Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 561

joi, 19. octombrie 2017, 21:08

hai mai Zorane, chiar asa crunt este sa fi trezit noaptea de trasaturile somnilor? :rizi:

felicitari, capturi multe si frumoase ... pacat ca nu ai pozat toti somnii, iesea o "colectie" misto de tot :ochi:

ps: spinning deloc?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4 562

vineri, 20. octombrie 2017, 10:02

Ce temperaturi ai avut la apa?!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 563

vineri, 20. octombrie 2017, 11:35

Ce temperaturi ai avut la apa?!


20°C. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 564

duminică, 22. octombrie 2017, 20:45

Mures scazut si limpede, cer innorat, spre seara....

Dupa o zi intreaga de batut locurile in cautarea somnului fara nici un rezultat, nici macar vreun tac de salau, ma aflu la ultima locatie la care decid sa ma mai opresc in drum spre casa. Arunc de cateva ori cu jigul unde stiam ca sunt ceva praguri, mici gropi, recuperez plictisit si obosit dupa aproape o luna fara nici un semn din partea rapitorului suprem...Decid la un moment dat sa pun un gramaj mai mare si sa recuperez pe mijlocul raului in curent, incet, pas cu pas...

Lansez cat pot de departe, astept sa cada jigul de 50 de grame infipt intr-un shad de dimensiuni respectabile...recuperez incet fara nici o speranta...

Pe la jumatatea cursei decid sa scot jigul din apa mai devreme din cauza ca "nu mai luam fundul apei" asa cum trebuie sau oricum muuuult prea lent...asa ca mai joc de 2-3 ori jigul pe loc si nu mai am rabdare asa ca recuperez cat pot de rapid ca sa nu pierd timp (era aproape de inserat si de finalul partidei). Ajung aproape de suprafata cu naluca in goana nebuna a mulinetei intocmai ca la pescuitul avatului cand, inainte ca naluca sa paraseasca apa, intr-o fractiune de secunda se "deschide" apa, parca se facuse un hau adanc, parca cineva a scos dopul din cada sau cum vreti sa va imaginati, si simt....nu simt, ci sunt de-a dreptul lovit brutal si violent de o namila care in aceeasi fractiune in care m-a lovit simt cum a si scapat naluca.....ah, nu l-a putut inhala cum trebuie din cauza echipamentului rigid si a vitezei de recuperare! Cu toate ca folosisem montura cu ancora din cauza nalucii de mari dimensiuni, aceasta nu a fost de ajuns.

Nici macar nu mi-am dat seama sa contrez pana cand am realizat ca nu mai am motiv, asa ca ma linistesc cu gandul ca asa a fost sa fie de data asta....pestele a ratat, nu eu...se intampla, desi au lipsit cativa milimetri sa fie un dril de vis....

Mai raman un sfert de ora in care pescuiesc fara speranta gandindu-ma ca am trecut pe langa o captura serioasa, desi nu-mi pare rau deloc...probabil din cauza lipsei de adrenalina (moment scurt, prea scurt, aproape inexistent) si incep sa ma bucur in sinea mea de momentul de spectacol oferit pentru prima oara de acest colos. Stiu ca nu era altceva, altcineva decat el...

:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 565

duminică, 22. octombrie 2017, 23:48

Mures scazut si limpede, cer innorat, spre seara....
...

:pescuit:


Foarte frumos relatat! Bravo :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 566

luni, 23. octombrie 2017, 09:16

Cat de inprevizibil este pescuitul, cateva reguli de baza si restul inspiratie sau adanca expiratie :nunteleg: . Referitor la lanseta, nu mai sti cum este bine, poate, daca erai pe faza macar sa fi stopat naluca desi este greu fiind vorba de una sau doua secunde cel mult.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 567

luni, 23. octombrie 2017, 09:36

Stizo-frenic ... frumoasa povestea. pacat ca nu a iesit pentru o poza dar macar te bucuri ca ai avut parte de momentul respectiv cat si de faptul ca esti sigur ca cel putin unul mai este acolo.

si eu am dat o frumoasa gherla :rizi: ... singurele evenimente de precizat ar fi fost vreo 2 atacuri de avat si un atac de ceva somn pe o guma jucata pe fund. cand am simtit lovitura am dat o contra ca intr-un zid si in secunda urmatoare nu am mai avut in ce sa dau o a doua contra.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 568

luni, 23. octombrie 2017, 10:23



Foarte frumos relatat! Bravo

:noroc:


Cat de inprevizibil este pescuitul, cateva reguli de baza si restul inspiratie sau adanca expiratie . Referitor la lanseta, nu mai sti cum este bine, poate, daca erai pe faza macar sa fi stopat naluca desi este greu fiind vorba de una sau doua secunde cel mult.

Lanseta + fir + inaintas = totul foarte rigid, corect pentru un pescuit 99% la somn dar uite ca este si acel 1% cateodata unde un alt tip de echipament ar fi permis inhalarea nalucii...si cu toate astea poate cu ceva mai elastic nu intepam bine :doarecapu: si tot asa...nu putem sa avem all inclusive pentru absolut toate situatiile...

Pe faza am fost ca ma uitam la fir sa scot naluca dar totul s-a petrecut real intr-o fractiune de secunda, nu una, nici doua secunde! A fost atat de scurt incat doar daca as fi stiut dinainte ca se arunca pe naluca puteam salva ceva...altfel cred ca numai norocul putea salva situatia.


Stizo-frenic ... frumoasa povestea. pacat ca nu a iesit pentru o poza dar macar te bucuri ca ai avut parte de momentul respectiv cat si de faptul ca esti sigur ca cel putin unul mai este acolo.



A fost spectacol curat, macar cu asta voi ramane in suflet si in amintire. In acelasi loc am avut acum o luna si ceva o urmarire la oscilanta Blinker Jorg, exact asa cand vroiam sa scot lingura din apa dar de data asta a fost langa mal (nu in curent) cand recuperam cu mare viteza am scos naluca din apa si in urma lingurii a venit un val imens la juma' de secunda dupa lingura chiar inainte sa o salt din apa :gandesc:

In locul acela stiu ca sunt somni uriasi dar asa cum spui, bine ca mi se confirma ca mai sunt inca pe acolo. Voi insista, poate intr-o buna zi... :cadou:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Stizo-frenic« (23. octombrie 2017, 10:29)


teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4 569

luni, 23. octombrie 2017, 14:21

La 15 grade nu s a mai ridicat , in 2 zile unul singur 20 cm s a saltat cu un nor de mal in spate si tot asa a dat d fund! nici nu a ajuns pana la montura ... mai avea vo 30 cm ... probabil numai zgomotul cloncului l a deranjat putin ! :doarecapu:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4 570

luni, 23. octombrie 2017, 19:25

Salut.De cel putin 5 ori pe an merg la Deva,avem o sectie de productie la Mintia,ma cazez la o pensiune in Mintia sat chiar pe malul Muresului dar de 6 ani eu nu am vazut muresul limpede.Toata lumea imi spune ce somn frumos se prinde la baraj mai ales la apa calda dar eu nu am prins niciodata apa limpede .Dar cum speranta moare ultima poate in urmatorii 6 ani sa prind si eu o zi buna la pescuit pe Mures

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 571

marți, 24. octombrie 2017, 13:18

Acuma si "limpede" e un termen relativ pana la urma. Muresul nu e niciodata cu adevarat limpede dar, in cazuri ca anul asta in ultima perioada de cand am inceput sa ies iarasi la pescuit, cum cotele au fost mai tot timpul scazute, se putea vedea jumate de metru pana la 1 metru in apa, apreciez eu. De fapt, ma si "enerveaza" ca nu mai creste odata sau sa se mai tulbure un pic, poate somnii ar fi mai dispusi sa atace atunci.
Cat despre zile bune la pescuit pe Mures, e greu si pt noi care mergem zilnic sau aproape zilnic, ce sa mai zic de cei care vin la pescuit de cateva ori pe an din alte parti...dar oricum, eu iti urez sa prinzi o zi buna candva.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 572

marți, 24. octombrie 2017, 16:41

La Mintia se prinde mai usor chiar sub bsraj dar este cresa.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 573

marți, 24. octombrie 2017, 17:16

Ma tot bate gandul sa incerc un pescuit acolo (poate la anul) dar din cate am mai citit este interzis. Stiu bine? Sau se permite pescuitul acolo? Chiar daca e cresa, pentru putina distractie si testat naluci cred ca ar merge :noroc:

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

4 574

marți, 24. octombrie 2017, 17:17

Din cate stiu eu 500 metri in aval de barajul de la Mintia pescuitul este interzis!

Răspunsuri: 79

Membru din: 7. septembrie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 575

marți, 24. octombrie 2017, 17:49

Din cauza asta nici nu am incercat pana acum.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 576

marți, 24. octombrie 2017, 18:42

Din cate stiu eu 500 metri in aval de barajul de la Mintia pescuitul este interzis!

In Ro nimic nu este interzis! Iar la Mintia cel mai bine se prinde la "grebla"! Hunedorenii stiu... :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 577

miercuri, 25. octombrie 2017, 08:14

Din cate stiu eu 500 metri in aval de barajul de la Mintia pescuitul este interzis!

In Ro nimic nu este interzis! Iar la Mintia cel mai bine se prinde la "grebla"! Hunedorenii stiu... :zid:


Zamfi, chestia asta cu "grebla" se face in toata Romania, in locurile unde se stie ca sunt somni... ca este doar plumb si ancora, sau ca este pilker sau cikada pe fire subtiri, somnii sunt agatati de spate sau de coada in 95%.

Următoarele fapte constituie infracțiuni și se sancționează cu amendă de la 6.000 lei la 10.000 lei și interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 și 3 ani:

l) pescuitul cu ostia, sulița, țepoaica și cu orice alte unelte înțepătoare sau agățătoare, prin greblare sau harponare


Daca e sa o iei asa, pilkerul sau cikada care este trasa prin apa in stil de greblare, constituie o infractiune! Multi spun ca nu avem cine sa aplice legile, dar ma intreb, de ce se incalca in mod fregvent, fara ca alti pescari sa ia masuri??? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 578

miercuri, 25. octombrie 2017, 11:16

Sunt prea putini cei care se mai gandesc si la ce va fi maine, iar in ce priveste respectarea legii, controalele sunt aproape inexistente. Din pacate suntem prea familiarizati cu golanismele.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 579

miercuri, 25. octombrie 2017, 18:33

Citat

dar ma intreb, de ce se incalca in mod fregvent, fara ca alti pescari sa ia masuri???


Pentru ca suntem ...asa cum suntem! Nu vreau sa zic mai mult ,decat ca am ajuns sa-mi fie rusine ... :necajit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 580

miercuri, 25. octombrie 2017, 21:13

Citat

dar ma intreb, de ce se incalca in mod fregvent, fara ca alti pescari sa ia masuri???


Pentru ca suntem ...asa cum suntem! Nu vreau sa zic mai mult ,decat ca am ajuns sa-mi fie rusine ... :necajit:


Zamfi ... in toti anii astia de italie mi-am intarit si mai mult convingerea prin care trebuie sa imi fie rusine doar de ceea ce fac eu. Nicicare dintre noi nu suntem responsabili pentru faptele altora. La unii simtul civic e mai dezvoltat decat la altii ... la mine de exemplu este aproape inexistent si pentru asta nu imi este rusine nicaieri in lume.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm