Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 14. august 2013, 22:13

@informer : am un Yamaha de 4 cai si am avut si unul de 6 cp ) modelul nou cu capac alb) pe o barca Walker Bay de 3.10. Diferenta nu este prea mare : 6 cp cu o persoana intra mai repede in glisaj, cu doua persoane nu gliseaza niciunul. Daca vrei ceva mai puternic orienteaza-te spre 8 - 10 cp. parerea mea.
Multzam fain pt. informatie.
Din pacate am o problema cu spatele, un motor mai greu decat astea de 4/6 nu pot sa car. Diferenta la cel de 8/9,9 este de 12kg si 38kg mi-e prea mult.
Daca modificarea nu se poate face sau nu-i satisfacatoare nu-mi ramane decat sa caut unul in 2 timpi cu putere mai mare si greutate comparabila sau sa trec la o barca cu peridoc pe care s-o las la apa cu masina.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pasek

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 14. septembrie 2012

Locație: Targu Jiu

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 15. august 2013, 18:19

Un RIB de 3 metri si ceva cu motor de 10-15 cai + peridoc este pasul urmator si pentru mine. RIB-ul mi se pare cel mai sigur pentru Dunare ( dupa pneumatica) pentru a nu avea emotii la valuri.
Pentru pneumatica ai dreptate, un motor greu e dificil de manevrat.
Stima

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 2. septembrie 2013, 09:57

Intreb ca un nepriceput in domeniu: nu s-ar putea mari puterea motorului meu cu o schimbare de carburator de exemplu... sau ceva asemanator si care sa nu coste intr-un atelier specializat mai mult de, sa zicem, 200 euro?
Stie cineva un atelier sau o persoana COMPETENTA in zona de VEST a tarii (MH, CS, TM, AR, BH) sau Ungaria ( < 250 - 300km) unde as putea duce motorul pentru o asemenea modificare?
Nu as vrea sa fac experiente, as vrea sa ma adresez cuiva care are practica in asa ceva.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 2. septembrie 2013, 10:48

nu-mi ramane decat sa caut unul in 2 timpi cu putere mai mare si greutate comparabila
Cred ca e cea mai buna varianta.Si eu am "cochetat" cu ideea modificarii dar dupa mai multe pareri am lasat-o balta.Cu 7,5 cp e ok!!!!

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 26. decembrie 2017, 01:24

Sărbători fericite tuturor! Revin asupra subiectului: am un yamaha 4hp 4 timpi și m-as orienta spre același motor, dar de 6hp. Întrebarea mea e dacă diferența de putere dintre cele 2 motoare e sesizabila pe o pneumatica de 3.3m ? Pierd mult timp deplasandu-mă pe râuri sI lacuri mari și parcă as vrea un motor mai rapid, însă deja greutatea motorului este cam la limita.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mdascalu

Oblete

Răspunsuri: 23

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Iasi

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 26. decembrie 2017, 07:38

Salut, raspunsul e da, diferenta e sesizabila, dar nu foarte notabila. Eu am schimbat de proba la un Mercury 5hp un carburator de la unul de 6hp. Diferenta a fost ca se tura la peste 6100 de ture fata de 5400-5550 de ture. Toate astea s-au facut cu aceeasi barca, un kingfisher 300. Cu carb. de 6 intram in glisaj la cca.190 - 200 kg in barca, iar cu cel de 5 cu doar 170 kg. Cam asta e diferenta. Dar un carburator de 6 cai e aprox. 300 de dolari. Se merita? Asta e intrebarea.
Cu stima,
mdascalu
:gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 26. decembrie 2017, 07:43

Sărbători fericite tuturor! Revin asupra subiectului: am un yamaha 4hp 4 timpi și m-as orienta spre același motor, dar de 6hp...

Sunt 50% mai mult! 4x1.5=6
Dar va fi doar o solutie de moment... nu vei fi multumit, si vei dori unul de 8 sau 10cp. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 26. decembrie 2017, 10:38

Ce viteza maxima atingi cu cel de 4 cai ? (singur)

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 26. decembrie 2017, 13:07

Am verificat viteza doar cu 2 persoane în barca, cam 11-12 km/h.
Cu o singura persoana se mișcă mai rapid, însă mai tot timpul suntem 2 în barca și de asta aș schimba cu un 6hp.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 26. decembrie 2017, 13:24

Daca este pneumatica fara chila nu ai sa castigi viteza decat daca mergi singur cu ea.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 26. decembrie 2017, 13:33

E pneumatica de 3.3m cu chila. Ar reuși un 6hp sa duca 2 persoane și puțin bagaj spre 20km/h sau sa mă orientez direct spre un 8hp în 2 timpi?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 26. decembrie 2017, 13:41

Eu am lotca de 6 metri (motor de 6 cai) si cu 2 persoane merg pe Dunare cu 16 km la deal sau 18 la vale.
Singur la vale prind maxim 20 km/h.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 26. decembrie 2017, 13:49

Pneumatica fiind mai ușoară ar trebui sa fuga mai rapid pe apa decât lotca, nu-i așa? Sau e vorba de forma bărcii în apa?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 26. decembrie 2017, 14:04

E vorba despre cata apa tarai dupa tine.
Lotca nu este de glisaj dar e f buna pt deplasament adica nu pierde viteza la jumate daca mai pui un om in ea...
La mine viteza scade cu 2 km la fiecare om adaugat...am mers cu maxim 3 pers.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 26. decembrie 2017, 14:22

Mulțumesc mult! Tot nehotărât sunt. Sărbători fericite!
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 26. decembrie 2017, 17:57

Mulțumesc mult! Tot nehotărât sunt. Sărbători fericite!

E simplu Aby: motorizarea maxima ce o suporta conflabila! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 26. decembrie 2017, 18:22

Cam la concluzia asta am ajuns și eu.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

38

marți, 26. decembrie 2017, 23:11

E pneumatica de 3.3m cu chila. Ar reuși un 6hp sa duca 2 persoane și puțin bagaj spre 20km/h sau sa mă orientez direct spre un 8hp în 2 timpi?


niciodata!
la 20km/h cu o gonflabila cu chila, ar trebui sa intri in glisaj, ori la motorizarea de 6cp si cu doua persoane + bagaj, exclus.
eu am 6cp pe barca mea de 3.1m si cu bagajul de spinning sunt la limita glisarii, dar eu singur in barca (bine, eu si cantaresc cat doi slabanogi !!! :zid: )
daca nu este problema de permis sau carat/ridicat motor, mergi pe cel mai mare suportat de barca

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 27. decembrie 2017, 08:30

Eu am o barca kolibri de 3 m cu chila si motor yamaha f6 cmhs. Singur ajng la 29km/h, cu nevasta 25-26. Eu 85 kg, ea 45 kg, barca 48 si motorul 28 kg. Plus alte acareturi: sonar, roti, bagaje, ancore.

la plimbare (test viteza) - YouTube

Ciuslea 11.09.1016 - 2 - YouTube
pe lacul Beresti Sascut de 1 iunie - YouTube :relax:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »bc74abs« (27. decembrie 2017, 08:36)


teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 27. decembrie 2017, 12:07

Sărbători fericite tuturor! Revin asupra subiectului: am un yamaha 4hp 4 timpi și m-as orienta spre același motor, dar de 6hp...

Sunt 50% mai mult! 4x1.5=6
Dar va fi doar o solutie de moment... nu vei fi multumit, si vei dori unul de 8 sau 10cp. :noroc:

Sărbători fericite tuturor! Revin asupra subiectului: am un yamaha 4hp 4 timpi și m-as orienta spre același motor, dar de 6hp...

Sunt 50% mai mult! 4x1.5=6
Dar va fi doar o solutie de moment... nu vei fi multumit, si vei dori unul de 8 sau 10cp. :noroc:

Sunt 50% mai mult! 4x1.5=6
Dar va fi doar o solutie de moment... nu vei fi multumit, si vei dori unul de 8 sau 10cp.

Sărbători fericite tuturor! Revin asupra subiectului: am un yamaha 4hp 4 timpi și m-as orienta spre același motor, dar de 6hp...

Sunt 50% mai mult! 4x1.5=6
Dar va fi doar o solutie de moment... nu vei fi multumit, si vei dori unul de 8 sau 10cp. :noroc:

:gandesc: Si dupa 10 cp o barca mai mare ...... si alt motor ...,,mai da mi nitica paine ca mai am nitica sunca!!!!!! ...mai da mi nitica sunca ca mai am nitica paine!!!! ,, :rizi:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare