Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 261

luni, 13. februarie 2017, 11:14

Interesant clipul! Apa pare mică și e înghețată parțial la suprafață, iar somnul zici ca hibernează. Nu e deranjat deloc de camera.
Sâmbătă am băgat și eu o partida la spinning, ger afară și apa foarte rece. Eu și partenerul meu am luat vreo 15-16 știuci frumoase. Un lucru curios e faptul ca nu sunt pline de icre ca-n alți ani. Chiar subțiri știucile pentru perioada asta, mă așteptam să fie bucsite de icre. Sunt aproape convins că n-au depus încă, a fost prea frig.
https://youtu.be/WYtDKyb6dow
https://youtu.be/--vCM5uEBI4
Revin cu poze mai târziu.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 262

luni, 13. februarie 2017, 14:59

Frumos clip, Mane! Sunteți norocoși ca aveți unde da după somn, avat, șalău. :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 263

luni, 13. februarie 2017, 15:54

Si tu esti norocos ca ai multa stiuca si multa apa alaturi. :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4 264

luni, 13. februarie 2017, 20:51

Frumos clip, Mane! Sunteți norocoși ca aveți unde da după somn, avat, șalău. :apl:


Mersi frumos! Da, e adevarat ca suntem norocosi... :noroc:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 265

luni, 13. februarie 2017, 23:21


Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4 266

joi, 16. februarie 2017, 22:24

Pe timp de iarna am prins ceva somni ce nu erau agatati regulamentar de gura. Cred ca am dat de ei, i-am deranjat cu jigul...somnii incep sa se miste...eu simt in lanseta si dau contra...si incepe drilul :zambet:
Sunt convins ca somnii se hranesc tot timpul anului.Spun chestia asta pentru ca am prins prea multi regulamentar luati de gura insa ceea ce ma convins ca se hranesc si iarna a fost pescuitul stationar unde chiar si in anotimpul rece aveam capturi...mult mai putine decat in primavara-vara-toamna insa am vazut ca unii somni erau activi si gaseau gustoase momelile mele. :noroc:

Felicitari Aby129 , felicitari Emil :bravo: @Mane, una e sa muste alta e sa pape :bucuros: Cateaua mea musca pisicile de cap si cand e super satula (asta daca nu-s pe faza s-o opresc). Eu sunt de parere ca iarna si primavara somnii sunt mai mult teritoriali si nu le place sa fie deranjati de nimeni si nimic in special daca sunt pe gropi. Da somnul se hraneste tot timpul anului insa de pe gropi poti sa-i scoti pana la ultimul numai daca ii intarati. Metabolismul e atat de incetinit pe apa rece incat digestia dureaza chiar si saptamani intregi iar foamea apare dupa mult mai mult de atat. In plus, chiar si cu foamea in gat somnul nu paraseste ghemul/groapa pana in primavara halind ceva numa daca chiar ii pica in bot. Totusi , chiar daca nu ii e foame musca si loveste orice intrus in cuib la fel cum salaii musca scafandrii cand pazesc cuibul. :bucuros:
@Emil , atac/tac ai avut insa nu fiindca ar fi muscat ci pentru ca a lovit cu coaada. Cand spun a lovit vreau sa zic ca a dat cu intentie nu ca s-a ferit .
E doar prerea mea evident in raport cu cele de mai sus insa am prins destui somni pe iarna si pot spune ca i-am studiat destul la capitolul comportament pe timp rece incat sa pot afirma asa ceva.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 267

vineri, 17. februarie 2017, 00:24

Totusi, daca urmariti clipul lui Trif Florin, se vede clar ca somnul nu e deranjat absolut deloc de camera lui. Si-l atinge bine de vreo 2-3 ori. Somnul pare in transa. Sa fie asa letargici iarna? :gandesc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 268

vineri, 17. februarie 2017, 09:49

Frumoase dintoase Aby … dintr-un motiv sau altul doar acum reusesc sa vad pozele.

Si da, suntem norocosi ca avem ce prinde pe tot parcursul anului … dar crede-ma ca la inceput nu a fost usor. Si aici, daca nu pescuiesti unde trebuie si cand trebuie sunt sanse foarte mari la gherle monumentale. Si crede-ma ca in ultima perioada gherlele astea se inmultesc intr-un mod ingrijorator.

Crede-ma ca si tu esti noroc sa pescuiesti in apele alea … ai acolo parte de dintoase cum putini se bucura :ochi:

Pe timp de iarna am prins ceva somni ce nu erau agatati regulamentar de gura. Cred ca am dat de ei, i-am deranjat cu jigul...somnii incep sa se miste...eu simt in lanseta si dau contra...si incepe drilul :zambet:
Sunt convins ca somnii se hranesc tot timpul anului.Spun chestia asta pentru ca am prins prea multi regulamentar luati de gura insa ceea ce ma convins ca se hranesc si iarna a fost pescuitul stationar unde chiar si in anotimpul rece aveam capturi...mult mai putine decat in primavara-vara-toamna insa am vazut ca unii somni erau activi si gaseau gustoase momelile mele. :noroc:

Felicitari Aby129 , felicitari Emil :bravo: @Mane, una e sa muste alta e sa pape :bucuros: Cateaua mea musca pisicile de cap si cand e super satula (asta daca nu-s pe faza s-o opresc). Eu sunt de parere ca iarna si primavara somnii sunt mai mult teritoriali si nu le place sa fie deranjati de nimeni si nimic in special daca sunt pe gropi. Da somnul se hraneste tot timpul anului insa de pe gropi poti sa-i scoti pana la ultimul numai daca ii intarati. Metabolismul e atat de incetinit pe apa rece incat digestia dureaza chiar si saptamani intregi iar foamea apare dupa mult mai mult de atat. In plus, chiar si cu foamea in gat somnul nu paraseste ghemul/groapa pana in primavara halind ceva numa daca chiar ii pica in bot. Totusi , chiar daca nu ii e foame musca si loveste orice intrus in cuib la fel cum salaii musca scafandrii cand pazesc cuibul :bucuros:
@Emil , atac/tac ai avut insa nu fiindca ar fi muscat ci pentru ca a lovit cu coaada. Cand spun a lovit vreau sa zic ca a dat cu intentie nu ca s-a ferit .
E doar prerea mea evident in raport cu cele de mai sus insa am prins destui somni pe iarna si pot spune ca i-am studiat destul la capitolul comportament pe timp rece incat sa pot afirma asa ceva.


Nu stiu Carol cum a dat somnul de mai sus … dar nu a fost prins de coada ci undeva de spate :gandesc: . Sunt convins ca in perioada rece somnii intra intr-un fel de letargie si se misca mult mai putin dar oricum continua sa se hraneasca. Important este sa dai de ei in locul de hranire … nu in locul de stationare :ochi:

Exemplu ala cu cateaua ta spune multe :ochi:

Am prins destui de multi somni in ianuarie si februarie in locuri in care nici nu te-ai fi gandit ca ar sta. Am prins somn sub baraje, in spume pe o apa de vreo 3,5-4 m adancime ce dadeau in voblere atunci cand cautam avatii. Aia clar se hraneau si erau acolo in cautarea hranei nu pentru a se odihni. Si exemple as putea sa dau destule in privinta asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 269

sâmbătă, 18. februarie 2017, 19:37

Astazi am vazut o faza de am ramas masca.Pescuiam la jig si in dreapta mea , la vreo 30 metri, era un pescar pe care nu il cunosteam si nici nu il vedeam bine de niste tufe, insa ii vedeam jigul cum cade in apa cand lansa..La un moment dat aud un plici-pleoci..intorc capul si vad ca aproximativ in fata vecinului meu din dreapta ceva face valuri la suprafata..captura..Mai dau si eu o lansare, si dupa cateva minute aud iarasi plici-pleoci..mai sa fie..omul are captura serioasa daca inca il drileaza..Il strig pe amicul cu care eram si mergem sa il ajutam pe norocosul pescar. Cand trecem de tufele acelea care ne desparteau, vedem cum pescarul tocmai lipeste de mal un crap imens , cat juma' de vana..Nu era foarte lung, dar era rotund si gros de nu se poate ..asa estimativ cred ca avea peste 15 spre 20 kg.. :buaaaah: :buaaaah: Ne oferim ajutorul , amicul meu ii ia omului lanseta si acesta se apleaca , prinde de fir si reuseste sa salte pe namol capul dihaniei..prinde de carligul jigului care era infipt in botul matahalei din exterior si jap, cu o smucitura scurta..scoate carligul..Calm, ia lanseta inapoi si cu cotorul acestei impinge crapul inapoi in apa mai adinca..Mno, asta chiar nu ma asteptam ..e semn ca tara asta nu-i inca cu totul pierduta..i-am strans mana omului aceluia , fiind sigur ca un asa gest nu vezi in fiecare zi..imi pare rau ca nu am apucat sa ii fac macar o poza dar telefonul il lasasem in geaca , linga geanta cu scule..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4 270

sâmbătă, 18. februarie 2017, 20:48

Gigi, dacă n-ar mai fi și oameni cu comportament normal n-ar mai ține Dumnezeu lumea.
Am fost și eu la Timiș azi, apa limpede, nu foarte rece dar nicio trăsătură, am dat cu o singură lansetă, ca momeală am folosit vierme de stejar. Este alb gălbui, lung de aproximativ 8 cm și gros de aproape 1 cm.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 271

sâmbătă, 18. februarie 2017, 21:14

Am fost și eu la Timiș azi, apa limpede, nu foarte rece dar nicio trăsătură, am dat cu o singură lansetă, ca momeală am folosit vierme de stejar. Este alb gălbui, lung de aproximativ 8 cm și gros de aproape 1 cm.

Na de momeala asta io personal n-am mai auzit... :rizi: .
Ma gandesc ca manca pestii orice vierme da` ... cat de bine manca d-asta si-i universal sau cu "dedicatie"?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 272

sâmbătă, 18. februarie 2017, 22:09

Am fost și eu la Timiș azi, apa limpede, nu foarte rece dar nicio trăsătură, am dat cu o singură lansetă, ca momeală am folosit vierme de stejar. Este alb gălbui, lung de aproximativ 8 cm și gros de aproape 1 cm.

Na de momeala asta io personal n-am mai auzit... :rizi: .
Ma gandesc ca manca pestii orice vierme da` ... cat de bine manca d-asta si-i universal sau cu "dedicatie"?

Cu dedicatie: clean :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 273

duminică, 19. februarie 2017, 06:37

Cine vrea cleni capitali acum e momentul..linga mal , cand da putin soarele, cu ficat de pui..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4 274

duminică, 19. februarie 2017, 10:10

Gigi ...multumesc ! Mi-ai inseninat ziua :bucuros:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 275

duminică, 19. februarie 2017, 20:36

am iesit si azi la un pescuit ... si pana la urma a fost bine. nu am timp sa scriu intreaga poveste. pana la urma au iesit cei 4 :









plus unul bun de tot:



... se pare ca cele 3-4 zile de primavara le-au prins bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

4 276

duminică, 19. februarie 2017, 21:10

Frumoase capturi! Frumoase poze! :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 277

miercuri, 22. februarie 2017, 21:16

Foarte frumos Anem, bravo... ai schimbat cumva lanseta de avat de curind? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 278

joi, 23. februarie 2017, 10:07

Foarte frumos Anem, bravo... ai schimbat cumva lanseta de avat de curind? :gandesc:


Daca “de curand” inseamna sfarsitul lui decembrie … atunci da.

Doar ca “schimbat” este mult spus. Lanseta cea veche nu va fi schimbata in totalitate si momentan este trasa pe dreapta in vederea schimbari inelelor care au inceput sa se roteasca in jurul blank-ului. Cele doua lansete vor fi folosite ambele in functie de locatia pe care voi ajunge sa pescuiesc. Una este clar mai puternica si prin anumite locuri este de neinlocuit in timp ce lanseta cea noua este mai light si va fi folosita acolo unde stiu ca sansele la un somn sunt minime si nu este necesar luatul pe sus a avatilor pentru a nu imi intra in agatatura.

Lanseta cea noua nu doar ca este mai light … dar este si mai putin rigida decat cea veche. Chestie care ma face sa nu imi placa prea mult prin anumite locuri, mai ales in zone cu curenti puternici unde este important sa recuperez cat mai rapid burta facuta de fir pentru o intepare OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 279

joi, 23. februarie 2017, 10:12

Foarte frumos Anem, bravo... ai schimbat cumva lanseta de avat de curind? :gandesc:


Daca “de curand” inseamna sfarsitul lui decembrie … atunci da.

Doar ca “schimbat” este mult spus. Lanseta cea veche nu va fi schimbata in totalitate si momentan este trasa pe dreapta in vederea schimbari inelelor care au inceput sa se roteasca in jurul blank-ului. Cele doua lansete vor fi folosite ambele in functie de locatia pe care voi ajunge sa pescuiesc. Una este clar mai puternica si prin anumite locuri este de neinlocuit in timp ce lanseta cea noua este mai light si va fi folosita acolo unde stiu ca sansele la un somn sunt minime si nu este necesar luatul pe sus a avatilor pentru a nu imi intra in agatatura.

Lanseta cea noua nu doar ca este mai light … dar este si mai putin rigida decat cea veche. Chestie care ma face sa nu imi placa prea mult prin anumite locuri, mai ales in zone cu curenti puternici unde este important sa recuperez cat mai rapid burta facuta de fir pentru o intepare OK.


Anem, recomand sa ramai cu asta mai putin rigida... pozele sunt superbe, nici un avat nu sangereaza! :pauza:
Cealalta, care este mai rigida, am impresia ca-i cam "sparge" in drill. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4 280

joi, 23. februarie 2017, 11:18

Anem, recomand sa ramai cu asta mai putin rigida... pozele sunt superbe, nici un avat nu sangereaza! :pauza:
Cealalta, care este mai rigida, am impresia ca-i cam "sparge" in drill. :gandesc:


Nu am cum sa raman exclusiv pe lanseta asta pentru ca prin anumite locuri nu prea am ce face cu ea. O sa incerc sa fiu putin mai explicit …

1. Sunt locuri “deshise” unde caut avatii. In aceste locuri deschise nu am nici o problema in a folosi lanseta respectiva … care este data pana in 17.5 grame. Nu sunt nevoit sa trag de avati pentru a ii scoate rapid din structuri si daca imi pleaca 2 metri pe frana nu e nici o problema.
2. Sunt locuri unde nu am curent aproape deloc si unde o pot folosi chiar daca am o gramada de structuri. Dar, neavand curent nu imi fac prea multe griji de trasul avatilor.
3. Sunt locuri in care am curenti puternici, fund exagerat de plin de agatatura si unde fara o lanseta rigida nu controlez catusi de putin naluca. Acolo e clar ca voi ramane pe lanseta veche mai ales in conditiile in care prin respectivele locuri nu sunt tocmai rare intalnirile cu mustaciosii. In locurile astea pescuiesc mult lipit de substrat si daca nu reusesc sa controlez bine naluca si sa o salt peste obstacole la modul cel mai urgent pierd o gramada de naluci. De altfel, prin locurile astea, avand curent puternic si pescuind lipit de substrat firul imi face burta si daca nu am o lanseta rigida sa dau teapa la atacul avatului atunci pierd pestele. Am incercat sa pescuiesc prin locurile respective si cu lansete mai moi, iar la intepare trebuia sa ridic lanseta vertical simultan cu facutul a doi pasi in spate. Ceea ce nu e OK si intarizam suficient intepatura pentru a scapa pestele … sau ii lasam pestelui suficient timp incat sa ii ajunga naluca pana in gat, ceea ce e o problema. Aici adaug si prezenta mustaciosilor … cu un somn de 1.1m nu am nici o sansa.
4. Sunt locuri cu curent puternic si substrat curat dar unde sansele la somni iarasi sunt foarte mari. Nici aici nu pot sa o folosesc pentru ca intep intarziat ratand multi pesti si daca intra vreun mustacios din nou nu am nici o sansa.

In mare cam astea sunt locurile de pescuit … deci e clar ca nu am cum sa folosesc o singura lanseta peste tot. Din contra, as spune ca in ecuatie intra si o a treia lanseta (pe langa cele dedicate somnului) … una si mai rigida si puternica decat cea veche. Asta e folosita atunci cand pescuiesc la somn pe timp de zi dar vreau totusi sa am si sanse la avat. In aceste cazuri nu pot folosi combo-urile de somn datorita puterii exagerate, a firului prea gros si a inaintasului de 1mm … asa ca intra la mijloc lanseta asta pe care am un textil de 0.21 si inaintas de 0.5. Este combo-ul de jig si anumite voblere … si este combo-ul care mi-a adus la pozat si ultimul somn de asemenea.

Ps: si da, mi-am propus sa nu arunc nici un jig cu noul combo in apa. Chiar daca lanseta simte foarte foarte bine, pur si simplu nu vreau sa dau la jig cu ea pentru ca risc sa imi intre ceva somn cu care nu as avea nici o sansa. Si acum ma felicit pentru decizia asta pentru ca la penultima partida, pentru a pescui cu un combo mai usor tentatia de a o folosi a fost mare, dar intr-un fel sau altul am reusit sa ma controlez si am folosit-o pe a “3-a” … fapt ce m-a facut sa ma pozez cu un somn, si nu doar in timpul drilului :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm