Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Nemo

Fortgeschrittener

  • »Nemo« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 223

Registrierungsdatum: 6. November 2014

Wohnort: Le Cannet, France

  • Nachricht senden

1

Donnerstag, 12. Februar 2015, 09:49

Concediu 2015 Austria

Buna,

Dupa ultimele informatii, concediul planificat pentru aceasta vara la Serre Ponçon (stiuci, bibani, feedereala) se va transforma intr-un concediu undeva in Tirolul austriac. :gandesc:


Mare lucru pe net nu am gasit, doar informatii referitoare la pescuitul la musca, ceea ce sincer nu ma atrage in mod deosebit.
Asa ca orice informatie suplimentara privitoare la regulamente, permis, pescuit la rapitori cu naluci sau peste pasnic, locuri de pescuit e binevenita.
Locatia exacta nu o cunoastem inca, va mai dura vreo doua saptamani.


Mersi.

2

Donnerstag, 12. Februar 2015, 10:47

Curand o sa trebuiasca sa invatam regulamentele rusesti :prieteni:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 12. Februar 2015, 13:09

Da,da ...Lucrurile se precipita urat de tot si se pare ca nu se gata anul asta fara pac-pac :nervos:
Concediu ? Eu nu as plati in avans pentru la vara ... :noroc:

Adi

Fortgeschrittener

Beiträge: 378

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Stuttgart

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 12. Februar 2015, 18:55

N-am mai fost de citiva ani, un lucru e sigur, nu uita sa iei o caruta cu bani cu tine.
Din cite imi aduc aminte, la ultima iesire, Haldensee , este chiar la granita cu Germania, a trebuit sa-mi cumpar mai intii permis pe un an sa zicem ceva similar cu ANPA, iar abia apoi am platit taxa propriu zisa
de pescuit in jur de 20 euro pe zi, ce-i drept cu barca, dar lacul este relativ mic. Intii stabileste zona, apoi o sa mai aflam noi..Fir intins!

o scuze , acuma vad ca stai in Franta,,.fa mai bine concediu cu familia, si cind te intorci in Franta te duci la pescuit, nu se va compara Austria niciodata...

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

5

Donnerstag, 12. Februar 2015, 20:47

Curand o sa trebuiasca sa invatam regulamentele rusesti
....
Da,da ...Lucrurile se precipita urat de tot si se pare ca nu se gata anul asta fara pac-pac

.................................................... :gandesc: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu.U

Fortgeschrittener

Beiträge: 323

Registrierungsdatum: 6. April 2014

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

6

Mittwoch, 25. März 2015, 13:36

Salut!
In perioada 7-12 Mai voi fi in Viena... Are rost sa-mi iau op lanseta telescopica si cateva voblere la mine?
Sau ce regulamente de pescuit se aplica pe Dunarea Vieneza?

foarte multumesc
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toby

Schüler

Beiträge: 86

Registrierungsdatum: 6. Februar 2014

Wohnort: Dr. Tr. Severin

  • Nachricht senden

7

Mittwoch, 25. März 2015, 16:40

In Germania cat dureaza scolarizarea pentru un permis de pescuit si la ce pret se ridica?

attila

Fortgeschrittener

Beiträge: 282

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Nördlingen/Resita

  • Nachricht senden

8

Mittwoch, 25. März 2015, 17:19

Depinde de forma de "scolarizare" (de weekend, de saptamana, etc). In general, scolarizarea dureaza 30 de ore. In functie de modul de desfasurare a cursului, scolarizarea poate dura 4 zile consecutive sau 2 sambete si 2 duminici, sau ...

Ca preturi: - intre 100 si 200 de euro cursul in sine ( cu sau fara materiale didactice)
- 30 de euro taxa de sustinere examen
- 75 euro ( taxa eliberare permis + valabilitatea 5 ani)

Cam asta e, in mare, costul unui permis in Germania (valabil cel putin in landul Bayern). Ultime costuri sunt fixe, variaza doar costul cursului...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

toby

Schüler

Beiträge: 86

Registrierungsdatum: 6. Februar 2014

Wohnort: Dr. Tr. Severin

  • Nachricht senden

9

Mittwoch, 25. März 2015, 17:32

Multumesc attila pentru raspunsul dat. :noroc:

attila

Fortgeschrittener

Beiträge: 282

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Nördlingen/Resita

  • Nachricht senden

10

Mittwoch, 25. März 2015, 17:59

@toby... cu cea mai mare placere.

@Ovidiu, din cate stiu eu, si in Austria ai nevoie de un permis de pescuit pentru a putea...pescui.

In principiu, mergand pe principiul reciprocitatii, austriecii iti permit sa iti traduci permisul de pescuit din romania (nu stiu daca trebuie si legalizat), si apoi sa mergi sa soliciti un "bon de zi" pentru apa respectiva. Insa...ai nevoie si de o poza aplicata pe permisul ala.... deci mi se pare ceva mai complicat...

Sau, poti face cerere pentru obtinerea unui permis provizoriu (valabil vreo 3 saptamani), cu care, mai apoi, poti cumpara "bilete de voie" pentru portiunea de dunare pe care vrei sa o pescuiesti :). Iarasi complicat...

Repet, astea sunt doar informatii "neoficiale", nu stiu ce costuri implica sau unde se elibereaza cele necesare :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

toby

Schüler

Beiträge: 86

Registrierungsdatum: 6. Februar 2014

Wohnort: Dr. Tr. Severin

  • Nachricht senden

11

Mittwoch, 25. März 2015, 18:33

Pentru examen e test grila?

ovidiu.U

Fortgeschrittener

Beiträge: 323

Registrierungsdatum: 6. April 2014

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

12

Mittwoch, 25. März 2015, 18:49

@Ovidiu, din cate stiu eu, si in Austria ai nevoie de un permis de pescuit pentru a putea...pescui.

In principiu, mergand pe principiul reciprocitatii, austriecii iti permit sa iti traduci permisul de pescuit din romania (nu stiu daca trebuie si legalizat), si apoi sa mergi sa soliciti un "bon de zi" pentru apa respectiva. Insa...ai nevoie si de o poza aplicata pe permisul ala.... deci mi se pare ceva mai complicat...

Sau, poti face cerere pentru obtinerea unui permis provizoriu (valabil vreo 3 saptamani), cu care, mai apoi, poti cumpara "bilete de voie" pentru portiunea de dunare pe care vrei sa o pescuiesti . Iarasi complicat...



Foarte multumesc,
Cred ca ma voi multumi doar cu admirat privelistea... Oricum in concedii nu obisnuiesc sa pescuiesc...special ca sa-mi fie dor :ochi:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Nemo

Fortgeschrittener

  • »Nemo« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 223

Registrierungsdatum: 6. November 2014

Wohnort: Le Cannet, France

  • Nachricht senden

13

Donnerstag, 19. April 2018, 14:15

Bun, pina la urma concediul din 2015 a fost la Serre Poncon, superb lac, excelent pentru feedereala...si pentru spinning, daca ai barca. Daca n-ai barca, mai bine te duci toamna, cand nivelul lacului e la minim si poti circula pe mal.
In schimb, de Austria tot n-am scapat, astfel incat saptamana viitoare, mai exact din 24 pina la 1 mai voi fi la 300 de metrii de malul lu' Ossiacher See, in Carinthia. Am rascolit tot netul, am aflat ce peste este pe acolo, cat costa permisul pentru turisti (17 euro pe zi, 80 pe saptamana :nunteleg: ), de unde sa-l iau...singurul lucru care nu reusesc sa-l aflu e daca e deschis sau nu sezonul. :rizi:
Tot ce stiu e ca pe un lac din zona se deschide pe 1 mai.
Nu de alta, macar sa nu plec iar cu bagaje si sperante, deoarece chiar de 1 mai voi fi toata ziua pe autostrada. :rizi:
PS. Ca sa fie meniul complet, si aici se deschide la rapitori de 1 mai :doarecapu: :doarecapu: :doarecapu:
Asa e cand nevasta programeaza concediul de primavara. :rizi:

Luci Jampa

Schüler

Beiträge: 121

Registrierungsdatum: 5. Februar 2015

Wohnort: Saarbrücken-DE

Beruf: intreprinzator

  • Nachricht senden

14

Donnerstag, 19. April 2018, 20:52

Salut.
Sezonul la stiuca si biban se deschide si pe Ossiacher la 1 mai, la salau la 1 iunie, la somn ai doua saptamani intre 1 si 15 mai, apoi 2 luni pauza. Eu mi-as lua ceva lansete pe lacul ala :zambet:
Pacat ca nu faci concediu in Tirol, poate dadeam o pescuiala impreuna...

Nemo

Fortgeschrittener

  • »Nemo« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 223

Registrierungsdatum: 6. November 2014

Wohnort: Le Cannet, France

  • Nachricht senden

15

Donnerstag, 19. April 2018, 23:22

Salut.
Sezonul la stiuca si biban se deschide si pe Ossiacher la 1 mai, la salau la 1 iunie, la somn ai doua saptamani intre 1 si 15 mai, apoi 2 luni pauza. Eu mi-as lua ceva lansete pe lacul ala :zambet:
Pacat ca nu faci concediu in Tirol, poate dadeam o pescuiala impreuna...
Bun, macar sa stiu ce locatie sa-i sugerez sotiei pentru urmatorul concediu. :rizi:
Multumesc pentru invitatie, reciproca e valabila in cazul unui concediu in sudul Frantei. :ochi:

Mersi pentru informatii, deci lansetele raman acasa, am timp sapte zile sa ma uit la unul din cele mai bogate lacuri in peste din Europa, dupa descrierea de pe site-ul oficiului de turism. :rizi:

Ähnliche Themen