Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Catalin Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 1. martie 2018, 06:47

A lega sau a nu lega somnul pana dimineata?

:salut:

As vrea si eu sa stiu parerile voastre,pana acum eu am incercat sa fac pozele noaptea si ma gandeam sa cumpar un aparat DSLR bun pentru a face poze cat mai bune noaptea fiindca imi este mila sa tin somnul legat pana dimineata si imi este frica ca am sa il ranesc mai ales cand o sa il scot a doua oara din apa.... :doarecapu:

:ciao:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 1. martie 2018, 07:23

Este pradatorul de top si nu-i prea sensibil :rizi: , mai rau ii face carligul si drilul. Personal n-am avut ocazia sa tin legati dar pe filmulete am vazut ca se practica si dihania pleaca fara proteste sau reprosuri.
Si mie imi este mila dar de pasnici.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 1. martie 2018, 08:23

Si eu zic ca n-are nici pe dreq daca ii legat cum trebuie sa nu-si "rupa urechile" si nu in apa calda cat palma, langa mal.
Pe de alta parte poate deveni periculos daca se odihneste, vezi aici ... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 1. martie 2018, 10:34

Chestia asta se practica foarte des pe aici pe Po la stationar, se tin somnii legati pana dimineata si imediat cum se lumineaza se fac poze si se filmeaza eliberarile.La inceput asa faceam si eu insa am renuntat sa ii mai leg pana dimineata si acum fac poze noaptea si am incercat sa filmez si eliberari la lanterna insa recunosc ca video-urile nu mi-au iesit prea bine si la unele am renuntat sa le mai public :rizi:
Pentru cine decide sa ii tina legati pana dimineata pentru poze/video latul, franghia etc sa fie cat mai lung mai ales pe timp de vara incat somnii sa nu stea in jumatate de metru de apa pentru ca pot aparea surprize urate diminetata.Imi amintesc odata pe timp de vara cand pe aici erau niste calduri foarte mari de un somn pe care l-am legat destul de aproape de mal si in 2,3 ore dadea semne ca vroia sa ma paraseasca, l-am eliberat imediat si nu am mai asteptat dimineata :zambet:

PS: Catalin, pot iesi poze decente si noaptea si la filmarea eliberarilor se poate folosi o lanterna foarte puternica sau mai multe lanterne si ceva o sa se vada in video. :noroc:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 1. martie 2018, 10:37

In Ungaria se tin destul de multe concursuri de pescuit la somn. Peste noapte, pana vine arbitrul sa-i cantareasca dimineta, somnii mari se tin legati, am vazut doua metode diferite de ai lega: ori roata, in jurul capului, pe sub branhii, cat mai strans sa nu iasa legatura ori bagat prin branhii si scos pe gura si legat. Nu am vazut sa fie probleme cu somnii dupa cantarire si eliberare, au plecat bine-mersi inapoi in apa.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 1. martie 2018, 13:02

Nu stiu daca pot aparea probleme sau nu dar eu unul nu concep ideea de a tine legat un peste o noapte intreaga indiferent de lungimea franghiei sau nu. Deci sunt total impotriva practicii respective …

Cat despre poze, va garantez eu ca se pot face poze mai mult decat OK si pe timp de noapte. Si nu este necesar neaparat un DSLR sau alte minuni de genul asta. Daca cineva este curios pot detalia subiectul respectiv si chiar sa sugerez niste aparate foto care se comporta asemanator cu un DSLR la un pret pe care eu il consider acceptabil.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Catalin Bran«

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 1. martie 2018, 14:29

:salut:

Super anem,m-ar interesa cateba modele de aparate dar eu voiam sa iasa o poza foarte,foarte clara chiar daca asta consta in adaugarea unei surse de lumina in timpul pozelor inafara de lanterna. :prieteni:

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 1. martie 2018, 15:10

Personal NU sunt adeptul legatului peste noapte... am facut-o o singura data, si nu am dormit toata noaptea de griji si remuscari, sa nu imi moara pestele. Nu a murit, a fost foarte sprinten, si a trebuit sa il obosesc din nou, o metoda care il poate rani mai tare decit drillul propriuzis.

Sunt de parere ca si noaptea se pot face poze bune, si chiar f bune! De ex aparatul meu foto face noaptea, fara sursa suplimentara de lumina, poze mai bune decit smartphon-ul ziua! Insa ziua imi e mai comod cu celularu' :zambet:

De obicei leg toti somnii mari pe care ii prind, ptr a nu trebui sa ii trag in barca. Ii leg, merg incet la mal cu ei, unde pregatesc aparatul foto si prelata, ceea ce nu dureaza mai mult de 5 minute, dau indicatii partenerului, si trec imediat la sesiunea foto. La fel si noaptea... a se vedea pozele din Spania :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 2. martie 2018, 17:34

Personal NU sunt adeptul legatului peste noapte... am facut-o o singura data, si nu am dormit toata noaptea de griji si remuscari, sa nu imi moara pestele. Nu a murit, a fost foarte sprinten, si a trebuit sa il obosesc din nou, o metoda care il poate rani mai tare decit drillul propriuzis.


Doar de amorul discutiei si din ciclul pareri personale, nu sariti! :)

1. Daca un peste nu moare datorita acumularii de acid lactic pe durata efortului extrem pe care-l face in drill, sigur nu moare din cauza faptului ca-i legat IN CODITII BUNE (cum am specificat in postarea anterioara).
2. Un peste n-o sa se simta jignit in amoru` propriu ca cineva l-o legat de-un par si sigur n-o sa moara de suparare si nervi din acest motiv... :rizi: .
3. Fratilor, sincer, noi oamenii MANCAM animale!!! Ma rog, mai putin veganii... :rizi: . NU SUNT pt. chinuirea gratuita sau cu atat mai putin omorarea ORICARUI animal dar daca va e atat de mila de pesti si aveti asemenea remuscari, de ce pescuiti? De ce ii agatati cu un fier in gura si-i trageti fortat pe mal? De ce nu-i lasati in pace sa-si vada de viata lor? :zambet:
4. Nu in ultimu` rand, ca tot vorbiram intr-un alt topic, daca nu s-ar pune atata pret pe pescarul fotografiat cu pestele in brate n-am mai vorbi de legat (pentru cei care pescuim C&R) si fara indoiala pestele ar fi mult mai putin chinuit cu manevrele care se fac in acest scop.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 2. martie 2018, 18:17

Informer, daca un peste ajunge odata la mal, dupa un drill, sanatos, aia nu inseamna ca a 2a oara, legat de o sfoara de 5-6 mm, sa nu se raneasca sau sa isi rupa ceva pe la urle, cand il re-obosim! Sau, sa moara in apa calda neoxigenata, daca se incalcie undeva in vreo radacina... in sensul acesta, de ce sa riscam? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 3. martie 2018, 08:25

Deci Costi , fie si numai pentru punctul 3 ,ai cel mai bun vin de Ciumbrud de la mine cu prima ocazie!Neaparat trebuie sa ne vedem ! Am eu asa...un sentiment... :apl: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 3. martie 2018, 08:31

On topic:pe bune acum,dar daca Nu stiti sa legati corect un somn mai bine nu o faceti!Am vazut situatii incredibile cu pesti cu falca rupta,sarme bagate prin branhii,etc.In rest nu ar trebui sa fie mari probleme decat daca esti prost si il legi astfel incat dai cu elicea de la motor in el in timp ce mergi la mal sa-i faci mareata poza ! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 3. martie 2018, 10:11


Deci Costi , fie si numai pentru punctul 3 ,ai cel mai bun vin de Ciumbrud de la mine cu prima ocazie!Neaparat trebuie sa ne vedem ! Am eu asa...un sentiment...


Informer, Zamfi, toti de aici pescuim, de aceea ne numim pescari, si nu ocrotitori ai naturi... dar de la a scoate un peste din apa cu lanseta (potrivita), si pina la a chinui inutil un peste legat de o sfoara, e o mica/mare diferenta!

Nici macar nu e nevoie de a-l lega peste noapte, sunt multe alte cazuri cand, asa cum ai scris tu Zamfi, daca nu sti cum sa o faci, mai bine nu o faci! De exemplu cunosc video pe FB unde pescari care au eliberat apoi pestele, l-au transportat 15 minute cu barca, cu 40km/h, pina la locul lor de campare... pestele a fost legat alte 30min in apa de 28°C de la mal, adancime 0,5m... dupa inca o sesiune foto de 15-20min, unde pestele a mai primit un soc de inecare cu aer, dupa ce toata suprafata de pe burta si extremitatile au luat o culoare rosiatica, acesta a fost eliberat. Ok, a plecat somnul, dar si-a revenit? Sau a ramas cu vreo sechea, sau mai multe, asa cum poate am ramane si noi daca nu ni s-ar oxigena creierul vreo 5-10 minute? Nu stim... sunt doar presupuneri: va muri sau nu? Apoi, decit sa raman cu intrebarea asta fara un raspuns concret, voi face tot posibilul sa NU ii provoc moartea! Si nu suferinta in drill, pe care le-o provocam toti pescarii.

