Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1 761

marți, 6. iunie 2017, 19:57

Acu' vreo 2 ani in zona Moldova s-a scufundat o ditai barja plina cu azotat de nu stiu care .Nu stiu sa o fi scos-o cineva afara..deci daca mancati peste din zona e ''ingrasat'' bine..))
Intamplator am cunoscut un cadru universitar al Facultatii de Agronomie din Timisoara direct implicat in monitorizarea impactului asupra mediului al respectivei esuari.Mi a spus ca nu au fost fonduri pentru scoaterea imediata a incarcaturii, alegandu-se a se face o monitorizare a concentratiei de azotat, ca cica sacii aia nu cedeaza toti o data, ci treptat si in cativa ani buni se vor goli cu totii :nervos:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

1 762

marți, 6. iunie 2017, 20:43

Azotatul de amoniu se folosea pe vremuri si in acvacultura pentru cresterea productivitatii bazinelor de crestere a ciprinidelor.
Intradevar sacii in care se ambaleaza ingrasamintele granulate au pe interior o dublura din polyetilena si sunt impermeabili ...intr-o oarecare masura.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 763

marți, 6. iunie 2017, 20:53

Mi a spus ca nu au fost fonduri pentru scoaterea imediata a incarcaturii, alegandu-se a se face o monitorizare a concentratiei de azotat, ca cica sacii aia nu cedeaza toti o data, ci treptat si in cativa ani buni se vor goli cu totii :nervos:

Mi-ar fi placut sa-l fi intrebat ce inseamna mai exact "monitorizarea" asta. Adica de ex. daca maine constata ca o ajuns concentratia de substante toxice peste vreo valoare admisa, ce o sa se intample? :)
Or sa interzica tuturor braconierilor de la Bazias la Marea Neagra sa vanda "la negru" pestele prins? Sau or sa convinga subit toti romanii ca pestele din Dunare nu-i chiar asa bun cum cred ei? Sau doar or sa treaca vreo concentratie in vreun tabel de care nu stie nimeni?
Tragic comic... :doarecapu: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 764

marți, 6. iunie 2017, 21:09

Deoarece consum mult peste, in februarie, cand Dunarea a fost inghetata, iar stocul de peste din congelator s-a terminat, am cumparat de la Penny o punga de file de cod...
Concluzia a fost urmatoarea: Eu cat traiesc nu mai cumpar peste de la supermarket.
Prefer peste de Dunare, prins langa barja scufundata cu azotat, decat file din nu stiu ce drac de specie din comert.
Fileul de salau care se serveste la evenimente,eu nu pot sa-l consum, are un gust ciudat...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 765

marți, 6. iunie 2017, 21:32

Deoarece consum mult peste, in februarie, cand Dunarea a fost inghetata, iar stocul de peste din congelator s-a terminat, am cumparat de la Penny o punga de file de cod...
Concluzia a fost urmatoarea: Eu cat traiesc nu mai cumpar peste de la supermarket.
Prefer peste de Dunare, prins langa barja scufundata cu azotat, decat file din nu stiu ce drac de specie din comert.
Fileul de salau care se serveste la evenimente,eu nu pot sa-l consum, are un gust ciudat...

Mariane, acu` in WE te invit sa discuti putin cu Maky... o sa ajungi la concluzia ca alimentatia de kkt poate sa provina dintr-un numar practic nelimitat de surse, inclusiv cu origine acvatica... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 766

marți, 6. iunie 2017, 22:19

Sunt convins ca in urma discutiei cu Maky voi afla multe informatii utile, dar sa nu-mi spui ca toate produsele alimentare importate in general din UE sunt ok...

IN DUNARE NU EXISTA PESTI PTR EST SI PESTI PTR VEST. :bucuros2: :bucuros2:
Macar aici nu ne pot f_ _e cum vor ei. :prieteni: :noroc:

1 767

marți, 6. iunie 2017, 23:17

IN DUNARE NU EXISTA PESTI PTR EST SI PESTI PTR VEST.
Macar aici nu ne pot f_ _e cum vor ei
Ha...Ha ..Mariane, sa sti ca Vestul cand are interes, il exercita.De data asta NU are interes si ne lasa pe noi sa facem ce stim mai bine...'Totul in gura", cu mujdei si mamaliga :ochi:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 768

miercuri, 7. iunie 2017, 06:07

Sunt convins ca in urma discutiei cu Maky voi afla multe informatii utile, dar sa nu-mi spui ca toate produsele alimentare importate in general din UE sunt ok...
IN DUNARE NU EXISTA PESTI PTR EST SI PESTI PTR VEST.
Macar aici nu ne pot f_ _e cum vor ei.


