Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

161

duminică, 4. decembrie 2016, 13:11

In sfirsit o persoana mai rationala, si nu cu atitea aere de a tot stiutor, ca unii mo....., "fazan", care , vai de mine sa nu zgirii pestele cu o frunza. Catch &release inseamna a elibera pestele, nu de ai intide covor rosu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

162

duminică, 4. decembrie 2016, 13:17

In sfirsit o persoana mai rationala, si nu cu atitea aere de a tot stiutor, ca unii mo....., "fazan", care , vai de mine sa nu zgirii pestele cu o frunza. Catch &release inseamna a elibera pestele, nu de ai intide covor rosu.


Fiecare cu parerea lui. Dar din cate citesc, te autocitezi: aere de atotstiutor. Ce rost are C&R daca pestele zgariat, sau ratit tot in gura, se va infecta si va muri? :gandesc:

Dupa parerea mea, nu faci deloc parte din grupul pescarilor care respecta pestele si practica C&R, asa ca, te vom exclude de pe acuma din forum si iti uram toate cele bune. :ciao:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

163

duminică, 4. decembrie 2016, 13:52

In sfirsit o persoana mai rationala, si nu cu atitea aere de a tot stiutor, ca unii mo....., "fazan", care , vai de mine sa nu zgirii pestele cu o frunza. Catch &release inseamna a elibera pestele, nu de ai intide covor rosu.


Fiecare cu parerea lui. Dar din cate citesc, te autocitezi: aere de atotstiutor. Ce rost are C&R daca pestele zgariat, sau ratit tot in gura, se va infecta si va muri? :gandesc:

Dupa parerea mea, nu faci deloc parte din grupul pescarilor care respecta pestele si practica C&R, asa ca, te vom exclude de pe acuma din forum si iti uram toate cele bune. :ciao:


:craciun: :noroc:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

164

duminică, 18. iunie 2017, 14:57

salut. in curand ma voi muta in Italia , mai exact in Milano. Imi poate spune si mie cineva in ce consta obtinerea permisului de pescuit, costuri si niste locuri de pescuit prin apropiere. va multumesc!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

165

duminică, 18. iunie 2017, 17:27

salut. in curand ma voi muta in Italia , mai exact in Milano. Imi poate spune si mie cineva in ce consta obtinerea permisului de pescuit, costuri si niste locuri de pescuit prin apropiere. va multumesc!


Salut.Locuri de pescuit in zona Milano nu cunosc pentru ca e cam departe de mine insa sigur vei gasi odata ajuns aici :zambet:
Referitor la permisul de pescuit aici fiecare regiune are regulamentul ei :doarecapu: acum m-am pus sa citesc cum se face permisul de pescuit la Milano si am gasit chestia asta:http://www.fipsasmi.it/media/397551/tess…r-stranieri.pdf
Practic ca sa fi in regula pe majoritatea apelor de aici(sunt si ape pe care nu vei putea pescui insa destul de putine) trebuie sa iti faci doua permise,primul permis se numeste "licenza governativa" sau "tassa di concessione regionale" costa 23 de euro dar vad ca se poate face numai facand transfer bancar, la mine in regiune ma pot duce sa platesc si la posta...uite asa: "Tassa di Concessione Regionale : importo € 23,00 da effettuarsi tramite bonifico bancario intestato
a : Regione Lombardia
Coordinate bancarie IBAN IT95 D030 6909 7901 0000 0300 047 - codice Bic/swift: BCITITMM
Nella causale indicare : Nome e Cognome del Pescatore - Codice Fiscale del Pescatore - Codice di
riferimento M1 - Oggetto: Licenza di Pesca tipo B – anno 2017."

Al doilea permis se numeste FIPSAS si cred ca o sa il poti face la ceva magazin de pescuit din zona unde vei locui sau daca nu vezi ca scrie acolo in link-ul ala cum trebuie facut..costa 30 de euro si e valabil un an de zile.Total 53 de euro :zambet:
Daca ai ceva nelamuriri intreaba-ma si daca stiu iti raspund :noroc:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

166

miercuri, 21. iunie 2017, 12:07

iti multumesc mult mane81. Deabea astept sa fac prima partida de pescuit in Italia. Fire intinse!! :noroc:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

167

sâmbătă, 24. iunie 2017, 10:08

Salut. Stie cineva ceva locuri de pescuit pe raul Ticino? Va Multumesc!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

168

miercuri, 19. iulie 2017, 13:40

Sincer, am ramas socat cand am citit articolul asta...chiar aseara am pescuit si in locul respectiv pe Po :gandesc:
In articol scrie ca luni seara doi pescari unguri au fost impuscati de catre alti pescari dintr-o alta barca.Pescarii unguri au sunat la politie, a venit si ambulanta si din fericire au fost raniti foarte usor de la alicele din gloante.Se ipotizeaza ca "vanatorii" au tras pt ca ungurii erau braconieri, dar oricum si daca ar fi fost asa nu poti sa iti faci legea singur :nervos: dai telefon la Politie si vin aia si aplica legea...s-a ajuns rau de tot in Italia din cauza braconajului si cred ca se vor intampla si fapte din astea mai grave in care isi fac pescarii dreptate singuri :doarecapu:
Partea urata e ca ne baga pe toti strainii in aceeasi oala, datorita ignorantei pescarilor italieni..eu cum am masina cu nr de Romania parca as avea raie, aseara cum am ajuns la pescuit in 20 de minute a venit controlul direct la mine, sigur cineva i-a anuntat ca a venit "braconierul" :rizi: cu cateva saptamani in urma in alt loc la fel, cum ajung vine controlul numai ca ala ma cunostea si mi-a zis ca a fost anuntat ca o masina cu numere de Romania tocmai a ajuns pe malul Po-ului.E bine ca sunt controale, asta e clar pt ca numai asa se reuseste sa mai limiteze braconajul asta.
Concluzia mea dupa ce am citit articolul asta e ca pot sa ma omoare din greseala niste imbecili italieni ce vor sa isi faca dreptate singuri din cauza unor altor imbecili din estul Europei ce continua sa braconeze fara limite pentru a avea castiguri mari si foarte mari :nervos:http://m.gazzettadimantova.gelocal.it/ma…cile-1.15630985

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

169

miercuri, 19. iulie 2017, 14:35

Vezi, asa trebuia sa facem si noi cu broscanii care veneau la pescuit femei prin Timisoara... :rizi: :rizi: .
Glumesc... putin... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

170

miercuri, 19. iulie 2017, 15:16

Vezi, asa trebuia sa facem si noi cu broscanii care veneau la pescuit femei prin Timisoara... :rizi: :rizi: .
Glumesc... putin... :ochi: .

:rizi: :rizi:
In privinta braconierilor, nimeni nu are drept sa ii impuste :doarecapu: cand vezi nereguli dai telefon la Politie si isi fac oamenii aia treaba pt ca doar nu suntem in vestul salbatic :gandesc:
Din pacate s-a braconat asa de mult in ultimii ani in Italia si autoritatile aveau mainile intr-un fel legate datorita legislatiei italiene foarte tolerante si cu pedepse mici incat incep sa apara cei de extrema dreapta la orizont si poate vor "spanzura" pe vreun braconier in viitor :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

171

vineri, 21. iulie 2017, 04:59

Vezi, asa trebuia sa facem si noi cu broscanii care veneau la pescuit femei prin Timisoara... :rizi: :rizi: .
Glumesc... putin... :ochi: .

:rizi: :rizi:
In privinta braconierilor, nimeni nu are drept sa ii impuste :doarecapu: cand vezi nereguli dai telefon la Politie si isi fac oamenii aia treaba pt ca doar nu suntem in vestul salbatic :gandesc:
Din pacate s-a braconat asa de mult in ultimii ani in Italia si autoritatile aveau mainile intr-un fel legate datorita legislatiei italiene foarte tolerante si cu pedepse mici incat incep sa apara cei de extrema dreapta la orizont si poate vor "spanzura" pe vreun braconier in viitor :gandesc:


Nu e deloc socant... Se stie cine a fost? Poate erau tot braconieri? :nunteleg:
Si in Franta pe Rin, pe un loc unde iesea apa calda si era plin de peste, acu vreo 15 ani s-au injunghiat odata pescarii de etnie rusa, ptr locul de pescuit: fiecare considera ca era "locul meu"... adica al lor :rizi: si erau pescari, nu braconieri! Dupa acea perioada, si-au facut chiar loc pe locul lor amenintand cu pistolul! :doarecapu:
Braconierii sunt oameni rai, chiar f rai, parerea mea, oameni fara scrupule, si mai bine sa nu te legi de ei.
Indiferent cit sange-n pix am avea, prefer in cazurile acestea sa anunt autoritatile. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare