Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 1. februarie 2018, 06:27

Nu stiu nici eu cum e mai bine, sa dai cu scule de salau dupa somn, ca sa nu te doara ceva, dar daca intra bascula, te sparge in drill si esti "mort" apoi, sau sa dai cu scule de somn, si sa te opresti cand simti deranj la spate, mana, umar...? Dar, sa fi suveran in drill?

Pai Zoranelo, asa de amoru` discutiei, hai sa te contrazic... :rizi: .

Zici ca un drill cu un echipament mai light te omoara? Pai de ce?
Este evident ca avand toate elementele mai sensibile (fir, lanseta etc.) n-o sa tragi de peste din toate puterile, nu?
E clar dupa mine ca un drill cu echipament d-asta oboseste pestele prin actiunea combinata a franei mulinetei si a elasticitatii lansetei si NU prin lupta dintre peste si muschii pescarului.
Aaa, ca dureaza mai mult, OK... da` nu mi se pare chiar asa obositor sa tii incordata "o nuia" de 2.10 - 2.70 in timp ce pestele ia fir la orice soc mai puternic....

Pe de alta parte vreau sa-ti amintesc momentele alea de pe Ebru in care trebuiau scosi somni de 2+m, cu lansete de 3m heavy si textil de 0.5 - 0.6 FARA sa ia fir, ca sa nu intre in agatatura.
Daca drill-urile alea cu ditamai parghia de 3m si "cablu de macara" tie ti s-au parut usoare, ei bine mie mi s-au parut pe departe cele mai "nashpa" drill-uri din viata mea. :rizi:
NU cred ca a durat vreunul mai mult de 5 minute (excluzand plimbatu` pestelui deja obosit pe langa barca) insa cred c-am avut minim 6-7 vanatai serioase pe picioare in locurile in care am sprijinit lanseta si iti spun sigur ca daca un drill d-ala mai tinea 5 minute in plus, aruncam dreq toata instalatia in apa si plecam acasa, ca oricum nu mai eram in stare sa tin lanseta in maini. :rizi:

Nici intr-un caz nici in celalalt totusi n-am avut probleme cu spatele cu toate ca fac pariu, RMN contra RMN ca hernia mea de disc o depaseste cu mult pe a ta... :limba: :rizi: :rizi: .

:noroc: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 1. februarie 2018, 06:39

Informer, tu ai drilluit vreodata un peste 30-40 de min? Deci nu poti compara cu ce ai facut tu pe Ebro!
Nici eu, si nici tu nu suntem ceva sportivi de performanta... Asa ca, te rog sa testezi un astfel de drill, si apoi imi spui ce se intampla cu muschii corpului tau dupa o solicitare continuua de 30-40min, la o frana normal sfransa de 2,5-3 kg-forta. Agata de calorifer si simuleaza un drill :bucuros2:

Crede-ma, nu vb doar ca sa ma aflu in treaba. Si Thomas de ex, a avut un somn de 2,3m in lanseta de stiuca, si drillul lui a durat vreio 70min... 3-4 zile nici nu a mai putut sa ridice un pahar cu apa dupa drillul acela. In schimb, drilluiesti 7 somni pe zi cite 10min max, cu pauze, solicitarea muschilor este mai "prietenoasa" decit in cazul continuu 70min.

Fi bucuros ca exista scule sa dobori un somn in 5-10min, ca daca dadeai dupa moruni, unde ai nevoie de frana de 10kg-forta si drillul dureaza 30 pina la 60 min (depinde de marimea morunului9, atunci sa te vad! :rizi:
Cre' ca amandoi ne-am duce mai intai citeva luni la sala, si apoi la drill cu moruni. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 1. februarie 2018, 07:03

Informer, tu ai drilluit vreodata un peste 30-40 de min? Deci nu poti compara cu ce ai facut tu pe Ebro!

