Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

trausan alin

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »trausan alin«

Răspunsuri: 1

Membru din: 3. iulie 2012

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 3. iulie 2012, 04:09

as vrea sa ma ajutati in alegerea unu bat bun petru pescuitul pe rau de pe mal

:as vrea sa ma ajutati in alegerea unu bat bun petru pescuitul pe rau de pe mal un bat de 3.30 e bun' dar unul de 4.20 e prea lung? multumesc :doaaamne:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. iulie 2012, 07:01

prima data spune-ne ce buget ai
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. iulie 2012, 07:09

Salut Alin,
lansetele de somn de pe mal sunt ok intre 3 - 3,30 m. Prea lunga nu mai e asa bine, pestii ajungand la dimensiuni mari, au forte imense si astea apasa in lanseta. Cu cit mai lunga lanseta cu atat mai mare este parghia ce se formeaza, cu atat mai mare trebuie pescarul sa opuna rezistenta.

In principiu, ca in poza de mai jos.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • poza.jpg (33,02 kB - 37 ori coborit - ultima oara: 10. august 2016, 19:07)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 3. iulie 2012, 10:18

intradevar cam ce firme si cam ce bete ar fi foarte bune....ma refer la bete cu rezistenta medie si mare..... :noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 3. iulie 2012, 12:22

Eu folosesc pentru stationar niste chinezarii de 3m care au costat extrem de putin (aproximativ 5 euro/bucata). Pe mine inca nu m-au dezamagit si le am de vreo 6-7 ani... Ideea este sa fie o lanseta puternica (cel putin la prima vedere), apoi vei constata singur daca este necesar un up-grade.

6

marți, 3. iulie 2012, 12:47

pentru inceput ia-ti ceva ieftin.. nu are rost sa te arunci la ceva de firma, pentru ca probabil o sa agati/rupi destul pana te obisnuiesti, daca esti la inceput. nu cred ca ti-ai lua un ferrari in prima sapt dupa ce ti-ai luat permisul nu?

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 3. iulie 2012, 12:52

no-namuri am dar as fi vrut sa aud niste pareri de la cei profi cam ce bete ar fi bune fara sa ma risc sa prind un somn mare si sa imi faca batul praf.....

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 3. iulie 2012, 12:55

cred ca pe Alin l-ar ajuta mult un sfat care sa spuna destul de precis ce tip de lanseta i-ar trebui ... adica ceva de genul, lungimea X, sa poata sa arunce Y grame si de ce nu chiar si o firma nu ar fi o idee rea ...

eu nu ma pricep deloc la lansetele de stationar asa ca nu prea imi pot da cu parerea dar din ce am citit ca au alti utilizatori as zice o lanseta din 2 bucati care sa arunce pana in vreo 500-600 de grame, cu o lungime care sa fie putin peste 3 metri si cu inele bune (sa reziste la textil) ar trebui sa fie OK ... firma o stabilesti in functie de buget ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 3. iulie 2012, 18:15

Uite aici, dacanu dai detalii despre buget, probabil ca e nelimitat:


Shimano BeastMaster AX Catfish 3.35m
Lungime: 2,79-3,35 m
Putere: 300g
Numar inele: 9
Maner: EVA
Lungime transport: 142cm
Segmente: 3
Blank: Carbon XT-60 + Biofibra
Greutate: 308g

Shimano SpeedMaster Cross the Line Mega Silurus 285XH
Lungime: 2,85 m
Putere: 200g
Actiune: Extra Heavy
Numar inele: 9
Maner: pluta
Lungime transport: 146cm
Segmente: 2
Blank: Carbon
Greutate: 344g etc, ai in cesa alegi.
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 3. iulie 2012, 18:56

Salut.Daca nu ai probleme de buget atunci eu iti recomand lanseta asta pe care o folosesc si eu(am 4 bucati):Black Cat Big Baiter 2 lanseaza pana la 400 grame insa eu am lansat si pana la 600 grame.Are 3,20 metri lungime, lungime transport 1,65 si greutatea ei este de 580 grame.Din pacate costa cam 160 euro(in Italia).Sunt sigur ca poate scoate pe mal si somni de 2,5 metri, trebuie sa ii pui doar o mulineta pe masura si fir textil bun.