Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

payti

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »payti«

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 7. iunie 2017, 20:50

Avem sau nu avem peste

Postez aici un interviu despre surion/delta/dunare, dar cred ca se poate generaliza:
https://www.facebook.com/andreea.maria.p…20/?pnref=story

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. iunie 2017, 21:18

Foarte "bun" interviul, un exemplu de reporter care habar n-are despre ce-i vorba si un "ghiolban pescar de sturion" cu un pic de IQ ca stie cat de cat sa vorbeasca dar pt. care singuru` interes este sa prinda si sa vanda cat mai mult, nu conteaza ce se intampla, ca doar daca sturionii or trait cu dinozaurii n-avem noi nici o sansa sa-i distrugem.
Asta trecand peste stupizeniile despre cum barajele pe Dunare au inceput sa fie construite in anii 80 (primul baraj PF din cate stiu eu s-o terminat prin 70 si ceva), cum numa` carligele suedeze tin la pesti mai mari de 150Kg, peste este "in prostie" dar nu-i voie sa pescuiesti din cauza unei "conspiratii corporatiste internationale" s.a.m.d.
O dovada clara de barbarism, lipsa de educatie si justificari puerile de interese, dupa parerea mea. :vomit:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 8. iunie 2017, 10:01

Parerea mea este ca inca avem peste,dar nu la fel de mult ca in urma cu cativa ani.
Probabil daca s-ar face cateva schimbari, gen inchiderea pescuitului comercial, sanctiuni ptr pescarii sportivi care nu respecta legea... ar fi mult mai mult peste...

payti

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »payti«

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 8. iunie 2017, 18:20

Si parerea mea este ca inca avem peste; braconajul contribuie si el intr o masura la lipsa pestelui, dar nu este factorul principal cum vad mai peste tot ca se zice/scrie. Altii ar fi factorii: pescuitul industrial, barajele, faptul ca cei ce detin barajele fac ce vor cu apele, regularizarea cursului raurilor (suntarea coturilor, interzicerea balastierelor, care culmea, tineau peste, secarea raurilor in perioada de seceta (vezi timis trecut tot pe bega ca sa dea bine in timisoara)
Ca fapt divers, am vazut postate poze cu piata de peste din odessa, veci nu o sa avem asa ceva in constanta sau tulcea, stau icrele si sturionii ca la noi cartofii .... deci este si sturion!!!! nu a disparut ca si dinozaurii cum zice informer! Se mai prind sturioni si in delta, accidental, dar sunt vanduti pe 3 lei rapid la samsari, la negru si scapat de ei ...
Nu prea intelg, Informer, cuvintele giolban, barbarism legate de un fost pescar de sturion (care aia facea: pescuia si vindea sturion .... e ca si cu, as zice un ghiolban vanzator de soft ... da rde azi e interzisa vanzarea de softuri ca se fac prea multi virusi datorita lor (glumesc, desigur) ... e ca si cum unui om de la munte care traieste din adunatul de ciuperci, ii interzici sa mai adune ciuperci si il pui sa le cumpere de le supermarket (el nu are alt job de unde sa probuca miile de euroi, nu are nici supermarket in zona, nu are nici bani cu ce sa cumpere)!
Sunt careva zone unde eu personal stiu clar ca era peste mai demult iar acum nu mai este, dar nu din cauza braconajului ci din alte cauze. Stiu si zone care mai tin destul peste, dar daca nu are densitatea unui "acvariu" privat, lumea zice ca nu are, daca nu reuseste sa prinda destui pesti in cateva ore e pescuit. Pe dunare, pestele e liber sa circule dinspre ungaria inspre romania, deci nu s ungurii mai cu mot daca la ei este peste.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 8. iunie 2017, 21:44

payti, intamplarea face ca stiu cam care-i respectul tau pt. peste, ai avut suficiente postari prin alte parti ca sa inteleaga toata lumea: pestele-i facut ca sa-l mananci... apreciez totusi faptul ca nu incerci acelasi lucru si aici... nu ca ar dura mult....
Daca un om oarecare practica o meserie pt. ca asa au facut parintii lui si mai inainte bunicii lui s.a.m.d. aia pe de o parte nu inseamna ca-i un lucru bun iar pe de alta parte nu inseamna ca asta trebuie sa dureze la nesfarsit sau ca societatea are vreo obligatie sa mentina respectivele ocupatii indiferent de consecinte.
(in paranteza fie spus, daca tata acelui mare pescar a facut 2 milioane de euro din icrele unui singur morun, cum afirma marele intervievat, ma mir ca fiu-so mai tre` sa munceasca... :doarecapu: )
Sper ca nu vrei acu` sa-ti enumar meseriile care au disparut de-a lungul timpului din diverse motive, cred ca poti sa investighezi si sa gasesti singur de ce nu mai sunt de ex. prea multi potcovari in ziua de azi....
In plus, faptul ca populatia de sturioni in particular si de pesti in general este in continua scadere nu spun eu sau tu ci o spune realitatea pe care poa` s-o vada oricine DACA VREA s-o vada.

Si doar asa ca sa ai la ce medita, eu sunt CONVINS ca daca dau drumul la un peste asta nu o sa inmulteasca deloc semnificativ populatia de peste din apa in cauza... insa am o SATISFACTIE PERSONALA ca am facut ceea ce ERA CORECT... este o CALITATE umana relativ rara dupa cate se pare... se numeste CONSTIINTA!
Din pacate este mult mai raspandita mentalitatea conform careia e mai bine sa faci tu ceva reprobabil ca daca nu faci poate se gaseste altu` sa faca si de ce n-ai profita tu... ma abtin sa spun ce fel de oameni gandesc asa... :vomit: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

payti

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »payti«

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. iunie 2017, 21:43

Nu era topicul despre respectul meu pentru peste (desi ca si pentru mancare tot il pot respecta! adica ai respect pentru ceva gustos ...) era mai mult informativ, chiar vroiam ca lumea sa mai afle ceva despre delta, multa lume este dezinformata sau prost informata ... asteptam comentarii mai pertinente, nu hulituri la adresa celui ce a realizat reportajul; despre reporter, ma abtin, este pur si simplu doar cel ce tine microfonul, normal ca nu stie multe despre delta ... dar nu ma asteptam ca la primul comentariu interlocutorul sa fie batjocurit, chiar de cineva care are o consiinta asa curata ... tocmai si a muradrit o, parerea mea ....
P.S. sturionii oricum in delta nu se vindeau pe milioane de euro .... era prima mana, oamenii de acolo nu se puteau deplasa mult ca sa i valorifice la adevarata valoare ...deci nu erau milionari ... nu prea inteleg cum vrei tu sa se transforme delta, sa dispara pescarii, sa apara pensiuni "selecte" si sa nu se pescuiasca deloc ca sa se stanga multtttt peste, ca unul care plateste sa poata lua trofee pt. pozat intr un sejur rapid de 2 sau 3 zile ....
ce treaba au meseriile disparute cu strigatul omului de ajutor??? il face ''barbar"??? De ce? pentru ca prindea peste? pentru ca vindea pestele?
Legat de ultima ta fraza, chiar nu pre aam inteles la ce lucruri reprobabile te referi? La retinerea unor pesti??? Chiar nu e voie??? Chiar trebuie sa mancam doar pesti din supermarket sau sa nu mancam peste deloc ca fim in trend??? Am mai facut si eu ceva poze cu eliberari de pesti, am eliberat mult, mai mult decat prind unii .... dar eu nu ma laud cu pestii eliberati...
Legat de topic, chiar vreiam sa dezvoltam subiecul legat de lipsa pestelui, dar nu despre braconaj si nici despre pestii retinuti, mi se face lehamite ca toata lumea tot cu asta ii da ... dar adevaratele prolebe nu le vede nimeni ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 10. iunie 2017, 03:51

payti, nu stiu daca ai observat sau nu, acesta este un forum care promoveaza C&R, respectul fata de natura, pestele din apa ca si partener de pescuit, si nu in ultimul rand respectul fata de lege!
Te rog sa nu deviezi subiectul spre artele culinare sau retinerea legala de peste, toti care te cunoastem de pe alte forumuri stim ca si chiar daca ai prinde 1 tona de peste pe zi, nu ai elibera nimica!

Asemenea, te rog sa iei parerile celor care raspund ca si pareri, si nu ca si atac la persoane care habar nu au despre situatia reala! Situatia reala este ca in Dunare si Delta se baga plase mno si se prind chiar si sturionii cit palma, care au fost populati, ptr a se vinde. Ceea cred ca este f tragic!

Parerea mea este ca nu mai exista pestele de odinioara, si ca, in ultimii ani, braconajul nepedepsit din RO a luat o amploare fantastica!

Braconaj = nerespectarea legii

Adica pescuit fara permis, cu plase mono, cu curent, retinerea peste cantitatea legala de peste din partea pescarilor sportivi... si aici te rog sa te abtii cu afirmatii de genul ca plasarii sunt de vina, ptr ca 1000 de pescari sportivi care retin tot ce prind si peasta peste masura impusa de lege, fac mai multe ravagii decit pescarii comerciali.
Deasemenea, retinerea pestelui sub dimensiunea legala, doar ptr un gratar de peste proaspat (de parca am muri de foame, da' in curte parcam BMWuri sau alte cele), si nu in ultimul rand pasivitatea unora care intorc capul la aceste situatii.

NU, parerea mea este ca nu mai avem pestele de odinioara...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 10. iunie 2017, 14:00

NU, parerea mea este ca nu mai avem pestele de odinioara...


Ca idee...in Mures,la Aiud mai este maxim 25% din canitatea de peste de acum 25 de ani! Jur! Cauzele sunt simple si le stim toti : braconajul utilizand curentul electric ( mult mai intens de cand sunt multe firme care fac 5 poduri de autostrada peste Mures...), grebla in sezonul rece, cele peste 200 pripoane care stau non stop in apa pe zona, pescuitul in prohibitie , retinerea oricarei fitze de catre marii pescari sportivi , scaderea nivelului panzei freatice.
In rest ... parca nimic nu mai conteaza. :necajit:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. iunie 2017, 16:22

Exact cum ti-am spus si pe whatsapp Zoran, din punctul meu de vedere esti autorul moral al macelului care se intampla in tara in privinta somnului. Ti-am dat si exemple clare chiar de saptamana asta. Inmulteste cazul cu sute de indivizi de genul si o sa vezi ca am dreptate. Ai fost amabil, de buna credinta insa cu romanul fomist nu merita sa faci asa ceva. Ai crezut ca vei dezvolta pescuitul sportiv la clonc insa ai invatat site de oameni si le-ai vandut echipamente ca sa isi atinga telul. Nu te judec, as fi facut la fel in locul tau insa ai facut fara sa vrei un enorm rau. Cine nu crede sa intre spre exemplu pe facebook in grupul: "pescari din valcea". In ultimii 2 ani multi au facut credite sa ia echipamente ca apoi sa faca profit din asta. Si deja sunt f f multi acum doar la mine in oras. Apoi anunta ca vor sa sune la jandarmerie sa declare braconaje. Mi-e scarba

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (11. iunie 2017, 16:35)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. iunie 2017, 17:20

Io nu inteleg de ce Zoran este numit ''autor moral''..

In urma cu mai bine de zece ani debuta revista Aventuri la pescuit intre ale carei pagini erau in fiecare numar articole dedicate spiningului. Intre autori Malin Musatescu si Andrei Zabet. Prin intermediul acestor articole pescarii romani au luat la cunostinta ca exista lansete de grafit , care cuplate cu un fir textil devin un adevarat sonar ..specia tinta fiind ..salaul..Stilul de pescuit american cu plastice moi a fost astfel lansat in Romania..

Foarte interesant este ca in oferta producatorilor americani lansetele cu specializarea ''walleye'' sunt lansete elastice, permisive , fara a avea o rezerva deosebita de putere..

Nu acelasi lucru se poate spune despre lansetele de bass , acestea sunt rapide, dure, cu rezerva mare de putere.O astfel de lanseta medium -heavy este capabila sa dea afara si somni de metri, desi nu este construita pentru asa ceva.

Si atunci se ridica intrebarea..de ce pescarii romani de salau , prefera lansetele de bass , in locul celor de walleye (lansetele japoneze sunt construite cam pe acelasi calapod, fast-progresive), pentru pescuitul salaului??

Va spun eu de ce, pentru ca unii(MULTI,TOT MAI MULTI) folosesc fast-ul agresiv al lansetelor de bass pentru a harpona pestii , iar unii ii imita instinctiv, fara sa stie prea bine de ce, desi pina la urma constientizeaza.

Incercand o privire retroactiva , vedem foarte clar care au fost inceputurile lansetelor de grafit si a firului textil si in ce au degenerat pina la urma; PARAVAN PENTRU HARPONAREA PESTILOR.

Acuma intreb si io ...ii numim pe Musatescu, Zabet si altii ''autori morali''????

Este ca si cum ai denumi criminal pe unul care a inventat cutitul pentru faptul ca un descreierat a folosit cutitul drept arma de ucidere desi el a fost facut initial sa taie carne , cartofi sau mai stiu eu ce..

Ei, din cauza asta Claudiu, inainte sa zici ca Zoran este autor moral, te rog sa mai imi arati mie unul care o promovat alaturi de o tehnica sau scula noua conceptul de respect fata de peste si catch@release asa cum l-a promovat Zoran..Pot sa amintesc aici multe fapte ale lui dar nu o fac pentru ca cei c are il cunosc cu adevarat stiu despre ele. Nu este nici fanatic C@R dar nici un comerciant avid doar sa isi vanda marfa dupa cum o canta unii pe la colturi in struna..Imi pun obrazul ca omul asta daca ar sta in puterea lui ar putea face mult bine pescuitului romanesc, si imagineaza-ti ce bine ii pica cand ii zice unul ca este ''autor moral''..Cu riscul sa ma repet, arata-mi unul care la pachet cu afacerea lui a promovat atat de intens si pe banii lui respectul fata de peste..

Cat despre profitorii pusi pe capatuiala din prinderea si comercializarea pestilor imi este pur si simplu greata de ei, nu ii pot numi oameni, si este mare pacat ca muradersc prin ceea ce fac acest frumos hobby..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 11. iunie 2017, 17:24

NU, parerea mea este ca nu mai avem pestele de odinioara...


Ca idee...in Mures,la Aiud mai este maxim 25% din canitatea de peste de acum 25 de ani! Jur! Cauzele sunt simple si le stim toti : braconajul utilizand curentul electric ( mult mai intens de cand sunt multe firme care fac 5 poduri de autostrada peste Mures...), grebla in sezonul rece, cele peste 200 pripoane care stau non stop in apa pe zona, pescuitul in prohibitie , retinerea oricarei fitze de catre marii pescari sportivi , scaderea nivelului panzei freatice.
In rest ... parca nimic nu mai conteaza. :necajit:



Pe linga astia draga Zamfi sunt si ''greblasii profi'', adica aia care harponeaza pestii folosindu-se de insusirile echipamentului, ei sunt cel putin la fel de periculosi ca si curentasii si plasarii...iar pericolul cel mai mare este ca ei pescuiesc sub o aparenta legala..Asculta-ma bine..o sa ajungem sa nu mai putem pescui la woblere si la jig din cauza unora ca astia..Culmea e ca intre ei sunt multi pescari de competitie..cine stie putin din culisele unui concurs de salau din primavara , stie ce spun.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. iunie 2017, 17:38

Gheorghe... poate vorbi si el in numele lui. Am tot respectul pentru Zoran si pentru aceasta comunitate insa pescuitul la clonc este cu totul altceva. Da randament uimitor fata de orice alta metoda cateodata, chiar mai bine decat braconajul conventional. Vina lui este si a mea ca am invatat pe unii care acum retin peste insa mi-o asum. Forumul acesta si metoda pe care ne-a invtatat-o zoran este pentru oameni nu pentru animale. Iar majoritatea sunt animale ce parjolesc tot. Nu are nici o legatura cu respectul pentru pesti pe care e il promoveaza dar care are o rata de succes minima. Si eu promovez acelasi lucru cunoscutilor mei

payti

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »payti«

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 11. iunie 2017, 18:13

Braconieri au fost tot timpul. Eu tot nu cred ca din cauza lor nu este peste (normal ca au si ei o cota, dar nesemnificativa fata de puterea de inmultire a pestilor: o specie de peste oarecare, daca are conditii prielnice de reproducere, nu reusesc toti braconierii adunati sa o termine; prostovloale si setci erau dinainte de revolutie, si doar din ce stiu eu va spun ca se bracona calumea; pripoane si siruri stiau si copii sa puna, ...). Daca nu este peste, inseamna ca nici brconierii nu au ce prinde, deci merg degeaba ... Eu cunosc bine doar cateva rauri, acolo nu mai esta peste ca inainte CLAR nu din caua braconajului. cauzele sunt: regularizarea raurilor in primul rand (taierea coturilor), apoi controlarea debitelor dupa cum vor stapanii lacurilor de acumulare (de genul cand vine o viitura, lasa sa curga un bal din baraj apoi raul vine ca un parau, viitura spala tot, astupa cu nisi si namol toate gropile, pestii nu mai au ascunzatori....). Primavara apele sunt mari, pestii urca mult (la noi pot urca pe mures, de ex.) daca la vecini este peste, de ce nu ramane si la noi??? Chiar, acum pe timis, de ex. de la parta in jos e plin de carasi, e ca si cum s ar fi populat! Sa vedem peste o luna cine mai prinde un caras! Ori l or fi braconat pe tot ...
Legat de hatasi, cei mai multi, pe mures, vizeaza fitofagii, care altfel nu ar avea dusman natural! Nu stiu daca si inmultirea crapilor excesiva nu afecteaza rau speciile autohtone! Poate obligativitatea retinerii lui reuseste sa l mai imputineze ...

Toata lumea vorbaste balastierele de rau si le interzice dar culmea, la balastiere stau pesti.

E doar o parere, va rog sa nu mai sariti! daca puteti comenta e ok, dar fara acuze gen informer si nici cum a spus zoran ca "eu am deviat spre artele culinare'' dupa ce am raspuns unui alt mesaj clar legat de asa ceva, ...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »payti« (11. iunie 2017, 18:20)


Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. iunie 2017, 18:23

Nenea payit ai scuzat toate formele de braconaj, esti cel putin josnic.

Răspunsuri: 13

Membru din: 31. mai 2015

Locație: Craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 11. iunie 2017, 18:35

''Exact cum ti-am spus si pe whatsapp Zoran, din punctul meu de vedere esti autorul moral al macelului care se intampla in tara in privinta somnului''.???????????????ASA O FI?EU NU CRED CA ZORAN ARE VINA!

:salut: Nu ma pot abtine sa nu comentez aruncarea "vinei" pe umerii celui care a vrut sa faca bine,si cel mai usor este cu una din legile lui Murphy:NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA!!!!
Discutia este ampla si are multe ramificatii,scaderea numarului de pesti,dupa parerea mea,cred ca este o constanta la nivel mondial,global,cauzele sunt multiple,acum ca pescarii au acces la informatie,ca oricine are acces la tehnologie,duce la separarea pescarilor sportivi de cei care prind peste din alte motive.Pentru mine pescar sportiv este cel care prinde peste din pasiune si care face sacrificii pentru pasiunea lui,si ca sa nu fiu inteles gresit,prin sacrificiu eu numesc si trezirea la 3 dimineata pentru a fi pe apa la prima ora,si tremuratul de frig sau muratul de la umezeala din cort sau barca,si induratul de intepaturi de la tot felul de insecte.Multumesc sincer lui Zoran,este un model de pescar sportiv,evident ca nu este vinovat pentru ca a promovat pescuitul la clonc,in opinia mea. :ciao:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 11. iunie 2017, 18:47

Ce legatura are una cu alta? Drumul spre iad e pavat cu intentii bune. Rezultatul insa nu a fost cel scontat, imi pare rau sa spun asta. Eu am redirectionat pe toti cei interesati sa cumpere de la zoran. A vrut binele si a iesit rau. Iubesc pescuitul la clonc dar privind retrospectiv, as interzice acest stil in Romania. Ma retrag

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (11. iunie 2017, 18:53)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. iunie 2017, 18:49

E doar o parere, va rog sa nu mai sariti! daca puteti comenta e ok, dar fara acuze gen informer si nici cum a spus zoran ca "eu am deviat spre artele culinare'' dupa ce am raspuns unui alt mesaj clar legat de asa ceva, ...

payti, ma faci sa rad, nu-i nevoie sa te acuz eu sau altcineva, te acuzi tu singur prin afirmatiile si imaginile pe care le postezi... esti exact genul de "pescar" de care n-are nevoie acest forum.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 11. iunie 2017, 20:11

Gheorghe... poate vorbi si el in numele lui. Am tot respectul pentru Zoran si pentru aceasta comunitate insa pescuitul la clonc este cu totul altceva. Da randament uimitor fata de orice alta metoda cateodata, chiar mai bine decat braconajul conventional. Vina lui este si a mea ca am invatat pe unii care acum retin peste insa mi-o asum. Forumul acesta si metoda pe care ne-a invtatat-o zoran este pentru oameni nu pentru animale. Iar majoritatea sunt animale ce parjolesc tot. Nu are nici o legatura cu respectul pentru pesti pe care e il promoveaza dar care are o rata de succes minima. Si eu promovez acelasi lucru cunoscutilor mei


Claudiu, este un forum unde oricine are dreptul sa isi spuna parerea. Inclusiv eu.Pasrerea mea sustinuta cu argumente cu privire la cum l-ai calificat pe Zoran ramane neschimbata.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 11. iunie 2017, 20:20

Braconieri au fost tot timpul. Eu tot nu cred ca din cauza lor nu este peste (normal ca au si ei o cota, dar nesemnificativa fata de puterea de inmultire a pestilor: o specie de peste oarecare, daca are conditii prielnice de reproducere, nu reusesc toti braconierii adunati sa o termine; prostovloale si setci erau dinainte de revolutie, si doar din ce stiu eu va spun ca se bracona calumea; pripoane si siruri stiau si copii sa puna, ...). Daca nu este peste, inseamna ca nici brconierii nu au ce prinde, deci merg degeaba ... Eu cunosc bine doar cateva rauri, acolo nu mai esta peste ca inainte CLAR nu din caua braconajului. cauzele sunt: regularizarea raurilor in primul rand (taierea coturilor), apoi controlarea debitelor dupa cum vor stapanii lacurilor de acumulare (de genul cand vine o viitura, lasa sa curga un bal din baraj apoi raul vine ca un parau, viitura spala tot, astupa cu nisi si namol toate gropile, pestii nu mai au ascunzatori....). Primavara apele sunt mari, pestii urca mult (la noi pot urca pe mures, de ex.) daca la vecini este peste, de ce nu ramane si la noi??? Chiar, acum pe timis, de ex. de la parta in jos e plin de carasi, e ca si cum s ar fi populat! Sa vedem peste o luna cine mai prinde un caras! Ori l or fi braconat pe tot ...
Legat de hatasi, cei mai multi, pe mures, vizeaza fitofagii, care altfel nu ar avea dusman natural! Nu stiu daca si inmultirea crapilor excesiva nu afecteaza rau speciile autohtone! Poate obligativitatea retinerii lui reuseste sa l mai imputineze ...

Toata lumea vorbaste balastierele de rau si le interzice dar culmea, la balastiere stau pesti.

E doar o parere, va rog sa nu mai sariti! daca puteti comenta e ok, dar fara acuze gen informer si nici cum a spus zoran ca "eu am deviat spre artele culinare'' dupa ce am raspuns unui alt mesaj clar legat de asa ceva, ...

[


Domnule eu cred ca nu stii ce vorbesti..braconierii cu lanseta fac o paguba la fel de mare ca si cei cu plasele ori curentasii..nu mai este peste in apa.Acuma am facut 12 km cu bicicleta pe sforul Muresului.Au erupt efemeridele, si nu stiu daca am vazut 2-3 pesti rapind in pelicula.Stiu cum era Muresul acum 10 ani si vanzoleala era peste tot unde erupeau efemeridele..pe Mures nu mai este decat foarte mult fitofag si foarte putin dim pestele care era odata.In balastierele alta data pline de salau nu mai este nimic..Noaptea plasarii si curentasii, ziua ''pescarii sportivi'' cu lansete de grafit si fir textil..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 11. iunie 2017, 20:23

Nu trebuie luata interventia mea "ad literam". Pur si simplu tot orasul pescuieste dupa ce a studiat metodele de pe forum, a cumparat lansetele, cloncurile, sonarele, mad cat teaserele (chiar si culorile recomandate aici) de la Zoran. Unii la indrumarea mea. Pana aici totul in regula. Insa fara acest bine facut de Zoran si de forum, nu ar fi existat astazi macelul care se intampla pe Olt in ceea ce priveste pescuitul la clonc. Sute de kg zilnic / barca. E o bucurie ca este somn? Da! Se va imputina somnul? Probabil ca nu, pentru ca aceasta specie invaziva se inmulteste si ii prieste Oltul fantastic. Insa foamea caracteristica lumii a 3-a, bucuria cu care trag sforile cu peste o suta de kg de somn pe ele, injuraturile, marlansimul este absolut terifiant. Acum 3 ani nu cred ca erau 2 in oras. Eu am invatat de la @adiwolf metoda dupa ce am citit forumul. Acum sunt zeci care pescuiesc asa. Problema este ca nu stiu 5 persoane din aceste zeci sa elibereze ceva! Nu avem nici o sansa. Pescuitul la clonc in Valcea in acest sezon este deosebit de profitabil. Unii au renuntat la serviciu pentru ca ce sa vezi... 100 kg x 10 lei fac fix 1000 lei/zi. Este o suma astronomica. Nu trebuie tras la raspundere Zoran pentru asta, intentia lui nu a fost asta insa in mod clar, este ceva frustrant sa stii ca oarecum de la tine a pornit totul

Subiecte asemănătoare