Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 20. iunie 2017, 00:45

Barca Seacore Pike

Salutare!

Din intamplare weekendul trecut am trecut prin portul turistic din Constanta unde erau expuse ceva barci, masini, motoare barci etc. Mi-a atras atentia producatorul Seacore cu modelul Pike. Incerc sa ma uit dupa o varianta de barca pentru Dunare si asta pare a fi un model interesant la 4,46m lungime si 1,85m latime. In port modelul asta era la 1400euro cu pupitru de comanda, iar pe site-ul lor am vazut ca este la 1700euro fara pupitru...
Stie cineva ceva mai multe detalii despre barca:
1. Cat de bine construita e barca?
2. Are certificat de conformitate?
3. Cat de stabila e?

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 21. iunie 2017, 08:47

salut
Am analizat si eu aceasta barca dar in final am renuntat la ea din urmatoarele motive:
- ca design este unul destul de invechit cu acele redane supradimensionate care trag apa dupa ele - se poate observa in filmuletul de prezentare unde merge semiglisata cu un om mititel la bord
- oglinda este facuta din OSB va putrezi rapid daca va ajunge apa la el - si va ajunge
cred ca se pot gasi barci mai bine gandite la banii astia!

O zi buna!

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 21. iunie 2017, 12:48


salut
Am analizat si eu aceasta barca dar in final am renuntat la ea din urmatoarele motive:
- ca design este unul destul de invechit cu acele redane supradimensionate care trag apa dupa ele - se poate observa in filmuletul de prezentare unde merge semiglisata cu un om mititel la bord
- oglinda este facuta din OSB va putrezi rapid daca va ajunge apa la el - si va ajunge
cred ca se pot gasi barci mai bine gandite la banii astia!

O zi buna!
Merci de info Cristi. Chiar nu cunosc inca foarte multe despre barci, dar si mie mi s-a parut ceva in neregula... Mi-a placut la ea faptul ca este foarte lata si are destul spatiu. Daca ai ceva sugestii la banii astia pt o barca stabila de spinning si clonc pe Dunare, chiar te rog sa le impartasesti si cu noi. Mi-e cam team de SH, pt ca nu stiu la ce sa fiu atent si am inteles ca pot fi mari probleme care nu sunt vizibile pt oricine. Bugetul inca nu e complet alocat, dar ma gandeam sa incerc sa ma incadrez pe la 2000-2500euro cu un motor de 20CP, probabil sh.

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 21. iunie 2017, 13:07

Eu nu prea inteleg cum vine chestia asta cu barca musai sa fie noua si motorul SH.
Ce defecte ascunse poate sa aibe o barca din fibra in comparatie cu un motor ?
Mai degraba as investi suplimentar intr-un motor nou decat in barca...asta daca bugetul este limitat.

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 21. iunie 2017, 13:51

Din cate stiu eu, materialele astea mai iau si apa, unele chiar o si retin, astfel apare coroziunea. Cu atat mai tare la o barca cu fund dublu unde chiar nu se vede mai nimic...
In schimb la un motor sh, daca ai un mecanic bun multe probleme pot fi prevenite sau rezolvate usor. Si barcile se repara, dar pentru reparatii serioase de coroziune trebuie sa bagi mana adanc in buzunar. Asta este viziunea mea acum... Daca aveti alte pareri sau cunostinte specifice eu sunt deschis sa invat. :prieteni:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 21. iunie 2017, 14:53

Parerea mea este ca e mult mai usor sa constati despre o barca daca e buna sau nu decat despre un motor chiar si din postura de necunoscator.

La fel este mult mai usor sa repari,reconditionezi o barca decat un motor fara sa ai cunostinte avansate sau scule sau experienta.

E doar o parere.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 21. iunie 2017, 19:03


salut
Am analizat si eu aceasta barca dar in final am renuntat la ea din urmatoarele motive:
- ca design este unul destul de invechit cu acele redane supradimensionate care trag apa dupa ele - se poate observa in filmuletul de prezentare unde merge semiglisata cu un om mititel la bord
- oglinda este facuta din OSB va putrezi rapid daca va ajunge apa la el - si va ajunge
cred ca se pot gasi barci mai bine gandite la banii astia!

O zi buna!
Merci de info Cristi. Chiar nu cunosc inca foarte multe despre barci, dar si mie mi s-a parut ceva in neregula... Mi-a placut la ea faptul ca este foarte lata si are destul spatiu. Daca ai ceva sugestii la banii astia pt o barca stabila de spinning si clonc pe Dunare, chiar te rog sa le impartasesti si cu noi. Mi-e cam team de SH, pt ca nu stiu la ce sa fiu atent si am inteles ca pot fi mari probleme care nu sunt vizibile pt oricine. Bugetul inca nu e complet alocat, dar ma gandeam sa incerc sa ma incadrez pe la 2000-2500euro cu un motor de 20CP, probabil sh.

Cumpara-ti ca si mine un Temerar 575 si vei avea barca serioasa. Motorul de 20cp este mic pentru ea. Macar un 25cp sa-ti cumperi. Pentru inmatriculare te invat eu... pe bani putini, insa iti trebuiesc acte la motor (pentru barca ti se vor da). Daca iei o decizie in sensul celor spuse de mine, suna-ma!

  • Autorul acestui subiect este »acuciureanu«

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 21. iunie 2017, 19:42





Citat de la »acuciureanu«






Citat de la »cristiGalati«




salut
Am analizat si eu aceasta barca dar in final am renuntat la ea din urmatoarele motive:
- ca design este unul destul de invechit cu acele redane supradimensionate care trag apa dupa ele - se poate observa in filmuletul de prezentare unde merge semiglisata cu un om mititel la bord
- oglinda este facuta din OSB va putrezi rapid daca va ajunge apa la el - si va ajunge
cred ca se pot gasi barci mai bine gandite la banii astia!

O zi buna!
Merci de info Cristi. Chiar nu cunosc inca foarte multe despre barci, dar si mie mi s-a parut ceva in neregula... Mi-a placut la ea faptul ca este foarte lata si are destul spatiu. Daca ai ceva sugestii la banii astia pt o barca stabila de spinning si clonc pe Dunare, chiar te rog sa le impartasesti si cu noi. Mi-e cam team de SH, pt ca nu stiu la ce sa fiu atent si am inteles ca pot fi mari probleme care nu sunt vizibile pt oricine. Bugetul inca nu e complet alocat, dar ma gandeam sa incerc sa ma incadrez pe la 2000-2500euro cu un motor de 20CP, probabil sh.

Cumpara-ti ca si mine un Temerar 575 si vei avea barca serioasa. Motorul de 20cp este mic pentru ea. Macar un 25cp sa-ti cumperi. Pentru inmatriculare te invat eu... pe bani putini, insa iti trebuiesc acte la motor (pentru barca ti se vor da). Daca iei o decizie in sensul celor spuse de mine, suna-ma!
Multumesc de recomandari! Inca sunt in faza in care nu sunt decis spre ce sa ma indrept. O sa tin cont de recomandari si o sa va sun atunci cand va fi cazul. M-ar tenta mai tare o barca tip trimaran, cat mai stabila. Siguranta si stabilitatea sunt prioritare.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 21. iunie 2017, 22:58

ca si parere personala, mie imi place barca pe care si-a facut-o colegul de forum Iulian Cioclin si care fara toate acele aranjamete suplimentare merge si cu 20 cp mai mult decat decent!
Succes si cauta cu rabdare!