Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 28. aprilie 2017, 11:25

Nadirea somnului pe Dunare

As vrea sa nadesc in fata pontonului, la 25-30 metri de mal, unde adancimea apei este de 12-13 m?
Ce nada ar trebui sa folosesc,ce cantitate si cat de des ar trebui facuta nadirea ptr a avea rezultate bune?

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 28. aprilie 2017, 16:18

Un clonk electronic de la Informer cu o baterie generoasa gen 110 amperi si un panou solar cred ca rezolva problema....
:zambet:
:doaaamne:
:doaaamne:
:clonk
:furtuna: :furtuna: :furtuna:
Sper sa gustati moderat gluma......si sa nu o puneti la sufletul :prieteni: :nervos: :bucuros2:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

3

vineri, 28. aprilie 2017, 17:37

Un clonk electronic de la Informer cu o baterie generoasa gen 110 amperi si un panou solar cred ca rezolva problema....
:zambet:
:doaaamne:
:doaaamne:
:clonk
:furtuna: :furtuna: :furtuna:
Sper sa gustati moderat gluma......si sa nu o puneti la sufletul :prieteni: :nervos: :bucuros2:
:rizi: :rizi: :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 28. aprilie 2017, 21:07

As vrea sa nadesc in fata pontonului, la 25-30 metri de mal, unde adancimea apei este de 12-13 m?
Ce nada ar trebui sa folosesc,ce cantitate si cat de des ar trebui facuta nadirea ptr a avea rezultate bune?

Parerea mea este ca o nadire eficienta pt. somn in curentul din fata pontonului tau, indiferent c-o faci "european" cu pelete sau "autohton" cu diverse resturi de pe la abatoare sau d-astea, n-o sa mearga niciodata in afara de cazu` cand vrei sa investesti "averi" in asta... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 28. aprilie 2017, 21:55

salut
eu pescuiesc la crap cu boilesuri pe apa de 10-15 m (chiar pe prag), in curent mare si nadirea o fac dupa cum urmeaza.
1. dau drumu la o mana de boilesuri pe care le urmaresc cu sonarul sa vad cand ajung pe fund si mai adaug inca 30 - 40 m de unde au ajuns pe fund si nadirea isi face efectul f bine. Imi iau reper si ulterior nadesc cu prastia din barca! Boabele de porumb eu le am murate(deci au o densitate buna) le arunc cam la fel dar ceva mai in mal pentru ca atrag si mult maruntis pe care vreau sa il tin ocupat in mal sa imi lase in pace lansetele de pe larg unde astept marile capturi

2. daca in delta stau la cort si nu sunt prea lenes atunci amestec porumbul si boilesurile cu pamant si fac niste cuburi cam cat o mince de handbal cu care nadesc la punct fix si stiu ca nu se misca de pe fundul Dunarii dar se si pierde din nada ca o parte va ramane ingropata

3. daca fac partide scurte atunci pun nada(amestecata de obicei cu un TTX sau cela colant) intr-un scac de cartofi pe care, in prealabil, il tai cu un cutit si il arunc in apa dar il las legat cu o sfoara de barca si curentul spala boilesurile, porumbul si ce mai pun in sac facand o nadire la punct fix cu mentiunea ca mai pierd pesti care sa mai agata in sfoara cu care leg sacul

Cam asa procedez eu cand pescuiesc pe apa adanca si curent puternic!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 04:27

Salut Marian,
si Martin nadeste cu pelete la somn cand merge pe Ebro... cite 10 kg pe montura si pe zi. Daca calculam, iasa circa 300kg de pelete ptr 2 sapt la 2 lansete pescuite. :gandesc:
Iar ultima oara, cand a fost in Spania, locurile vechi cunoscute de el si care au fost pescuite intens de pescarii sportivi ost-europeni, au dat in 10 zile randament: 3 somni, sub 2m.
Astfel, a petrecut 3 zile fara sa pescuiasca, ci doar sa caute locuri noi, salbatice, pe o distanta de 200km, unde traistarii nu au ajuns sa pescuiasca, si si-a salvat ultimele 4 zile de pescuit cu 67 de somni, dintre care 9 peste 2m.

Nadirea somnului functioneaza acolo unde este somn, unde fara sa nadesti ai prinde zilnic 2 - 3 somni la 1,5 - 2 m si saptamanal unul de peste 2 m. Si din cate stiu eu, noi ducem lipsa de aceasta cantitate de peste. Din pacate, suntem o natie care consuma peste, mai mult decit ne pot oferi apele salbatice :necajit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 06:31

Un clonk electronic de la Informer cu o baterie generoasa gen 110 amperi si un panou solar cred ca rezolva problema....
:zambet:
:doaaamne:
:doaaamne:
:clonk
:furtuna: :furtuna: :furtuna:
Sper sa gustati moderat gluma......si sa nu o puneti la sufletul :prieteni: :nervos: :bucuros2:
:zambet: :bravo: ,interesanta modalitate de a nadi.Sigur ar veni somnii la nada. :prieteni:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 06:44

Acum pe bune lasand gluma., nu cred ca somnii mai pot fi atrasi catre o zona intens circulta de barci si aproape de mal.
Eu nu zic ca nu se v.a mai apropia de mal dar o va face foarte rar si nu merita nadit decat daca vrei sa arunci nada in dunare.Trebuie cautat in zone mai linistite. Si din pacate stim ca e din ce in ce mai putin somn. :prieteni:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 06:59

