Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »flaviuslure«

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2017

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 11. iulie 2017, 13:23

Nedumerire trasaturi!

As dori sa ma informati si pe mine intr-o dilema! Sambata am fost la un lac pe timp de noapte la somn! Toata noaptea ma pescuit cu rame negre si broscuta! Idee sta in felul urmator...pescuiam in fata unei salcii cazute in apa si sub acea salcie apa ducea intr-un prag de 4 m adancime! Am avut de doua ori textilul rupt ceea ce inseamna ca este ceva mare....si de 2 ori am gasit broscuta sfartecata toata! Acuma ce ma intereseaza pe mine este altceva....sa fi fost somn sau stiuca? De ce intreb pt ca am avut o discutie cu cineva si mi-a spus ca daca era somn o lua din prima nu statea la discutii! Lacul detine si stiuca dar miramas sa fie stiuca pt ca in momentul cand lovea apa se auze ca o ploscaitura puternica plus ca aveam si struna de 40 cm

Am ratat f mult pt ca am avut carlig mic si betele la distanta mare unul fata de celalalt si pana fugeam eu....ce sa faci... :doaaamne:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »flaviuslure« (11. iulie 2017, 13:37)


bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. iulie 2017, 13:17

ce montura ai folosit? ce marime carlig/ancora?

  • Autorul acestui subiect este »flaviuslure«

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2017

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. iulie 2017, 13:28

ce montura ai folosit? ce marime carlig/ancora?
Montura simpla...pluta plumb si carlig! Dar am avut niste carlige f mici zici eu. Nr 4 de la owner dar un model cu spini pe tija! Textilul a fost unul subtire...de 16! Nu ma asteptam sa fie chiar asa de mari incat sa ma astept la asemenea surprize.

Off topic: intre timp am discutat cu cineva despre lac si unii au intrat cu sonaru si la dimensiunea pestilor numa 3-4-5 arata pe sonar...deci...MARI! Nu ma intrebati de locatie ca nu as vrea sa o fac publica...nu vreau sa dau frau liber la pripoane!
»flaviuslure« a adaugat urmatoarea poza:
  • 555146297157957332cbbdfebd.png

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. iulie 2017, 14:12

Off topic: intre timp am discutat cu cineva despre lac si unii au intrat cu sonaru si la dimensiunea pestilor numa 3-4-5 arata pe sonar...deci...MARI!


Numa` 3-4-5 ce? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »flaviuslure«

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2017

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 12. iulie 2017, 14:25

Pestii de peste 15 kg in sus aveau ca indice numarul 5 pe sonar :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 12. iulie 2017, 14:37

Pestii de peste 15 kg in sus aveau ca indice numarul 5 pe sonar

No ca sa vezi, nu stiam ca sunt sonare care afiseaza FishID cu indici functie de marime :)... esti sigur ca aia nu era adancimea la care era pestele? :ochi: Poate stii si ce sonar ii ala?!?

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »flaviuslure«

Răspunsuri: 5

Membru din: 10. iulie 2017

Locație: Hunedoara

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 12. iulie 2017, 14:49

Nu stiu sa iti spun...eu am aflat toate astea in urma unei discutii cu un alt pescar! Deci daca minte el mint si eu :) Oricum pe mine ma intereseaza ce mama pestelui o fi fost de facea ferfenita broscutele...defapt ce broscute...broaste mai bine zis! Joi merg iarasi...mult mai bine pregatit de data asta cu carlige si fir adecvate! Intre timp am achizitionat si o montura Koos tip macara sau cum se ii spun...sper sa fie de folos pe acolo

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. mai 2018, 06:44

Salut Flavius... ai reusit pina la urma sa prinzi stiuca? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare