Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 8. octombrie 2016, 22:02

Vecinul meu a prins in 2-3 zile, de pe ponton, vreo 40 de kg de crap si vreo 10 kg de caras.

Bine ca atunci cand am vrut io sa manc un caras de Dunare abia o prins un "știgliț" :rizi: ...asa am io "noroc", inainte si dupa ce-s acolo, se prinde de se rupe... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 8. octombrie 2016, 23:34

Nu prea s-a prins crap anul asta...decat in primavara.
In rest au fost perioade scurte in care a mers.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

83

duminică, 9. octombrie 2016, 06:03

Acum depinde............ca delta asta este destul de mare.
Salau..inca se prinde, buna vremea asta; Tocmai s-a intors Mircea de pe Sfantul, pe care a revenit rapid dupa excursia facuta impreuna si a facut ceva treaba la salau;
Caras...pe canale, pe Cernovca de exemplu a mers bine, chiar si crap ( dar din aia mai mici , mai degraba ciortan) ;
Zona Nufarul, din cate stiu nu prea a mers...

Eu am observat urmatoarea treaba, la care nu am avut ce sa-i fac. Pestii stateau intre ape , apa fiind destul de calda , iar presiunea atmosferica mare, adica intre 1 si 4-5 metri. Ce am prins ,am prins la maxim 3,4 metri de mal, pe o adancime de 4 -5 metri. La 7 -8 metri de mal, aveam o adancime de 9 metri, la 10-14 metri o adancime de 15 metri.
O metoda ar fi fost sa pescuiesc intre ape, la pluta, shefiel,din barca dar........... :)
O alta metoda , ar fi fost sa am ceva nada cu dispersie in masa, si sa astept ca pestii sa mai si coboare, dar.... :)
Am mai observat urmatoarea treaba: crapii mancau ziua, noaptea pauza . :) Am pus chestia asta pe seama rapitorului, care bantuia malurile, care erau pline de baboi.( ma mai gandesc aici, pentru ca asta nu mi-a placut si nu a avut ce sa-i fac, dar sigur o sa pacalesc cativa si noaptea);
Locul de pescuit, conditii dificile:agataturi si scoici...dar asta o rezolvasem de pe acasa; Am schimbat toate monturile combi pe ceva mult mai adecvat; :)
La somn: combinatia rame negre+coropisnita. Imi lua aproape instantaneu mrenea caropisnita :)
Complicat...Nu??

84

duminică, 9. octombrie 2016, 08:08

Acum depinde............ca delta asta este destul de mare.
Salau..inca se prinde, buna vremea asta; Tocmai s-a intors Mircea de pe Sfantul, pe care a revenit rapid dupa excursia facuta impreuna si a facut ceva treaba la salau;
Caras...pe canale, pe Cernovca de exemplu a mers bine, chiar si crap ( dar din aia mai mici , mai degraba ciortan) ;
Zona Nufarul, din cate stiu nu prea a mers...

Eu am observat urmatoarea treaba, la care nu am avut ce sa-i fac. Pestii stateau intre ape , apa fiind destul de calda , iar presiunea atmosferica mare, adica intre 1 si 4-5 metri. Ce am prins ,am prins la maxim 3,4 metri de mal, pe o adancime de 4 -5 metri. La 7 -8 metri de mal, aveam o adancime de 9 metri, la 10-14 metri o adancime de 15 metri.
O metoda ar fi fost sa pescuiesc intre ape, la pluta, shefiel,din barca dar........... :)
O alta metoda , ar fi fost sa am ceva nada cu dispersie in masa, si sa astept ca pestii sa mai si coboare, dar.... :)
Am mai observat urmatoarea treaba: crapii mancau ziua, noaptea pauza . :) Am pus chestia asta pe seama rapitorului, care bantuia malurile, care erau pline de baboi.( ma mai gandesc aici, pentru ca asta nu mi-a placut si nu a avut ce sa-i fac, dar sigur o sa pacalesc cativa si noaptea);
Locul de pescuit, conditii dificile:agataturi si scoici...dar asta o rezolvasem de pe acasa; Am schimbat toate monturile combi pe ceva mult mai adecvat; :)
La somn: combinatia rame negre+coropisnita. Imi lua aproape instantaneu mrenea caropisnita :)
Complicat...Nu??


Zona Nufarul-balteni-Mahmudia pericol de electrocutare. :prieteni:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

85

duminică, 9. octombrie 2016, 11:11

Asta e situatia...a fost un sezon slab cam peste tot in delta iar de la Nufaru in jos a fost jale mare.
Poate se mai indreapta acuma spre final...odata cu racirea asta.

