Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

81

joi, 20. iulie 2017, 21:02

La cast cel mai fain bat a fost un St Croix Legend Tournament Bass Magnum Cranker, moderat fast, puternic, face fata din cand in cand la somni de 20kg. Acuma caut de spin.
Salut.
Din cate vad ai revenit" pe normal"...,.ce nu ti-a placut" pe inverse"??? :zambet:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 20. iulie 2017, 21:47

In primul rand, cand credeam ca totul merge struna faceam cate o peruca ... la un moment dat am stricat tot firul de pe mulineta intr-o zi cu vant si mai multe peruci. Pescuiesc mai ales de pe mal, cu castul m-am simtit putin limitat in distanta de lansare si uneori pe vreme vantoasa din fata chiar dificil si e o situatie destul de intalnita.


Apoi am avut probleme cu lansetele, in sensul ca am inceput sa caut din 2 bucati si sunt mult mai putine optiuni decat la spin, doar daca-mi faceam custom si am considerat ca nu merita.


La un moment dar eram mai atent la reglaje si lanseuri decat la pescuit. Am facut cateva partide in paralel cu spin si cast si am considerat ca mai bine raman pe spin.

83

joi, 20. iulie 2017, 22:07

In primul rand, cand credeam ca totul merge struna faceam cate o peruca ... la un moment dat am stricat tot firul de pe mulineta intr-o zi cu vant si mai multe peruci. Pescuiesc mai ales de pe mal, cu castul m-am simtit putin limitat in distanta de lansare si uneori pe vreme vantoasa din fata chiar dificil si e o situatie destul de intalnita.


Apoi am avut probleme cu lansetele, in sensul ca am inceput sa caut din 2 bucati si sunt mult mai putine optiuni decat la spin, doar daca-mi faceam custom si am considerat ca nu merita.


La un moment dar eram mai atent la reglaje si lanseuri decat la pescuit. Am facut cateva partide in paralel cu spin si cast si am considerat ca mai bine raman pe spin.
Tipic, la prima 'peruca' mai serioasa se renunta.Pescuitul 'pe inverse' este fascinant, crede-ma! Ideea este sa nu renunti la prima peruca si bineinteles tre' sa sti sa desfaci din prima 'prima peruca', altfel,... :ciao: casting :gandesc:

84

joi, 20. iulie 2017, 22:18

Ahhh, sunt OFF Topic :doarecapu: e topic pt. Normali :)

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 20. iulie 2017, 22:49

Mda...

Pai sa zicem ca am 4 ani total de casting si cand zic ani ma refer ca majoritatea partidelor in perioada aia am folosit cast. Vreo 2 ani in jurul lui 2008, inca vreo 2 de prin 2015 incoace, de o luna am dat ultima mulineta de cast.

Nu sunt la prima, nici la a suta peruca ... am avut si cateva echipamente ok ... tipic? Poate, dar tot :ciao:

Te asigur ca spinningul e cel putin la fel de fascinant si o idee mai lipsit de complicatii ... cel putin la cum pescuiesc eu. Cand o sa stau mai mult in barca, o sa reconsider. Deocamdata ma multumeste. :pauza:

86

vineri, 21. iulie 2017, 18:38

Cand o sa stau mai mult in barca, o sa reconsider. Deocamdata ma multumeste.
In sfarsit cineva care s-a lasat de casting dar e cu gandul la el in continuare. :apl: Si da, am uitat sa mentionez ca pescuiesc 99% din barca, altfel cred ca ma lasam si eu.... :nunteleg:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 21. iulie 2017, 21:42

Cata, fara nici cea mai mica intentie de a polemiza pe aici consider ca pescuitul pe invers isi are aplicatile lui.

Dat fiind ca vorbim de somn, indiferent ca vorbim de barca sau mal eu unul consider spinning-ul mai potrivit. Motive ar fi multe si la un moment dat s-au discutat pe un topic pe care din pacate nu il mai gasesc. Poate cea mai mare problema o consider a fi drilul. Daca vorbim de somni pana in 1,2-1,3m atunci nu e nici o problema. Dar daca apare unul sarit de 2 metri atunci mi se pare ca mai mult te incurca mulineta aia inversa :rizi:

De alti pesti nu vorbim ... decat eventual intr-un topic separat unde putem intoarce ambele stiluri pe toate fetele posibile :noroc:

Si da, la inceput am facut ceva peruci ... chiar putine as putea spune (nu am foat nevoit sa tai nici 1cm de fir si perucile le numar pe degetele mainilor) pentru ca ulterior perucile sa fie aproape inexistente. Deci perucile nu sunt motivul pentru care nu folosesc cast-ul la somn. Inca mai am 2 echipamente complete de cast pe acasa in asteptarea momentului in care ajung la vreo stiuca pe undeva :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

88

vineri, 21. iulie 2017, 22:18

Stiu ca e offtopic dar o sa mai fac o remarca:

Dpmdv sunt 3 situatii in care castingul e net superior, cu conditia sa te multumesti cu lanseul:


1. Salau la jig. Mereu am fost surprins ca pe combo de cast in general ai mai multa senzitivitate (nu intotdeauna)
2. Lanseuri precise pana in 20-30m, la baza stufului de ex la stiuca sau chiar la clean, am avut un alphas air super pentru clenareala.
3. Rotative si spinnerbaituri mari, gasesti mai usor si la pret mai bun mulinete pretabile la asa ceva. Totusi nu toate mulinetele de cast sunt mai puternice. Spre exemplu daiwa exceler de cast la 6.3:1, tatula 103 SHL 7,1:1 ... nu sunt mai fortoase decat o Bradia 2500r. In schimb am avut un abu xlt1 cu 4,3:1 daca bine imi aduc aminte, asta nici nu simtea nici o rotativa nr. 5 sau de alea de musky.


Acuma on topic:

Am rupt mojo cat !!! :doaaamne:

Cum am reusit: am mers pe un loc pe care am mai avut atacuri de somn candva, am pus un jig cu un grub de ala de stiuca mai mare care are si paleta in coada, nu stiu cum ii zice. Am dat vreo 15 min, la un moment se incoarda batul si incepe sa ia fir, eu contra dar frana era destul de slab setata, caraie, ia fir vreo 5-10secunde si se dezgata. Am tras cateva injuraturi, am strans frana mai tare si am incercat sa repet ce facusem si inainte. Dupa vreo 10-15min, iara imi da iar eu ca sa nu patesc ca inainte am dat o teapa cat toate zilele si ...POC. Am ramas stupefiat, parca nici acum nu-mi vine sa cred.

S-a rupt varful deasupra primului inel dupa mufare. Aveam power pro de 0.19 (echivalent 15lb american), un fir mai vechi ce il folosisem pe daiwa 2500r, mai erau cam 70m si am inlocuit avani sea bass ce l-am avut initial. Culmea ca s-a rupt si firul, nu inteleg cum s-a putut rupe batul, firul ala trebuia sa cedeze mult inaintea batului. Nu imi dau seama cat de stransa era frana, e data la 15.4lb, nu era stransa la maxim.

Amicii mei care au vazut batul zic ca musai a fost un defect de fabricatie, la puterea aia trebuia sa rupa firul fara discutie.

Am vorbit cu Caius, mi-l schimba cu cel de 2.1m dintr-o bucata. Trebuia sa merg de la inceput pe ala.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

89

sâmbătă, 22. iulie 2017, 00:09

Stiu ca e offtopic dar o sa mai fac o remarca:

Dpmdv sunt 3 situatii in care castingul e net superior, cu conditia sa te multumesti cu lanseul:


1. Salau la jig. Mereu am fost surprins ca pe combo de cast in general ai mai multa senzitivitate (nu intotdeauna)
2. Lanseuri precise pana in 20-30m, la baza stufului de ex la stiuca sau chiar la clean, am avut un alphas air super pentru clenareala.
3. Rotative si spinnerbaituri mari, gasesti mai usor si la pret mai bun mulinete pretabile la asa ceva. Totusi nu toate mulinetele de cast sunt mai puternice. Spre exemplu daiwa exceler de cast la 6.3:1, tatula 103 SHL 7,1:1 ... nu sunt mai fortoase decat o Bradia 2500r. In schimb am avut un abu xlt1 cu 4,3:1 daca bine imi aduc aminte, asta nici nu simtea nici o rotativa nr. 5 sau de alea de musky.


Acuma on topic:

Am rupt mojo cat !!! :doaaamne:

Cum am reusit: am mers pe un loc pe care am mai avut atacuri de somn candva, am pus un jig cu un grub de ala de stiuca mai mare care are si paleta in coada, nu stiu cum ii zice. Am dat vreo 15 min, la un moment se incoarda batul si incepe sa ia fir, eu contra dar frana era destul de slab setata, caraie, ia fir vreo 5-10secunde si se dezgata. Am tras cateva injuraturi, am strans frana mai tare si am incercat sa repet ce facusem si inainte. Dupa vreo 10-15min, iara imi da iar eu ca sa nu patesc ca inainte am dat o teapa cat toate zilele si ...POC. Am ramas stupefiat, parca nici acum nu-mi vine sa cred.

S-a rupt varful deasupra primului inel dupa mufare. Aveam power pro de 0.19 (echivalent 15lb american), un fir mai vechi ce il folosisem pe daiwa 2500r, mai erau cam 70m si am inlocuit avani sea bass ce l-am avut initial. Culmea ca s-a rupt si firul, nu inteleg cum s-a putut rupe batul, firul ala trebuia sa cedeze mult inaintea batului. Nu imi dau seama cat de stransa era frana, e data la 15.4lb, nu era stransa la maxim.

Amicii mei care au vazut batul zic ca musai a fost un defect de fabricatie, la puterea aia trebuia sa rupa firul fara discutie.

Am vorbit cu Caius, mi-l schimba cu cel de 2.1m dintr-o bucata. Trebuia sa merg de la inceput pe ala.
Sorry pentru lanseta, bine ca ai posibilitatea sa-l schimbi.

Vazusem pe undeva o chestie asemanatoare explicata, ideea era ca s-a rupt batul (cu defect sau nu) deoarece s-a rupt firul, mai mult ca sigur cu o fractiune de secunda inainte de bat. Contra, combinata cu ruperea firului, duce la o redresare brutala a blankului, dincolo de ceea ce poate sa duca, si in cazul asta, daca a mai existat si un microdefect cu care puteai sa pescuiesti in mod normal ani de zile, se ajunge la asa ceva. E ca si cum ai face cu batul o miscare de biciuire extrem de violenta.
Cum e ruptura, neta, stil taietura sau pur si simplu a explodat blankul si e desirat carbonul?

PS. Cu asa ceva dadeai?


alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

90

sâmbătă, 22. iulie 2017, 07:44

E explodat blancul si desirat carbonul.

Am dat cu jig si guma. Grubul era ceva de genul:
So-Run Hypno Grub 10cm (6buc/plic) - Storm - www.voblere.ro
Doar ca corpul era ca de grub, cu colacei sau cum sa zic, in genul asta Slider 4.5cm Pachet Economic 10buc - Relax - www.voblere.ro

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

91

sâmbătă, 22. iulie 2017, 15:13

What's an Acid Rod?

Baietii care pescuiesc xxl cu echipament de casting folosesc inelarea in spirala.
De ce?? Pentru ca la inelarea clasica ,on top, blankul se torsioneaza .Adica in drilurile din scurt , cand pestele o ia in lateral , varful se torsioneaza in jurul axei longitudinale, lucru care nu se intimpla asa de accentuat la modelele de spinin.
Lansetele de casting mai au o problema: inelate necorespunzator, in sarcina firul atinge blankul sau mai rau, intra sub blank facand unghiuri nefiresti.
In perioada cand am pescuit la casting am folosit doua lansete montate spiral.Una dintre ele era pentru somn-stiuca mare si pot sa zic ca in drilurile cu pesti mari care le-am avut nu am avut probleme cu blankurile sau cu inelele chit ca runerele erau cu un singur picior.Pentru a compensa faptul ca sunt cu un singur picior , matisarea a fost facuta cu mare grija , dupa o anumita metoda.

Punctul slab al combo-ului de casting(ma refer la situatia drilurilor cu somni mari) este mulineta.Eu am folosit marimea 201 pe considerente de gramaj redus , insa s-a dovedit a fi prea mica pentru drilurile cu somni mari, dealtfel in urma unui astfel de dril una dintre ele a devenit inutilizabila o perioada..Cunoscuti de-ai mei care pescuiesc somnul mare la artificiale au renuntat la combo-urile de casting trecand pe combo-uri de spining , desi oficial ei se afiseaza a fi ...castingari fundamentalisti..faptul in sine este mai graitor decat 1000 de explicatii..Ehh, e si asta o etapa pe care unii o ard mai repede sau mai incet...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 25. iulie 2017, 23:04

huh ... nasoala treaba cu ruptul lansetei. cel mai probabil s-a intamplat cum zicea nemo. pe viitor baga un 30-40 lbs :ochi: ... bine ca se rezolva pe garantie.

asteptam parerile legate de noua lanseta ... chiar sunt curios cum ti se va parea in mana comparativ cu precedenta
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

93

sâmbătă, 29. iulie 2017, 09:21

Mi-a venit ieri lanseta Mojo Cat 7' medium. Foarte de treaba Caius de la fishshop.

Lanseta e tot un parulet pentru mine care nu am folosit pana acum bete asa de puternice, mai ales ca e un 2.10m de 3oz. Pare ceva mai moale decat cea de 2.4m, e foarte conica, pe varf are rigiditatea unui MH/H de bass, pe cotor e tanc. Mi se pare mai reusita asta dintr-o bucata.

Am pus BG3500 care are 400gr pe ea si daca o tin de foregrip e perfect echilibrata. Am luat si un Power Pro de 30lb din USA. Mai ramane sa iau un leader, cred ca merg deocamdata pe un fluorocarbon de 0.46, ar trebui sa fie suficient pentru pestii tinta.

Una peste alta consider patania asta o experienta, trebuia sa merg de la inceput pe asta 1 piece.

Acuma vine partea cu nalucile, am pana acuma cateva rotative nr 5, cateva gume 10-15cm, rapala j13, hornet 9cm, niste linguri piscot de 16gr. Trebe sa mai completez arsenalul.

O sa mai revin cu detalii dupa ce o pescuiesc, sper sa am si drill, o sa caut somnul ala ce mi-a rupt-o pe cealalta...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

sâmbătă, 29. iulie 2017, 13:04

cred ca merg deocamdata pe un fluorocarbon de 0.46, ar trebui sa fie suficient pentru pestii tinta.


:soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

95

sâmbătă, 29. iulie 2017, 13:08

Mnoah, nu te speria Zoran, daca norocul tine cu mine ma astept la maxim 30kg. :bucuros:

Nemo spunea mai sus ca el asa foloseste pe combo light de somn, consider ca eu sunt cam acolo cu combo-ul meu. Nu?

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

96

sâmbătă, 29. iulie 2017, 16:03

Mnoah, nu te speria Zoran, daca norocul tine cu mine ma astept la maxim 30kg. :bucuros:

Nemo spunea mai sus ca el asa foloseste pe combo light de somn, consider ca eu sunt cam acolo cu combo-ul meu. Nu?
Eu? :rizi: :rizi:

Anem sau Mane, poate...eu nu folosesc, deoarece n-am combo light de somn. :ochi:


Pe de alta parte ai dreptate, in general nu folosesc struna mai groasa de 0,5. Indiferent de tipul de pescuit. Unde pescuiesc cel mai des, sansele de a prinde somn la spinning sunt foarte mici, asa ca 0,4 - 0,5 mm imi ajunge pentru stiuca. Pentru restul ( black-bass, biban, salau ), pun 0,3.


In orice caz, sa folosesti sanatos noua lanseta si asteptam impresiile. Aici din pacate persista canicula, rapitorii sunt apatici, trebuie sa mergi la naiba'n praznic cu barca dupa ei, prin urmare ies la o feedereala...si bag si o lanseta la somn cu peste mic pe linga mine. Cu struna de 0,5. :rizi:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

97

sâmbătă, 29. iulie 2017, 21:33

Scuze nemo, era cristigalati dar eram in cap cu regenerator ala de
a forfacuri si a iesit asa ...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

98

duminică, 30. iulie 2017, 05:55

Scuze nemo, era cristigalati dar eram in cap cu regenerator ala de
a forfacuri si a iesit asa ...


Nu vreau sa se inteleaga gresit, sau sub forma de critica! Este doar parerea mea...

La Galati se da la spinning la somn cu fire subtiri, ca sa se ajunga chiar si aproape de fund cu nalucile, acolo unde apa e f adanca, si majoritatea pestilor scosi sunt harponati. In acest caz, e clar ca cu coada nu poate sa roada leader de 0,4mm. Nu zic, se mai prind si cu naluca in gura, si din acestia, cei intepati in buza sunt scosi, iar cei intepati in gat (care au inhalat bine naluca), si sunt mai maricei, vor roade dupa citeva minute leaderul. Nu poti detine controlul pe un peste de +2m cu fire asa de subtiri, si trebuie drilluiti mult timp. Iar cu cit drillul e mai lung, cu atata se pot intampla mai multe neprevazute...

Ei, galatenii, spun ca, cu fire groase se reduc drastic muscaturile. Muscaturile nu se reduc, ci doar capturile! Cu fir sanatos, mai gros, e nevoie de o naluca mult mai grea sa se ajunga in adancuri, unde stau somnii cei mari. Fiind firul mai gros, face astfel si o burta in apa, iar cand firul gros atinge spatele sau coada pestelui, acesta pleaca brusc si speriat, dand senzatie de muscatura... dar la fir gros si burtos, pescarul nu simte aceasta reactie asemanatoare unei muscaturi, ca si la firele subtiri, si nu va contra! Astfel se reduc capturile... harponate.

De exemplu, un alt "pescar" de salau din Arad (nu dau nume ptr ca nu e aici pe forum si nu poate comenta), a fost la Dunare in primavara, dupa deschidere, si a scapat pe prag de 14m vreo 3 somni care i-au rupt, iar 2 la 12 si 20 kg a scos, intepati in buza. Pestele tinta era defapt salaul, dar a gasit somnii activi pe fund. A venit la mine sa ii dau fir gros si leader... nu a putut ajunge cu firul gros si cu nalucile lui jos pe fund, neavand bile asa de grele. Astfel a revenit la echipamentul vechi, si a prins de 2 si de 2,3 m, acestia ambii intepati in coada, si inca 3-4 pesti pierduti in drill, care i-au ros leaderul.

Stiu ca multi dintre voi nu vor da crezare la ce am scris, dar, poftim, incercati si testati singuri, si atunci va veti convinge :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

99

duminică, 30. iulie 2017, 09:05

Inteleg Zoran, interesant ce zici tu, bag la cap. Cum nu am experienta nu pot zice nimica, inteleg insa chestia cu prezentarile la fir mai subtire si ajuns unde trebe, desi nu sunt convins ca e singura explicatie, daca simt ceva ca mosmondeste la naluca si eu dau teapa si chiar si la salau mai am cate unul prins de toarte.

Totusi am impresia ca recomandarile tale sunt mereu pentru a fi acoperit la orice monstru ar intra.

De fapt eu urmaresc pesti de talie mai mica, exclusiv la spinning, cu un echipament ceva mai tare decat cele folosite pana acum. Motiv pentru care am cumparat fir power pro de 30lb. Caut si un fluorocarbon cam in gama asta de rezistenta astfel in caz de agatatura sa se rupa leaderul. Cea mai grea naluca pana acum e de ~40gr. Vreau sa am sanse si la un salau frumos ca doar de la asta a pornit totul, cand dadeam la salau mai intra cate un somn pe care nu-l puteam controla. Vreau sa pot pescui si voblere de 10cm mai usurele. Si jiguri gen 9gr +guma 10cm si sa am senzitivitate.

Pentru aplicatia asta si firul principal pe care il am, e subtire fc de 0.46mm?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »alinm« (30. iulie 2017, 09:22)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

100

duminică, 30. iulie 2017, 09:57


Pentru aplicatia asta si firul principal pe care il am, e subtire fc de 0.46mm?


Salut.Poate fi de ajuns cel de 0,46mm pentru ce vrei tu, numai ca e cam riscant cu un somn ceva mai maricel intr-un drill mai prelungit...cu cat e mai gros leader-ul cu atat rezista mai bine si mai mult la frecarea cu dintii somnului.Eu de vreun an incoace in anumite situatii folosesc si fluorocarbon Sunline Siglon FC de 0,55 si am prins si avat si salau destul de des.Daca vrei sa pescuiesti decent jig de 9gr+ guma de 10cm cred ca nu poti sa pui inaintas mai gros de 0,5mm.

Subiecte asemănătoare