Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 21. martie 2018, 11:01

:salut:

Si leader-ul mono ar fi fost afectat dar nu atat de pronuntat pentru ca din multifilamet se rupeau firele din care este impletit iar pe mono se observau zgarieturi,eu le folosesc pe ambele pentru ca pana acum nu am patit sa rupa vreun peste in drill din aceasta cauza,am leader cu diametre de 1,2 si 1,3 atat mono cat si textil.

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 21. martie 2018, 13:47

Am fost in Spania acu' citiva ani, si lui Thomas ia retezat un somnalau mare leader mono de 1,3mm! Dupa vreo 30 sec de drill...
Mie mi-a retezat la Dunare de 0,8mm un somn, in 0,075 secunde!

Mono are avantaje, dar si dezavantaje: de ex, se deterioreaza in timp! Ceea ce multi nu o face... dar noi, ca pescari, noi nu putem sti cit de deteriorat este acel mono, decit dupa ce pierdem somnul, poate captura vietii! In schimb, la multi, acoo se vede ca e deteriorat, si se poate preveni o ruptura in drill. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. decembrie 2017

Locație: Brasov - RO

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 21. martie 2018, 14:19

Ba putem ....foarte usor .....
dar eu m-am lamurit ...multumesc tuturor .

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 21. martie 2018, 14:22

:salut:

Ai dreptate Zoran,după o perioada de timp mono se deteriorează,problema la multifilament este ca eu am mai patit atunci când folosesc momeala mare sa îmi încâlcească montura :doaaamne:

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 21. martie 2018, 22:07

:salut:

Ai dreptate Zoran,după o perioada de timp mono se deteriorează,problema la multifilament este ca eu am mai patit atunci când folosesc momeala mare sa îmi încâlcească montura :doaaamne:

:ciao:


Am folosit si voi folosi in continuare si mono ca leader! Isi are perfect folosinta in anumite monturi... Caut sa nu il expun la soare, ger, si il pastrez in punga si in barca! La fel folosesc si leader din multifilament.
Ce insa nu voi folosi nevere-ever, este acea montura reglbila pe mono, ptr vca nu ii vad rostul :gandesc: :nunteleg:

Cum am mai scris... primul carlig trebuie sa intepe! al 2lea e de rezerva... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 22. martie 2018, 11:15

Este o montura folosita in UK si Irlanda pentru surf fishing. Al doilea carlig e pentru atasarea momelii mai mult : viermi, fasii de calamar etc. Montura n-are nici o treaba cu pescuitul somnului sau a pestilor mari.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: