Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. noiembrie 2017, 11:37

Black Friday si o bere

Am de gand sa-mi cumpar doua combo-uri asa zis "allround". In special pentru concedii, sa nu fiu nevoit sa umplu masina doar cu scule de pescuit din care sa folosesc 1% dar si pentru iesirile din jur la stationar, surf lejer si altele asemanatoare. Pina la urma am optat pentru doua lansete Daiwa Tornado-Z de 3,9 mt, 35-95 gr. cu doua mulinete Shimano Baitrunner 4000 OC + doi tamburi de rezerva. Am zis sa astept faimosul Black Friday, nu ca exista posibilitatea vreunei minuni, dar speram ceva de genul x% reducere peste o anumita valoare sau macar livrare gratuita. De unde... :rizi:
Siteurile franceze de vanzari online au iesit urgant din calcul - Daiwa Tornado nu se distribuie in Franta, la Shimano au facut unii reduceri, dupa ce au marit preturile cu o luna inainte. Iar tamburi de rezerva pauza.
Un singur magazin de vanzari online din Franta a facut o chestie de genul -25% pentru toata gama de produse, doar ca respectivii sunt specializati in accesorii pentru pescuit stationar la peste pasnic - rubeziana, feeder, bolo. :doarecapu:
In rest, mi se oferea sa cumpar la un pret redus pilkere de 300 gr, fire care zaceau de ani de zile prin depozite, opritoare de silicon, afumatori pentru peste si altele de genul. :rizi:


Deci dau o bere pentru cine gaseste 2x Daiwa + 2x Shimano + 2 tamburi + expeditie la un pret mai mic de 370 euro.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 25. noiembrie 2017, 13:53

si pe aici situatia este cam la fel de black friday.

pana anul asta nu m-a interesat si nici nu m-am uitat vreodata la ce reduceri sunt ... dar anul asta speram la o anumita achizitie ... si am ramas cu speranta :rizi:

majoritatea reducerilor erau la produsele "expirate" sau pe care nu le voia nici naiba. unele magazine au fost si mai hoate, scriau ca este reducere de 20-25% la TOATE produsele dar in ziua reducerilor nu gaseai pe site game intregi de produse.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 25. noiembrie 2017, 17:52

si pe aici situatia este cam la fel de black friday.

pana anul asta nu m-a interesat si nici nu m-am uitat vreodata la ce reduceri sunt ... dar anul asta speram la o anumita achizitie ... si am ramas cu speranta :rizi:

majoritatea reducerilor erau la produsele "expirate" sau pe care nu le voia nici naiba. unele magazine au fost si mai hoate, scriau ca este reducere de 20-25% la TOATE produsele dar in ziua reducerilor nu gaseai pe site game intregi de produse.
:rizi: :rizi: :rizi:


Si cam despre ce achizitie ar fi fost vorba? :pauza:
Nu de alta, poate ti-o gasesc eu si ma aleg cu o bere... :rizi:


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 25. noiembrie 2017, 20:16

merci Nemo de intentie ... berea aia o dau oricand se va intampla sa ne intersectam, sau macar sa fim pe aproape.

Achizitia nu era pentru mine, era pentru sotie si nu are nimic de-a face cu pescuitul :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 8. decembrie 2017, 10:54

Cum intre timp am reusit sa vand doua lansete de crap si vroiam sa apuc sa testez lansetele anul acesta, am lasat balta cautatul si asteptatul, am mai adaugat o rola de Simano Tecnium Invisitec 0,30 la comanda, cu transport cu tot a iesit la 402 euro si am lansat comanda. :ochi:
La valoarea respectiva puteam sa-mi aleg un cadou gratuit dintr-o lista, am optat pentru o gentuta Pelzer executive dip box...nu ca folosesc nu stiu cate momeli dipuite, dar poate fi folosita si in alte scopuri, intra foarte bine tamburii de rezerva, cutii mici cu accesorii, role de fir.
Pachetul a ajuns ieri, cu mici peripetii spre final. In sensul ca exact in momentul respectiv n-am fost acasa, iesisem sa plimb cainele. Majoritatea firmelor in cazuri asemanatoare lasa pachetele la administrator. Cum s-a nimerit ca nici respectivul sa nu fie prezent, pachetul a fost lasat pur si simplu in casa scarilor, langa apartamentul administratorului. :rizi: :rizi:
In fine, pina la urma l-am recuperat intact.
Sculele...cred ca mi le-am luat ca urmare a unor dorinte neimplinite din copilarie, cand tot ce aveam mai de top era o Germina rosie de 2,10 si un telescop rusesc(cel albastru, mai solid, nu cel galben) la care un vecin, pescar si el, i-a cositorit inele. :rizi:

In fine, pareri la rece: lansetele sunt reusite, design clasic, inele cu doua picioare pe primele doua tronsoane (din care unul spart din fabricatie la o lanseta, ca nu am gasit ciobul in husa :doarecapu: ), cu un singur picior pe ultimul tronson. Suport de mulineta fuji, actiune semi parabolica spre parabolica. Le testez in seara asta sa vad cum se comporta in lanseu. Si poate in dril. :ochi:


S-ar fi echilibrat mai bine cu Baitrunner 6000, asta e cand nu poti sa iei sculele in mana. Cel mult, la anul mulinetele vor trece pe feedere si imi voi face cadou doua Shimano de 6000.

Nemo

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Nemo«

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 14. decembrie 2017, 23:01

Lansetele sunt inca netestate, din lipsa de timp, intemperii si o raceala afurisita.

O surpriza placuta in schimb: dupa ce am descoperit inelul defect, am trimis un mail firmei, atasand si doua fotografii. Raspunsul a venit rapid, m-au intrebat despre care tronson e vorba si in aceeasi zi au pus la posta un alt tronson. Maine ajunge. Jos palaria.

Subiecte asemănătoare