Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 17. decembrie 2016, 21:27

Prohibitie 2017

Din puctul meu de vedere, deschiderea pescuitului in apele care constituie frontieră de stat in data de 16 mai 2017, este o tampenie mare de tot. Daca in timpul prohibitiei vor fi perioade de vreme rece, atunci nici nu vreau sa ma gandesc la ce MASACRU va fi. Eu stiu din bunici, ca atunci cand cartofii au floare-n camp, socul este inflorit, dudele... atunci depune somnul icrele. Acum, ca nu mai sunt vremurile bunicilor si putem masura temperatura apei, eu cred ca la 16 mai 2017 apa nu va depasi 18 grade, asa ca va fi "scapa cine poate". Oare chiar nu exista autoritati carora sa le pese? :nunteleg: Cui ar tebui sa ne adresam ptr a preveni un masacru? :nunteleg:
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…TIE%20_2017.pdf

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 18. decembrie 2016, 06:26

.... Cui ar tebui sa ne adresam ptr a preveni un masacru? :nunteleg:
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…TIE%20_2017.pdf


Masacru? :gandesc: ce masacru? Unde? ...

Mariane, nimeni dintre autoritati nu cred in acest masacru. Daca ar fi cineva sa faca un documentar despre aceasta perioada, sa poata filma bataia crapilor, a carasului, somnului, samd... atunci sti ce vor spune? "Eh, am gresit un an cu perioada, sigur nu va fi la anul la fel..." :doarecapu:

Noi am mai discutat si anul trecut despre asta pe forum. Masacrul la depunere nu il fac pescarii sportivi, ci comercialii. In principiu, perioada de prohibitie la cele 2 categorii ar trebui sa difere complet!

Si apoi, si la categoriile de pesti:

1. pasnicii - crap, caras, platica, babusca... cand sunt la bataie sa depuna icrele, in bancuri, NU sunt deloc interesati de mancare! => ptr ce atunci perioada de prohibitie la pescarii sportivi la aceste specii?
2. rapitorii lacomi - salau si stiuca... cand depun sunt foarte agresivi si musca orice, chiar daca nu le este foame => perioada prelungita de prohibitie ptr aceste specii
3. rapitorii apatici - avat si somn... cand depun, la fel ca si pasnicii, NU sunt interesati de altceva decit de procesul de depunere (avatul depune in ianuarie, iar somnul intr-o perioada de mai pina in iulie) => ptr ce atunci perioada de prohibitie la pescarii sportivi la aceste specii?

Dar se pare ca la ANPA cei care fac perioadele de prohibitie sunt atotstiutori :inchinare:

Raspuns ANPA cu privire la atentionare din partea mea asupra perioadei de prohibitie:

"Prohibitia se stabileste in urma unor studii stiintifice al unor centre de cercetari care stabilesc "gradele zile" acumulate biologic intr-un an calendaristic de catre diferite specii de pesti, si care duc la maturarea gonadelor si care declanseaza reproducerea, si in acea perioada pestii trebuie protejati...
In stabilirea perioadei de prohibitie sunt cooptate mai multe centre de cercetari care pe baza studiilor, stabilesc perioada de prohibitie in care toate speciile de pesti trebuie protejate.
In apele ce constiutie frontiera de stat a Romaniei ,perioada de prohibitie se scurteaza la 45 de zile ,cum e cazul si al Clisurii Dunarii, in ideea armonizarii legislatiei,avind un scop comun protejarea resurselor acvatice vii in perioada de reproducere naturala."



Nah, mai poti sa comentezi ceva? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 18. decembrie 2016, 09:12

In acest an data deschiderii pescuitului al fost 25 mai. Pe perioada prohibitiei a fost o "bataie" scurta a crapului de 4-5 zile, au urmat cateva zile cu ploaie si totul a fost sistat...Somnul a depus cam in 10-15 iunie. Despre prohibitia la stiuca/salau sa nu mai vorbim. Pana la inchiderea pescuitului pestii au depus. Asa ca eu nu inteleg cum protejeaza prohibitia diferitele specii de pesti. :nunteleg: Poate in alte zone unde apa e mai mica si se incalzeste mai repede s-ar putea ca pestii sa depuna in perioada de prohibitie. Sunt curios in alte zone, in ce perioada depun pestii. Ar fi interesant daca am face un tabel pe zone, in care sa trecem data cand depune o anumita specie,temperatura apei... :gandesc:
O chestie interesanta am vazut-o la pescarii comerciali din Serbia. La ei prohibitia este pe specii, iar filiala, politia, verifica zilnic barcile cu ce peste au prins. Prohibitia este pusa in functie de temperatura apei. Pescarilor comerciali le este permis sa-si desfasoare activitatea doar pe senalul navigabil, deci 0 plase in mal, 0 vintire ...
Ai dreptate cand spui ca masacrul este facut de comerciali. Si eu consider ca poate cel mai important factor ptr diminuarea cantitatii de peste din Dunare este pescuitul comercial, dar nu cred ca este singurul. Din pacate si in acest an, dupa deschidere, vor fi capturate sute de tone de reproducator. Despre "Institutul de cercetare piscicol" sau cum s-o fi numit el, nu are rost sa vorbim. Ce fac ei e CRIMA.
Din raspunsul primit de tine de la ANPA, eu trag urmatoarea concluzie: DOAMNE, OCROTESTE-I PE PESTI SI DA VREME BUNA IN PROHIBITIE. :inchinare: :inchinare: :inchinare:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 21. decembrie 2016, 07:07

Deci in ce perioada din 2017 e stabilita prohibitia in romanica !?
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 21. decembrie 2016, 07:32

Deci in ce perioada din 2017 e stabilita prohibitia in romanica !?
Art. 1 -(1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv
şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în
habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 01 aprilie –30 mai inclusiv,
iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în
perioada 01 aprilie – 15 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
(2) Se interzice pescuitul în scop comercial şi recreativ/sportiv al oricăror specii de peşti,
crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în râul Prut şi în zonele inundate permanent
sau temporar ale acestuia, precum şi în lacul de acumulare Stânca - Costeşti, pe o durată de 60
de zile, în perioada 01 aprilie – 30 mai inclusiv

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 21. decembrie 2016, 21:05

Atentie: este propunerea de "ordin" si nu a fost inca promulgat de ministru, deci, nu este inca valid putatand suferi modificari
sa aveti o iarna usoara si scurta!

7

joi, 22. decembrie 2016, 00:31

Atentie: este propunerea de "ordin" si nu a fost inca promulgat de ministru, deci, nu este inca valid putatand suferi modificari
sa aveti o iarna usoara si scurta!
Salut Criti,
Pun pariu pe ce vrei ca asa o sa fie si Ordinul.
Doar nu te gandesti ca taman turcoaica rastoarna zicala.."cum ii turcu si pistolu'" :ochi:
:noroc:

  • »voilovicimarian« a fost blocat
  • Autorul acestui subiect este »voilovicimarian«

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 22. decembrie 2016, 07:32

Atentie: este propunerea de "ordin" si nu a fost inca promulgat de ministru, deci, nu este inca valid putatand suferi modificari
sa aveti o iarna usoara si scurta!
Eu de cand urmaresc fenomenul prohibitie, nu am vazut niciodata in ultimii 5-6 ani sa se fi facut vreo modificare fata de propunerea initiala.
Teoretic ai dreptate cu ce spui, dar eu cred ca nu se va modifica nimic. In fiecare an e un copy paste fata de anul anterior...Singura modificare e data inchiderii pescuitului 1 aprilie/10 aprilie si data deschiderii 15/25 mai. Anul acesta eu am facut focul in soba pana aproape de luna mai...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 22. decembrie 2016, 07:52

Atentie: este propunerea de "ordin" si nu a fost inca promulgat de ministru, deci, nu este inca valid putatand suferi modificari
sa aveti o iarna usoara si scurta!
Salut Criti,
Pun pariu pe ce vrei ca asa o sa fie si Ordinul.
Doar nu te gandesti ca taman turcoaica rastoarna zicala.."cum ii turcu si pistolu'" :ochi:
:noroc:

Mare grija ..... e TATAROAICA !!!...nu are treaba cu turcii , si nu are pistol ..are hanger !!! :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 22. decembrie 2016, 20:46

nu spun ca nu aveti dreptate. am facut mentiunea de dragul acuratetii informtiei :prieteni: