Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 16. ianuarie 2018, 06:49

Pescuitul "light" vs. "hard" la somn

:salut:
Cu toate ca multi isi doresc drilluri faine, de senzatie, si cu somnici de 1,2-1,5m, ceea ce la un combo mai strong nu prea exista, eu tot nu voi fi niciodata de-acord cu "light"-ul la somn.
Din punctul meu de vedere, la light exista mult mai multe chestii negative decât la un combo "normal", și aici as vrea sa înșir câteva puncte de discuție, atâta ptr cele negative, cit și cele pozitive:

1. perioadele relativ scurte de mâncat ale somnilor
2. un combo light înseamnă adaptarea tuturor accesoriilor de pe linie la "light"
3. pericolul de cedare al comboului light din cauza "oboselii" materialelor
4. pescuitul cu firul în mană, adică contrele cu mana, aproape imposibile
5. greutatea momelii folosite este limitata, ceea ce face acest pescuit "light" un pescuit incet
6. folosirea firelor subțiri permit o poziționare excelenta a monturii în conul sonarului
7. ...

Ce parere aveti voi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 16. ianuarie 2018, 07:11

7.....cand e mofturos si mananca fin o lanseta mai light, mai moale pe varf semnalizeaza mai bine trasatura si nu trezeste suspiciunea pestelui.
8.....in cazul in care exista si o lanseta din asta in barca, INTOTDEAUNA , cel mai mare somn va intra cand o folosesti, si va duce inevitabil la un rateu colosal ramas in memorie mai puternic intiparit decat daca era capturat.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 18. ianuarie 2018, 06:50

Aici as mai vrea sa imi spun pmdv la punctele enumerate mai sus:

1. perioadele relativ scurte de mâncat ale somnilor


Foarte foarte rare sunt zilele cind somnii sunt activi de dimineata pina seara, cand musca la clonc constant peste toata ziua.
In restul zilelor, probabil majoritare, somnii au o perioada f scurta de mancat la clonc. Uneori dimineata, alteori seara, si aceasta perioada se poate modifica de la o zi la alta!
Perioada scurta inseamna ptr mine maxim 60min. Si daca nimerim din plin in aceasta perioada cu o lanseta light, cu care drillurile cu somnici medii de 1,5m ajung lejer la 30-40min, ratam restul de trasaturi posibile in aceasta perioada de hranire.
Bine-nteles ca drill-ul ramane o amintire superba!

2. un combo light înseamnă adaptarea tuturor accesoriilor de pe linie la "light"

Mdaaa... lanseta light inseamna o putere mai mica de intepare! astfel, ptr o intepare buna, reducem carligele si diametrul acestora, firul principal, mulineta, lanseta... totul. Si drillurile lungi si foarte lungi chiar si cu somnici medii se datoreaza exact acestei linii complete de light!

3. pericolul de cedare al comboului light din cauza "oboselii" materialelor


Am testat mai demult niste carlige, de care am tras cit am putut, si se deschideau pe la 25kg-forta. Instantaneu! Apoi, am testat o tractiune constanta de doar 20kg-forta, si dupa vreo 10min a inceput usor-usor sa se dezdoaie carligul :gandesc:
Cu 6 kg-forta constant nu am incercat, probabil ar fi durat citeva zile, sau chiar saptamani pina sa cedeze... daca ar fi cedat :rizi:

Eh, si acuma ma gindesc ca, daca raman pe light cu o frana de 3,5-4kg-forta, cu ancore 4x Strong, sunt foarte groase ptr forta redusa de intepare, si nu vor penetra tot timpul. Reduc la ancore 2x Strong, mai subtiri in sarma si care sa penetreze mai usor, materialul va obosi mai repede in drill-uri indelungate. Si aici nu vb doar de materialul echipamentului, ci si de materialul "somnului", care slabeste si el in timp, marindu-se astfel locul intepaturi, si ducand intr-un final la dezgatarea pestelui in timpul drillului :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. ianuarie 2018, 09:04

4. pescuitul cu firul în mană, adică contrele cu mana, aproape imposibile


E clar! Un fir de 0,30 - 0,35mm va taia in degete nu ca in unt, ci ca o sabie Jedi :rizi:

In plus, o contra sanatoasa data cu mana, de ex cu manusi, intr-un somn de +30kg, se va solda instant cu explozia acestuia la nod. Energia ce ajunge in nod din contra data cu mana face ca forfecarea firului subtire la noduri sa nu fie evitata.
Si asta sunt convins ca unii dintre voi deja au testat :pauza:

5. greutatea momelii folosite este limitata, ceea ce face acest pescuit "light" un pescuit incet


Uneori ai nevoie de 200-300 gr sa ajungi rapid la adancimi mari. in astfel de cazuri, nu mai putem vb de un pescuit light. Iar folosirea unui plumb de 60-80 gr dureaza o vesnicie pina ajunge la 20m, timp in care somnul poate sa dispara deja din con.
6. folosirea firelor subțiri permit o poziționare excelenta a monturii în conul sonarului


Un mare pro este capacitatea firului subtire de a taia mult mai bine apa decit cel gros, astfel montura este in permanenta in conul sonarului.

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. ianuarie 2018, 21:44

salut
Eu sunt unul dintre pescarii care pescuiesc cu fire subtiri la spinning adica fire de 0.25 / 22 kg dar o fac in zone pe care le cunosc si unde stiu sa fac drilul fara sa ma intalnesc cu structuri submerse. Deasemenea pentru spinning am mai multi taburi cu fire de pana la 0.37 dar cumva toti pestii mari i-am prins pe fire mai subtiri de 0.3......sa fie oare o coincidenta?
La clonc pescuiesc cu 0.4 / 62 kg de care trag cu motorul sa il rup atunci cand agat si atunci cand tin firul in mana am manusile de spinning fara de care nu mai pot pescui pentru ca am degetele destul de sensibile si pe mine ma taie firul inclusiv atunci cand fac aruncari la spinning! manusile sunt atat de fine si placute ca nu le simti in maini!
Fiecare este liber sa pescuiasca cum doreste si la randul meu pescuiesc cu fire groase atunci cand situatia o impune: cand pescuiesc la marginea unor paduri scufundate, la stationar cand pescuies la distante mari si stau pe mal, la clonc atunci cand pescuiesc pe zone unde trec u montura pestre copaci, diguri sau alte structuri pe care pestele le va cauta imediat dupa intepare .
Fir intins tuturo si sa auzim numai de bine!
:prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. ianuarie 2018, 21:59

sa fie oare o coincidenta?

Io tot zic de ceva ani: cand cineva o sa-mi demonstreze ca are mai multe trasaturi cu fire groase decat cu fire subtiri , in aceleasi conditii in rest, ma las de pescuit. :)
Consider ca in cel mai bun caz (mai precis cand pestii-s "hamesiti") o sa ai aceleasi prezentari... in rest....
Acu` daca scoti sau nu pestele la poza, asta-i deja alta discutie.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 29. ianuarie 2018, 22:25

cine are barca si stie sa faca un drill nu pierde pestele! de pe mal........fire mai plinute
Si inca o mentiune: atentie la fire, atunci cand stim ca pescuim cu fire subtiri trebuie intotdeauna urmarit firul si inlaturat din el daca apare cea mai mica ciupitura! Avantaje si dezavantaje!
Ca mentiune: am scos cu fir de 0.25mm un somn de 2.67m (recordul meu personal) si drilul a durat 40 minute in conditiile in care 15 min ne-am chinuit cu el pe sub un vapor unde intrase si mi-a fost frica sa trag de el sa nu aschiez firul de peretii vaporului!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 30. ianuarie 2018, 01:31

Conteaza foarte mult si locul in care pescuiesti, daca apa este mica(2-3m) si sunt agataturi nu prea mai este loc de sensibilitati. La Dunare, mai ales din barca, ai timp de gandire si loc sa te desfasori.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 30. ianuarie 2018, 06:02

Eu sunt unul dintre pescarii care pescuiesc cu fire subtiri la spinning adica fire de 0.25 / 22 kg dar o fac in zone pe care le cunosc si unde stiu sa fac drilul fara sa ma intalnesc cu structuri submerse. Deasemenea pentru spinning am mai multi taburi cu fire de pana la 0.37 dar cumva toti pestii mari i-am prins pe fire mai subtiri de 0.3......sa fie oare o coincidenta?


Nu, ci mai degraba harponare.
Majoritatea somnilor prinsi pe fire subtiri sunt harponati, si asta ti-o pun cu siguranta! Odata din sursa vizuala, adica din mai multe videouri ce am vazut la Galateni, plus spusele unui prieten din Galati ce pescuie C&R, odata din conversatia telefonica a unui pescar de Mures care a cumparat fire de 0,20 si 0,25mm sa dea dupa ei pe un platou deschis, unde primavara iasa cica la rapit. Dar de fapt iasa la insorit, si stau linistiti... si cand l-am intrebat citi a prins in gura, raspunsul lui a fost clar, si fara sa ezite la ce sa imi raspunda: niciunul! Iar a 3a sursa, este un pescar rus pe Rin, care tot asa da cu fire subtiri de 0,20mm, lanseaza cikade cu ancorite, si nu cu duble! si pilkere, la distante f mari, si cand simte o zvacnitura in bat, da contra. Cel mai mare prins de el pe Rin a fost 2,78m. Insa toti, absolut toti somnii au fost harponati de spate, de coada sau undeva in zona capului, dar pe dinafara...

Cristi, ptr mine e f clara: cu fir subtire simti orice miscare, muuult mai bine decit cu fire groase, si poti intepa rapid. In plus, ajungi sa acoperi o zona mult mai mare de greblare lansand la distante f mari, si ajungi jos in curentii tari, jos pe fund, unde cu fir gros nici cu 150 de gr nu ai ajunge.

Vezi te rog de la min 10:36...


cine are barca si stie sa faca un drill nu pierde pestele!

Eh, las' ca ai fost sincer pe FB, ai scris ca pina l-ai prins l-ai pierdut de 3x din drill :bravo:

Oricum, Cristi, bravo, e o strategie buna sa vinzi mult mai mult fir textil... :apl:

Io tot zic de ceva ani: cand cineva o sa-mi demonstreze ca are mai multe trasaturi cu fire groase decat cu fire subtiri , in aceleasi conditii in rest, ma las de pescuit.


Informer, te voi invita sa pescuim o zi intreaga la Dunare cu fire subtiri, sa vedem cite trasaturi vom avea... mergem cu barca mea, la mine tctica este CBIB :noroc:

Eu am incercat aici pe Rin, dupa 2 zile cind nu am avut trasaturi, am incercat si cu mono de 0,45mm, si cu textil de 0,30mm. Absolut nici o trasatura! Cu toate ca, la momeala au fost la fel de multi somni ca si cand dadeam cu fire groase :clonk
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 30. ianuarie 2018, 06:07

Aici la min 14:24 se vede ce inseamna firre subtiri:



Si aici, la min 11:34 se vede exact ce am spus eu, cu firele subtiri si marimea somnului:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 30. ianuarie 2018, 06:51

Citat de la »informer«
Io tot zic de ceva ani: cand cineva o sa-mi demonstreze ca are mai multe trasaturi cu fire groase decat cu fire subtiri , in aceleasi conditii in rest, ma las de pescuit.


Informer, te voi invita sa pescuim o zi intreaga la Dunare cu fire subtiri, sa vedem cite trasaturi vom avea... mergem cu barca mea, la mine tctica este CBIB


:rizi: :rizi: Neeee... FBIoriceB :rizi:
Man, accentu` era pe "mai multe" si "aceleasi conditii in rest"... poti sa n-ai trasaturi la un moment dat si daca dai fara fire... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 30. ianuarie 2018, 06:58

Neeee... FBIoriceB

:doarecapu: ...regulamentu' la mine in barca este: CBIB :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 30. ianuarie 2018, 13:27

Ati luat-o pe pasareasca? :soc:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 30. ianuarie 2018, 13:39

Ati luat-o pe pasareasca? :soc:


FBIB si CBIB sunt coduri de informatica :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 30. ianuarie 2018, 20:27

Zoran,
1.Nu am intrat aici sa ma impung cu tine ci sa discutam despre fire si tot ceea ce am scris este din experienta personala in timp ce tu imi povestesti despre ce ti-au povestit prietenii tai din diverse locatii!
2. Referitor la fire de 0.45 mm la spinning........astept sa vad cand vei printe primul somn cu un astfel de fir si cum il vei intepa la 50 - 60 m cu o lanseta de spinning la somn si bineinteles cum vei simti atacul care de multe ori nu este mai evident decat unul de salau.
3. Despre ce fire vand eu nu este subiectul acestui topic dar putem deschide un topic separat daca doresti sa aprofundam subiectul desi nu cred ca este cazul!
4. Atunci cand pescuiesti la spinning sunt multe cazuri in care un peste se rateaza mai ales atunci cand arungi la distante mari si folosesti fire groase care fac burta si te mai si prinde cu lanseta sus si nu poti contra bine. Atunci dezlegi barca si cand ajungi deasupra lui dai a II-a contra daca nu scapa intre timp dar asta nu inseamna ca pestele ala nu mai ataca in ziua aia! sunt multi pesti pe care i-am ratat intr-o zi de mai multe ori! Sas nu comparam contra data la clonc cu contra de la spinning unde sunt alte distante, alte unghiuri sub care ancora trebuie sa penetreze si unde somnul ia naluca pe mijlocul gurii unde este cu siguranta cel mai greu de intepat! Pestele din videoul postat de tine nu a fost ratat niciodata!

Cam asta a fost tot si am inteles ca este cazul sa ma abtin de la postari pe forum. nu vreau sa ajungem la vreun lung sir de postari fara substanta si continut!
Fir intins si sa auzim numai de bine!
:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 30. ianuarie 2018, 22:12

Cristi, tu acuma 2 ani admirai si te minunai la capturile lui Larry. E ok, se invata repede ce e simpu :rizi:
Si nu, nu ai inteles deloc bine ca trebuie sa te abti de la postari. De ce sa te abtii? Dar cand am dreptate, ti-o spun atata tie, cit si oricarui altui pescar.
Pestele din videoul postat, de tine, nu am spus ca a fost ratat de mai multe ori, ci ca a fost harponat. La fel ca si majoritatea... Era vb de pestele de 2,6+ care l-ai ratat de 3x, asa ai scris in alta postare.

Si sa iti mai povestesc o faza... in Spania, la un baraj, tot asa este o echipa de sarbi, care pescuiesc la cicade fix in stilul vostru: fire subtiri, lansezri lungi, si prind o multime de somni. Dar toti, toti somnii prinsi sunt zdreliti si zgariati si rupti... sunt experti in spinning, asa spun ei :rizi:

Nu stiu despre ce prieteni de ai mei aduci aminte in postarea ta? Cei de care am vorbit ca dau la spinn la harponat? Nooo... aia nu-s prieteni, ci pescari, cunostiinte exact ca si tine.

Deci, sa revenim, citi somni la spinning la Galati au fost prinsi in gura, si citi harponati? Sa iti spun citi am prins eu harponati in toti anii astia? Te las sa ghicesti :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 30. ianuarie 2018, 23:07

Blinker Jorg prinde doar cu naluci inhalate, nu stiu cu ce grosimi de fire, cred ca pe adancimi mai mici ca la Dunare, dar un spinning frumos si curat. Deci se poate.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 31. ianuarie 2018, 18:09

Mah da nu va linistiti ?! :rizi: Iar ati inceput asta cu light si heavy ...Zoran e mare Rinul este? :rizi:

Uite ,daca tot este mingea pe sus, eu prefer firele subtiri .Si pescuitul mai usurel asa...Nu zic mai multe, ca in ultimii doi ani am prins somn doar intamplator cand dadeam exclusiv dupa salau ,dar eu i-am prins de gura ! Inclusiv pe Sarulesti am luat un somotel anul trecut ,de gura, pe Tournament de 10 lbs ( aka 0,08 dupa Daiwa , 0,10 dupa mine). Oricum ar fi ,desi ratarile sunt mai dese in drill, eu tin cu Costi ! Nici pe mine nu ma poate convinge nimeni ca finetea la spinning nu conteaza in ceea ce priveste numarul de trasaturi... Inclusiv la somnul asta ,care cica nu vede (bine) dar simte al dreaq cam tot ce misca ! :noroc:

Deci la spinning ,in tara noastra draga , consider ca un 0,25 (40-50lbs) de calitate este ok. O mulineta de 5-6000 , o joarda de vreo 100g si uite pescarul de spinning la somn.Ca mai trebuie sa te si simti comod...Am mai zis ca o maciuca si cablu de tractiune iti da sansa sa scoti orice somn aproape ,in plus pestele este mai protejat ( asta ca daca ii mai dai drumul ca altfel nu prea conteaza :rizi: ) ,dar placerea pescarului? Ca sa dau ,in Ro, cu un combo de 6-7-800 g o jumate de zi ...scrie spital pe umarul meu! E ca si cand iti pui vreo 5 prezervative pe instrument si dupa aia zici ca a fost nasol :rizi: :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 31. ianuarie 2018, 18:43

Mah da nu va linistiti ?! Iar ati inceput asta cu light si heavy ...Zoran e mare Rinul este? :rizi:
:rizi: :rizi: :rizi:


Zamfi, subiectul deschis de mine se refera strict la pescuitul la clonc. Si si aici avem citeva plusuri la pescuitul cu fire subtiri, in anumite conditii.

La spinning este complet altceva!
De ex eu nu dau la spinning exact din cauza sanatatii, cu un combo dedicat somnului ma deranjeaza rapid hernia de disc. Dar, sa dai dedicat la somn cu linie light, cand esti lovit de vreo boala, indiferent de care, mi se pare ca si cand nu ti-ai pune prezervativ, si vei sti ca vei suferi apoi de dureri, sau mancarimi :rizi:

Acu' vreo 3 sau 4 ani am prins la un Speedmaster 50-100gr, cind dadeam dupa salau, un somn de 1,6m+. Dupa 35 min de drill din barca, nu mi-am mai simtit toata partea dreapta a spatelui, si a 2a zi nu am mai putut ridica mana dreapta. Eh, asa ceva nu se intampla nici daca drilluiesc 5 somni pe zi, toti de peste 2m, dar cu lansete care pot obosi in timp util un somn. Oare cum ti-ar fi mers tie cu umarul dupa acel drill?

Nu stiu nici eu cum e mai bine, sa dai cu scule de salau dupa somn, ca sa nu te doara ceva, dar daca intra bascula, te sparge in drill si esti "mort" apoi, sau sa dai cu scule de somn, si sa te opresti cand simti deranj la spate, mana, umar...? Dar, sa fi suveran in drill?

In fine, oricum ar fi, nu sunt deloc de-acord cu spinningul light la somn cu cikade si jiguri, in combinatie cu fire subtiri, numai ca sa simti ficare miscare si sa scoti la harponare cit poti de mult. Ptr mine ala nu mai este spinning, sorry. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 31. ianuarie 2018, 19:45

Pai nici pentru mine! Oricum lucru ala se intampla mai mult in sezonul mai rece ,cand eu dau la alti rapitori. Poate de aia nici nu prind de salopeta.Pentru mine spinningul la somn are rost in iunie-iulie .Maxim. Dupa asta nu ma mai intereseaza si oricum pe Mures varful este cand am zis eu. Bine,anul asta varful va fi ( prin bunavointa ANPA :soc: ) 15 mai-15 iunie! Ca se va pescui la greu la "stiuca" in sezonul de prohibitie ! :zid: Macar daca le-ar da drumul...
Sincer, cred ca va trebui sa ma apuc de clonc sa prind si eu un somn mare ,daca chestia cu umarul nu isi revine :necajit: Ca la spinningul greu e ...greu pentru mine. Si sincer ,spinningul la somn este cam anost ! Drillul e maxim ,dar pescuitul in sine nu prea.