Eu merg acolo cel putin de 2 ori pe luna si am auzit si eu de la mai multi care au sonare ca pestele ar sta intre ape sau ca nu e deloc.
Nu stiu cat de priceputi sunt respectivii sau ce aparate au asa ca nu prea iau in seama citirile astea de sonar legate de peste.
Anul trecut s-a prins peste frumos acolo...cu tot cu curentul braconierilor.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

86

duminică, 9. octombrie 2016, 17:20

Nici eu nu stiu cum sau si ce stiu unii..... Dar pot sa-ti zic asta: Romania este in top competii mondiale de pescuit la crap; Romania este in top pescuit la spininig din barca ( sper sa fii castigat azi cupa mondiala), Romania sta bine in concursurile mondiale de feeder, Noi stam bine datorita lui Zoran si a altora din zone grave cu somni ( Cazane, Olt, Galati,etc) la pescuitul somnilor, braconierii stau bine cu prinsul Linului, Cegai, Nisetrului, Statul sta bine ca concesioaza ape nationale lui Raduta si incaseaza bani pe ANPA si pe permise in delta , dar nu fac populari si nu stopeaza braconajul si pescuitul intensiv cu plase

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

87

duminică, 9. octombrie 2016, 17:28

Eu in delta ma duc doar cu apa , malai ,usturoi si momeli....pentru ca doi baboi de o prajeala sau de o ciorba ii prind din orice pozitie si orice vreme.

88

duminică, 9. octombrie 2016, 17:30

Eu in delta ma duc doar cu apa , malai ,usturoi si momeli....pentru ca doi baboi de o prajeala sau de o ciorba ii prind din orice pozitie si orice vreme.


Hai ca aduc eu niste conserve .. :bucuros2: :prieteni:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

89

duminică, 9. octombrie 2016, 18:07

Iti trebuie si ceapa ca sa faci o mancare buna :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

90

marți, 15. noiembrie 2016, 18:21

Hai sa mai si pescuim :ochi: , vedeti aici ce mi a oferit Dunarea in noiembrie 2016
Video
-

Video

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »stefan0172« (15. noiembrie 2016, 18:28)


  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

91

marți, 15. noiembrie 2016, 18:32

si inca o filmare :bucuros2:
Video
-

Video


Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

92

marți, 15. noiembrie 2016, 20:12

Nu pot deschide clipurile ! :nunteleg:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

93

marți, 15. noiembrie 2016, 21:47

si inca o filmare :bucuros2:
Video
-

Video


Felicitari ptr captura. Ma bucur sa vad ca mai sunt pescari care folosesc lansete Germina.Tatal meu inca "plange" dupa cele doua lansete Germina confiscate de mine acum 20 de ani. Pacat ca nu se mai fabrica. :prieteni:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

94

miercuri, 16. noiembrie 2016, 01:19

Felicitari pentru video si speram sa nu fie ultimele :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

95

joi, 17. noiembrie 2016, 13:54

multumesc! ia priviti si la aceasta :buaaaah:
Video
-

Video


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

96

joi, 17. noiembrie 2016, 15:09

Felicitari Stefan! Superb pestele, iar videoul este tare, natural, fara mixaje de muzica sau altele... BRAVO! toate respectele mele... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »stefan0172«

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 17. noiembrie 2016, 20:35

Multumesc pt aprecieri. am avut 6 zile de pescuit in noiebrie foarte reusite :bravo: :noroc:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

98

joi, 17. noiembrie 2016, 23:04

Splendid Stefan, superba si apa si locurile dar mai ales captura.
Ma bucur sa vad ca folosim aceleasi mulinete Okuma Longbow dar nu pot sa ma abtin sa pun si eu o intrebare de chibit:
Ce este firisorul acela rosu ? un stopper ?

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

99

vineri, 18. noiembrie 2016, 10:33

Va salut.Poate ne divulgati si noua reteta dvs de mamaliga.Locurile stiu ca sunt sfinte.De anul acesta am inceput pescuitul la Dunare din barca dar fara rezultate notabile.Am o partida la Oltenita Chirnogi si vreo 5-6 Giurgiu Gostinu.Nu am reusit sa am nici o trasatura de crap desi am pescuit in copaci scufundati,locuri cu scoici si alte locuri pe unde as fi banuit eu ca ar fi stat.Daca nu aveam feederul dupa mine as fi ratat toate partidele.Nu am sonar si poate asta ar fi unul din motive.Crap am prins anul asta dar de pe mal la Olt si nu la mamaliga facuta de mine ci la boaba de porumb cu aroma de scoica.Va multumesc

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

100

vineri, 18. noiembrie 2016, 10:36

Ca montura la crap folosesc plumb culisant+biluta de cauciuc+ un filtru de tigari nou+carlig.Banuiesc ca stoperul acela rosu al dvs are acelasi rol cu filtru meu .Cu aceasta montura am reusit sa scot un somn de 28 de kg cu un fir de 0,40 dar tot la Olt.Pe Dunare deocamdata nimic notabil.