Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 13. noiembrie 2017, 05:27

Cum pescuiti la somn?

:salut: ,
au trecut citiva ani de cand am inceput sa scriem aici, pe forum. Am discutat de multe tehnici de pescuit la somn, multe dintre ele "moderne", noi, si altfel decit se pescuia/ pescuieste inainte in RO.
Totusi, as vrea sa stiu, cine dintre voi a ramas pe metodele vechi, si cine incearca perseverent cu alte metode sa prinda somni? :gandesc:

Metode vechi:
- pescuitul pe fundul apei cu 1 carlig jos si plumb culisant mai sus, leader 60-70 cm
- pescuitul pe fundul apei cu plumbul jos si cu 1 carlig pe brat lateral, leader 60-70 cm

Metode noi:
- pescuitul pe fundul apei cu pluta de fund si leader peste 1,5 m
- pescuitul intre ape cu pluta de suprafata si peste viu
- pescuitul din barca cu montura la copac
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 13. noiembrie 2017, 11:22

pai eu incerc in acelasi mod de cativa ani incoace si nu se regaseste in lista de mai sus :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 13. noiembrie 2017, 12:02

Metoda veche pescuit cu carlig pe fund si plumb culisant.

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 13. noiembrie 2017, 20:20

Pana anul asta am pescuit doar cu carlig in varf si plumb culisant , toate direct pe fir nylon (old school). Anul asta n-am avut decat o partida si am pescuit cu montura din fir textil, plumb de capat si calig legat pe fir cu pluta de grund. De la anul vreau sa ma initializez si in pescuitul la clonc

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 15. noiembrie 2017, 21:59

da, bun redeschis topicul de genul asta! Haideti mai cu curaj :pescuit: !!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 21. februarie 2018, 13:29

:salut: ,dupa o lunga pauza revin cu rugamintea de a ma ghida in alegerea unui clonc bun,deoarece de anul asta ne apucam de pescuit la clonc si nu de alta dar sunt atatea modele pe piata ca nu stiu care si cum ca sa nu mai zic ca parerile sunt impartite.Ne-am luat barca ,motor si maine cred ca vine sonarul asa ca sa o lamuresc si pe asta cu cloncul. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 21. februarie 2018, 16:41

:salut: ,dupa o lunga pauza revin cu rugamintea de a ma ghida in alegerea unui clonc bun,deoarece de anul asta ne apucam de pescuit la clonc si nu de alta dar sunt atatea modele pe piata ca nu stiu care si cum ca sa nu mai zic ca parerile sunt impartite.Ne-am luat barca ,motor si maine cred ca vine sonarul asa ca sa o lamuresc si pe asta cu cloncul. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:


Salut Cristina!
felicitari, buna decizie cu motorul si barca! :noroc: e mult mai fain decit de pe mal... si lui Gaby, sotiei mele, ii place enorm cu barca, cu toate ca nu-i pescarita... si, sincer, si mie imi place cand vine cu mine :bucuros2: :zambet:


Un clonc de inceput, foarte bun, este Ebro2. E la 30€, si succese au fost notate cu sutele in RO.
Deasemenea, cloncuri foarte bune face si un anume pescar dedicat atata tamplariei, cit si pescuitului: George Argesanu 0727408261
Contacteaza-te cu el, nu vei regreta! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 21. februarie 2018, 19:30

Merci Zoran am sa salvez nr de telefon ptr ca cele din gama Ebro nu se prea gasesc.Acuma nu astept decat sa se incalzeasca vremea si sa iesim pe apa .

Subiecte asemănătoare