N-am drill-uit somni atata in schimb am drill-uit crapi mari... cu lansete de 3.60 - 3.90m!!! ... sunt convins ca efortu-i comparabil, cel putin cat timp firul nu-i blocat....
Da, i-adevarat, ce-i peste 10-15minute deja devine obositor si pe la sfarsit incepeam sa nu-mi mai simt mana... da` n-as zice ca eram chiar mort, peste juma` de ora o luam de la inceput fara probleme.
Iar pe Thomas il durea rau coloana si cand nu drill-uia nimic asa ca nu-i un caz relevant... :rizi: :rizi: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 1. februarie 2018, 07:06

da` n-as zice ca eram chiar mort, peste juma` de ora o luam de la inceput fara probleme.
:bravo: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 1. februarie 2018, 07:34

Ahh, si mai ceva... sa nu uitam ca putini merg la pescuit pt. ca le place sa sape dupa rame :) si multi merg chiar pt. drill!
De ce ai vrea sa scurtezi la maxim motivu` placerii? :zambet: (as putea sa fac unele analogii da` ma abtin de data asta... :rizi: )
Da, stiu treaba cu ce-i mai putin chinuitor pt. peste da` hai sa fim cinstiti cu noi, daca am vrea intr-adevar sa protejam pestii la maxim, am pescui fara carlig... :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 1. februarie 2018, 16:45

Ahh, si mai ceva... sa nu uitam ca putini merg la pescuit pt. ca le place sa sape dupa rame :) si multi merg chiar pt. drill!
De ce ai vrea sa scurtezi la maxim motivu` placerii? :zambet: (as putea sa fac unele analogii da` ma abtin de data asta... :rizi: )
Da, stiu treaba cu ce-i mai putin chinuitor pt. peste da` hai sa fim cinstiti cu noi, daca am vrea intr-adevar sa protejam pestii la maxim, am pescui fara carlig... :rizi: :rizi: .

:apl: :apl: :bravo:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 1. februarie 2018, 20:48

Citat de la »Zoran«

ca daca dadeai dupa moruni, unde ai nevoie de frana de 10kg-forta si drillul dureaza 30 pina la 60 min (depinde de marimea morunului9, atunci sa te vad! :rizi:
Cre' ca amandoi ne-am duce mai intai citeva luni la sala, si apoi la drill cu moruni. :noroc:


Am patit acest lucru in Canada Vancouver, pe Raul Fraser, cu un sturion de 2,17 m, cu carlig debarbetat, dril de 40 min.
Nu am mai putut ridica sturionul cu capul deasupra apei, pentru poza. E drept ca o mana a fost scoasa din ghips cu o luna inainte. :ochi:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 1. februarie 2018, 20:59

Sper sa nu ma injurati da` sincer mie mi se pare foarte palpitant sa reusesti sa scoti un scobar de 1+ Kg sau mai rau o mreana de aceeasi greutate cu inaintas de 0.07mm... sunt "treburi" pt. oameni si sunt "treburi" pt. masini... io-s d-ala la care nu doar marimea conteaza... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 1. februarie 2018, 21:32

5- 6 mrene pe zi de 2-3.5kg cu inaintas de 0.10 la bologneza este orgasm total. Un dril poate dura 20-30 min, dupa aia iti tremura mainile. Un somn la sforas il scoti in 5 minute.Fiecare stil de pescuit are frumusetea lui.O partida de 0blet (sabioara) gen concursuri anii 80 iti da cateva kg de peste. Cind ajungi acasa constati ca ai febra musculara, crede cineva?? Aveam o vorba, ca s-a inrosit carligu de atata peste, nu e o gluma. (nevasta ofteazac si curata vreo 2 ore}
Alt ceva: Daca ai sansa sa prinzi o vanataoare de avat spre toamna pe dunare 30-40kg ti se pare putin?? Dupa 2 ore iti tremura si mainile si picioarele de stres si de oboseala. Si se termina brusc, dupa aia nimic.