Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 25. noiembrie 2015, 15:21

pare exagerat de grea lanseta aia de la Daiwa ... si sa nu ai surprize sa fie prea moale pentru jiguri. poate te-ar ajuta ceva care sa fie cat de cat mai rigid.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 25. noiembrie 2015, 17:58

Cea de la Daiwa am avut-o in mana si nu mi s-a parut moale. Am aceeas lanseta de 2,4m 150-300g pentru barca si maluri cu vegetatie dar vreau sa iau si pentru aruncari mai lungi si pe care sa pot pune o Arctica de 8000. Cu wft de 2,4m 80-220 pescuieste Larry din barca la jiguri, nu stiu daca-i buna si de pe mal. N-am idee cum ar trebui sa fie o lanseta pentru pescuit de pe mal? Cele doua pot sa le cumpar cel mai usor, dar care dintre ele e mai buna, asta-i problema? Pretul e la fel, eventual Daiwa mai jos daca mai gasesc la reducere.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 26. noiembrie 2015, 12:34

Stiti ceva de Daiwa megaforce Jigging 2,7m, 100-200g, pentru spinning de pe mal cu shaduri. M-am mai gandit si la WFT International ocean Fighter 2,7m, 80-220g. ????
Am avut-o acum doua zile in mana in magazin si am comparat-o cu Shimano Vengeance Power Game de 2,7 m, 60-120 gr. Daiwa e mai usoara dar da impresia de fragil, mai ales primul segment. Shimano parca e mai bine echilibrata si are mai multe inele, in sarcina cred ca lucreaza mai bine. Eu as opta pentru Shimano, mi-a picat mai bine la mana. Preturile sunt apropiate.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 27. noiembrie 2015, 07:37

Shimano Vengeance Power Game este prea grea si pentru mine care nu sunt foarte pretențios cu privire la greutatea echipamentului.
Daiwa megaforce Jigging 2,7m, 100-200g s-au vândut destul de multe în Timișoara, poate citește subiectul un posesor și ne spune ceva despre lansetă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 27. noiembrie 2015, 09:43

Cea de la Daiwa am avut-o in mana si nu mi s-a parut moale. Am aceeas lanseta de 2,4m 150-300g pentru barca si maluri cu vegetatie dar vreau sa iau si pentru aruncari mai lungi si pe care sa pot pune o Arctica de 8000. Cu wft de 2,4m 80-220 pescuieste Larry din barca la jiguri, nu stiu daca-i buna si de pe mal. N-am idee cum ar trebui sa fie o lanseta pentru pescuit de pe mal? Cele doua pot sa le cumpar cel mai usor, dar care dintre ele e mai buna, asta-i problema? Pretul e la fel, eventual Daiwa mai jos daca mai gasesc la reducere.


Nu exista ideea ca o lanseta de pe mal “TREBUIE SA FIE” intr-un fel sau altul. “Trebuie sa fie” asa cum iti pica tie mai bine in mana. Eu pescuiesc cu una care are 2m lungime doar si este OK … daca vreau ceva lanseuri mai lungi atunci merg pe un echipament “mai light” cu o lanseta ce are 2,6m si mai nou posibil sa incerc cu una care are doar 2,25m si este putin si mai light decat cea de 2,6m.

De ce preferi sa cauti o lanseta care are date gramaje atat de mari de lansare? Cum te vei descurca de exemplu cu un jig de 20 de grame si o guma de 10cm pe el?

Nu stiu cati bani esti dispus sa platesti pentru o lanseta, dar incearca sa arunci un ochi la ceva lansete americane care sunt date ca ar arunca doar pana in 1,5 Oz (42 de grame) si de care poti trage linistit chiar si somni de 1,7-1,9m. Chiar recent am pus mana pe una data pana in 1,5Oz si garantez ca se poate pescui la somn pe Po dupa animale sarite de 2m … daca nu aveam suficient echipament incadrat in puterea respectiva chiar mi-as fi cumparat-o … si are bine sub 200 de grame la 2,25m lungime.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 27. noiembrie 2015, 13:43

Am tendinţa spre supradimensionare, în general o să pescuiesc (cel puţin pentru început) cu 0,32 mm, jig de 40 - 50 g şi shad de 12 - 15 cm. Din ce am văzut Daiwa megaforce Jigging 2,7m, 100-200g îmi pică bine şi nu cred că n-are suficientă rezervă de putere astfel încât să poţi, dacă este nevoie, să forţezi şi un somn sărit de 1,8m. Poate cineva care o are ne poate spune mai multe.

Problema este că la noi nu sunt prea multe alternative în magazin (să le poţi ţine măcar în mână) şi atunci mergi pe recomandări.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

67

vineri, 27. noiembrie 2015, 21:58

De ce preferi sa cauti o lanseta care are date gramaje atat de mari de lansare? Cum te vei descurca de exemplu cu un jig de 20 de grame si o guma de 10cm pe el?
Cred că fac o greşeală în sensul că asociez puterea de aruncare cu rezerva de putere (aici trebuie să mă documentez). Practic aş avea nevoie de o plajă între 30 şi maxim maxim 150 g.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 18. iulie 2017, 11:32

Azi mi-a sosit St Croix Mojo Cat MCS80MF2. 2.4m, fast, line 10-25lb, casting weight 1/2-3oz, weight 9.2oz.

La prima vedere e un par, conica, relativ grea pe varf dar o sa vad cand pun mulineta cum se simte. Intentia e de a o folosi la reactive mari pentru somn. Materialul e un compozit SC2 si S-glass.

O sa o testez cu o mulineta daiwa de 3000 si intentionez sa cumpar daiwa marimea 3500/4000 pe care o sa pun power pro de 30lb.

Initial am vrut sa iau versiunea de 2.1m dintr-o bucata pe care ma gandeam ca o echilibrez mai usor dar m-am razgandit si am luat-o pe asta, inca nu sunt sigur ca am facut bine ... parca nu-s convins.


Am inteles ca sr mai fi posesori de mojo cat pe la noi, daca sunt pe forum ii rog sa posteze mai multe impresii.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 18. iulie 2017, 11:57

Aline, nu stiu sa iti spun daca ai facut alegerea potrivita sau nu pentru ca nu stiu in ce conditii pescuiesti. In cazul in care distanta conteaza atunci consider ca ai luat lanseta care trebuie chiar daca in multe cazuri sunt adeptul unor lansete mai scurte care sunt mult mai comode si manevrabile.

Pe de alta parte, consider ca daca ai fi ales lanseta mai scurta ar fi fost mai rigida si senzatia de “par” era si mai puternica … si nu toata lumea se impaca bine cu voblerele si “parii”.

Cel mai bine ar fi sa iesi cu ea la pescuit sa vezi cum este … dar incearca sa pui si o mulineta adecvata pe ea. Stiu ca tu nu ai avut probleme cu Daiwa, caz in care dupa cum spuneai si tu, mergi pe mana unei Daiwa de 3500 (eu as alege 4000 pentru un plus de fir pe tambur dar stiu ca nu e o marime tocmai usor de gasit) cu un fir de 40lbs (nu as merge pe 30 in locul tau cu echipamentul respectiv) si inaintas de 0,7-1mm grosime.

Asteptam primele impresii dupa ce apuci sa o pescuiesti.

Apropo, ce mulineta vrei sa pui exact pe ea?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 18. iulie 2017, 13:05

Cel mai rau ma deranjeaza ca pica in bot. Am fost pana in mag de pescuit si am incercat cateva mulinete mai grele, tot pica in bot.

Cred ca o schimb pentru cea de 2.1m dintr-o bucata.

Vreau sa pun Daiwa BG 3500/4000, 5.7:1. Am deja modelele de 1500, 2500 si 3000.

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 18. iulie 2017, 23:15

Am iesit pe seara cateva ore sa testez batul St Croix Mojo Cat MCS80MF2. Am folosit o daiwa BG 3000 cu fir avani sea bass 1,5pe. Fara capturi, 2 tzacuri ratate cu guma iesita pe jumatate de pe jig si o lovitura de avat ratata.




Plusuri:

Surprinzator de senzitiv, pe 9gr + guma semnale clare, zumzait in bat pana se aseaza jigul ...

Lanseu de cca 40m (estimat din nr ture de mnivela) cu9 gr+guma chiar daca parea ca nu se incarca grozav dar varful e suficient de flexibil pentru greutatile astea.

Foarte puternic si actiune rapida, chiar daca e compozit. Am fortat putin intr-o agatatura, nu stiu la cat era frana dar aproape de maxim deci vreo 5-6kg, in sarcina cedeaza putin putere si pe mijloc dar duce si mai mult, peste 7kg la cum o simt eu. Inspira incredere ca poti scoat orice cu ea (eu unul nu am mai avut bat asa puternic dar abia acum ma apuc de chestii mari pe spin, ca referinta de cele mai heavy pana acum sunt un cabelas fish eagle 2 heavy si un st croix legnd tournament magnum cranker - ambele de casting)

Am reusit lanseuri multumitor de lungi cu voblere de la 10gr in sus aerodinamice(xrap countdown 8cm si 10gr), de la 15 gr lanseaza chiar bine.

Firul curge frumos prin inele, nu am avut nici o agatatura pe dupa inelele de la varf ...

Foregrip confortabil.

Lungime reargrip la fix pentru mine, nu am avut probleme de manevrabilitate in locuri stramte.


E groasa in carne = in pereti, desi nu e perfect uniform la mufare segmentul de varf are peste 1mm in carne.

E perfect la jiguri grele dupa mine, suficient de rigida pe varf si simte tot. E lanseta pe care as folosi-o pentru jiguri de 50gr. Azi am dat maxim cu jig de 14gr + guma si vobler de 35gr dar am lansat de test 3 ceburashka de 14gr puse impreuna pe agrafa si merge bine, abia de aici simt ca se incarca bine. Cred ca respcta casting weight-ul anuntat desi nu am incerct 3oz.









Minusuri:

E grea dar ma asteptam la asta, mai rau e ca e grea pe varf = dezechilibrata si in cca 2,5ore ma resimt putin, chiar daca am mutat mana in fata dupa lanseu. Oricum o mulineta daiwa de 4000 e pe la 400gr, cred ca de la mrimea asta in sus ar tebui, BG3000 la 300gr nu e suficient.

La prima vedere nu impresioneaza, e groasa bine in diametru atat pe cotor cat si pe varf, pare un par dar dupa catva lanseuri ii descoperi dedesupturile - cel putin la handling ca de capturi n-am avut parte.




Concluzie: daca asa sunt betele de spin la somn eu cred ca nu o sa se prinda de mine, cel putin nu la lungimea asta. Acuma cred ca o scot la vanzare si o sa incerc sa pun mana pe modelul de 2.10 inainte sa merg pe altceva, totusi as prefera ceva din 2 bucati si echilibrat.


Cunoaste cineva modelul St Croix Premier PS70HF2 ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 19. iulie 2017, 09:17

Aline, echipamentele de somn nu sunt tocmai pe mana oricui, cu atat mai mult a unui pescar de spinning “clasic” sa zic asa. Si mie la inceput mi-a fost greu ca naiba sa pescuiesc cu echipamente dedicate dupa somn, motiv pentru care am si pierdut o gramada de somni. Erau prea grele, mi se pareau prea badarane, rigide si alte chestii de genul asta. Dar te asigur ca este doar o chestiune de obisnuinta si daca vrei sa prinzi somn insista sa folosesti echipamentul adecvat pentru ca ulterior te vei obisnui cu el.

In privinta lansetei de care pomeneai mai sus (merci de “review”) … ceea ce iti pot recomanda, inainte de a o scoate la vanzare incerca-o si cu o mulineta pe masura … adica BG-ul ala de 4000 cu care voiai sa ii faci pereche. Consider ca sunt sanse mai mici sa cada in bot si poate iti va fi mai pe plac.

Tot ca o recomandare … in cazul in care totusi nu iti pica bine pe mana si vrei sa te scapi de ea, sa imi spui un buget pe care il ai disponibil pentru o lanseta sau chiar un combo dedicat somnului (nu vorbim acum de somni de 80-100 kg) si eventuali ti pot spune parerea mea despre ce lanseta sau mulineta ar putea functiona in cazul tau.

Nici eu nu pescuiesc la somn tot timpul cu echipamentul greu. Am vreo 4 echipamente de puteri diferite pe care le folosesc in functie de apele pe care pescuiesc si de media pestilor prinsi prin zonele respective. Am lansete de la 1oz pana in 300 de grame si iti spun sigur ca sunt inclusiv lansete de 160-170 de grame ce sunt in stare sa driluiasca un somn de 30kg. Daca somnii sunt mai mari atunci e “cu cantec”.

Ps: in ciuda a ceea ce spun multi pescari de somn, eu sunt unul care consider ca somnii se pot scoate si cu echipamente mai light, dar sa iei in calcul ca si respectiva lanseta trebuie sa fie cat de cat rigida pentru a putea strapunge bine placa osoasa a unui somn. Este o diferenta imensa intre a intepa un somn de 5-6kg si unul de 30kg.

pps: nu stiu Premier-ul, dar insist sa te uiti la 843-ul ProBlue de la Loomis :ochi: ... si daca vrei ceva mai moale si mai ieftin sa arunci un ochi la un LiveBait 844 tot de la Loomis.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 19. iulie 2017, 12:04

Nu mai stiu nici eu ce vreau.

Dupa mai multi ani in care am mers mai rar pe rau, m-am hotarat sa ma reapuc. Am folosit o vreme echipament de cast. Tinta in principal salau si avat, rareori stiuca. In ultima vreme incepe sa ma intereseze somnul.

La cast cel mai fain bat a fost un St Croix Legend Tournament Bass Magnum Cranker, moderat fast, puternic, face fata din cand in cand la somni de 20kg. Acuma caut de spin.


La inceput ma gandeam sa merg pe un sportex black pearl, supa aia m-am orientat la un st croix triumph surf de 8', cand am vb cu Caius m-a convins sa incerc un mojo cat. Cred ca era mai ok triumph desi e dat moderat fast, la aceeasi lungime are cotor mai lung si era mai echilibrata cred.

Ce caut? Ce am, adica mojo cat, dar o idee mai usor si neaparat echilibrat. Sa faca fata la un somn de 30kg dar sa permita si un pescuit cu un rapala j11 de exemplu. Si jig 9-50gr.

Nu as merge pe problue decat daca reusesc sa pun mana pe el inainte, cam greu pe la noi si in Italia nu vin anul asta, poate la anul. Oricum as prefera ceva din 2 buc.

Buget, sa zicem 150euro pentru bat. Daca il vand pe asta. Ar mai fi varianta sa-i pun ceva greutati in cotor dar ajunge deja la peste 300gr. Ma mai gandesc.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »alinm« (19. iulie 2017, 12:11)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 19. iulie 2017, 13:11

Am inteles … cam greu daca nici tu nu esti prea decis :rizi:

Pe aici nu prea reusesc sa pun mana pe St.Croix-uri si nici Lamiglas-uri. Deci din casa St.Croix efectiv nu stiu sa iti recomanda mai nimic pentru ca am pus mana pe prea putine lansete, si din cele pe care am pus mana ori nu sunt suficient de puternice pentru somn ori sunt prea puternice pentru ceea ce vrei tu.

Din doua bucati ce imi trec prin minte ar fi Kenai King-ul de la Lamiglas. Este din doua bucati dar nu e tocmai o lanseta usoara si are 2,6m lungime. Asta e lanseta mea principala de somn si sincer nu as schimba-o cu nicicare dintre lansete.

Tot de la Lamiglas ar fi varianta TP 7030 … problema este ca nu cred ca se mai fabrica blank-ul si nu mai tin minte cum se simtea in mana sau cat de grea era. Am pus mana pe ea in urma cu ceva ani si am amintiri destul de vage. Oricum, e o lanseta destul de puternica pentru somnii pana in 30-40 de kg si era din doua bucati.

Ar mai fi niste variante de la Loomis dar ziceai ca nu prea ai cum pune mana pe ele si atunci e cam greu. Ar fi un 844 in GL2 care este o lanseta destul de usoara pentru puterea ei. Este si foarte placuta in pescuit si merge cu chestii incepand cu 10 grame pana in inclusiv 60. Aici trebuie sa ai grija pentru ca exista una numita Live Bait 844 care este dintr-o bucata si un GL2 844 JKR ( Canne da Pesca G.Loomis - GL2 Series) care este din doua bucati … doar ca asta din urma sare putin in sus cu pretul. Din pacate de la Loomis nu stiu alte lansete care sa fie din doua bucati si care sa fie potrivite pescuitului la somn. Cu cea din doua bucati nu am pescuit dar pe cea dintr-o bucata o am si pot spune ca este excelenta lanseta dar dar mie unul imi este aproape imposibil sa pescuiesc cu ea la soft-uri.

De altfel, ai putea sa te uiti si la cei de la Shimano. Au cateva modele destul de interesante si iti pot spune ca sunt destul de placute in pescuit … plus ca sunt destul de bine echilibrate chiar daca puse pe cantar sunt ceva mai grele. Sunt din ceva materiale mai moi care unii le prefera in detrimentul rigiditatii pe care o gasesti la multe lansete amintite mai sus. Acum nu am timp sa ma uit dupa modele dar daca intri pe site-ul lor cu siguranta gasesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 19. iulie 2017, 17:36

Imi permit sa intervin si eu putin...Aline , personal imi este greu sa cred ca vei gasi comboul care-l doresti la somn. Asa cum nu l-ai gasit nici la salau , stii tu ... Este greu sa gasesti un combo exact pentru ce vrei tu si de aceea fiecare trebuie sa faca compromisuri . Bat care sa se joace cu un somn de 30 kg si sa arunce corect J11 ?!!! Pentru mine este greu de gasit batul asta. Eu dau ,stii de fapt , cu un bat care este dat 15-50 g si pot sa spun ca arunca decent sa zicem J11. Nu corect, decent! Si ,DA , la peste 30 kg am emotii ,in functie de loc, cu somnul. Se pune intrebarea logica: cati somni de (peste) 30 kg crezi ca vei prinde? Daca sunt multi ,atunci trebuie sa te obisnuiesti cu bete grele si sa te apuci de sala ! Daca intra 1-2 pe an , cred ca poti sa faci un compromis si sa pescuiesti cu bete mai "finute" . Ai pescuit vreodata un PP de 40 lbs ? Dar unul de 60 lbs? Un fir "comun" pentru Anem dar un fir care te va face sa te iei cu mainile de cap dupa 10 lanseuri ! Asta la cum intuiesc eu ca iti place sa pescuiesti si la cum ma stiu pe mine ...J11 pe PP de 60 lbs?! Cu bat de 300g ? Niciodata! Parerea mea stricta si sper ca nu e cu suparare. :prieteni:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 19. iulie 2017, 17:46

Nu e cu suparare Zamfi … de ce ar fi? :rizi:

J11 nu il pescuiesc … l-am avut, l-am pierdut si altul nu mai vreau. :rizi:

Cu firul de 80lbs, Saragosa-ul de 8000 si X-Zoga-ul pana in 300 de grame pescuiesc de regula doar cu naluci mai mari. Cea mai mica naluca ar fi J13 care cu triple supradimensionate are ceva grame in plus fata de cel normal. In rest, vibe-uri de la 50 de grame in sus, oscilante sau ceva Jointed X-Rap-uri de vreo 50 de grame.

Cu Kenai King-ul in schimb situatia e diferita. Acolo am fir de vreo 40lbs si merg o gramada de naluci ce sar de 8cm … ca sa nu pomenesc aici de LiveBait cu fir de 20lbs care orice chestie de la 10g in sus e mai mult decat OK.

Da, FPR-ul 895GLX e rigid si am nevoie de alte chestii dar nici nu e fost luat dedicat somnului … lanseta aia are aplicatii universale si in multe locuri este perfecta.

De alea mai “Light” nu pomenesc ca acolo am fire de 8lbs si lansetele merg pana in maxim 1Oz … deci acolo “sunt in carti” :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 19. iulie 2017, 18:09

Aia cu supararea era pentru Alin nu pentru tine Emil :ochi:

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 19. iulie 2017, 19:09

Ok zamfi, inteleg ce zici si tu si nu am de ce sa ma supar, dimpotriva, apreciez. In ce priveste schimbatul betelor o sa detaliez putin.

Eu am o problema aparent minora dar care uneori e deranjanta, am degetul mic de la mana dreapta rupt si prins cumva stramb, lucru care ma deranjeaza mai ales cand trebe sa folosesc scule de mana - noroc ca am o meserie mai de office si nu e asa mare problema acolo. In schimb la pescuit ma incurca, mereu am probleme de amorteala, nu strang asa de bine batul in mana si asa am devenit obsedat mai degraba de ergonomia manerului si echilibrul batului decat de alte aspecte sa zicem importante in general. Mai rau e ca la fiecare bat e altfel, uneori imi place in magazin si pare ok dar in pescuit schimb priza si descoper ca nu imi place.

Pe chestia asta am dat bete faine dar care nu-mi veneau mie bine in mana si nu am fost dispus sa cheltuiesc ca sa le transform. Tot de aia schimb o gramada de bete ... ma rog, nu numai de aia dar oricum e un aspect important. Acum apreciez betele echilibrate care imi permit o priza 2+2 sau eventual fac compromisul si mut mana in fata, imi plac in general mandrinele subtiri, de 16, respectiv foregrip subtire.

E si unpic de fita, si curiozitate si ... nu inseamna ca nu am gasit bete potrivite aplicatiilor mele dar ...


Acuma vreau sa dau la chestii mari si deja adaug cel putin 200gr fata de ce foloseam pana acuma pentru un combo doar ceva mai puternic. Nevoia asta ca sa zic asa a aparut tocmai in urma partidelor de salau/avat, cu naluci nu neaparat mari, in care intra cate un somn pe care il ratam de cele mai multe ori daca era mai mare. Am vrut sa am un combo mai puternic pentru acele perioade, dar care sa-mi permita sa abordez si un salau la vobler si la jig, am zis ce am folosit pe cast si acuma vreau de spin.

Am ajuns la mojo cat deoarece era disponibil rapid, am incredere in st croix in general si cum am vazut ca e compozit ma asteptam sa fie ceva mai progresiv. Ma multumeste in ce priveste lanseurile si chiar daca l-am folosit doar o partida consider ca e in liga premierului sau chiar avidului la senzitivitate. Doar peste dezechilibru nu pot trece, ma oboseste. Ma gandesc sa-l tin totusi, cum a zis anem poate e altfel cu mulineta de 400gr si poate ii mai pun si in cotor ceva. Cred ca e batul potrivit de dunare la jiguri de >50gr si poate reusesc sa ajung de cateva ori si pe acolo. Nu sunt hotarat si caut si altceva mai echilibrat, poate incerc si varianta 1 piece de 2.1m.

Firul folosit la test e 1,5pe pe care il am pe mulineta de 3000 care e de avat si stiuca, pentru somn o sa iau o daiwa 3500/4000 si intentionez sa folosesc PP de 30lb. Si trec si eu la j13, cu mojo il lansez destul de bine... poate nu asa de bine cu PP mai grosndecat 1.5pe, o sa vad eu.

Am folosit PP de 40lb si 65lb dar pe combouri de cast si in special la jerk sau swimbait. Am folosit o vreme pp20lb pe spin la stiuca, m-am descurcat.

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 19. iulie 2017, 22:40

M-am hotarat:


Vand lanseta St Croix MCS80MF2


O sa caut altceva.

alinm

Oblete

Răspunsuri: 28

Membru din: 16. iulie 2017

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 20. iulie 2017, 20:42

Vad ca au aparut si la noi xzoga, recomandari?