Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 25. februarie 2018, 08:40

Prezentare naluci dedicate pentru pescuitul somnului.

Deschid acest topic pentru a prezenta oricine doreste naluci destinate pescuitului somnului. Pot fi unele dedicate special somnului sau altele mai ..universale , dar care prins si somn..

Naluca pe care doresc sa o prezint aici este o cicada produsa de catre Zeck , destinata exclusiv somnului si nu oricum ci special pentru pescuitul pe verticala, un stil mai aparte prea putin cunoscut in Romania, dar practicat in tarile Europei..



Aceasta este cicada produsa catre Zeck. Se gaseste in 4 variante de gramaj, 55-85-120-140 gr. Fie si numai din imagine se vede ca este o naluca specializata pentru pescuitul pe verticala din pozitionarea ochetului de prindere, precum si din pozitionarea carligelor la extremitatile nalucii. Este foarte clar ca datorita acestei pozitionari a carilgelor, naluca nu este gandita pentru a lansa la distanta si a veni cu ea pe substrat ori in imediata lui vecinatate , pentru ca rata agatarilor in diferite obstacole ar fi foarte mare. Atunci cum se pescuieste aceasta naluca?? Datorita greutatii mari, putem tine naluca perpendicular sub sonda sonarului avand o foarte buna vizibilitate despre ce se intimpla sub apa. Mergand odata cu curentul intr-o deriva controlata, sau purtat de vant, pescarul poate juca naluca intre ape sau deasupra substratului. Unii prefera sa combine aceasta miscare cu batai din clonc. Personal am incercat de cateva ori acest gen de pescuit pe verticala pe Rin, un rau care tine somni mari. Se spune ca somnul este un peste de substrat care prefera intunericul.. poate ca asa o fi, insa am fost uimit de cati somni raspund fie si numai la vibratiile unei naluci ca aceasta ridicandu-se mult, intre ape. S-a intimplat de foarte multe ori ca somnii nu mai raspundeau la sunetul cloncului si cand puneam aceasta cicada ori un cloncteaser somnii sa apara de nicaieri ,extrem de curiosi la vibratiile ei, insa si extrem de prudenti. O singura miscare mai agresiva era suficienta sa ii determine sa plece. La una dintre iesirile acestea atat de multi somni au aparut pe sonar incat ne-am pus problema daca nu cumva acesta este defect. Nu era. Insa nici somnii nu au vrut sa muste la absolut nici o momela, fie ea naturala fie articficiala. Cu toate acestea unii pescari au gasit momentul propice si au avut capturi cu acesta cicada. De fapt naluca nu a fost produsa in premiera de catre Zeck ci de catre Patrick Sebile, ce-i drept si in variante mai mici si mai usoare pentru biban ori salau.



Mult mai bine finisata decat cele de la Zeck , aceste naluci Sebile au atras atentia unui pescar de somn consacrat, Philippe Careme, pescar care pescuieste somnul in toate stilurile posibile incepand cu anul 1993. Devenit colaborator al firmei Zeck , P.C. a recomandat aceasta naluca pe baza rezultatelor obtinute cu modelul lui Sebile, si cand acesta din urma a hotarat sa intrerupa productia cicadei , Zeck a introdus-o automat in portofoliul sau, alaturi de oscilanta lui Blinker Jorg.

Cam asta este o scurta istorie a cicadei Zeck Vertical Jig. Ce pot sa zic personal este ca mi-a placut foarte mult felul in care vibreaza sub apa, cat si faptul ca pescarul are posibilitatea sa o faca sa vibreze mai violent sau mai putin violent in functie de cum interpreteaza reactia somnilor din ceea ce se vede pe sonar. Ca si o confirmare a tuturor acestor lucruri vine captura reusita de un pescar aradean , Laurentiu, pe Tisza , in Ungaria, anul trecut. El a reusit sa gaseasca echilibrul perfect intre bataia cloncului si vibratia cicadei, in asa fel incat somnul din imaginea de mai jos , desi satul dupa cate se pare , a muscat decisiv. Merita mentionat si felicitat si faptul ca acest exemplar s-a intors viu in mediul lui natural. Si cu siguranta nu a fost o intimplare norocoasa, deoarece atat Laurentiu cat si alti pescari din Germania au avut constant capturi la acest gen de pescuit pe verticala.

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. februarie 2018, 00:00

Pot sa confirm ca sunt prinzatoare, mai ales primavara!
Si Martin Sack a reusit in primavara lui 2017, intr-o saptamana dedicata numai nalucilor, sa prinda mai multi somni la aceasta minune de la Zeck, Vertical Jig. Cei mai mari dintre ei au fost 2,33 m si 1,91 m... el cu inca 2 prieteni:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. februarie 2018, 00:32

Deja in anul 2016 ne-a prezentat Carsten Zeck, live, cum se pescuieste aceasta naluca in combinatie cu cloncul:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. februarie 2018, 08:50

:salut:

Am urmărit mulți pescari și am văzut ca folosesc cu succes aceasta nălucă,sigur o sa facă parte din viitoarea mea trusa de spinning! :buaaaah:

:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 26. februarie 2018, 09:21

Pe mine ma cam dor dintii de la culoarea aia... pink nu este, numa` verde brotacel? :rizi: :rizi:
(noroc ca somnu-i semi-orb... :rizi: )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 26. februarie 2018, 09:32

Pe mine ma cam dor dintii de la culoarea aia... pink nu este, numa` verde brotacel? :rizi: :rizi:
(noroc ca somnu-i semi-orb... :rizi: )


Am sa ii transmit lui Zeck Fishing ca doresti pe roza... putintel rozaliu :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 26. februarie 2018, 10:07

:salut:

Zoran,am observat ca unele persoane pun in loc de ancora,carlig simplu,care ii ideea sau după bunul plac?

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 26. februarie 2018, 12:38

:salut:

Zoran,am observat ca unele persoane pun in loc de ancora,carlig simplu,care ii ideea sau după bunul plac?

:ciao:


Asa vin de la Zeck, cu carlige simple... modelele vechi erau cu triple, si cam de 1 an livreaza doar cu carlige simpe :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 26. februarie 2018, 13:04

:salut:

Am inteles Zoran,credeam ca le schimba ei... :gandesc:

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 26. februarie 2018, 16:40

Si aici Marco, tot in primavara lui 2017, in mai, cu un somn de 1,9m... poza cu pestele lipseste, ptr ca era singur, si ia fost mai complicat sa o faca :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 26. februarie 2018, 22:28

Unde se gasesc de cumparat?
Sunt bune cand nu gasesc rame mari.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 27. februarie 2018, 06:57

Unde se gasesc de cumparat?
Sunt bune cand nu gasesc rame mari.


Se gasesc de vreo 3 ani la mine pe shop, Adi... insa ma retin de multe ori sa postez eficienta unei naluci sau a unei monturi, mai bine stau cu ea pe stoc, decit sa mi se reproseze din nou si iarasi ca din cauza mea, braconierii din RO nimicesc somnul. :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 27. februarie 2018, 21:30

Ok, multumesc. Am plasat o comanda.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 28. februarie 2018, 05:59

Ok, multumesc. Am plasat o comanda.


Salut Adi, merci... daca imi dai voie: :noroc:
- Vertical Jig se incalceste usor in leaderul multifilament, in timpul folosirii
- recomand folosirea acestuia cu Mono de 1 sau 1,2mm
- lanseta sa nu fie prea moale pe varf, ptr a putea conduce cit mai bine naluca
- se ridica brusc in sus, circa 50-60 cm, si se lasa sa coboare libera, dupa care se repeta miscarile
- se pozitioneaza si se misca direct in dreptul somnilor! Nu deasupra lor cu 1 - 2 m!
- atentie la agataturi, cand se foloseste aproape de fundul apei
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 28. februarie 2018, 07:35

Cand nu se vede nici un somn pe sonar, agitati usor naluca , nu mult , din varf, cu pauze. O sa ii vedeti cum apar de nicaieri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 1. martie 2018, 20:34

Multumesc, astept caldura sa trec la teste.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 2. martie 2018, 16:56

Pe mine ma cam dor dintii de la culoarea aia... pink nu este, numa` verde brotacel? :rizi: :rizi:
(noroc ca somnu-i semi-orb... :rizi: )
:rizi: :rizi: :rizi:





Doar ca sunt mici, pina in 28 de grame.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 2. martie 2018, 17:22

Pfffuuu! Pai astea-s perfecte si ca marime ptr Informer, ca el mari si asa nu vrea sa prinda :rizi: :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 2. martie 2018, 20:04

Ba vrea, intotdeauna o vrut chiar si atunci la inceput cand io inodat lanseta pe sub barca :rizi: numa' ca nu o tinut lanseta..Si daca tot veni vorba , il provoc sa ne povesteasca cum de s-a rupt lanseta lui cu somnul ala atunci cand o dat prima oara la clonc :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 2. martie 2018, 20:15

Sexy naluca... :rizi: :rizi: :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare