Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 1. decembrie 2017, 15:23

Avat - "RIGID" vs "MOALE"

Dupa cum spuneam intr-un alt topic … iarna asta am inceput un oarecare “test” pentru a vedea diferentele intre prezentari si ratari pe doua lansete diferite ca materiale si puteri in ceea ce priveste pescuitul la avat.

Fac testul asta doar pentru ca aproape oriunde se pomeneste de avat apar indicatiile unor lansete “blande” si fire mono … afirmatie cu care nu sunt de acord catusi de putin, considerand a fi exact opusul. Adica un anumit tip de lanseta impreuna cu un fir textil te face sa fi mai “conectat” la naluca si automat sa reusesti sa “controlezi” orice chestie suspecta de la celalalt capat.

Voi pescui cele doua lansete doar in partidele in care voi ajunge intr-un anumit loc … loc in care teoretic sansele de a da de somni sunt mici si 99% dintre capturile avute au fost avati. In restul locurilor lanseta mai moale nu va veni cu mine la pescuit preferand o alta “ranga” mai puternica.

Cele doua combo-uri cu care voi face testele sunt urmatoarele:

Lanseta G.Loomis SJR 844 IMX modelul din urma cu cativa ani (modelele mai recente sunt ceva mai “blande”)
Mulineta Shimano Biomaster 2500
Fir PowerPro 10lbs Moss Green
Este combo-ul care il voi numi “RIGID”

Lanseta G.Loomis SJR 783 GLX modelul din urma cu cativa ani
Mulineta Shimano Stradic Ci4+ 2500
Fir Powepro 8lbs Moss Green
Este combo-ul care il voi numi “MOALE”

Deci diferentele dupa cum se vede ar fi doar in ceea ce priveste lansetele.

Lanseta de pe combo-ul “RIGID” este o mica “teava” data pana in 28 de grame, foarte rigida, foarte rapida si care nu prea iarta nimic. Mi se pare o lanseta mai “dura” si cu care consider ca este necesara o oarecare perioada de timp pentru a te obisnui cu ea pentru a putea profita de avantajele pe care le poate oferi. Este lanseta care mi-a adus pe mal pana acum inclusiv somni ce aveau 25 de kilograme … dar asta doar in anumite conditii pentru ca altfel este clar subdimensionata.

Lanseta de pe combo-ul “MOALE” nu este sub nici o forma o “fleasca”. Din contra, are o revenire misto de tot, este data pana in 17.5 grame si actiunea mi se pare ca este ceva intre rapida si moderat rapida … dar este clar mai moale decat precedenta. Este genul de lanseta mai “finuta” cu o actiune blanda care o face foarte placuta in pescuit. Comparatic cu cea de mai sus este clar mai slaba din punct de vedere al puterii dar momentan nu am intalnit avat care i-ar putea creea probleme. Somni au fost … si nu am dat afara nici macar unul.

Mai jos voi modifica mesajul in functie de cele intamplate in decursul iesirilor in care voi pescui cu cele doua lansete.

Evident, astept parerile celor care macar ocazional pescuiesc la avat in ceea ce priveste treaba cu "RIGID" vs "MOALE"


Partida 1:
In prima dintre iesiri procentajul de folosire al lansetelor (este clar ca voi da niste procente aproximative) a fost cam:
- combo-ul “MOALE” 55-60%
- combo-ul “RIGID” 40-45%

Si prezentarile/capturile au fost:
- combo-ul “MOALE” – 6 prezentari / 1 peste ramas agatat
- combo-ul “RIGID” – 5 prezentari / 5 pesti ramasi agatati

A fost pe fiecare dintre lansete prezent un somn care desi a ramas agatat nu am reusit sa il scot dintr-un motiv sau altul.

Partida 2:
In cea de-a doua iesire am dat de niste conditii mai deosebite si procentajul de folosire al lansetelor (este clar ca voi da niste procente aproximative) a fost cam:
- combo-ul “MOALE” 8-10%
- combo-ul “RIGID” 90-92%

Si prezentarile/capturile au fost:
- combo-ul “MOALE” – 0 prezentari / 0 pesti ramasi agatati
- combo-ul “RIGID” – 4 prezentari / 3 pesti ramasi agatati

________________________________________________________

Deci, dupa 2 partide situatia sta in felul urmator:

- combo-ul “MOALE” – 6 prezentari / 1 peste ramas agatat
- combo-ul “RIGID” – 9 prezentari / 8 pesti ramasi agatati
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 1. decembrie 2017, 16:36

Am mai spus-o , sunt de exact aceeasi parere cu tine. Cand folosesc lansete rapide si ma astept la avat, ori pescuiesc in curent slabesc frana mulinetei , uneori destul de mult. Alteori nu intep in prima secunda ci las incheietura moale si dau contra doar cand simt ca s-a agatat. Cred ca multi care zic ca o lanseta e prea rigida de fapt inteapa prea pripit de aceea rateaza.

Aceeasi chestie o vad valabila la pastrav de lac(zic de lac, ca pe rau nu am pescuit pastrav). Si pastravul ataca violent, pe viteza..In cazul acesta in ciuda celor doua chestii pomenite mai sus a fost necesar sa dau cu mono si frana slabita, asta poate si pentru ca lanseta pe care am folosit-o era cam supradimensionata pentru pastrav.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: