Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 5. martie 2018, 18:10

Probleme cu antireturul mulinetei la frig.

Salut!
Cel mai bine o sa las imaginile sa vorbeasca, vreau doar sa precizez ca mulineta a fost pescuita destul de mult in ultimii ani si a si prins ceva pesti la viata ei.Am mai pescuit cu ea si iarna insa pana acum nu mi-a facut surprize...se pare ca a "imbatranit" ceva inauntru :rizi: dupa cum o sa vedeti acasa la temperatura camerei merge normal, am fortat puternic si nu scapa nici macar un cm in spate DECI problema se prezinta doar la frig. :noroc:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 5. martie 2018, 18:51

Mane, din pacate trebuie desfacuta mulineta si sters rulmentul cu bile (antireturul) de vaselina, acesta ar trebui sa fie curat, fara pic de vaselina sau ulei pe el, ptr. o functionare impecabila, indiferent de temperatura. S-ar parea ca, cu timpul, acest rulment s-a incarcat cu vaselina sau ulei si care, la temperaturi joase, franeaza culisarea camasii rulmentului de la o pozitie la alta. Acest lucru si, eventual, obosirea arcului care face culisarea camasii posibila a determinat functionarea proasta a antireturului la frig.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 5. martie 2018, 19:01

Mane, din pacate trebuie desfacuta mulineta si sters rulmentul cu bile (antireturul) de vaselina, acesta ar trebui sa fie curat, fara pic de vaselina sau ulei pe el, ptr. o functionare impecabila, indiferent de temperatura. S-ar parea ca, cu timpul, acest rulment s-a incarcat cu vaselina sau ulei si care, la temperaturi joase, franeaza culisarea camasii rulmentului de la o pozitie la alta. Acest lucru si, eventual, obosirea arcului care face culisarea camasii posibila a determinat functionarea proasta a antireturului la frig.


Ar fi superb sa trebuiasca doar curatat rulmentul de la antiretur de vaselina....o intrebare: de unde vaselina daca eu nu o defac de 2,3 ani? :rizi:
O sa scriu aici daca apare vreo noutate :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 5. martie 2018, 20:02

Daca antireturul este ca si la modelele mai vechi de Daiwa , adica rolele sunt tinute la pozitia optima de catre arcuri lamelare , atunci aceste arcuri au imbatrinit si nu mai preseaza suficient rolele. La Daiwa aceasta problema se rezolva prin deformarea urechii de antrenare a antireturului, astfel incat arcurile vor presa mai mult pe role. Este pe rapitori.ro un domn T-dum ii zice, care a mai rezolvat astfel de probleme specifice antireturuilor cu arcuri lamelare.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 5. martie 2018, 20:02

Am problema asta cu Daiwa exceller. Nu mai pescuiesc cu ele iarna. Oricum iarna asta n-am pescuit de loc. :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 5. martie 2018, 20:14

Modelele mai noi Prorex, seria LT, au acuri elicoidale la antiretur..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2018, 05:41

Si la Penn Spinfisher 4500 am avut problema asta... iarna! E o varianta sa nu o pescui iarna, dar nu sunt impacat cu ideea, ptr ca nu scrie niciunde pe ea: "mulineta de vara" :noroc:
Bine, 4500le meiu e in garantie, am trimiso inapoi si au schimbato.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. martie 2018, 10:14




In dreapta modelul vechi de antiretur de la majoritatea modelelor Daiwa din gama medie, arcuri de plastic in Y, in stanga modelul nou cu arcuri helicoidale. La modelele noi teoretic nu ar mai trebui sa apara problema la frig.
Cand cauza e pur mecanica (arcuri sarite, rupte, piese tocite sau oxidate) problemele apar la orice temperatura.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 8. martie 2018, 21:06

Cu ceva atentie si dibacie se stramba la cald arcurile lamelare astfel incat sa preseze mai tare pe role ( daca sunt de plastic ) . Primul lucru de facut e sa te asiguri ca rulmentul nu e gresat daca e il degresezi si aduni mulineta . O probezi in conditii de laborator ( adica scoasa din congelator ) daca nu mai face ai scapat . Daca tot da in spate atunci intaresti arculetele . Nu stiu ce tip de antirevers ai la jucarie , daca ai noroc sa fie lamele metalice e floare la ureche .

LE : :idee: Sau astepti si cresc temperaturile si nu mai ai nici un stres pana iarna viitoare :rizi:

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 8. martie 2018, 21:48

Cu ceva atentie si dibacie se stramba la cald arcurile lamelare astfel incat sa preseze mai tare pe role ( daca sunt de plastic ) . Primul lucru de facut e sa te asiguri ca rulmentul nu e gresat daca e il degresezi si aduni mulineta . O probezi in conditii de laborator ( adica scoasa din congelator ) daca nu mai face ai scapat . Daca tot da in spate atunci intaresti arculetele . Nu stiu ce tip de antirevers ai la jucarie , daca ai noroc sa fie lamele metalice e floare la ureche .

LE : :idee: Sau astepti si cresc temperaturile si nu mai ai nici un stres pana iarna viitoare :rizi:

Inca nu am desfacut mulineta, tare chestia sa astept sa creasca temperaturile :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 9. martie 2018, 05:55

Problema la ssv 4500 al meu, cel care mi l-au schimbat, era ca facea figuri doar in sarcina!
Daca dadeam jos naluca/ plumbul, functiona perfect! :gandesc:

Mane, la tine reverseaza si daca mulinezi in gol?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 9. martie 2018, 07:45

Acele care imping rolele se uzeaza in timp si combinat cu frigul (se contracta) dau rateuri. Este inceputul sfarsitului, dupa o vreme va da rateuri si vara, incearca sa schimbi rulmentul de antiretur. Socurile provocate de functionarea defectuasa vor duce la stricarea altor piese din mulineta.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. martie 2018, 18:15


Mane, la tine reverseaza si daca mulinezi in gol?


Afara la frig DA, si cand mulinez in gol.In casa e perfecta si daca o fortez la mazim :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. martie 2018, 19:21

Rubrica reparatii echipamente pescuit • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

Aveti aici , la pagina 3 a acestui topic cateva modalitati de revigorare a rulmentului antiretur care da rateuri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 10. martie 2018, 12:36

Foarte bun tutorialul...pentru cine are rabdare.
Mai ales ca Atlantisul lui Mane are acelasi tip de antiretur cu lamele de plastic, daca stiu bine. In schimb, parca nu-l vad pe Mane cu pensete, brichete si uscatoare de par, in loc sa fie pe malul apei. :rizi:
Atentie la alte mulinete, nu toate au antireturul capsulat si riscati sa va treziti cu piesele imprastiate in toata casa. :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 10. martie 2018, 20:54

La Shimano probleme de genul asta nu exista , si antireturul se desface si curata usor..De daiwa nu am desfacut dar parca tin minte ca Edi zicea ca trebuie ceva dispozitiv..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. martie 2018, 04:47

La Shimano probleme de genul asta nu exista , si antireturul se desface si curata usor..De daiwa nu am desfacut dar parca tin minte ca Edi zicea ca trebuie ceva dispozitiv..


Si la Penn? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 11. martie 2018, 06:52

Exista doua tipuri de antiretur, Shimano si restu' lumii...cu riscul sa-mi sara in cap daiwistii.

Dupa cum ziceam antireversul de la shimano se poate desface relativ usor, curata si monta la loc fara prea mari probleme. Atata ca trebuie sa lucrezi atent, la lumina, cu penseta sa ai grija la arculetele acelea minuscule..


Anti-Reverse Reassembly - Shimano Spinning Reel - YouTube

In schimb , ce sa vezi la Daiwa gasim ca se poate gresa usor pe role cu ulei..de desfacut , mai greu..


DAIWA TECH TIPS ROLLER CLUTCH MAINTENANCE - YouTube

Nu gasesc nici un tutorial in care sa arate cum se desface un rulment antirevers de tipul celor existente pe Daiwa, Penn, etc..Doar informatia de pe sit-u lui Edi, care zice ca se desface si pune la loc destul de greu si trebuie un dispozitiv pentru asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 11. martie 2018, 09:00

La Shimano probleme de genul asta nu exista , si antireturul se desface si curata usor..De daiwa nu am desfacut dar parca tin minte ca Edi zicea ca trebuie ceva dispozitiv..


Si la Penn? :gandesc:
Antireturul la Penn seamana ca si conceptie cu cel de Daiwa, dar e mai simplu, deoarece majoritatea mulinetelor Penn au antiretur permanent, nu mai exista piesele care asigura trecerea de la ON la OFF si inapoi.

Deci partea cu incalzit urechiusa din tutorial cade. Ramane doar varianta cu indreptat lamelele in V din interior.

Acesta e blocul pinion-antiretur la un Penn Spinnfisher Liveliner:




Iar acesta e rulmentul antiretur:




Nu prea ai ce sa desfaci la ea.
Sincer, decat sa te joci cu lamelele alea si sa nu stii daca ai facut o treaba buna sau nu, mai ales la o mulineta pentru somn, mai bine comanzi piesa de schimb, nu cred ca poate fi enorm de scumpa.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 11. martie 2018, 14:47

Ai dreptate, daca se pot comanda atunci e mai simplu asa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare