Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. iulie 2012, 01:00

Somnul pe Olt

Salutare, tocmai m-am intors ce cateva zile de la Blaj via Fagaras, si n-am apucat decat sa ma joc cateva ore la spinning pe Olt, fara sa am niciun atac, dar am aflat de la un var ca se prinde somn in jur de 10 kg, desi este si mult mai mare pe acumularile din zona, dar trebuie si barca! Cine a avut o experienta de genul aecesta poate ne dezvaluie cateva secrete!?! :pauza: :gandesc: :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. iulie 2012, 15:23

Cel mai bine pe baraje merge la clonc!Prin baietii care merg din Alba... Si cica si la spinning...Dar despre asta mai la toamna cand o sa prind eu ca sa am ce povesti despre Olt! :pauza:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 28. iulie 2012, 23:37

Salut.Maine dimineata plec la drum catre Romania ca sa-mi fac concediul de 3 saptamani.Locuiesc in Valcea si o sa ma duc pe unele baraje de pe Olt sper sa pun si unele poze frumoase aici pe forum dupa ce ma intorc.O sa incerc la spinning in concediul acesta( aveti ceva sfaturi pentru mine? ce artificiale merg pe Olt?) Am o intrebare pentru toata lumea, stie cineva care e recordul la somn pe Olt?

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 29. iulie 2012, 11:53

acum un an am fost pe 2 baraje la pescuit, Colun si Arpasu de Jos ca sunt din 15 in 15 km baraje cu o priveliste deosebita spre
Transfăgărășan in acele baraje unde am fost eu te pot asigura ca nu este somn mai mare de 18 kg din anumite motive.... (barajele au fost contaminate unde a murit tot pestele si doar de 20 de ani s-a populat cu peste somn,crapt,salau samd.) am un prieten care pescuieste 6 luni pe an non stop acolo dimineata -seara 7/7 (pensionar cu rulota) si nu a avut captura mai mare de 18.7kg dar cand trage pestele prindea si 7-8 somni pe zi 1kg-18kg eu acolo am prins doar 2 unu de 8kg si unu de 5 kg (din pacate am prins o saptamana foarte proasta.....)
dar ce e mai important :buaaaah: :buaaaah:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 14. decembrie 2012, 09:48

Daca cineva poate sa ofere informatii despre locuri unde se poate pescui la somn de pe mal, pe raul Olt, in jud Sibiu - Valea Oltului - Valcea,

:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 12:15

Daca cineva poate sa ofere informatii despre locuri unde se poate pescui la somn de pe mal, pe raul Olt, in jud Sibiu - Valea Oltului - Valcea,

:noroc:


Cosmine, ma indoiesc ca in public cineva se va pune sa zica locatii exacte unde se poate pescui cu succes somnul. Cauta ceva locuri oarecum specifice somnului ... am trecut o singura data cu masina prin zona aia si de cateva ori am vazut si Oltul, erau niste locuri care pareau superbe. Mi-am zis ca intr-o zi o sa trebuiasca sa ajung si pe acolo la pescuit, dar alt peste drept tinta ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:14

Nu ceream coordonatele exacte, ma gandeam ca cineva poate sa ofere informatii de genul "barajul X", "localitatea y" , "nu gasesti somn pe valea oltului" ... etc...

De exemplu am prin somni foarte mici, "pui", la turnu spart pe valea oltului, i-am prins la feeder (am pus ace mai mari si lipitoare), si de acoolo mi s-a aprins becul si acum imi pregatesc o lanseta de forta si accesoriile necesare pentru a incerca capturi mai mari. Tot acolo am intalnit un pescar care avea un somn de ~8kg. Nu m-as fi gandit ca locul acela poate tine somn... poate asa se explica ca in afara de cateva mrenute altceva nu a intrat in carlig.... posibil prezenta somnului sa fi imprastiat pestii?
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:32

... posibil prezenta somnului sa fi imprastiat pestii?


Posibil si nu prea.... daca ii alunga, doar pentru moment, sau momentel cand acestia rapesc in zona.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 20:04

... posibil prezenta somnului sa fi imprastiat pestii?


Posibil si nu prea.... daca ii alunga, doar pentru moment, sau momentel cand acestia rapesc in zona.


Eu cunosc cativa pescari de crapi, care momesc si prind crapceani si albituri una dupa alta... dupa ce se opreste frecventa capturilor plaseaza monturi de somn cu crapceani prins in locul respectiv si in cateva ore prind somni frumosi pe acelasi pat de nada ...
Nu de putine ori am prins somn la vobler, si cand am scos pe mal sau in barca a "vomitat" pumni de boabe de porumb si albitura in diferite faze de digerare (platica, caras) care probabil intra pe nada in locul respectiv ...

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 20:28

Eu cunosc cativa pescari de crapi, care momesc si prind crapceani si albituri una dupa alta... dupa ce se opreste frecventa capturilor plaseaza monturi de somn cu crapceani prins in locul respectiv si in cateva ore prind somni frumosi pe acelasi pat de nada ...
Nu de putine ori am prins somn la vobler, si cand am scos pe mal sau in barca a "vomitat" pumni de boabe de porumb si albitura in diferite faze de digerare (platica, caras) care probabil intra pe nada in locul respectiv ...

Este normal, mai ales dacă este și o zonă de hrănire a somnului . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 16. decembrie 2012, 12:32

In general in toate barajele de pe Olt exista somn .Mai ales in zona Sbiu-Fagaras. Inclusiv sub baraje. Si pe Arpas,si pe Scorei si pe Avrig . Sunt si mari .
Fir intins!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 11. iulie 2017, 21:06

Intre 28 iulie si 4-5 august voi anunge pe la ai mei, pe la Ucea, pe langa Arpas, daca vine cineva sa pescuiasca pe acolo, poate ne intalnim.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. iulie 2017, 22:02

o pozä..o fotografie...char si färä dedicatie...Cele bune :noroc:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 6. august 2017, 11:43

avem poze

Intre 28 iulie si 4-5 august voi anunge pe la ai mei, pe la Ucea, pe langa Arpas, daca vine cineva sa pescuiasca pe acolo, poate ne intalnim.


Poze, reportaje ? asteptäm. mai ales eu :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 6. august 2017, 19:55

Sunt pe drum, am plecat, nimic de povestit, somotei sub 2 kg. Cica ieri s-ar fi prins unul de 23 de kg, langa Vistea.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 6. august 2017, 22:36

Din pacate la clonc merge bine pe Olt de cateva saptamani. S-au inmultit pescarii la clonc ca ciupercile dupa ploaie si se fac ravagii pe toate barajele. Numai ce stiu eu s-au prins peste 500kg de somn in ultimele 3-4 saptamani si nu stiu sa se fi eliberat macar 1. Au fost care au luat si 50kg la o partida... :zid:

17

duminică, 6. august 2017, 23:21

Sunt pe drum, am plecat, nimic de povestit, somotei sub 2 kg. Cica ieri s-ar fi prins unul de 23 de kg, langa Vistea.

Salut!
Pe ce baraj ai pescuit?
Din pacate la clonc merge bine pe Olt de cateva saptamani. S-au inmultit pescarii la clonc ca ciupercile dupa ploaie si se fac ravagii pe toate barajele. Numai ce stiu eu s-au prins peste 500kg de somn in ultimele 3-4 saptamani si nu stiu sa se fi eliberat macar 1. Au fost care au luat si 50kg la o partida... :zid:

Adevarat!
In cativa ani pur si simplu va disparea somnul de pe olt,nu de tot, dar va disparea! :nervos:
Am fi putut avea "micul nostru Ebro"....

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 7. august 2017, 04:24

Pe Arpas, tot aici ar fi prins cineva unul de 23 de kg.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 9. august 2017, 19:04

Cu disparutul, nu prea, ca aud ca s-a inmultit somnul in zona lacurilor de acumulare...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 9. august 2017, 20:48

Cu disparutul, nu prea, ca aud ca s-a inmultit somnul in zona lacurilor de acumulare...

Imi pare rau sa te contrazic dar dupa parerea mea nici un peste nu se poate inmulti cu viteza cu care-i decimat de "fomisti/traistari" sau alte categorii de braconieri, odata ce se afla ca exista si li se da voie... poate doar "somnii americani" sau "floarea Dunarii", pacat ca astia nu-s vizati de nimeni....
Cred ca daca mergi pe multe ape din RO, poti sa te convingi usor.
Evident ca indivizii astia intotdeauna vor sa para ca "este destul" sau "s-a inmultit prea mult" sau... doar ca sa aiba o "justificare" sa-i extermine pe toti... sau aproape pe toti.

L.E. Si nu s-a inmultit somnu` in mod deosebit ci au invatat ei sa-l prinda mai eficient, probabil... intrebarea este pt. cat timp?!? :nervos:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare