , pe suport, un cloptel dublu pe varf si o bambina mare ,rotunda..Deh, semnalizare la maximum))..Trecem de stationaristi cautand cu privirea ceva urme de activitate..Lansam ici colo, tatonand..apa nu prea adinca 1-2m mici gropi, fund tare accidentat..e misto..Ajunsi linga crengi , lansam cat mai liniar cu malul..vad linga o piatra o spinare mica..joc guma linga peste si hatz..ma trezesc cu un bass in lanseta..lumanare si se duce..Eh, asta este pescuitul care imi place..am luat la pas toata zona explorand in special malurile si zona din pelicula, caci se pare bassii cautau apa mica , mai calda, de linga maluri..Nu stiu cati am prins ca le-am pierdut numarul..au intrat atat pe gume cat si pe broscuta, fara probleme..Mi-a intrat si o stiuca mica, care am apucat sa o salt inainte sa taie, dupa care am pus o struna de fluorocarbon..A mai venit cineva la spining , si a prins o stiuca frumoasa de vreo 3-4 kile..Am lasat temporara bassii in pace si am tatonat cu gume mari, dar nu am avut nici un atac de stiuca si cum pescuitul light m-a atras in continuare , am dat tot dupa bass..Trecand pe linga un stationarist, acesta m-a intrebat ce am prins..i-am zis ca bassi , la care el o zis ca nu a prins niciodata..cu coada ochiului am vazut un bass stand la vreo 2 metri linga mal, printre bolovani ,chiar in fata lui..Pe mijlocul apei o pereche de lebede negre se curtau cu foc..Lebada si bass..si uite asa, lebada si bassu' au batut carasu'..





uploading pictures

image hosting site over 5mb

screenshot program
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 791

luni, 14. mai 2018, 17:12

In ultimii ani pescuiesc destul de putin la stationar pentru ca m-am "indragostit" de spinning, sambata am fost la prima partida de stationar la somn pe anul asta, sper sa urmeze si altele pentru ca stationarul imi aminteste de inceputurile mele la pescuitul somnului si de noptile in care auzeam cu sutele de atacuri ale mustaciosilor.. stationarul are niste momente foarte frumoase, asteptarea aia in care pluta intra la fund sau trasatura ce o astepti in varful lansetei, clopotelul sau alarma care suna :buaaaah:
Cum ziceam sambata am fost la prima partida de stationar pe anul asta avand coleg de pescuit pe a mea consoarta, l-am "abandonat" pe Anem in weekendul asta :rizi:Au fost 4 atacuri dintre care decat trei somni la poza si cu toate ca au fost destul de mici mi-au adus o bucurie enorma pentru ca era prima partida pe anul asta la stationar.. :zambet: Aici e rezultatul partidei:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 792

luni, 14. mai 2018, 17:53

bravo Mane .. chiar daca somnii nu au avut dimensiunile pe care le sperai. la mai multi si la mai mari ...

ps: lumina aia nu te ajuta :rizi:
pps: eu inca nu am apucat sa scot pozele de pe aparat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 793

luni, 14. mai 2018, 21:15

Frumos la stationar, sper sa ajung anul asta pentru ca de doi ani n-am mai ajuns.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 794

marți, 15. mai 2018, 03:40

Super Mane! Se pare ca si la voi tot astia micutii sunt activi. Marco a fost in Weekend si a prins 2 de 1,3 respectiv 1,2 m, si a avut si 2 trasaturi ratate. Tot micuti, ca daca erau mari, HAP!

index.php?page=Attachment&attachmentID=2963

Eu efectiv nu am avut timp de pescuit! Atatea evenimente festive in fiecare weekend, ceva extraordinar anul acesta! Iar de cand s-a deschis spinningul in Franta, am avut zilnic parte de vant de 30 pina la 50 km/h.

Am avut si citeva iesiri la "clonc", parca 3 la numar, dar au fost mai mult cu sotia la plaja si cu ala micu' sa navigam:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2965
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 795

marți, 15. mai 2018, 17:01

Mersi baieti! Stiu ca somnii au fost mici dar mie imi face placere sa prind si prichindei din astia, mai ales ca au fost 3 la numar :rizi:

PS: Petru ca am prins foarte putini pesti cu Xzoga de cand o am (pescuiesc cu ea foarte putin si asta e motivul) mi-am propus ca data viitoare cand merg la stationar sa dau Xzoga cu peste viu si poate asa reusesc sa vad si eu cum se indoaie :rizi:
:noroc:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

4 796

vineri, 18. mai 2018, 14:07

Buey, voi nu mai stiti ce inseamna "mic"...iacata-l:






40 cm cap-coada, 50 cu mustatile intinse. :rizi: :rizi:


Pe scurt: concediul in Austria a fost pina la urma concediu, desi aveam o presimtire si pina in ultima clipa m-am tot gandit sa nu iau macar feederele cu mine si un minim de echipament. Nu le-am luat. Iar la fata locului am aflat ca pescuitul la peste pasnic e deschis. :rizi:
Macar a fost pace si intelegere in familie. In ultima zi am zis sa vad macar un magazin de pescuit, poate se lipeste ceva de mine...am si gasit unul, "Big Fish", la Villach, suna promitator. Am dat o fuga...era, pentru prima data dupa 20 de ani, in renovare. :doarecapu:


Pe intai, cand se deschidea pescuitul la rapitor in Franta si in Austria, eram pe autostrada. A urmat o perioada mai aglomerata, astfel incat prima partida a fost pe 9 mai, la spinning, fara prea mari sperante, Cassien e totdeauna dificil in debut de sezon. In plus, si vremea era proasta: schimbatoare, in racire, vant, ploaie. Am plimbat diverse plastice prin apa vreo doua ore, cu un ochi la apa, cu celalalt la furtuna de pe partea opusa a lacului, apoi am mai stat la povesti cu doi pescari ce dadeau la peste mic. Au avut doua trasaturi ratate si cand ne-a ajuns ploaia la piele, am renuntat cu totii.
In 13 am zis sa fac o combinata, doua lansete cu peste mic si putin spinning prin jur. Vremea un pic mai blanda, adica furtuna de rigoare trecuse si de plouat a reinceput doar cand strangeam. :rizi:
Ca rezultat, mustaciosul de mai sus, la peste mic.


Ieri am programat alta iesire, doar la stationar.
M-am instalat pe un loc considerat foarte bun in perioada asta, desi stiam ca o sa ma chinui sa prind peste mic. Asa a si fost, a durat juma de ora sa am o babusca si un sorete. Asta din urma, desi e o momeala excelenta pentru orice rapitor, nu ai voie sa-l folosesti ca momeala vie in Franta, in mod normal ar trebui sa-l bagi intr-o punga si sa-l arunci la gunoi, ca sa impiedici raspandirea...de parca ar mai exista ape fara soreti. In fine, eu l-am pus pe carlig. In jur sarituri peste sarituri, crapii sunt in plina reproductie, doua, trei rapituri de somn mic, un spectacol frumos. Cred ca si somoteiul meu era printre cei ce rapeau si m-a vazut, asa ca l-a trimis pe tac'su sa ma puna la punct pentru sperietura ce a tras-o. Tac'su a venit si a luat si soretele meu in trecere. Am stat asa vreo trei minute, eu la capatul lansetei, el la capatul firului, explicandu-mi ca nu e frumos sa te iei de cei mici si cand am inceput sa realizez ca treaba e groasa si nu am de-a face cu un exemplar standard de 10-15 kg ce se prinde cel mai frecvent pe lac, el a considerat ca si-a indeplinit datoria de parinte si a plecat frumos, paralel cu malul spre zona de rezervatie. Iar eu am uitat ca am in dreapta, sub apa, un pinten stancos cu marginile al naibii de taioase. Si asta a fost tot. :doarecapu:


Vorba lui Anem...data viitoare va fi mai bine. :rizi:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

4 797

miercuri, 23. mai 2018, 12:59

in port la Rhin

Hallo pescari sportivi de pe forum
Nu se mai posteazä sau chiar nu se mai prinde? Eu prind mai rar si postez tot asa. Dar acuma am prins si eu ceva. Am fost in Port la Lauterbourg / F .
06 Mai a intrat ceva (Stiucä ? ) la rotativä. Forfac de fluorcarbon…bucatä bunä….o aduc jumätate de distantä si rupe forfacul. Päcat cä a rämas cu rotativa in bot si probabil se präpädeste. Vina mea. !
21 Mai in zori . de la 5:15 la 5:30 sau prezentat 3 saläi. Pri mul asa la 75 cm, a intrat pe wobler mare Rapala x-rap (de…incercam si eu la somn). Ceilalti 2 cam 65 si 45 cm au inhalat un jig alb-roz.
Pozele au iesit cam prost. Sä väd ce mai repar din ele.
Am fost si azi de dimineata de la 4:30 la 10.00 . Un singur atac timid. Au inceput sä iasä si localnicii cu peste viu la plutä. Probabil sä regleze sculele. Shaläul incä este interzis. S-a luat in dreapta mea unul mic. Cam asta a fost.

Servus si cele bune, Mishu

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 798

duminică, 27. mai 2018, 22:11

Incredibil de multă liniște pe aici. Bag și eu 5 poze ... 4 de ieri și unul de săptămâna trecută:











dimensiunile nu sunt cele dorite ... dar mai mult decât binevenite :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 799

miercuri, 30. mai 2018, 16:30



Unul la clonc, in echipa cu Deyu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 800

luni, 4. iunie 2018, 06:19

Pescuit pe zona Divici

Salutari, inca din RO... astazi ultima zi de concediu, din pacate :zid:

Sa incepem cu inceputul... prima si cea mai importanta activitate in acest concediu a fost casuta de vacanta de la Divici, renovare si finalizare... noah, pai se poate deja partial locui, dar mai este inca foarte mult de munca.

Printre "picatele si franturi", am fost insa si la pescuit... astfel, din primele zile m-a vizitat Daniel din Craiova, care voaia sa invete cite ceva din arta pecuitului la clonc... a venit ptr 1 zi, dar a stat 3... si ar mai fi stat si mai mult, ptr ca ia placut grozav atmosfera si zona... dar nah, serviciul asta, bata-l :drac2: :rizi:

Intre timp a ajuns si Sorin Tot, care detine mult cunoscutul blog TotPescuit » Blog Pescuit | Solunar Pescuit | Balti Pescuit ne-am concentrat pe salait, pe realizarea unui video de prezentare al lansetelor de spinning la somn, si la final si pe capturarea unui somn... din pacate, singura trasatura avuta de el la clonc, a fost ratata din cauza franei prea destransa a mulinetei lui Sorin, nereusind sa intepe astfel somnul. Poate data viitoare va fi mai bine... cu siguranta mai rau nu va putea fi :rizi:

Ne-au mai vizitat Gigi cu Ade din Deta, Deyu cu Gigi Semlecan din Arad, Laurentiu cu Marian tot din Arad, Cata cu Mircea din TM, si o echipa de 3 pescari din Austria... bine-nteles nici familia nu a lipsit in weekenduri! astfel, in permanenta casa mi-a fost plina de buna-voie si distractie maxima.
Pe langa bunataturi cum ar fi micii traditionali, nici ceafa la disc, nici fasolea la ceaun, sau gratarele din peste si ciorba de burta nu au lipsit din meniu... multumim Vendi ptr bucatareala deosebita ce ne-ai oferito! :bucuros2:

In ultima zi am putut sa ii fac o bucurie imensa si lui Cristian, unui baietel de 12 ani din Deta, care e bine rau virusat de pescuit :rizi: , si l-am dus sa prinda primul lui somn la clonc. Felicitari si lui Cristian :bravo:

Cu toate ca am vazut f multi somni pe sonar, si am avut nenumarate prezentari si chiar ciugulituri de pesti mari, s-a prins putin, deoarece acestia sunt inca plini de icre si pofta lor de mancare e foarte scazuta... dar a fost un concediu bun, frumos si foarte relaxant :bucuros2: :noroc:

index.php?page=Attachment&attachmentID=2995 index.php?page=Attachment&attachmentID=2996 index.php?page=Attachment&attachmentID=2997 index.php?page=Attachment&attachmentID=2998

index.php?page=Attachment&attachmentID=2999
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com