Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 681

Sonntag, 7. Januar 2018, 19:44


Plus unul dintre cei care poarta semnul de "gabarit depasit":




Bravo Emile! :bravo: De curand mi-am cumparat si minciog, asta a intrat la limita...trebuia sa cumpar unul mai mare :rizi:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 682

Samstag, 13. Januar 2018, 19:50

un minciog este de mare ajutor si cand intra si cate unul ca cel de mai sus intr-un fel sau altul se rezolva. Daca e cu doar 2-3 cm mai mare devine o problema.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 683

Sonntag, 14. Januar 2018, 17:59

Salut! :salut:
Azi la ora 7:00 eram deja prezenti pe apa eu cu colegul, de dimineata pescuind la jig intra un somn mare pe lanseta lui Anem insa dintr-un motiv sau altul s-a dezgatat in timpul drilului..
Situatia apelor pe aici nu e una prea buna, datorita precipitatiilor din ultimele zile a crescut nivelul raurilor cativa metri in inaltime si parca a dat totul peste cap...azi ne-a fost cam greu sa dam de pesti.Au fost ceva atacuri pe jig insa la poza au iesit doar astia doi:

Ramane ca data viitoare sa prindem ceva pesti mai multi si mai mari :rizi:
:ciao:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 684

Sonntag, 14. Januar 2018, 21:02

O sa vina si zile mai bune Mane. Imi pare rau de somnul ala ca parea unul bun ... ramane acolo pentru data viitoare cand ajungem in zona.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 685

Sonntag, 21. Januar 2018, 23:29

azi o partida incredibil de grea. pestii nu voiau sub nici o forma sa dea in gramezile de naluci trase prin apa.

in doi am avut doua atacuri doar si un peste considerat mic scos la pozat:



... si data viitoare va fi mai rau :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

4 686

Mittwoch, 24. Januar 2018, 22:38

Un dril frumos la una din nălucile lui Gigi. :ochi:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Catalin Bran

Fortgeschrittener

Beiträge: 193

Registrierungsdatum: 25. Juli 2013

Wohnort: Sebeș/Alba

  • Nachricht senden

4 687

Donnerstag, 25. Januar 2018, 10:59

:salut:

Frumoase capturi baieti!Sa se încălzească in țara și sa prindem ceva somniiii! :buaaaah: :bucuros2:

:ciao:

Catalin Bran

Fortgeschrittener

Beiträge: 193

Registrierungsdatum: 25. Juli 2013

Wohnort: Sebeș/Alba

  • Nachricht senden

4 688

Mittwoch, 7. Februar 2018, 22:26

:salut:

Salut baieti!
Vin si eu cu un trailer,videoclipul inca nu este gata in totalitate.

Trailer sezon de pescuit 2017 - YouTube

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

4 689

Samstag, 10. Februar 2018, 05:16

Felicitari baieti! :noroc:


Am fost si eu ieri ptr 2 ore pe apa, cu vecinul si prietenul meu Mishi. El nu a pescuit niciodata la clonc, asa ca l-am lasat pe el mai activ cu momeala... si, spre bucuria noastra, a reusit sa scoata un mucos la poze. :bucuros2:

La loviturile prea puternice de clonc fugeau pestii, dar la "ciupituri" usoare, tonuri inalte, au fost citiva care au reactionat chiar bine de tot.
Temp apei avea 5,9°C.

index.php?page=Attachment&attachmentID=2929
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Fortgeschrittener

Beiträge: 187

Registrierungsdatum: 17. Dezember 2014

Wohnort: Dublin, Irlanda

  • Nachricht senden

4 690

Samstag, 10. Februar 2018, 15:32

Putin off-topic: cum iti dai seama daca zgomotul produs de clonc e corect sau nu? Te uiti pe sonar si iti dai seama dupa miscarea somnilor?
Si alta curiozitate: pe aceeasi apa trebuie sa fie acelasi zgomot(ritm/frecventa) intotdeauna sau difera de la zi la zi(timpul zilei, anotimp, temperatura etc) ?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 691

Sonntag, 11. Februar 2018, 17:54

Bravo baieti! Azi am bagat o noua partida impreuna cu Anem, in primul loc am ajuns de dimineata devreme in speranta de a scoate la poze ceva avati frumosi...insa nu a vrut sa iasa niciunul la pozat :rizi:
Din cauza lipsei activitatii dupa vreo 3 ore decidem sa schimbam locul.In locul numarul 2 azi au iesit decat doi pesti, unul micut si unul ceva mai marisor...asta mai mare pentru mine e "my new personal best" la salau :rizi:


Ne-au mai intrat si 3 somni dar care dupa putin timp au rupt pentru ca aveam amandoi echipamentul de salau, si toti somnii erau frumosi.In mod clar data viitoare o sa vina dupa mine si combo-ul de pescuit greu, deocamdata sta la adapost de prin noiembrie 2017 cred :zambet: :ciao:

4 692

Sonntag, 11. Februar 2018, 19:29

Bravo baietii! :buaaaah:
Frumosi pesti.Si atmosfera placuta iese in relief :bravo: Mishto.... :bucuros:
Multumesc. :saluti:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 693

Sonntag, 11. Februar 2018, 22:51

Bravo baietii! :buaaaah:
Frumosi pesti.Si atmosfera placuta iese in relief :bravo: Mishto.... :bucuros:
Multumesc. :saluti:


Mersi! :noroc:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

4 694

Montag, 12. Februar 2018, 21:33



Ne-au mai intrat si 3 somni dar care dupa putin timp au rupt pentru ca aveam amandoi echipamentul de salau, si toti somnii erau frumosi.In mod clar data viitoare o sa vina dupa mine si combo-ul de pescuit greu, deocamdata sta la adapost de prin noiembrie 2017 cred :zambet: :ciao:


Mane, felicitari inca o data pentru salau ... un dintos de toata frumusetea ... si stiu cat de mult iti doreai unul mai mare decat cei prinsi in trecut.

Cat despre somni ... :rizi: ... fix in ordinea astea se fac vinovate: inaintasul prea subtire, ghinion la intepare si frana prea stransa :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

4 695

Montag, 12. Februar 2018, 21:45

fix in ordinea astea se fac vinovate: inaintasul prea subtire, ghinion la intepare si frana prea stransa

Io stiu... n-ati avut Daiwa!... sau daca ati avut, atunci n-ati avut Shimano... asta e. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

lucifier1986

Anfänger

Beiträge: 11

Registrierungsdatum: 17. September 2017

Wohnort: arad

  • Nachricht senden

4 696

Montag, 12. Februar 2018, 21:48

frumosi pesti.ma bucur ca aveti activitate la pescuit. :ochi:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 697

Montag, 12. Februar 2018, 22:31



Ne-au mai intrat si 3 somni dar care dupa putin timp au rupt pentru ca aveam amandoi echipamentul de salau, si toti somnii erau frumosi.In mod clar data viitoare o sa vina dupa mine si combo-ul de pescuit greu, deocamdata sta la adapost de prin noiembrie 2017 cred :zambet: :ciao:


Mane, felicitari inca o data pentru salau ... un dintos de toata frumusetea ... si stiu cat de mult iti doreai unul mai mare decat cei prinsi in trecut.

Cat despre somni ... :rizi: ... fix in ordinea astea se fac vinovate: inaintasul prea subtire, ghinion la intepare si frana prea stransa :ochi:

Mersi Emile! Da, la primul inaintasul prea subtire fluorocarbon de 0,34 care a cedat si la al doilea cu toate ca aveam inaintas de 0,50 s-a rupt ori la nod intre textil si inaintas sau s-a rupt textilul daca a atins ceva(nu sunt sigur) bine ca s-a rupt pt ca dupa ruptura am vazut ca stransesem frana la mulineta exagerat de mult, se putea rupe lanseta, ai vazut tu :rizi:





Citat de la »anem«



fix in ordinea astea se fac vinovate: inaintasul prea subtire, ghinion la intepare si frana prea stransa

Io stiu... n-ati avut Daiwa!... sau daca ati avut, atunci n-ati avut Shimano... asta e.


:rizi: :rizi: :rizi:


frumosi pesti.ma bucur ca aveti activitate la pescuit.


Mersi! :noroc:

Aici sunt "rupturile":

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

4 698

Dienstag, 13. Februar 2018, 07:28

Mno, la asta se refera Zoran cand zice de echipamentul prea light, pentru somn.
Nu zice nimeni ca la salau sa dai cu pari, dar cand intra somn asa se intimpla..uneori nimersti unul mai luptator uneori unul mai bleg..cum ai norocul..
Mane , inteleg perfect ce ai simtit , o perioada de timp o sa ai numai flash-uri cu drilurile astea.. :) ..chiar si si in somn.. :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

4 699

Dienstag, 13. Februar 2018, 15:28

Mno, la asta se refera Zoran cand zice de echipamentul prea light, pentru somn.
Nu zice nimeni ca la salau sa dai cu pari, dar cand intra somn asa se intimpla..uneori nimersti unul mai luptator uneori unul mai bleg..cum ai norocul..
Mane , inteleg perfect ce ai simtit , o perioada de timp o sa ai numai flash-uri cu drilurile astea.. :) ..chiar si si in somn.. :)


Pentru mine e clar deja de ceva timp ca daca vrei sa prinzi somni mari la spinning "trebuie" sa ai echipament adecvat, am scris cuvantul trebuie intre ghilimele pentru ca atat eu cat si altii am/au prins somni mari cu echipamente de salau insa daca se vrea oarecum siguranta in drill "trebuie" echipament de somn :zambet:
Insa cum inca ma intriga salaul o sa continui sa mai pescuiesc cateodata dupa el si stiu sigur ca vor intra si somni si pe unii nu am cum sa ii scot, imi pare nespus de rau ca le las nalucile in gura insa nici nu cred ca o sa ajung vreodata sa pescuiesc cu combo-ul de somn dupa salai. Am mai scris eu pe aici pe forum ca am cunoscut un pescar italian ce da la salau cu fir de 50 de livre :rizi: si in fata mea a si prins salai frumosi, imi zicea ca in felul asta reuseste sa scoata si ceva somni mari pe mal...acum fiecare poate face compromisurile pe care le crede de cuvinta. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

4 700

Dienstag, 13. Februar 2018, 18:17

Mane, siai ca: Martin a prins in Spania, la echipament heavy de somn, si destui salai, toti imbracati? :gandesc:
Dadea cu lanseta de 2,7m - 170gr greutate aruncare, cu capuri de 80-100gr, si leader de 1,4mm. Dadeau salaii in plina vara niste tzacuri, de vis! Spune el ;)

Oare invers nu ar merge daca se insista? :noroc: On expedition with the spinning rod
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com