Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 13. martie 2017, 17:39

Eu pescuiesc cu tipari numai primavara, inainte de prohibitie, si numai in Delta. De fiecare data am cumparat in jur de 200 bucati si de fiecare data m-am intors cu ceva tipari acasa, toti vii si care au trait fericiti (vreau sa cred) in lacul Tineretului.
Tipăarii nu au nevoie de aerator. Au nevoie de o apa relativ curata (cea proaspata le dauneaza). Pot fi tinutui cel putin 48 ore intr-o cutie din carton in care se pune namol. De cele mai multe ori, indiferent de situatie, grija excesiva dauneaza grav sanatatii... in cazul nostru, tiparilor. :noroc:

...si numai in Delta..''. nu mi vine sa cred ce citesc aici. Tipar folosit la somn in delta.?!Rog adminul sa stearga acest topic, pentru a fi in ton cu spiritul acestui forum ...respecta, prinde si elibereaza. Cum sa folosesti un peste(tiparul) care este protejat(fiind pe cale de disparitie), ca momeala pt somn. Sa nu uitam ca si morunul este un peste protejat, oare putem da cu el la somn? :pauza: :clonk

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 13. martie 2017, 19:27

Dimensiunea minima de la care se poate retine morunul este de 140 cm.Nu cred ca s-ar gasi ace asa mari pt a-l folosi drept momeala la somn.Si-apoi care somn s-o da la el?
...cogito ergo sum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 14. martie 2017, 06:50

...si numai in Delta..''. nu mi vine sa cred ce citesc aici. Tipar folosit la somn in delta.?!Rog adminul sa stearga acest topic, pentru a fi in ton cu spiritul acestui forum ...respecta, prinde si elibereaza. Cum sa folosesti un peste(tiparul) care este protejat(fiind pe cale de disparitie), ca momeala pt somn. Sa nu uitam ca si morunul este un peste protejat, oare putem da cu el la somn?

Eu nu vreau sa iau partea nimanui insa tiparul nu a fost protejat dintotdeauna, cel putin in RO iar pescuitul cu tipar a fost foarte comun.
Pana acu` cativa ani, vedeam frecvent in piata, de unde cumparam rame negre pt. somn sau caras pt. stiuca, tipari... am si cumparat de vreo 2 ori insa personal nu mi-au placut niciodata pentru ca erau prea "agitati" si incalceau groaznic toata montura.
La un moment dat intr-adevar au disparut din piata si am aflat ca devenisera protejati.
Habar n-am de cand sunt protejati... stii tu sa ne lamuresti?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 14. martie 2017, 07:59

Din cate stiu eu chestia cu tiparii protejati nu este o lege romaneasca asa ca nu o s-o gasiti scrisa pe nicaieri dar am inteles ca ar fi importata pe baza faptului ca Romania face parte din uniune si trebuie sa respecte niste pacte si acorduri.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 14. martie 2017, 08:23

Din cate stiu eu chestia cu tiparii protejati nu este o lege romaneasca asa ca nu o s-o gasiti scrisa pe nicaieri dar am inteles ca ar fi importata pe baza faptului ca Romania face parte din uniune si trebuie sa respecte niste pacte si acorduri.


Pescuitul cu tipar NU este legal... Tiparul este o specie de mult ocrotita in RO, astfel, nu ar fi admis nici sa se pescuiasca cu el.

Sa nu confundam tiparul cu anghila, aceasta din urma fiind pe plan European ocrotita prin lege, si nu este admis a se puscui la ea, sau cu ea, inca citiva ani... daca insa cumparati anghile din fermele de anghile, si prezentati un bon precum ati cumparat aceasta specie, atunci se pune altfel problema.

Aici un ghid cu speciile ocrotite in RO: http://www.ibiol.ro/posmediu/pdf/Ghiduri…0de%20pesti.pdf
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 14. martie 2017, 09:21

Pescuitul cu tipar NU este legal... Tiparul este o specie de mult ocrotita in RO, astfel, nu ar fi admis nici sa se pescuiasca cu el.

Acu` nu stiu ce inseamna exact acest "demult" insa io tin minte de zeci de ani ca de ex. pe Mures se pescuia cu tipar la somn si n-am auzit niciodata (in anii aia) ca ar fi ocrotit dupa cum n-am auzit niciodata sa fi fost data vreo amenda pe tema asta.
Treaba cu tiparul ocrotit am auzit-o prima oara acu` putini ani, moment in care a disparut si de prin piete.
Acu` daca era de fapt ocroti de mult da` nu interesa pe nimeni, cum asta n-ar fi ceva nou in RO, asta habar n-am... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 14. martie 2017, 09:23

Din cate stiu eu chestia cu tiparii protejati nu este o lege romaneasca asa ca nu o s-o gasiti scrisa pe nicaieri dar am inteles ca ar fi importata pe baza faptului ca Romania face parte din uniune si trebuie sa respecte niste pacte si acorduri.

