Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

61

luni, 27. noiembrie 2017, 19:59

Ms de apreciere. A costat 1000 euro. E adusa din Italia de la un baiat de la Calafat

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 27. noiembrie 2017, 21:24

A costat 1000 euro. E adusa din Italia de la un baiat de la Calafat

Pare un chilipir.
S-o folosesti sanatos!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 1. decembrie 2017, 18:28

Da, la dimensiunile ei chiar e un chilipir. Intr-adevar, vazuta de aproape se vad si micile defecte, gen ca nu mai are gelcoatul original si a fost revopsita, scursa vopseaua in unele locuri si alte mici amanunte. Ce-i drept e o barca de 18-20 ani. In schimb fibra e foarte buna, nu are osmoza, nu e crapata sau alte defecte

Marius H

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 4. decembrie 2017, 08:39

Hai să iau apărarea bărcilor pneumatice, folosind exemplul meu. Am avut mai multe bărci, printre care, pentru folosire, vreo câteva luni, un Allroundmarin Dynamic 310, cu motor de 6 cp. Un colac, cum ar veni. Aveam atunci un Dory, o barcă superbă, pe care am modificat-o și bibilit-o și în care visam să pescuiesc și să o las nepoților. Confortabilă la maxim, stabilă, perfect echilibrată cu motorul de 25 cp, glisa la jumătatea turației, un vis. Mai ales că am muncit la ea o iarnă întreagă, cu mult drag. Dar visele se nasc ca să se spulbere la prima confruntare cu realitatea. Căutam rampe. Una la Oltenița, două la Giurgiu, una la Vedea. Eu locuiesc în București. Dar cred că v-ați întâlnit și voi cu problema asta. Asta înseamnă că mai mult timp petreceam pe drum până la apă și pe apă până pe locul de pescuit decât la pescuit. Sezonul următor deja îmi luasem un Marine Jon 12, în ideea că am mașini de teren și pun barca pe roof rack, ajung pe loc și acolo o dau jos singur, fiind din aluminiu și ușoară, doar 37 de kg. Sigur, fă portbagajul, potrivește-l la lățimea bărcii, adică muncă. Ce te faci că Dunărea are praguri afară câte în apă (trebuia lăsată cu parâma la vale, era să cad după ea de câteva ori), apoi fiind foarte joasă, puteam să merg cu ea numai pe vreme frumoasă și ieșeam din ancoră dacă trecea vreun convoi de barje pe lângă mine. Acum două săptămâni am comandat un Allroundmarin Dynamic 310, pentru care am deja un Suzuki de 6 cp. În combinația asta, cu greutatea mea, cu motorul și cu bagaje destule glisează fără probleme. E o filosofie la mijloc. Pe de o parte, am o vârstă la care nu mai am chef să car bărci și motoare cu spinarea. Pe de altă parte, vreau să fiu foarte mobil. Am mașină de offroad, ajung oriunde, adică la o distanță rezonabilă de locul unde vreau să pescuiesc. De ce o barcă așa mică? Pentru că vreau să simplific totul și să mă concentrez la pescuit. Pescuiesc în 90% din cazuri singur, e tot ce-mi trebuie. E doar un exemplu, care vine din experiențele prin care am trecut. :) Asta era un fel de introducere la alte postări, de pe alte topicuri. Pentru că întrebări am multe. :)

Marius H

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 4. decembrie 2017, 08:49

Dory

Asta credeam eu că-i nava amiral a flotei mele de pescuit. Am renunțat la ea, odată cu iluziile. :zambet:
»Marius H« a atasat urmatoarele fisiere:
  • P1030539.JPG (50,05 kB - 53 ori coborit - ultima oara: 15. ianuarie 2022, 09:18)

Marius H

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 4. decembrie 2017, 09:17

Mi-a rămas, de la Dory, o idee de suport de sondă pentru lateralul bărcii. Am eu chestia asta, că sonda trebuie să fie cât mai aproape de linie când dai la clonc. Pun poze și explicații pe topicul cu suportul de sondă.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

luni, 4. decembrie 2017, 09:19

E o filosofie la mijloc. Pe de o parte, am o vârstă la care nu mai am chef să car bărci și motoare cu spinarea. Pe de altă parte, vreau să fiu foarte mobil. Am mașină de offroad, ajung oriunde, adică la o distanță rezonabilă de locul unde vreau să pescuiesc. De ce o barcă așa mică? Pentru că vreau să simplific totul și să mă concentrez la pescuit. Pescuiesc în 90% din cazuri singur, e tot ce-mi trebuie.

Perfect de acord :bravo: , sunt aprox. in aceeasi situatie si gandesc la fel... atat ca eu n-am chef de carat in general, nu doar cu spinarea... :rizi: .
Personal am renuntat complet la barca pt. Dunare preferand sa inchiriez una gata la(n)sata la apa... cam am gasit la pret rezonabil peste tot unde merg.
Am cateva accesorii care usureaza mult pescuitul, usoare si "montabile" pe orice barca.
Cu toate ca as prefera altfel, sunt totusi un "pescar de weekend"... si nici macar toate WE-urile :rizi: ... asa ca daca analizez numarul de iesiri intr-un an raportat la costurile TOTALE ale unei barci prefer inchiriatu` si lipsa batailor de cap. :)
Pentru lacuri de munte si alte locuri unde nu exista barci de inchiriat, am o pneumatica de 2.70, IEFTINA dar bine lucrata (+ 5 ani garantie :) ) si cel mai important usor de lansat, ridicat, mutat etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 4. decembrie 2017, 20:24

Nu am avut gonflabila si momentan si cea pe care am cumparat-o e in curte, deci nu ma pot pronunta care ar fi mai ok. Cu exceptia costului, cel mai mare dezavantaj al barcii de fibra este ca in 90% din cazuri esti legat de rampe de lansare la apa. Iar costurile, toate sunt mai mari. De la achizitia barcii, pana la faptul ca necesita motor mai mare, impozit, consum mai mare, permis de navigatie, etc. Eu sper sa merite alegerea facuta. Mai am sa-i gasesc un motor potrivit si accesoriile necesare si astept vara sa ma pot bucura de ea

Iba

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 15. martie 2017

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 11. decembrie 2017, 11:11

Hmmm, barca incapatoare, usoara, sigura si care sa nu aiba nevoie de peridoc.. Cred ca asta e dezideratul tuturor pescarilor de weekend. Recent la o partida de pescuit pe Dunare, mi-am gaurit gomflabila (Intex Mariner 3) si am inceput si eu cautarile pt. alta barcuta.
Despre Intex Mariner ca utilizator de de approx 4 ani, numai de bine. I-am pus motor termic de 2.5 cai si s-a descurcat exemplar oriunde am pescuit cu ea. Vara asta am fost la pescuit pe Dunare la Bazias la barja si barcuta desi incarcata la maxim (2 adulti + echipament de pescuit la greu + plina cu apa) pe furtuna puternica ne-a scos fara probleme la mal. O recomand calduros pt. un pescar grijuliu.
Desi incantat de gomflabile, parca as incerca altceva prin prisma faptului ca o gomflabila cere multa atentie si grija. Initial m-am orientat catre barca de aluminiu, dar asta implica peridoc sau cel putin 2 persoane pt lasatul la apa daca nu ai rampa.
Apoi intamplator am dat peste un site in state care vinde planuri pt. barci modulare din placaj in sistemul stich&glue. Acolo am gasit cateva modele care ar raspunde multora dintre cerintele noastre. E e fapt acelasi sistem ca si la barcile rusesti de aluminiu modulare numai ca sunt din placaj. Pe lista de barci construite (Boats builder projects) am gasit barca construita de CRAIG TITMUS Quarter barca modulara din 4 module cu care ei zic ca prind 17km/h cu motor de 2 cai. Am intrebat de planurile pt. aceasta barca pe site dar din pacate nu le au dar mi-au trimis gratis planuri pt. alte modele. Inca nu m-am apucat de constructie, dar din cate am cercetat pana acum barcile contruite in sistemul acesta ar raspunde cel mai bine cerintelor noastre. Sunt si planuri gratis ce se pot downloada de pe site care descriu foarte bine procesul de constructie si care pot fi personalizate de fiecare in functie de nevoi. Am facut un calcul si pt. o barca modulara de 3.7 metri m-ar costa maxim 2000 RON. Sper sa am voie sa pun link catre site, daca nu rog administratorul sa il scoata: PORTABLE BOAT PLANS
Builders Pages

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 11. decembrie 2017, 11:29

Am facut un calcul si pt. o barca modulara de 3.7 metri m-ar costa maxim 2000 RON. Sper sa am voie sa pun link catre site, daca nu rog administratorul sa il scoata: PORTABLE BOAT PLANS
Builders Pages

Chiar e indicat sa pui link-uri d-astea... :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

barladi

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »barladi«

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 16. decembrie 2017, 18:55

Eu am mers pe gonflabile din considerente de costuri. Doar ca am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta si am urmat sfaturile altora care au trecut prin experiente ca a mea si toti au recomandat sa iau fibra. Avand in vedere ca barca o voi folosi la Dunare si cu mine va fi baietelul meu de 6 ani, am ales siguranta unei barci de fibra si ceva mai mare decat erau planurile initiale. Acum 2 zile am luat si permisul de navigatie, nu imi mai ramane decat sa iau motorul si sa astept vara :)