Pai io n-am zis nimic de vest sau est :), am zis doar ca mancare proasta poti consuma in diverse feluri, egal de unde vine....
Nu-i cu nimic mai bun un pangasius de pe Mekong decat un somn plin de plumb/mercur si alte metale/chimicale de pe Dunare/Po/Ebro, egal ca l-ai prins in Austria, Italia, Spania sau la Sf. Gheorghe.
Faptul ca mare parte din lume crede ca orice peste ii somon salbatic de Atlantic, cum am spus, tine de documentare si educatie.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 769

joi, 8. iunie 2017, 06:15

Mah , io nu stiu ce va omorati atata dupa peste..cand exista ceafa la gratar, cotlet, aripioare, frigarui, etc..Un amic al meu care face Delta anual imi tot povestea de cum fac oamenii Deltei pestele in niste retete din alea de simti ca iti ploua in gura..Si sa vezi dom'le, ce arome, ce textura a carnii ....bucati de fitofag prajit nu stiu cum in ceva crusta de zici ca-i friptura de porc (..aha,deci tot porcu'-i etalonu') si ciorbe din alea de zici ca-s examene de masterchefi..Si apoi ajunge la reteta lui preferata..salau pe pat de cartofi fierti imbaiat in maioneza..O trebuit sa-I ofer (figurativ) o batista cand o ajuns la felul asta ca altfel producea o inundatie cu saliva..Cu atata patos mi-a prezentat regatul culinar al mancarurilor pe baza de peste , incat m-am trezit cu ideea ca am trecut degeaba prin viata traind intr-o ignoranta impardonabila cu privire la genul asta de mancaruri..Sentimentul de culpa a fost atat de puternic , incat am simtit nevoia unei penitente executate in bucatarie , cu tema file de salau pe pat de cartofi fierti si maioneza..Sotia mea mi-a lasat cale libera stiind ca atunci cand ma chinuie talentul , n-are ce sta in calea mea..Am avut toate ingredientele, intre care fileul de salau de Mures , continand sau nu , naiba stie, ceva urme de cianuri,metale grele sau alte prostii de care se zice ca sunt pline apele..Acuma, cum sa va zic, mie de obicei imi iese cam orice mancare doresc sa fac , pentru ca ma documentez in prealabil si ma automotivez ,incat sa iasa bine..Nah, reteta o iesit ca la carte, doar ca ....nu mi-a placut..Nu-mi zice-ti ca pestele fiert e cel mai sanatos ca era dres bine cu maioneza, si oricata ar fi, pentru mine nu compeneseaz gustul de peste fiert pe care nu il suport..Bleah..Am mancat noi putin din pestele asta, da' fiu-meu o zis ca el prefera fileul prajit''asa cum il fac eu''..Deci..cu riscul sa ma repet..cotlet,ceafa,piept de pui, de curcan,aripioare,vita,etc...la ce atatea complicatii cu pestele asta al nostru in marea lui majoritate plin de oase..bleah, sau gras cum e somnul..bleah..inclusiv cega am mancat si nu ma da pe spate..prefer oricand o ceafa la gratar cu o salata de rosii si alte cele din gradina..Oameni buni..avem ce manca, berechet,..putem lasa pestele unde este , nu de alta dar e toooot mai putin, toooot mai decimat..nu suntem in situatia reala de a trai din peste.Ca unii fac din asta o afacere, foarte rau, nu se poate sa tot iei si sa nu pui nimic la loc fara sa se goleasca sacul, ma intreb atunci..ce o sa manance??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1 770

joi, 8. iunie 2017, 09:48

..nu suntem in situatia reala de a trai din peste.Ca unii fac din asta o afacere, foarte rau, nu se poate sa tot iei si sa nu pui nimic la loc fara sa se goleasca sacul, ma intreb atunci..ce o sa manance??
Ai perfecta dreptate :bravo: . :prieteni:

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

1 771

joi, 8. iunie 2017, 18:54

Mah , io nu stiu ce va omorati atata dupa peste..cand exista ceafa la gratar, cotlet, aripioare, frigarui, etc..Un amic al meu care face Delta anual imi tot povestea de cum fac oamenii Deltei pestele in niste retete din alea de simti ca iti ploua in gura..Si sa vezi dom'le, ce arome, ce textura a carnii ....bucati de fitofag prajit nu stiu cum in ceva crusta de zici ca-i friptura de porc (..aha,deci tot porcu'-i etalonu') si ciorbe din alea de zici ca-s examene de masterchefi..Si apoi ajunge la reteta lui preferata..salau pe pat de cartofi fierti imbaiat in maioneza..O trebuit sa-I ofer (figurativ) o batista cand o ajuns la felul asta ca altfel producea o inundatie cu saliva..Cu atata patos mi-a prezentat regatul culinar al mancarurilor pe baza de peste , incat m-am trezit cu ideea ca am trecut degeaba prin viata traind intr-o ignoranta impardonabila cu privire la genul asta de mancaruri..Sentimentul de culpa a fost atat de puternic , incat am simtit nevoia unei penitente executate in bucatarie , cu tema file de salau pe pat de cartofi fierti si maioneza..Sotia mea mi-a lasat cale libera stiind ca atunci cand ma chinuie talentul , n-are ce sta in calea mea..Am avut toate ingredientele, intre care fileul de salau de Mures , continand sau nu , naiba stie, ceva urme de cianuri,metale grele sau alte prostii de care se zice ca sunt pline apele..Acuma, cum sa va zic, mie de obicei imi iese cam orice mancare doresc sa fac , pentru ca ma documentez in prealabil si ma automotivez ,incat sa iasa bine..Nah, reteta o iesit ca la carte, doar ca ....nu mi-a placut..Nu-mi zice-ti ca pestele fiert e cel mai sanatos ca era dres bine cu maioneza, si oricata ar fi, pentru mine nu compeneseaz gustul de peste fiert pe care nu il suport..Bleah..Am mancat noi putin din pestele asta, da' fiu-meu o zis ca el prefera fileul prajit''asa cum il fac eu''..Deci..cu riscul sa ma repet..cotlet,ceafa,piept de pui, de curcan,aripioare,vita,etc...la ce atatea complicatii cu pestele asta al nostru in marea lui majoritate plin de oase..bleah, sau gras cum e somnul..bleah..inclusiv cega am mancat si nu ma da pe spate..prefer oricand o ceafa la gratar cu o salata de rosii si alte cele din gradina..Oameni buni..avem ce manca, berechet,..putem lasa pestele unde este , nu de alta dar e toooot mai putin, toooot mai decimat..nu suntem in situatia reala de a trai din peste.Ca unii fac din asta o afacere, foarte rau, nu se poate sa tot iei si sa nu pui nimic la loc fara sa se goleasca sacul, ma intreb atunci..ce o sa manance??
Nu ma pot abtine sa nu ti raspund:
De unde stii ca ti a iesti bine reteta, negustand originalul??? Doar dupa imagine? Gustul nu se poate explica ...
Gustul se cultiva, se educa .... nimanui care a mancat toata viata sarmale nu are cum sa ii placa din prima melcii!! de ex. Plus ca daca manaci mult cu vegeta exista marea sansa sa nu ti mai reactioneze papilele, sa nu se mai deschida ...
In plus de asta, nu e obligat nimeni sa experimentee mancaruri noi, romanii sunt mai conservatori, daca le dai snitel, salafa boeuf=vita(cu piept de pui!), chiftele, ceafa si mici un an de zile, is multumiti, chiar incantati ... Nici nu pot pati mare lucru, decat lipoame, boli cardiace, infarct .... dar fiecare mananca ce vrea ....
Fiecare e raspunzator pentru ce mananca, poate manca ce vrea, dar nu e bine sa mai dea si altora, daca tine la sanatatea lor! Si nu va luati dupa spoturile publicitare ....
Cine a baut douasdeani vin la carafa (de masa), nu mai simte nici o difernta cand bea D.O.C. C.I.B.

P.S.: nu as da un somn la gratar, gras, pe o ceafa la gratar ...

Acest răspuns a fost de 4 ori editat, ultima oară de »payti« (8. iunie 2017, 19:09)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 772

joi, 8. iunie 2017, 22:00

Ei nah..nu mi-a iesit retea..fie si asa.Dar sa stii ca noi nu gatim deloc cu vegeta, folosim ulei de masline, untura de cocos, si in privinta carnii de peste gasesc ca tonul si in special codul are o carne pe care dupa ce o mananc chiar nu mai imi vine sa ma autoflagelez cu speciile noastre autohtone pline de oase si cu un gust nasol al carnii..Singurul care imi place este fileul de salau, condimentat de catre mine , tinut in bait si tras la tigaie..Ideea pe care am vrut sa o subliniez este ca avem atatea optiuni culinare incat nu depindem de bietii pesti de pe la noi..si stai linistit ca nu toata lumea mananca doar mici si sarmale ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 773

joi, 8. iunie 2017, 22:08

Acu` c-am terminat cu retetele, sa revenim la topic va rog... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 774

vineri, 9. iunie 2017, 06:41

Pai asa zisa motivatie culinara are o legatura profunda :zambet: cu Dunarea, mai exact cu pestii din ea.Din pacate.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1 775

vineri, 9. iunie 2017, 15:53

Culinare sau nu , personal nu sunt mare fan peste. Insa trebuie sa recunosc ca mananc cu placere un peste bun gatit de cineva care stie.Nu de mine! :rizi: In plus ,pestele de mare este o delicatesa gatit bine.Atat ca noi nu avem traditie culinara cu pestele oceanic. Din pacate bucataria noastra este destul de simpla si de ...grea! Pentru organism zic. Nu cred ca solutia pentru a fi din nou apele populate este sa nu mancam peste...Dovada ca si porcii se mananca si e plin de ei ..peste tot! :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1 776

duminică, 25. iunie 2017, 15:49

Am fost cu sotia pentru 48 de ore la Dunare. Somoteiul, contrar asteptarilor mele, a facut serviciu. Nu au fost trofee :) Cel mai mic a avut cam 2Kg si cel mai mare cam 9Kg. S-au prins destui, inclusiv de sotia mea care este la a doua iesire la clonc (prima a fost acum 4 ani). Intr-adevar este mofturos, suspicios si uneori chiar enervant, dar placerea este placere indiferent de toanele "vanatului". Petru momeala trebuie nitica imaginatie iar montura trebuie sa fie una enervanta (gen MadCat de care vindea si Zoran in magazinul lui), trebuie pescuit cu o singura lanseta si fiecare ridicatura a somnului montura trebuie sa-l "fugareasca". Eu am avut bafta ca nu am gasit rame negre la Kg :rizi:
Cu toate ca a fost ceva aglomeratie de cloncari (bucuresteni si bulgarioti), gagimanilor le-au murit ramele in ac de plictiseala. Cand am plecat de acasa aveam mari sperante la scoici dar... au fost simple vise :)

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

1 777

duminică, 25. iunie 2017, 18:50

:pescuit: Salut Eugen! In wek am iesit si eu pentru prima data in anul asta. Dar m-am ales doar cu aerul curat si spritu rece. Am prins o furtuna pe Razelm ca a trebuit sa mai stam o zi de frica valurilor. Am luat o singura moaca la kil, trimisa la tatsu poate vine ala furios sa-si razbune odrasla, dar nu a fost sa fie.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 778

marți, 15. august 2017, 07:02

Sunt de cateva zile la Divici pe Dunare si am pescuit cam la toate stilurile.Inafara de ceva avatei nu am prins mare lucru..M-a surprins la modul placut faptul ca in zonele balizelor portocalii nu am mai vazut plase..Nu stiu, o fi ''din greseala'' , sau ca a fost canicula, sau ca..etc, sau chiar a inceput sa se respecte??

Nu stiu daca are legatura cu faptul de mai sus , dar am gasit aglomerari foarte mari de puiet de avat,par ca sunt peste tot..Raspund foarte bine la rotative ,oscilante mici si din cand in in cand pe microwoblere..Specific lunii august, ''nu prea merge'' , dar nici nu e plictiseala..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 779

marți, 15. august 2017, 20:46

Sunt de cateva zile la Divici pe Dunare si am pescuit cam la toate stilurile.Inafara de ceva avatei nu am prins mare lucru..M-a surprins la modul placut faptul ca in zonele balizelor portocalii nu am mai vazut plase..Nu stiu, o fi ''din greseala'' , sau ca a fost canicula, sau ca..etc, sau chiar a inceput sa se respecte??

Nu stiu daca are legatura cu faptul de mai sus , dar am gasit aglomerari foarte mari de puiet de avat,par ca sunt peste tot..Raspund foarte bine la rotative ,oscilante mici si din cand in in cand pe microwoblere..Specific lunii august, ''nu prea merge'' , dar nici nu e plictiseala..

Vezi ca la un ponton mai jos de voi, nu zic care :rizi: , s-au prins in seara asta 3 somni dintre care unu` de 9Kg... si din ce-am inteles, nu chiar de "un profi"... puneti si un "stationat", ceva... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 780

miercuri, 16. august 2017, 22:23

au pus baietii aseara..au venit cu plasa la lucru fix peste firele lor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: