Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 15. iunie 2017, 13:38

Clarificari citire sonar

Salutare, am inceput sa folosesc si eu de curand un sonar in special pentru a vedea structurile,adancimile,pragurile de sub apa. Aparatul este un Lowrance Hook 4x pentru care tin sa ii multumesc lui Zoran pe aceasta cale.

Am iesit cu el pe Dunare in zone si locuri pe care le cunosc suficient de bine dar vroiam sa vad daca si sonarul confirma aceste lucruri asa cum le stiam eu pana in acel moment.

Un lucru pe care l-am observat este ca atunci cand mergeam de-a lungul unui prag nu obtineam citiri corecte si nici cand stateam deasupra lui nu imi indica adancimea reala a apei.

Din ce am mai cautat pe net inteleg ca atunci cand conul transducerului prinde partial si pragul si caderea de adancime de dupa el indica adancimea cea mai mica. E corect ?
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:
  • lcddeadzone.jpg (33,88 kB - 28 ori coborit - ultima oara: 15. martie 2020, 07:35)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 15. iunie 2017, 15:13

Pe scurt da, ai dreptate.

Mai "pe lung", pentru un sonar linia fundului reprezinta distanta cea mai mica de unde obtine un ecou continuu.
Asta de obicei este cea mai mica adancime cu toate ca uneori inaltimea triunghiului este mai scurta decat latura triunghiului, chiar daca locul unde atinge fundul este ceva mai jos...

index.php?page=Attachment&attachmentID=2764
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 15. iunie 2017, 17:32

Prima concluzie ar fi ca nu e indicat sa mergem cu sonarul in amonte sau aval pe linia pragului.
Trebuie mentinuta o distanta de cel putin cativa metri ca sa ne apara pe ecran adancimea reala a apei de sub barca.

Alta nelamurire ar fi care este dimensiunea teoretica a conurilor din imagine la o adancime de aproximativ 10 metri ?
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 15. iunie 2017, 18:59

Alta nelamurire ar fi care este dimensiunea teoretica a conurilor din imagine la o adancime de aproximativ 10 metri ?

Pai daca vrei un raspuns teoretic exact, uite aici: :)
Triunghiul:poligon cu 3 laturi
Unde unghiul (alpha) poti sa-l consideri de 20 grade la conul de 200kHz si 60 grade la cel de 83Khz.
Daca vrei o aproximare, ai un diametru al bazei conului cam egal cu adancimea la conul de 83kHz si pe la o treime la ala de 200kHz.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Vlad Tulcea«

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 15. iunie 2017, 19:25

Deci ar fi ceva de genul 10 metri la conul de 83 si vreo 7 metri la conul de 200.

O alta chestie care imi vine acum in minte este cum poti sa localizezi un obiect (copac scufundat la 8-10 metri). Il vezi pe sonar dar nu stii exact unde este.
Daca folosesc frecventa pentru "down imaging" care este reprezentata in desen ca fiind liniara si nu circulara atunci teoretic daca stau deasupra copacului si rotesc sonda in jurul propriului ax ar trebui sa nu imi dispara imaginea de pe sonar...daca dispare inseamna ca obiectul este undeva in lateral si nu sub barca.

Are logica ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 15. iunie 2017, 20:12

E mai putin pt. conul corespunzator frecventei de 200kHz.

Down si Side imaging-u` proceseaza imaginile folosind scanari sub forma de "felie", ca sa folosim un termen uzual.
Aia nu inseamna ca "amprenta" este o linie... la urma urmei, daca pui multe felii una langa alta, ca asa merge, obtii un cozonac... :rizi: .
Poti sa faci diverse "tertipuri" pt. localizare, inclusiv sa inclini sonda in diverse feluri insa e mai eficient si rapid sa cumperi un sonar cu side imaging... sau structure scan ii mai zice.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare