Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 16. iulie 2017, 20:33

Merge cu strune de stiuca? Sunt unele care par foarte solide.


nu am incercqt inca, dar daca nu ai stiuca prin zona nu vad rostul. Iar daca ai stiuca, baga un mono de 1mm grosime si daca iti da o stiuca sunt convins ca o scoti, mai ales ca teoretic ai echipament supradimensionat pentru ea :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 16. iulie 2017, 21:39

Pai ... tocmai ca sa nu mai complic lucrurile as folosi strunele alea. Sunt si din fluorocarbon, si din titan ...

Ideea e ca am avut probleme din cand in cand cu nodurile intre textil si fluorocarbon, in special la textile groase gen > pp 30lb si mai ales facut noduri pe fluoro gros. Asa folosesc un palomar la struna si e mai simplu.

Am folosit leader mai lung cu FG dar nu-mi place cum trece prin inele si cum folosesc bete scurte de 2.1m prefer leader scurt, sa zicem 40cm, si atunci as inlocui mai degraba leaderul cu o struna.

Stiuca este peste tot desi mi-a intrat foarte rar, mai degraba cand dadeam la salau dar ... nu stii niciodata si as prefera sa o eliberez curat, fara piercinguri nedorite.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 17. iulie 2017, 08:39

Salut Alin,
Personal nu as folosi struna de otel la pescuitul somnului: stationatr sau clonc. Incercam sa camuflam plumbul, sa folosim carlige vopsite in negru, facem tot posibilul sa indepartam orice contact al mustatilor somnului direct cu metal. Cica nu i-ar place...
Daca este asa, nu stiu sa iti spun, dar multi au recunoscut ca prind mai bine cand acestea sunt camuflate.

La spinning e altceva, acolo rapeste si nu are timp sa verifice leaderul :rizi:

Dar, Octavian din Galati a pierdut un somn la spinning ptr ca a avut leader de doar 40cm. Un somn mai sanatos poate inhala naluca chiar si 50cm!

Exista inele de metal care ajuta la legarea firului textil cu leaderul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 17. iulie 2017, 10:06

Strune de otel sunt si invelite in plastic, sunt si strune din fluorocarbon gros. Ar fi ca si textilul in tub de plastic ...

Cu lungimea sunt de acord cu tine in principiu, poate ar trebui mai lung.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 17. iulie 2017, 11:10

strunele alea din FC suna OK ... dar pana la urma si in cazul respectiv ai niste noduri pe acolo (eu as evita orice tip de bride) pe care trebuie sa le faci.

eu folosesc mono pentru ca la 1mm grosime este suficient de rezistent la abraziune la un pret mult mai mic. plus ca un mono de 1mm grosime este cela mai putin rigid decat un FC de 1mm grosime :ochi:

ps: incearca Albright daca alte noduri nu iti plac la uniunea intre FC/mono si textil. iar pentru capatul cu agrafa incearca o bucla facuta printr-un nod simplu facut dublu.

pps: eu folosesc de regula un inaintas cu o lungime de 1,2m ... maxim! cateodata are doar 1m lungime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 17. iulie 2017, 11:27

Si agrafa o pui in bucla si apoi faci bucla sau bagi bucla prin agrafa si o dai peste cap?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 17. iulie 2017, 11:40

agrafa o bag in bucla dupa care cu cele "2" fire fac nodul ala simplu facut dublu. inainte de a face treaba asta mai fac niste chestii cu firul in jurul agrafei pe care nu stiu cum sa le descriu.

daca nu uit, deseara cand ajung acasa pot sa iti fac o poza la nodul respectiv unde iti vei da seama mai usor despre ce vorbesc.

ps: Mane face acelasi nod ca si mine ... acel "infasurat" de fir pe agrafa a fost ideea lui si e foarte OK. daca stie vreo denumire poate o baga aici ... sau poate baga el direct o poza cu nodul lui ca are mai mult timp decat mine :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 17. iulie 2017, 11:41

Mane, nu ne faci te rog o filmare pe Yutube? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 17. iulie 2017, 18:20

Mane, nu ne faci te rog o filmare pe Yutube? :gandesc:

Am facut :rizi:

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 17. iulie 2017, 18:52

Arată bine nodul, destul de simplu. Numai ca mie tot Palomarul imi inspira mai multa incredere. Fg+Palomar= Indestructibile :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 17. iulie 2017, 19:10

Arată bine nodul, destul de simplu. Numai ca mie tot Palomarul imi inspira mai multa incredere. Fg+Palomar= Indestructibile :zambet:


Am facut Bogdane si Palomar dar cu monofilament de 1mm vine grosolan rau, tu folosesti inaintas de 0,8mm si vine frumos nodul la tine...Am facut si eu acasa Palomar cu inaintas de 0,8mm si vine destul de finut DAR daca il faci cu monofilament de 1mm sau mai gros o sa vezi cat de mare si urat vine :rizi: :noroc:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 17. iulie 2017, 21:00

Multumesc Marian, m-am dumirit cum e cu nodul asta.

Apreciez in mod deosebit efortul de a face filmuletul la cerere, cred ca o sa-mi placa aici cu voi.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 17. iulie 2017, 21:30

Multumesc Marian, m-am dumirit cum e cu nodul asta.

Apreciez in mod deosebit efortul de a face filmuletul la cerere, cred ca o sa-mi placa aici cu voi.


Cu placere! Daca folosesti monofilament pna in 0,8mm iese nodul frumos si cu Palomar insa daca sari cu diametrul merge foarte bine nodul asta. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 18. iulie 2017, 17:45

Mane, nu ne faci te rog o filmare pe Yutube? :gandesc:

Am facut :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 26. iulie 2017, 00:37

salut!
Eu la Spinning folosesc inaintas de 0.48 atunci cand merg pe fire subtiri adik 0.25mm si 0.55 atunci cand folosesc fire mai plinute.
Nu am avut pana acum niciun inaintas care sa fi cedat mie sau vreunui prieten......si vorbim de pesti de pana la 2.5m sau chiar mai mari!
Folosirea inaintaselor mai groase cand pescuim la spinning scade mult numarul trasaturilor........
Sa auzim numai de bine!
:prieteni:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 26. iulie 2017, 14:42

Ma gandeam si eu sa iau un fluorocarbon de 0,46 mm ca mai gros nici nu au la magazinul din oras. Mai aveau ceva de crap dar nu e transparent ci o combinatie de verde cu negru.

Credeti ca conteaza culoarea? Somnul nu are o vedere prea buna, ma gandesc ca nu conteaza. Poate o sa iau ceva de crap, alea is facute rezistente la abraziune.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 26. iulie 2017, 14:51

Eu folosesc Dressenx pentru crapisti in locul fluorocarbonului si nu am probleme nici cu dintii stiucii. Dar e Dressenx de 0,60.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 26. iulie 2017, 18:04

Fluorocarbon ieftin si bun se gaseste in dechatlon.
50 lei suta de metri 0,40 si are si grosimi mai mari 0,70 mm ...dar e mai putin fir pe rola.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 26. iulie 2017, 23:45

O alta varianta pe care am inceput sa o folosesc anul acesta e Regenerator de la Savage Gear, e un mono cu un tratament de suprafata, undeva intre un fluoro si un hard mono. Pina acum n-am prins decat doua marlite dar pe fir nu se vede absolut nici o urma, pe cand la alte chestii care le-am folosit, apareau imediat taieturi si scamosari la suprafata materialului.
Produsul si o varianta de nod:

Regenerator Mono - YouTube


Essential predator knots - YouTube

Subiecte asemănătoare