Pescuitul cu tipar NU este legal... Tiparul este o specie de mult ocrotita in RO, astfel, nu ar fi admis nici sa se pescuiasca cu el.

Acu` nu stiu ce inseamna exact acest "demult" insa io tin minte de zeci de ani ca de ex. pe Mures se pescuia cu tipar la somn si n-am auzit niciodata (in anii aia) ca ar fi ocrotit dupa cum n-am auzit niciodata sa fi fost data vreo amenda pe tema asta.
Treaba cu tiparul ocrotit am auzit-o prima oara acu` putini ani, moment in care a disparut si de prin piete.
Acu` daca era de fapt ocroti de mult da` nu interesa pe nimeni, cum asta n-ar fi ceva nou in RO, asta habar n-am... :nunteleg: .


Eu am fost cu tipari la clonc acu vreo 20 de ani pe Olt. Si dupa citiva ani, nu mai stiu exact, 2 - 3 - 5 ani, auzisem ca sunt protejati si nu e voie.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 14. martie 2017, 09:51

Dilema asta cu tiparul protejat exista pentru ca nu gasim nicaieri scris de o autoritate romana nici un fel de mentiune.
De cand a inceput sa se dea amenzi prin magazine lumea a luat-o mai in serios si uite asa am aflat si noi intr-un tarziu care e treaba cu povestea asta.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 14. martie 2017, 11:31

Pai presupunand ca eu cumpar tiparii de la un magazin cu momeli,am bon fiscal pe ei si pescuiesc corect... bla bla bla... prind somnul si-l eliberez...ce treaba am eu cu faptul ca tiparul e protejat? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 14. martie 2017, 21:11

Tot legat de protejarea tiparului, daca tot s-a "declansat" subiectu`, de fapt de ce ii asta ocrotit? :)
Io din ce stiu, de regula is ocrotite animalele vanate excesiv sau cele care dispar din cauza ca mediul in care traiesc se restrange... tiparu` din ce categorie face parte?
Dup`aia vreau sa intreb acelasi lucru de brotacu` ala verde de se gaseste prin iarba si am aflat ca si ala-i ocrotit, dupa ce am intentionat sa dau cu unu` la clean... da` o sa deschid alt topic. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 15. martie 2017, 10:18

Tiparul face parte din a doua categorie...datorita faptului ca Dunarea este indiguita si zonele inundabile din lunca dunarii nu mai exista (valabil in toate tarile prin care trece nu doar in RO) habitatul sau a fost restrans in mare parte pe delta dunarii si ce a mai ramas ca si "teren inundabil" in zona.

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 16. martie 2017, 19:29

Dimensiunea minima de la care se poate retine morunul este de 140 cm.Nu cred ca s-ar gasi ace asa mari pt a-l folosi drept momeala la somn.Si-apoi care somn s-o da la el?
Bravo Junior retine tu morunul peste 140cmm ...ca eu o sa vin sa ti arunc mancarea cu prastia ...la Poarta Alba :nervos: :pauza:

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 16. martie 2017, 19:39

Dilema asta cu tiparul protejat exista pentru ca nu gasim nicaieri scris de o autoritate romana nici un fel de mentiune.
De cand a inceput sa se dea amenzi prin magazine lumea a luat-o mai in serios si uite asa am aflat si noi intr-un tarziu care e treaba cu povestea asta.
In mare parte Vlad are dreptate.eu mai stiu ca Romania a aderat la o asa zisa conventie...bla bla , care are niste reguli, pe care ne am angajat sa le respectam.Una din reguli a fost sa trecem tiparul pe lista pestilor protejatti, si de aici au inceput amenzile ,etc.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 16. martie 2017, 21:05

off topic: Am inceput sa pescuiesc pe la 6 ani, la tara, si printre primele partide de pescuit am prins un tipar. m-am speriat groaznic si nu l-am scos din carlig pana acasa cand tataia mi-a explicat ce este.
Ulterior prindeam cativa tipari la fiecare iesire la pescuit. Era o placere sa vezi cum trace tiparul, parca era pluta electrocutata.
Poate in vara asta voi avea timp sa merg la tara, in locurile copilariei sa imi fac 2 undite de stuf si sa pescuiesc cativa carasi!
Daca reusesc promit sa va pun poze!
Am devenit nostalgic! :relax:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. martie 2017, 21:12

Acu` sa ma scuzati pt. ce o sa zic da` nu pot sa ma abtin.
Chestia asta cu protejatu` ANUMITOR specii ma face uneori sa "rad".
NU am absolut nimic de comentat in privinta protejarii balenelor sau sturionilor sau... dar sa ma iertati, tipari? sau brotaci de iarba?
Pai sa avem pardon, astia au disparut cumva pt. ca s-a pescuit prea mult cu ei? Sau pt. ca s-au "vanat"/mancat prea mult? Cine naiba decimeaza populatia de tipari sau brotaci, gurmanzii sau pescarii?
Adica NU se iau masuri sa stopeze RESTRANGEREA AREALULUI in care traiesc animalele astea, pt ca nu pot sa "se ia" de "aia mari" si atunci ma amendeaza pe mine ca am pus un tipar pe carlig... da, io si alti pescari ca mine suntem cea mai mare amenintare pt. supravietuirea tiparului! :rizi: :rizi:
Ar fi comic daca n-ar fi tragic....
(situatia este ipotetica, dupa cum am zis io nu pescuiesc si n-am pescuit decat de vreo doua ori cu tipari, cand nu se stia de vreo protectie... si nici nu-mi plac, asa ca n-as pescui nici daca ar fi voie... :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 16. martie 2017, 21:47

Sa nu uitam niciodata ca train in Romania ,unde(probabil)tiparul nu se pescuieste,tiparul se freaca
...cogito ergo sum.

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 19. martie 2017, 17:50

mai in gluma, mai in serios in delta pe zona murighiol anul trecut inspectorii au controlat momeala cu ,care se da la clonc la somn, chiar si dimensiunea legala a pestilor retinuti. au inceput sa aplice legea intocmai...si mi se pare normal de aceea este lege, sa fie respectata :bucuros2:. Somnul pare ca se reface pe aceasta zona, cel putin asa am observat eu pe sonar, o multime de moace care se ridica . :clonk

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 19. martie 2017, 19:00

mai in gluma, mai in serios in delta pe zona murighiol anul trecut inspectorii au controlat momeala cu ,care se da la clonc la somn, chiar si dimensiunea legala a pestilor retinuti. au inceput sa aplice legea intocmai...si mi se pare normal de aceea este lege, sa fie respectata :bucuros2:. Somnul pare ca se reface pe aceasta zona, cel putin asa am observat eu pe sonar, o multime de moace care se ridica . :clonk

Dar manusi electroizolante au ,,controlorii ,, astia ?!!de baterii de 180 a cauta? :nervos:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 21. martie 2017, 18:49

nu cred nici eu ca au reusit sa elimine braconajul,... dar se misca totusi ceva ,
Avem topic pt acest subiect.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 27. martie 2017, 06:12

Poate nu am cautat prea insistent insa Misgurnus fossilis nu-l gasesc pe nicaieri ca fiind protejat. Este un peste raspandit printre acvaristi, un peste lipsit de valoare economica, un peste daunator (mare consumator de icre, comparabil oarecum cu somnul pitic). Voi enumera doar cateva dintre locatiile pe o raza de 40Km de Bucuresti unde se gaseste din plin: lacul Tineretului, lacul Vacaresti, Cernica, Pantelimon, Funfulea, raul Colentina, raul Neajlov, raul Sabar, raul Arges, Ialomita, lacurile Caldarusani, Valea Vlasiei, Moara Vlasiei, Caciulati, Snagov, Dridu etc etc etc
Sunt destui pescari care confunda tiparul cu nisiparnita (Sabanejewia romanica) si probabil ca la specia asta se refera cand vorbesc de tipari. Tiparul se comercializeaza intens ca si momeala de pescuit in magazinele din Tulcea si nu numai. Nu mai tarziu de astazi imi vin 40 bucati de la Tulcea, tipari cu care voi rade toti somnii pe o lungime de 2-300Km a cursului Dunarii :zambet:
Si daca tot ies la pescuit pe Dunare pentru o saptamana (28 martie - 4 aprilie), promit ca pe langa frecatul tiparului (menta inca nu a aparut) voi practica si arderea gazului. :noroc:

P.S. Probabil ca tiparul este pe cale de disparitie ca si coropisnita (ambele vietati costa cam la fel, se gasesc cam la fel de greu si doar mirosul poate face diferenta) :rizi:

Subiecte asemănătoare