Scopul meu este ca cei care sunt cazati la mine sa prinda peste de pe ponton, sau macar sa fie cat mai multe trasaturi. Pierd putin pe o parte, castig mai mult pe cealalta. :zambet:
Cand eram copil si pescuiam la caras la pluta, puneam intr-un ciorap de dama rahat de porc. Puneam un bat in apa, lagam ciorapul si pescuiam langa el. Rezultatele erau bune... Ma intreb, daca pe acelasi principiu, as putea nadi si la somn, rahatul de porc sa-l inlocuiesc cu ficat stricat sau ceva de genul. Leg o piatra de saculetul cu nada si pe suprafata apei pun o sticla. Oare ar functiona?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 07:11

Scopul meu este ca cei care sunt cazati la mine sa prinda peste de pe ponton, sau macar sa fie cat mai multe trasaturi. Pierd putin pe o parte, castig mai mult pe cealalta. :zambet:
Cand eram copil si pescuiam la caras la pluta, puneam intr-un ciorap de dama rahat de porc. Puneam un bat in apa, lagam ciorapul si pescuiam langa el. Rezultatele erau bune... Ma intreb, daca pe acelasi principiu, as putea nadi si la somn, rahatul de porc sa-l inlocuiesc cu ficat stricat sau ceva de genul. Leg o piatra de saculetul cu nada si pe suprafata apei pun o sticla. Oare ar functiona?


Incearca! De ce nu? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 07:23

Cu siguranta ca voi incerca, doar ca nu stiu ce ar fi mai bine sa pun in ciorap sau saculet? :gandesc:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 08:27

Eu zic asa... daca vei reusi sa menti pestii de talie mica langa ponton se vor aprotia si rapitorii si pescarii care pescuiesc de pe ponton au si relaxare prinzand pesti medii dar pot astepta si rapitorii mai mari. Deci nadire pentru pesti mici si medii in special. Dar ia in calcul si sapunul de casa clasic, chiar imbunatatit cu lesuri si mai putina soda caustica.... o caldare de sapun si iesi mai bine.... sa speram ca reusesti.... :ciao:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 29. aprilie 2017, 09:55

Dacă nadești sistematic, în același loc, peștii se vor învăța cu zona respectivă si-o vor frecventa mereu.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

14

luni, 1. mai 2017, 08:47

Cu siguranta ca voi incerca, doar ca nu stiu ce ar fi mai bine sa pun in ciorap sau saculet? :gandesc:


Salut, intr-un sac de plastic bagi, plamani, ficat, orice resturi de organe animale, mai bucatalite la dimensiunea pumnului, si legi sacul la gura, nu chiar etans sa aiba posibilitateam sa iasa gazele si il tii cateva zile la soare. Apoi bagi sacul intr-un sac de rafie si te duci pe locatie. In sacul de rafie mai strecori cativa bolovani. Inainte de a da drumul la sac in locul dorit , infingi un cutit in el sa spargi sacul de plastic, pe ambele parti, de jur imprejur. Sa nu faci treaba cu cutitul decat inainte de a da drumul la sac ....ca ai sa mori de hepatita. :zambet: :bravo: . Sacul este recomandat sa fie legat si de un bidon plutitor in cazul tau din fata pontonului sa-l poti recupera cand se goleste . :noroc: Poti face toata vara si ai sa ai toate natiile de peste acolo... :bravo:

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 1. mai 2017, 17:19

Sa nu faci treaba cu cutitul decat inainte de a da drumul la sac ....ca ai sa mori de hepatita. :zambet:

:zambet:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 2. mai 2017, 21:50

pai este acelasi lucru cu sacul de cartofi care are deja gaurile facute!
Despre lasat la imputit.....nu stiu ce sa zic. pe vremea cand pescuiam mai mult la stationar somnul mi-a demonstrat de mai multe ori ca prefera momeala proaspata chiar de multe ori o puneam in carlig cand era inca inghetata(cat sa pot infige carligul in ea).
Acum fiecare zona cu specificul ei. Trebuie incercat in toate felurile ca sa vezi ce-i place mai mult!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 3. mai 2017, 04:55

Despre lasat la imputit.....nu stiu ce sa zic. pe vremea cand pescuiam mai mult la stationar somnul mi-a demonstrat de mai multe ori ca prefera momeala proaspata


Si eu sunt de aceasi parere... :noroc:
De ex si la clonc, daca o rama se imputea, iar restul luau iz de imputeala, fugeau ca de draq de momeala.
Singura momeala care atrage somnul cand e imputita, este calamarul. Si nu poate nimeni sa isi explice de ce :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 4. mai 2017, 00:25

Da' macrou si scoici in putrefactie, a incercat cineva? Sau doar proaspete?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

barladi

Oblete

Răspunsuri: 52

Membru din: 10. septembrie 2017

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 2. octombrie 2017, 22:35

Ce am facut eu la ultima iesire.....nu stiu daca a contat sau in ce masura a contat, ideea este ca am fost singurul care a prins peste dintre cei trei care am plecat la pescuit. Cu 2 zile inainte sa plecam, am cumparat 2 caserole de ficat de pui si o caserola de fructe de mare. Le-am dat pe toate prin blender, plus putina apa ca sa fie pasta mai moale si am adaugat pamant, facand cam 70 de bilute de pamant cat pumnul. Am stat 3 zile pe balta, dar bilutele le-am aruncat in primele 2 zile, cu mana, cat am putut(oarecum vroiam si sa scap de ele ca mi se intoarcea stomacul pe dos :zambet: ). Monturile le-am aruncat tot asa aproape de mal, cam in zona bilutelor. Ceilalti nu au prins nimic, eu am prins somn......mici ce-i drept :zambet: