Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 27. mai 2014, 22:37

Senzori pescuit(si la somn?)

Pana acum nu am pescuit la somn cu senzori, de fapt nu am pescuit la somn pe lac, deci pe apa statatoare, doar la crap am folosit senzori! Voi ati utilizat asa ceva? Ati folosit, probabil, senzorii de la crap!? Am mai auzit si de senzori dedicati pentru somn, care sunt facuti, probabil, sa reziste trasaturilor foarte puternice! Dintre senzorii de crap, care vi s-au parut cei mai buni, atat prin prisma raportului calitate-pret, cat si din punct de vedere al durabilitatii, al rezistentei la conditii variate, ploaie, soare, temperaturi ridicate, primavara devreme sau toamna tarziu, fiind vorba de cazul senzorilor "preluati" de la "buza crapului", cand este foarte rece, se mai intampla - cand ai picheti - sa ajunga si in apa?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. mai 2014, 00:29

Daca vorbesti de asa ceva, eu am mai folosit dar am facut o mica improvizatie. Am pus pe langa suport senzorul astfel incat sa atinga doar firul (adica nu l-am folosit ca suport principal)
Si am fost multumit de ... improvzatie. Am pescuit asa si pe Mures si pe Sulina in Delta si mi-a semnalizat fiecare trasatura fara alarme false
[img]http://www.fisela.ro/thumb_watermark/generare.php?image_id=10139[/img]
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. mai 2014, 01:05

Daca vorbesti de asa ceva, eu am mai folosit dar am facut o mica improvizatie. Am pus pe langa suport senzorul astfel incat sa atinga doar firul (adica nu l-am folosit ca suport principal)
Si am fost multumit de ... improvzatie. Am pescuit asa si pe Mures si pe Sulina in Delta si mi-a semnalizat fiecare trasatura fara alarme false
[img]http://www.fisela.ro/thumb_watermark/generare.php?image_id=10139[/img]

Da, ma intereseaza si metoda cum se pot utiliza, dar si modele si producatori, dupa cum spuneam, chiar si mai vechi, de senzori pe care te poti baza, indiferent ca e vorba de Baracuda, sau de Fox, am "tras cu ochiul" si pe forum-uri din afara si am vazut ca au inceput sa se intoarca la un model mai vechi de la Fox, Eos R, parca! Care model/producator vi s-a parut cel mai potrivit, rezistent si pe care te poti bizui?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 28. mai 2014, 05:26

modelul mai vechi si foarte bun se numeste fox micron rx

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 28. mai 2014, 06:00

In Germania multi folosesc alarmele lui Rico sau ale lui Taffi.

Eu folosesc de la Rico, modelul clasic fara funk.
Ultimele aparute sunt cu funk, de la Taffi-Tackle nu au atatea functiuni, sunt mai ieftine (200 € setul de 4+statie), ale lui Rico au functiuni (f)multe, si si costa pe masura (80 € buc - adica set de 4 + 1 statie = 400€)



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 6. octombrie 2017, 16:40

Ca sa nu mai deschid alt topic, avand in vedere ca aici nu s-a mai postat de 3 ani, o sa intreb tot aici. A mai aparut ceva intre timp? Ce tip de senzori mai folositi la stationar? Am vizionat si filmuletele de mai sus, si cel putin din cum se vede in filmulet par foarte sensibile. Ma gandesc ca la o partida la Dunare te inebunesc de cap......sau ma insel? Pe Dunare sunt curenti, mai se agata o planta, o craca.....Sau sunt receptivi doar la miscarile bruste ale lansetei? Unde se mai gasesc senzori pentru pescuit la somn la Dunare si ce ati recomanda?

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 08:23

Ca sa nu mai deschid alt topic, avand in vedere ca aici nu s-a mai postat de 3 ani, o sa intreb tot aici. A mai aparut ceva intre timp? Ce tip de senzori mai folositi la stationar? Am vizionat si filmuletele de mai sus, si cel putin din cum se vede in filmulet par foarte sensibile. Ma gandesc ca la o partida la Dunare te inebunesc de cap......sau ma insel? Pe Dunare sunt curenti, mai se agata o planta, o craca.....Sau sunt receptivi doar la miscarile bruste ale lansetei? Unde se mai gasesc senzori pentru pescuit la somn la Dunare si ce ati recomanda?

Vorbeste cu Informer...avea el ceva alarme super si pret ok.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 09:26

Mersi de pont :prieteni:. O sa vorbesc cu el

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 14:44

Din pacate singurii senzori pe care pot sa-i fac la un pret rezonabil (15 euro/buc) sunt senzori cu contact cu mercur care de fapt sunt niste alarme chinezesti la care se inlocuieste switch-ul cu un contact cu mercur + refacute lipiturile aiurea de la chinezi... :zambet: .
Am testat ceva senzori radio cu accelerometre insa este mult prea multa manopera in regim de amator asa ca implicit pretul este prohibitiv.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. noiembrie 2015

Locație: tirgu jiu

Profesia: consilier

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 16:40

avertizori dunare

Salut Informer,anul asta am cotrobait tot netul si tot nu m-am hotarat ce sa cumpar pt semnalizare trasatura la Dunare.Ma poti ajuta cu ceva info pt cei pe care ii faci tu?

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 16:42

Mersi de raspuns. Tinem legatura pe viitor. Dar ca idee...senzorii respectivi cat sunt de sensibili? Ma intereseaza la un pescuit pe Dunare unde sunt curenti, plante, craci, eventual daca se foloseste pestisor viu.......bipaie doar la smucituri mai puternice sau la orice atingere sau zbatere bipaie mereu? Pot fi folositi cu cat mai putine alarme false sau piuie toata ziua?

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. noiembrie 2015

Locație: tirgu jiu

Profesia: consilier

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 17:43

Si foarte important,daca sunt rezistenti la ploaie... :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 19:45

Senzorii in cauza au doua grade de libertate pt. pozitionare si se pot regla astfel incat sa nu reactioneze la micile miscari datorate pestelui momeala, vantului etc.
DAR nu sunt imuni la crengile aduse de curent, de exemplu, nu pot fi reglati sa reactioneze doar la miscari ample SI bruste.
Electronica si carcasa alarmelor sunt cele originale, chinezesti, eu montez doar contactul cu mercur.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

sâmbătă, 7. octombrie 2017, 21:14

Am folosit senzori chinezesti, dupa cateva partide au luato razna, trasaturi false! Apoi am folosit alarme de usa/geam, la am patit si cu acestea! Dupa cateva partide sau defectat! Nu rezista la roua, sa nu mai zic ca la prima ploaie veti avea trasaturi la toate lansetele :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. octombrie 2017, 06:46

Senzorii in cauza au doua grade de libertate pt. pozitionare si se pot regla astfel incat sa nu reactioneze la micile miscari datorate pestelui momeala, vantului etc.
DAR nu sunt imuni la crengile aduse de curent, de exemplu, nu pot fi reglati sa reactioneze doar la miscari ample SI bruste.
Electronica si carcasa alarmelor sunt cele originale, chinezesti, eu montez doar contactul cu mercur.



Senzorii au 3 grade de pozitionare:

1. clema de prindere in jurul axei lansetei
2. in jurul propriului ax
3. in verticala, de la suport pina aproape de varful lansetei

Acu' 4 ani la intalnire, dupa o ploaie torentiala, au functionat toate 4 bucatile folosite cu brio!
Daca se anunta ploaie, eu pun o pungulita pe ele, si o prind cu elastic. Sunt aproape ermetice astfel... nah, stiti si voi cum este, daca vrei, strici si o Stella in citeva luni. Daca ai grija de lucruri, functioneaza si o Dacie 20 ani :rizi:

Am testat citeva deja, am vb cu multi pescari de somn, singurele alarme pe care te poti baza 100-la-100 sunt Catsounder (Sven Dombach) NEPTUNMASTER - Angelshop mit großer Auswahl
Pe care nu cred ca mi le voi permite vreo data... :soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 10. octombrie 2017, 13:46

Folosesc un set de Carpsounder ROC XR (exista si varianta XRS cu emitator incorporat si statie), si la crap si la rapitor, cu pestisor momeala de marime mai redusa, deci nu caras de 1 kg sau ceva de genul. :rizi:
Sensibilitatea se poate regla la nivelul "apa curgatoare/furtuna", cand emite un bip la circa 10 cm de fir derulat. Combinat cu volumul la minim, daca sunt si alti pescari pe mal, sa nu ii tot fac sa tresara din zece in zece minute, ma descurc cu ele.
Sunt etansi, o baterie buna tine cu usurinta un an, le-am cumparat second hand la un pret rezonabil.

dnv

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. mai 2012

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 11. februarie 2020, 10:13

Pentru cei care inca mai cauta senzori pentru somn, am vazut la danmitranescu senzorii astia low cost.