Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 20. ianuarie 2017, 08:03

Self made de iarna...

:salut: ,
iarna-i lunga, omatul mare, apele-s cam gheata, si viscolul suiera pe-afara... perioada ideala ptr planuri, ganduri si realizari home-made.

M-ar interesa, cam ce face-ti fiecare in aceasta perioada, cu ce "mestesugarii" home-made va petreceti timpul? :gandesc:

Eu de ex lucrez in aceasta perioada la videouri cu pescuit, sau selectez poze si le prelucrez, ptr ca nu sunt prea dibace ptr a crea ceva home-made de gen mestesugaresc... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 20. ianuarie 2017, 08:19

Eu caut noi destinatii pentru urmatorul voiaj de pescuit la primavara. Cred ca va fi Portugalia. Somn, salau, bass, mreana, stiuca. In acelasi rau. Abia astept.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 20. ianuarie 2017, 10:01

ce fac in aceasta perioada? :rizi: ... exceptie facand iesirile la pescuit din weekend stii foarte bine Zorane ce fac :rizi: ... si nu are nici o legatura cu pescuitul :rizi:

e adevarat ca nu ies la pescuit la fel de des ca in perioada calda dar in weekend sub nici o forma vremea de afara nu ma face sa renunt la pescuit ... alte treburi da, dar nu vremea.

iarna-i lunga, omatul mare, apele-s cam gheata, si viscolul suiera pe-afara... perioada ideala ptr planuri, ganduri si realizari home-made.


aici as completa ca prin zonele mele este perioada ideala de a cauta avatii mari pe raul Po ... doar ca anul asta nu am reusit sa ii gasesc asa cum as fi vrut sau cum speram sa o fac.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4

vineri, 20. ianuarie 2017, 16:49

Salut
Greu iarna! :doaaamne:
Mai facem cate 1-2 monturi,mai modificam cate o caracatita :pauza: !Mai citit,mai cautam ceva filme!(Apropo de filme,cine are linkuri spre filme il rog sa trimita pe privat! :noroc: )
Acuma lucrez la o lanseta,chiar azi am terminat cu matisajul!O lanseta de verticala,facuta dintr-un blank,mandrina,manere si inelele de la o lanseta de stationar!Va rog recomandati-mi un lac pentru inele/matisaj :noroc: !


Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 20. ianuarie 2017, 16:57

Salut Florin, ce margele ai folosit la caracatita? Sunt acelea care le gasesti in comert. Am observat ca ai reusit sa le bagi prin tentaculele caracatitei. Le-ai largit cumva gaura? Eu am incercat prin elastic de bani sa le bag dar intra foarte greu.

6

vineri, 20. ianuarie 2017, 17:28

Salut Traian!
Margelele le-am cumparat de la un magazin gen "38"(magazinele alea ieftine,cu produse chinezesti de prosta calitate :zambet: ) costa in jur de 5lei 50 de margele,sunt din plastic,au o gaura pe interior de 1 -1,2mm care trebe putin rectificata cu un varf de cutit in ambele capete !Intra relativ usor pe tentacule!Eu am insirat margelele pe o bucla in fir textil apoi incet si cu mult "scuipinol" am tras margelele pe tentacula! :noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (20. ianuarie 2017, 17:33)


09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. ianuarie 2017, 19:20

Shoping :zambet: 4 lasete si mulinete pt crap la dunare si 2 cloncuri...
Replicarea plumbilor de crap.diferite gramaje in matrite de gips.cei pt clonc sunt gata :bucuros2:

8

vineri, 20. ianuarie 2017, 19:31

in matrite de gips

Salut 09Fish!
Si eu vreau sa torn,copiez,ceva plumbi in matrite de gips!Cum ai facut matritele? Niste poze si sfaturi in legatura cu constructia matritelor?! :noroc: ! :prieteni:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 20. ianuarie 2017, 20:10

La fel ca in cele doua video postate de Nelutu procedez si eu pt replicarea plumbilor...o bucata cumparata din magazin si multiplicarea lui☺ in cat mai multe bucati (de preferat cu o matrita) ce vreau sa spun din propria "chinuiala" nu turnati apa peste ipsos.adaugati ipsosul peste apa.(incercati si-si...o sa vedeti diferenta) ipsosul la turnare in ambele matrite trebuie da fie "lapte" (foarte zemos) de ce:pereti matritei care sunt facuti de catre plumbul repliccat trebuiesc curati fara impuritati sau goluri.pt a turna cat mai multi plumbi pe o matrita.altfel din ei se vor rupe bucati in care va aparea surplus de plumb.pe care ne vom chinui sa la inlaturam pt a avea un plumb bun... :noroc:

11

vineri, 20. ianuarie 2017, 20:28

Maine ma apuc de treaba :prieteni:

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 20. ianuarie 2017, 20:38

In primul video nu sunt "santuri" pt aer...se creaza un "sant" pt "evacuare" a plumbului...
Ce se intampla: cand "santul" se umple cu plumb.plumbul pe care il dorim este perfect turnat...altfel datorita temperaturi plumbului la turnare se creaza efectul de fierbere in spattiu inchis...neavand pe unde sa evacueze fierbe pe loc in spatiu inchis (in matrita) si nu va iesi la fel ca cel original...(cel cumparat pt replicare) santul are rol de a prelua plumb inainte de a.se umple forma plumbului dupa care este facuta matrita si nu va mai "fierbe".ne va da "rasuflarea" fix pe gaura de turnare...unde nu.vor mai fi probleme si vom avea plumbul perfect in matrita.
Ps:matrita am luato de la rusi de pe youtube...acum 3 ani si am facuto datorita costurilor...ex: 1 buc 100 g 6 lei × (10 buc cate doream sa am in trusa) 60 lei........1 buc 150 g 7 lei.....×10.......200 g × 7 lei....× 10....plumbi pt clonk...

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 20. ianuarie 2017, 21:36

https://youtu.be/JNYgw_31mLk
Recomandare: lasati matrita la uscare 5-7 zile in casa.undeva sus (sus este mai cald....ajuta) eu le pun pe frigider (nu deranjeaza pe nimeni) nu grabiti uscarea la cuptor sau prin alte metode...nu veti turna mai.mult de 3 plumbi.(este pacat de munca) ce mai cred eu important:pozitionarea plumbului in prima jumatate a matritei este vitala.adica trebuie facuta perfect pe jumatatea plumbului.(pt a nu avea o parte mai mica si una mai mare)ajuta in a turna mai multi plumbi cu o matrita.... :noroc:

14

sâmbătă, 21. ianuarie 2017, 21:02

Cu 16 euro iti cumperi o matrita metalica si torni plumbi 10 generatii de pescari. Stie Zoran de unde. Am pierdut si eu mult timp cu matritele de ipsos acum 2 ani .

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 24. ianuarie 2017, 06:33





Eu fac woblere.Ma omoara faptul ca toate apele sint bocna si de incercat trebuie sa le incerc in vana..mie- dor de caldura, de Dunare, de pescuit...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 24. ianuarie 2017, 15:21

Gigi, "bobitele" alea is plutitoare sau scufundatoare? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 25. ianuarie 2017, 05:52

Floating, pentru pelicula.Exista si alte variante , sinking, dar au alt profil, mai vegan..astea nu tin dieta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. octombrie 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 26. ianuarie 2017, 17:16

Iarna de prin atelier

Lucrez de vreo luna la cateva cloncuri, care sper sa-mi ofere ceva satisfactii
in imagini sunt cateva pastile din lemn de nuc si un maner de salcam.
»van.glanis« a atasat urmatoarele fisiere :

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. octombrie 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 26. ianuarie 2017, 17:51

plumbi pentru clonc

In primul video nu sunt "santuri" pt aer...se creaza un "sant" pt "evacuare" a plumbului...
Ce se intampla: cand "santul" se umple cu plumb.plumbul pe care il dorim este perfect turnat...altfel datorita temperaturi plumbului la turnare se creaza efectul de fierbere in spattiu inchis...neavand pe unde sa evacueze fierbe pe loc in spatiu inchis (in matrita) si nu va iesi la fel ca cel original...(cel cumparat pt replicare) santul are rol de a prelua plumb inainte de a.se umple forma plumbului dupa care este facuta matrita si nu va mai "fierbe".ne va da "rasuflarea" fix pe gaura de turnare...unde nu.vor mai fi probleme si vom avea plumbul perfect in matrita.
Ps:matrita am luato de la rusi de pe youtube...acum 3 ani si am facuto datorita costurilor...ex: 1 buc 100 g 6 lei × (10 buc cate doream sa am in trusa) 60 lei........1 buc 150 g 7 lei.....×10.......200 g × 7 lei....× 10....plumbi pt clonk...
nu-i mai simplu sa luati o matrita de plumbi "horizon"si sa-i vopsiti unul peste celelalt ca sa obtineti ce gramaje doriti?
eu asa procedez pot sa fac plumbi de 120,150,180,200, 230g
o matrita costa 100 lei cca 20 de plumbi
»van.glanis« a atasat urmatoarele fisiere:

Subiecte asemănătoare