Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 24. februarie 2018, 14:34

In poza e modelul FB.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 24. februarie 2018, 16:46

Axul are diametrul de 4mm cu doua tesituri simetrice/paralele... distanta intre tesituri: 3mm.

Asa mi-a dat si mie .Axul intradevar nu este rotund,deci pe o cota 4mm si pe una 3 mm. Atentie, nu am folosit un subler pe motiv de lipsa la ora asta :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

83

sâmbătă, 24. februarie 2018, 16:48

Axul intradevar nu este rotund. Pe o cota are 4mm si pe una 3 mm. Mentionez ca nu am avut subler la acest moment,deci poate aparea eroarea ,dar putin probabil.Importante sunt tesiturile alea care cred ca pot sa difere la modele ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

84

sâmbătă, 24. februarie 2018, 17:19

Axul intradevar nu este rotund. Pe o cota are 4mm si pe una 3 mm. Mentionez ca nu am avut subler la acest moment,deci poate aparea eroarea ,dar putin probabil.Importante sunt tesiturile alea care cred ca pot sa difere la modele ...

Daca ma hotarasc sa iau una si nu gasesc pe nimeni cu FB 2500 in TM, ai fi dispus sa incerci un tambur de FA daca ti-l trimit? (evident, dus / intors cu plata la mine)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

85

sâmbătă, 24. februarie 2018, 17:40

Cu cea mai mare placere! Oricand. :noroc:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 16. martie 2018, 14:45

Tot o chestie legata de tamburii de rezerva.

Am luat anul trecut o Daiwa BG 3500, comandata la magazinul unui prieten, un pic mai scumpa decat ar fi fost pe net, dar, la o adica, o relatie de prietenie e mai importanta decat cativa euro. Cand am comandat mulineta l-am rugat sa comande si un tambur de rezerva, sa fie acolo...un tambur cu monofilament pentru feeder si altul cu multifilar pentru spin mai greut.
Mulineta a venit intr-un timp rezonabil, tamburul pauza.
Prietenul o tot atasa la comenzi, cand treceam pe la el mai intrebam de noutati, pina la urma totul a devenit un fel de rutina si am lasat-o balta amandoi. Mulineta se comporta foarte bine, la feeder, la stationar la rapitor, sunt super multumit de ea. La spin nu stiu, rola de Daiwa Tournament de 0,18 prevazuta pentru ea am pus-o pina la urma pe alta mulineta. :rizi:


Azi am reusit dupa o lunga pauza sa trec din nou pe la magazin. Cand m-a vazut, Cristophe, asa il cheama pe respectivul, a inceput sa ranjeasca si a scos dintr-o cutie cu produse ce tocmai ajunsese, tamburul meu, frumos ambalat.
Apoi mi-a stracurat:
"Inainte sa incepi sa te bucuri, stai sa-ti arat factura..." si mi-a pus in fata factura de la Daiwa France: 57 de euro + TVA= 68,4 euro. :rizi: :rizi: :rizi:
Cu un adaus comercial de 10% ca intre prieteni, mai bine puneam inca 10 euro si luam o mulineta intreaga. :rizi: :rizi:


De curiozitate, ne-am uitat in oferta Shimano, cat ar fi un tambur de rezerva la o mulineta din aceeasi gama de pret. Pentru un Ultegra 4000FB, 22 de euro plus TVA. :doarecapu:
Pina la urma a sunat la Daiwa, i-a rugat sa verifice totusi pretul ca e complet aberant si sa caute o solutie. Raspunsul a venit dupa cateva minute, nu e nici o greseala, asta e pretul, dar, ca sa fie clientul multumit, sa trimita el inapoi tamburul si au ei in acest moment o mulineta similara care a avut un accident, corpul e distrus dar bobina e OK, are doar o zgarietura pe fusta si cum totul era in garantie, proprietarul primeste o mulineta noua iar tamburul pot sa ni-l trimita noua, gratuit. :rizi:


Cine :drac2: sa mai inteleaga politica de marketing la firmele astea?

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 16. martie 2018, 14:58

Inca o data mi se confirma ce am zis mai demult cu Daiwa e o chestiune de pur noroc.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

88

vineri, 16. martie 2018, 19:03

Mai degraba gasesti la Daiwa tambur de rezerva inclus decat la Shimano.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

89

vineri, 16. martie 2018, 19:43

Mai nou nu prea ca s-au prostit dupa aia cu bicicletele :rizi:

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

90

luni, 2. aprilie 2018, 19:29

Zamfi am citit pe undeva ca ai si o Caldia. Cum este Stradicul FB fata de Caldia?
Eu am o caldia de 3000 care cand dupa ce am fortat-o sa rup firu (25Lb) a inceput sa ,,fasaie,, (doar cand vrea ea) cam ca si cand ar trece firul printr-un inel spart, in rest este ok.
Avand nevoie de o mulineta mai usoara poate conving ,,iepurasa,, sa mi aduca un stradic.
Merci.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

91

luni, 2. aprilie 2018, 20:10

Nu mai incerca sa rupi fire de 25 lbs direct din bat si mulineta ca le distrugi oricat ar fi ele de Shimano sau Daiwa.

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

92

luni, 2. aprilie 2018, 20:39

Sunt constient ca am gresit.Nu vreau stradic pentru rupt fire :prieteni: .

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

93

luni, 2. aprilie 2018, 21:18

Stradic

Eu mi-am facut deja cadoul de iepuras.
Un Stradic 4000 care va face echipa cu Excelerul 2500.
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

94

luni, 2. aprilie 2018, 22:05

Nu mai incerca sa rupi fire de 25 lbs direct din bat si mulineta ca le distrugi oricat ar fi ele de Shimano sau Daiwa.

25 lbs inseamna vreo 12Kg... vorbind de mulineta, chiar crezi ca un rulment (in speta cel de la galet ca ala-i solicitat daca blochezi tamburu` si tragi de fir in lungul lansetei) o sa se strice la solicitarea asta radiala?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

95

luni, 2. aprilie 2018, 23:08

Nu mai incerca sa rupi fire de 25 lbs direct din bat si mulineta ca le distrugi oricat ar fi ele de Shimano sau Daiwa.

25 lbs inseamna vreo 12Kg... vorbind de mulineta, chiar crezi ca un rulment (in speta cel de la galet ca ala-i solicitat daca blochezi tamburu` si tragi de fir in lungul lansetei) o sa se strice la solicitarea asta radiala?
Rulmentul de regula rezista, desi nici lui nu-i fac bine solicitarile, in schimb nu prea rezista saibele de linga rulment si cel mai mult sufera axul. La o mulineta proiectata sa reziste la forte de franare de 5 kg, 12 kg forta aplicate pe ax nu face bine la sanatate. :rizi:
In plus Caldia dupa cate stiu nu are rulment ci bucsa de teflon la galet.
Demontat galetul si verificat piesele de acolo, daca problema nu e acolo, poate fi la ax, antiretur, mecanism...in ordinea asta. :ochi:
Si rupt firul dupa ce il infasori pe ceva, eu folosesc degorjorul (o pensa din inox).

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

96

marți, 3. aprilie 2018, 20:26

Rulmentul de regula rezista, desi nici lui nu-i fac bine solicitarile, in schimb nu prea rezista saibele de linga rulment si cel mai mult sufera axul. La o mulineta proiectata sa reziste la forte de franare de 5 kg, 12 kg forta aplicate pe ax nu face bine la sanatate.
In plus Caldia dupa cate stiu nu are rulment ci bucsa de teflon la galet.

Am inteles.
Nu m-am gandit ca-s asa sensibile, io cam rupeam ce era sub 30lb tinand mana pe tambur, cum ziceam... da` o sa fiu mai prevazator daca-i pe-asa... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

97

marți, 3. aprilie 2018, 21:55

Zamfi am citit pe undeva ca ai si o Caldia. Cum este Stradicul FB fata de Caldia?
Eu am o caldia de 3000 care cand dupa ce am fortat-o sa rup firu (25Lb) a inceput sa ,,fasaie,, (doar cand vrea ea) cam ca si cand ar trece firul printr-un inel spart, in rest este ok.
Avand nevoie de o mulineta mai usoara poate conving ,,iepurasa,, sa mi aduca un stradic.
Merci.

Am avut caldia 2000A de care am fost foarte incantat cum mergea.Dupa doua sezoane de salau ,pigmentate cu crapi si somni , mergea la fel! Mie mi-a placut.La fel imi place si Stradicul .Am fost cu el la prima sedinta din acest an si am dat in crapi de m-am spetit! :rizi: Plus carasi uriasi si ,binenteles, salai.Coafura rezista! Imi place ca se potriveste perfect tamburul de la Vanquish-ul de 2500 ( fluturele de frana absolut identic!) si imi permite sa jonglez intre tamburi. Mulineta merge bine,desi ,in fortaj cu batul inclinat ,deci cu manerul mulinetei in sus (ca mai trebuie tras de pesti si in lateral ...)parca ceva nu e prea in regula pe acolo :rizi: Dar eu zic ca la banii aia (685 lei acum in RO) este super ok mulineta. Cand trec de pe Vanquish pe Stradic insa simt diferenta...
Ps:un coleg imi spunea chiar azi ca pe frig se simte ca strange cumva mulineta ...Eu nu am sesizat.Poate maine :)

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

98

miercuri, 4. aprilie 2018, 12:10

Caldia dupa curatarea galetului invartita in gol pare sa-si fi revenit , nu am observat mizerie pe acolo :zambet: .
Iepurasa a fost de acord, stradicul e pe drum 655 ron ( promo -5 % la shimano). Pret aliniat la cele de afara . Poate si-au dau seama si importatori / distributori nostri ca daca vor sa vanda trebuie sa se alinieze la preturiile de afara.
Merci de sfaturi - o sa incerc sa nu mai rup firele groase din mulineta. :zambet: .

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

99

miercuri, 4. aprilie 2018, 12:21

Rezultatul fortarii repetate a unei mulinete in agaturi la Dunare. Mulineta slaba calitativ dar arata cat de multa forta se transfera prin fir in angrenajele ei.
Mulineta este ceva gen 6000 si a avut pe ea mono de 0.5
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

100

miercuri, 4. aprilie 2018, 18:30

Hmmmm...azi dimineata la cca 3 grade Stradicul nu era ok!Parca agata cumva...se simtea o rezistenta intr-un punct la invartire...Cum a dat caldura mulineta si-a revenit !
Deci Stradicul FB este excelent ...vara! :rizi: