Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

181

luni, 15. ianuarie 2018, 13:08

Astazi l-am luat si eu permisul albastru de la Bucuresti sediul Anpa.Aglomeratie mare.Nu trebuie decat ci si o copie dupa ci.Atat.Acum urmeaza pg-urile.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

182

marți, 16. ianuarie 2018, 02:23

Si eu, tot ieri, am reusit sa iau si pentru nepotul meu, de langa Vistea, la fel ca anul trecut, pe copia buletinului altei persoane trebuie sa apara "Il imputernicesc pe ... sa ridice permisul ANPA 2018", si o semnatura...se poate scrie la fata locului... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

183

marți, 16. ianuarie 2018, 08:49

A reusit cineva sa obtina pg-urile completand formularul on-line pt mai multe judete ?Eu incerc de ieri si nu reusesc.Cred ca trebuie sa trimit iar la fiecare judet separat ca in ceilalti ani. :zid:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

184

marți, 16. ianuarie 2018, 09:47

Da, eu... in sensul ca de la CS am primit avizul iar de la MH am primit ca nu se poate decat daca obtin intai permisul ANPA nou :zambet: ... dar am trimis deodata pt. ambele judete, de pe pagina asta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

185

marți, 16. ianuarie 2018, 09:51

Am inteles.Mie imi tot da eroare.Mai incerc.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

186

marți, 16. ianuarie 2018, 10:34

A reusit cineva sa obtina pg-urile completand formularul on-line pt mai multe judete ?Eu incerc de ieri si nu reusesc.Cred ca trebuie sa trimit iar la fiecare judet separat ca in ceilalti ani. :zid:

Da, anul trecut, insa, cateodata, trebuie sa-i mai suni, pe cei(din judetele din) care nu au raspuns, sa le aduci aminte... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

187

marți, 16. ianuarie 2018, 14:22

Am trimis la PF Mehedinti email-ul de mai jos.
Sunt foarte curios ce raspuns au sa dea, in caz ca au sa dea vreunul... :).

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Totusi, ca cetatean al acestei tari traiam cu impresia ca legile se aplica la fel in toate judetele ei.
Constat insa cu surpriza ca ceea ce se poate obtine in judete invecinate precum Timis, Caras - Severin sau Dolj, nu se poate obtine la dumneavoastra in Mehedinti.
Ca exemplu va atasez avizul favorabil al PF Caras - Severin.

V-as ruga sa-mi comunicati motivul acestei discriminari si/sau daca dupa parerea dumneavoastra avizele eliberate de celelalte judete sunt ilegale.

Va multumesc,
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

188

marți, 16. ianuarie 2018, 17:36

Anul trecut, a mers, acum, a dat damblaua in site, ce inseamna acest rahat!!? Dupa ce am introdus toate datele, la fel ca anul trecut, imi da eroare!!
»evergreen« a adaugat urmatoarea poza:
  • Screenshot_20180116-163922-2.png
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

189

marți, 16. ianuarie 2018, 18:01

Anul trecut, a mers, acum, a dat damblaua in site, ce inseamna acest rahat!!? Dupa ce am introdus toate datele, la fel ca anul trecut, imi da eroare!!

Pai mi se pare mie sau n-ai cerut pt. nici un judet, ca parca-i gol campu` ala, sau?
Si verifica si marimea cumulata a pozelor ca la noile camere s-ar putea sa depasesti 10M daca folosesti rezolutia maxima....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

190

marți, 16. ianuarie 2018, 18:25

Am trimis la PF Mehedinti email-ul de mai jos.
Sunt foarte curios ce raspuns au sa dea, in caz ca au sa dea vreunul... .

Buna ziua,
Iti spun io cum gandesc cei din Mehedinti, ca am umblat mult pe-acolo :zambet:
Ordinul de ministru 60/2017 spune ca ptr.Dunare, ANPA va elibera anual permisul de pescuit.
PF elibereaza avizul de pescuit conform art.40 din OUG 105/2001.
Niciunde nu este prevazut (io unul n-am gasit) ca permisele ANPA eliberate anterior(de ex 2012) si au pierdut valabilitatea.
MH-u' se agata de cuvantul "anual" din ordinul 60/2017, exact cum au directionat anul trecut mii de pescari spre asociatiile de pescari bazandu-se pe faptul ca lumea nu vrea sa-si bata capul(era vorba ca se schimbase modelul de permis si nu valabilitatea celor vechi) si au cazut multi in capcana.....stiu pe cineva care si-a facut al 2 lea permis de pescuit in urma interpretarii smecheresti a celor de la PF MH.
Si anul asta la fel.EI sunt cei mai dintre cei mai! :idee:
M-am enervat..... :nunteleg:
PS.De la CS,DJ am primit aviz favorabil, MH-u' pass din 5 ian.....Asteptam......


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

191

marți, 16. ianuarie 2018, 23:40

Anul trecut, a mers, acum, a dat damblaua in site, ce inseamna acest rahat!!? Dupa ce am introdus toate datele, la fel ca anul trecut, imi da eroare!!

Pai mi se pare mie sau n-ai cerut pt. nici un judet, ca parca-i gol campu` ala, sau?
Si verifica si marimea cumulata a pozelor ca la noile camere s-ar putea sa depasesti 10M daca folosesti rezolutia maxima....

:zambet: ...n-avea grija, le-am completat "doar" de vreo 12 ori, pe toate, ma rog, 14, Timis, Caras-Severin, Mehedinti, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Calarasi, Constanta, Galati, Vaslui, Iasi si Botosani! Insa, dupa ce trimit comanda, imi apara mesajul acela de rahat si imi dispare tot ce am scris in casuta cu judete!! :nervos: :zid:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

192

miercuri, 17. ianuarie 2018, 00:32

Am auzit de la cineva ca pentru PG-urile din Botosani, Iasi, Vaslui si Galati, iti trebuie Permisul Alb ANPA, eliberat
prin AJVPS-urile locale, pe toata distanta din Botosani, pana in Galati, au concesionat pe toata lungimea, si pe Prut,
si pe Dunare, AJVPS-urile!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mdascalu

Oblete

Răspunsuri: 23

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Iasi

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

193

miercuri, 17. ianuarie 2018, 08:00

Pai se pare ca ce s-a auzit e intrucatva corect. Singurii care elibereaza permisul ANPA acum in Iasi sunt cei de la AJVPS, dar contra unei taxe de doar...... 160 ron taxa de membru plus 40 de ron carnetul de membru. Este mult prea mult dupa parerea mea. Cealalta asociatie "Prieteni Pescari' momentan asteapta primul termen de judecata. Din alte informatii la Vaslui e doar 90 lei taxa de membru. :salut:

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

194

miercuri, 17. ianuarie 2018, 08:55

Anul trecut, a mers, acum, a dat damblaua in site, ce inseamna acest rahat!!? Dupa ce am introdus toate datele, la fel ca anul trecut, imi da eroare!!

Exact asa patesc si eu de 2 zile si nu bagasem decat 2 judete.Pana la urma le-am trimis separat la fel ca in ceilalti ani.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

195

miercuri, 17. ianuarie 2018, 09:32

Citez:
"Aici gasesti zonele concesionate
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…t%20Moldova.PDF
din ce vad au niste kilometrii pe siret si prut,atât,oricum pg-ul de la galati era doar pentru prut..."
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

196

miercuri, 17. ianuarie 2018, 09:38

Formular de avizare a activităților de pescuit sportiv în zona de frontieră pentru persoane fizice - Main | Politi

Se bifeaza toate judetele pentru care doriti viza de frontiera, fara a mai completa cate un formular pentru fiecare
judet!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

197

miercuri, 17. ianuarie 2018, 09:50

A functionat procedura, am trimis un singur formular pentru toate PG-urile!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

198

miercuri, 17. ianuarie 2018, 10:50

A functionat procedura, am trimis un singur formular pentru toate PG-urile!

Si la mine a functionat dar am incercat de peste 30 ori in 2 zile.In anii precedenti cat de rapid venea raspunsul?

199

joi, 18. ianuarie 2018, 19:48

A functionat procedura, am trimis un singur formular pentru toate PG-urile!
Salut
Ai trimis permisul ANPA cel vechi (cel plastficat),sau cel solicitat initial de cei de la PF MH eliberat in 2018??
Intreb, deoarece azi am sunat la PF MH sa-ntreb de avizul meu si m-au intrebat daca am atasat permisul ANPA si nu cel emis de asociatie(si asta de 2 ori fara sa specifice permis ANPA 2018), dupa care mi-au spus ca o sa primesc avizul dar mai dureaza ceva timp ca au 500 in lucru. Deja s-au sucit 180 grade..... :nunteleg:
Poate le e frica de noul prim ministru??? :zambet:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

200

vineri, 19. ianuarie 2018, 10:03

Am trimis si eu prin siteul politiei de frontiera; am incercat de vreo 10x, tot venea o eroare... A mers si in decurs de 3-5 zile au venit raspunsuri favorabile de la vreo 6 judete , mai putin Galati, care ma indruma catre AGVPS (#ciumarosie).
Sa avem fir intins!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...