Un alt exemplu... o cunostiinta de a mea dadea cu un Sportex extra heavy dupa avat. Ok, controlul nalucii, bine merci, dar toti avatii cand ajungeau pe mal la pozat, dadeau la sange pe urle de zici ca erau injunghiati! Cu toate ca i-am spus chestia asta de la inceput, nu a vrut sa accepte ca dupa eliberare pot muri chiar daca pleaca "voiosi", pina cand nu am vazut unul din avatii eliberati cum se invartea cu burta pe sus... si asta am vazuto ptr ca era curentul care l-a scos la suprafata, in apropierea noastra. De atunci da numai cu frana aproape destransa la maxim, cat sa poata lansa, si nu a mai avut nici un avat cu sange la urle. :gandesc:

In sensul acesta, parerea mea este ca nu trebuie sa chinuim inutil pestele, ptr ca exista riscul ridicat sa il ranim rau de tot, fara a ne da seama... iar motivul ptr care evit sa iau pestii mari in barca, este odata sa nu ii ranesc organele cand il trag peste bordura barcii, si odata sa nu umplu toata barca cu mucii aia enervanti, care abia mai vin jos :rizi: :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 3. martie 2018, 10:32

Informer, Zamfi, toti de aici pescuim, de aceea ne numim pescari, si nu ocrotitori ai naturi... dar de la a scoate un peste din apa cu lanseta (potrivita), si pina la a chinui inutil un peste legat de o sfoara, e o mica/mare diferenta!


Toti pescuim dar nu toti exageram cu mustrarile de constiinta. :rizi:
Chiar discutam ieri cu un coleg de aici de pe forum pe tema acestui topic si am picat de acord ca-i interesant sa ai remuscari ca legi un peste IN MOD CORECT da` n-ai remuscari sa pui NISTE pesti cu unul sau mai multe carlige INFIPTE in ei sa-si astepte moartea... pt. aia nu exista remuscari. :)
Hai sa nu pozam in ce nu suntem.
Personal, dupa cum am spus de multe ori, mi-e MILA sa omor ORICE PLANTA SAU ANIMAL in mod inutil... da` daca am ales sa fiu pescar, imi asum ceea ce implica asta!
Cand o sa mi se para de nesuportat, o sa ma las de pescuit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 3. martie 2018, 10:46

Hai sa nu pozam in ce nu suntem.


Mah Informer, iarasi deviezi subiectul! Nu cred ca cineva doreste asta!
Daca as vrea sa prind un peste sa il omor, asa cum spui tu ca nu avem mila cu pestisorii momeala, atunci nu m-as mai chinui nici sa il leg, probabil ca l-as taia imediat... sau l-as tine peste noapte legat, fara remuscari, stiind si asa ca il voi taia!

Insa, daca bine tin minte, nu asta era ideea subiectului, ci aceasta: legare peste noapte, ptr poze a 2a zi, dupa care eliberare. Si nici decum remuscarile daca in general un peste moare sau nu! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 3. martie 2018, 11:48

:salut:

Super anem,m-ar interesa cateba modele de aparate dar eu voiam sa iasa o poza foarte,foarte clara chiar daca asta consta in adaugarea unei surse de lumina in timpul pozelor inafara de lanterna. :prieteni:

:ciao:


Cataline, partea cu facutul pozelor oe intuneric (vorbim de niste imagini cat de cat OK) implica ceva mai mult decat folosirea modului AUTO de la aparatele foto. In general, indiferent de aparat daca utilizatorul se limiteaza la functia AUTO calitatea pozelor si a detalilor va avea de suferit. Deci, un DSLR folosit necorespunzator nu garanteaza poze OK. E clar ca vor fi mai OK decat cele facute cu vreun compact dar sub nici o forma sa nu te astepti la minuni.

Deci, din punctul meu de vedere, daca cineva vrea poze mai OK pe timp de noapte trebuie sa invete sa foloseasca aparatul pentru treaba asta si sa inteleaga anumite functii ce pot face.

Un aparat pentru a face poze OK pe timp de noapte trebuie sa:
- in primul rand sa aibe posibilitatea de a folosi aparatul si in alte moduri decat cele predefinite sau AUTO. Adica sa aibe modul MANUAL, APERTURE PRIORITY, SHUTTER PRIORITY.
- mentina o calitate a imagini odata cu cresterea sensibilitatii la lumina, adica odata cu cresterea ISO-ului sa mentina cat mai jos sunetul de imagine. Sa faca fata la ISO-uri cat mai mari.
- sa ofere posibilitatea de a deschide obiectivul cat mai mult posibil. Sa aibe "f"-ul cat mai mic.
- poate ajuta mult si un stabilizator optic facut asa cum trebuie.
- sa aibe functia de programare a imagini in ideea de a avea posibilitatea sa faci poze fara sa misti aparatul.

Majoritatea aparatelor compacte sau bridge (pentru mine este exclus un DSLR la pescuit) care se incadreaza aici evident costa niste bani ... deci nu te astepta sa le iei ieftin. Dar avand in minte un DSLR bugetul banuiesc ca nu e neaparat o problema.

Eu folosesc un LX100 dar mai sunt si alte posibilitati ... asupra carora voi reveni cand am ceva mai mult timp.

Mai jos cateva poze neprelucrate facute pe timp de noapte ... unele OK, altele mai putin OK dar pe care le pun si in ideea de a vedea anumite laturi negative si ce pot insemna niste setari nu tocmai OK.















ps: adaugarea unei surse de lumina poate face doar bine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 4. martie 2018, 00:03

Eu sunt de parere : Fa ce ai de facut dar repede !
Vrei sa il eliberezi ? Elibereaza l repede fara sa il chinui inutil .
Vrei sa il omori si sa il mananci ? Omoara l repede , fara chinuri inutile si : pofta buna !

Eu nu mai leg pestii . Fac pozele imediat , asa cum pot , cu telefonul in general . Nu pun mare pret pe poze mai ales ca nu ma incanta cu nimic sa le fac publice . Sunt doar pentru uzul meu personal ( pe post de evidenta si jurnal :zambet: )

Fire intinse ( dupa cum meritam :ochi: )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 4. martie 2018, 06:49

Un aparat pentru a face poze OK pe timp de noapte trebuie sa:
- in primul rand sa aibe posibilitatea de a folosi aparatul si in alte moduri decat cele predefinite sau AUTO. Adica sa aibe modul MANUAL, APERTURE PRIORITY, SHUTTER PRIORITY.
- mentina o calitate a imagini odata cu cresterea sensibilitatii la lumina, adica odata cu cresterea ISO-ului sa mentina cat mai jos sunetul de imagine. Sa faca fata la ISO-uri cat mai mari.
- sa ofere posibilitatea de a deschide obiectivul cat mai mult posibil. Sa aibe "f"-ul cat mai mic.
- poate ajuta mult si un stabilizator optic facut asa cum trebuie.
- sa aibe functia de programare a imagini in ideea de a avea posibilitatea sa faci poze fara sa misti aparatul.


As mai completa aici inca un aspect f important, dar pe care majoritatea il ignora complet! si anume marimea sensorului foto din aparat. Indiferent daca sensorul este CMOS sau CCD, cu cit acesta e mai mare, cu atata este mai reusita poza.
Marimile diagonalei sensorului sunt putin ciudat date, si derutante de multe ori (de la mic la mare): 1/3,2" - 1/2,7" - 1/2,5" - 1/1,8" - 2/3" - 1" - 4/3"
Si aici la fel, cu cit e mai mare sensorul, pretul aparatului foto e tot mai mai mare.

Avantajul unui sensor mare mai este ca, pozele facute cu functia auto iasa bine si noaptea. Atentie! bine, nu excelent... cu toate ca am studiat f mult despre fotografie si am urmat si un curs de fotografiat special ptr a face poze in modusul manual noaptea, am ajuns la concluzia ca, ptr mine personal, e mai ok un aparat mai scump cu care sa pot face noaptea poze bunicele pina la bune in modusul AUTO. Si aici nu ma interaseaza sa fac poze noaptea cladirilor, ci strict doar poze cu pesti.

Aparatul lui Anem are un sensor cu diag de 4/3", si cu laturile de 17,3 x 13,0 mm.
Aparatul meu are un sensor APS-C, cu laturile de 23,5 x 15,6 mm.

In afara de sensorul cit mai mare la un pret cit mai ok, am mai cautat ca aparatul sa aibe telecomanda, ptr a putea sa imi fac si singur pozele, indiferent daca e noapte, sau ziua. Adica sa ma instalez asa cum vreau, si sa imi declansez poza cu dejetu' de la picior :rizi: :rizi: :rizi:

In plus de asta, chiar nu voaiam un aparat cu obiectivul normal, de 24. Dar chestiile astea, toate, apartin de alegerea personala a fiecaruia dintre noi... in plus, si bugetul de 500€ nu voiam sa il depasesc! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 4. martie 2018, 16:44

Ai dreptate Zorane, in graba am uitat sa precizez de dimensiunile senzorului ...dar dacă intram in detalii cred ca ne pierdem pe drum :rizi:

In principiu e clar, cât mai mare cu atât mai bun ... doar ca, cu cât mai mare cu atât mai scump :rizi:

Exista niște "echivalente" in dimensiunile senzorilor și sunt multe cazuri in care mai mare nu înseamnă neaparat mai bun. E exagerat de mult de scris și explicat.

Pentru cei care își doresc sa aprofundeze le recomand printre altele asta: Equivalence
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm