Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

61

luni, 31. octombrie 2016, 10:46



Eu nu inteleg ce protectie ofera cei de la Politia de Frontiera Moldova Noua localnicilor? Ai idee cum functioneaza camerele de filmat cu care este supravegheata Dunarea, din cate locuri se face monitorizarea in acelasi timp si ce salarii au ...Tu daca ai fi in locul lor ti-ai risca serviciul ptr o caoda de peste sau alte favoruri? Tragic este daca plasele sunt amplasate in locuri nepermise, atunci e grav, ceea ce cu siguranta nu se intampla din mai multe motive. :prieteni:La
La ce distanta de mal trebuie sa fie plasele ? Personal nu stiu cat de bine sunt remunerati cei de la politia de frontiera si nu cred ca asta e problema , atata timp cat plasele sunt la 10 m de mal iar ei au treaba cu mine care pescuiesc cu 2-4 bete cu 1 singur carlig , nu ii vad pe cei care vin si grebleaza , nu ii vad pe pescarii care folosesc 8-12 bete in conditile in care maxim ai voie cu 4 lansete , nu ii intreaba de sanatate pe cei care prind salai de 200-300 sau somotei de aceasi greutate . Iar legat de camere sa fim seriosi camera filmeaza ce e pe apa , sub ea greblau in iarna grupa mare ... No comment !


Meseria de pescar comercial a existat de pe timpul lui Ceausescu, in acele vremuri pescarii aveau carte de munca si primeau plase de la stat. Fie ca ne place sau nu aceasta meserie va mai fi practicata in Romania. Din ce stiu eu astazi in tara mai exista 18 asociatii de pescari comerciali fiecare avand un anumit nr de membrii.Pe tronsonul Bazias- Berzasca exista doua asociatii fiecare avand un nr de ... fiecare barca trebuind sa predea o anumita cantitate de peste ... dar asta e alta poveste.
Legal vorbind, o plasa de pescuit este amplasata legal pe Dunare, daca este marcata corespunzator, marimea ochiului plasei este mai mare de 40 mm, nu este monofilament si nu este pusa in zona protejata a Parcului Portile de Fier. Delimitarea zonei protejate de cea neprotejata este facuta cu ajutorul balizelor portocalii ( voi posta si cateva poze) care sunt amplasate cam din 500 de metri. In zona neprotejata pescarii comerciali pot pune plasele si la 30 de cm una de alta,(aici nu discuram de eficinta plaselor puse una langa alta) si pot veni pana in strada cu ele... Nici pe tine nu te poate obliga nimeni sa arunci cele 4 lansete la o anumita distanta una de alta.
In zona protejata este interzis atat pescuitul sportiv cat si cel comercial, iar amenda la prima abatere este 1500 lei.
Cu toate ca pe autorizatia de pescuit comercial, este trecuta cantitatea de peste ce poate fi capturata legal pe fiecare specie, nr de plase/vintire/ pripoane acest lucru nu este respectat de nimeni. Acum vreo doi ani am intrebat pe un inspector piscicol care este lungimea maxima a unei plase ce poate fi pusa si nu a stiut ce sa-mi raspunda
:nunteleg:
PESCARII COMERCIALI NU AU DREPTUL LEGAL SA VANDA PESTELE DECAT LA PUNCTUL DE COLECTARE SI SUNT RENUMERATI PTR PESTELE PREDAT.
Acum 25 de ani eu pescuiam la somn cu lansete Germina, mulineta Rulex si Arges si foloseam fir mono romanesc de 0.5 care tinea 10 kg.In acele vremuri puteaI prinde somni capitali? Astazi cu ce scule pescuim? :gandesc: : Oare acest factor nu a contribuit la diminuarea cantitatii de peste? Oare sonarele performante ce rol au? Este ca si cand te-ai duce la vanatoare, legi mistretul de pom si tragi de la 20 de mentri pana-l nimeresti.
DACA AR FI DUNAREA MEA, EU PTR SUMA DE 0.93 LEI/ PARTIDA DE PESCUIT LA DUNARE, NU AS PERMITE NIMANUI NICI SA ATINGA DUNAREA CU DEGETUL, DAR MAI SA SI PESCUIASTCA SI SA POATE RETINE MINIM 5 KG DE PESTE. OARE IN ACEASTA PRIVINTA NU AR TREBUI FACUT NIMIC? DESPRE PLIMBATUL CU BARCA PE DUNARE NU ARE ROST SA VORBIM.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »voilovicimarian« (31. octombrie 2016, 10:55)


teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 31. octombrie 2016, 11:00

Ia sa vedem cat au declarant anul asta ,,concesionarii " de Dunare? !!!
Ce tot ne dam dupa deget? !!! braconajul masiv este acoperit sub forma legala prin pescuitul commercial !, cine dracu sa tina 4-6 insi cu 3-4 barci echipate cu motoare de 60-70 cp pentru cat iese la o toana ? nu vedem toti ca nu trag nici macar 10kg de peste la o trecere ?
60-70 cp sa pescuiesti la toana? :rizi: ,noaptea ? , baza e sturionul de pe fund , icra neagra si voltii!!...problema lor ca s-au inmultit barcile ,pescarii,SI TEHNICA !!! aici este problema lor !! sta drona peste ei ziua si noaptea fara sa stie !se filmeaza cu orice telefon !!....asta este durerea mare a braconierului ce se acopera de actele concesionarii , cei ce nu braconeaza te saluta si-si vad de treaba lor acolo sa aiba de benzina la dacie si rapciuga de 5-6 cp .
Intradevar exista si braconierul sportiv!!! deghizat in sportiv ARDE tot ! problema este ca face concurenta si asa suntem huliti toti !
Se pare ca se aduna date despre braconaj si braconieri , cat si despre coruptie ..e posibil sa-i vedem adunati intr o noapte pe toti ! dar eu nu prea cred ! :rizi:
De la Harsova in jos pana la Braila braconajul a evoluat cu forme de banditism distrugere si intimidare continua !! :doaaamne:
Ce mi ar place si mie sa ma controleze politia de 3-4 ori pe zi ,sa vad noaptea barci oprite cu girofaruri in mijlocul apei !! :relax:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 31. octombrie 2016, 11:45

Observ ca discutia asta a devenit o controversa intre "comerciali"si "sportivi": cine prinde mai mult peste?! Nu cred ca vom sti vreodata, caci lipsesc statisticile corecte, nici nu ar putea exista, fara datele exacte!
Si oricum nu s-ar ajunge niciunde, ce conteaza cine scoate mai mult peste??? E suficient daca am intelege ca toti avem partea noastra de vina, in marea noastra majoritate si unii si altii suntem vinovati! (aici exclud din oficiu membrii forumului, vorbesc in general de noi pescarii români). Daca recunoastem asta, e un mare pas inainte, ar mai urma pasul cel mare: gasirea si aplicarea masurilor de rigoare, care dupa mintea mea ar trebui sa fie a naibii de drastice! Am avea toti de suferit la inceput, dar pe termen lung am putea cindva din nou pescui cu adevarat...
Raspuns la intrebarea lui Zoran: Da, Dunarea este praf! Rezolvarea este undeva sus pe la Bucale!
Parantezã:
Mi se pare meschin sa fie facut responsabil cineva de dezastrul asta, doar fiindca i-a invatzat pe altii sa pescuiasca modern. E hilar, cu ce-i de vina tatãl ca-i ia copilului o minge cu care diavolu'sparge un geam?!
Iar cit despre sculele moderne: pe o apa plina de peste eu personal nu am nevoie de mai mult de 2 lansete ca sa imi iau portia de adrenalina, si nici la tigaie nu lipseste prea rar file-ul de peste... Pentru asta le multumesc in primul rind persoanelor care administreaza apele alea pline (un coleg din tzara imi spunea cumva ca repros:"e usor sa prinzi peste acolo unde e"...corect), si apoi le multumesc "Maeştrilor" care mi-au inlesnit pescuitul! Am sanse mai mari cu ce am invatzat de la ei si cu scule bune? Clar! Mai ramine doar intrebarea: Sunt un gãozar de pescar? Sau unul sportiv?
Gata paranteza :ciao:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 31. octombrie 2016, 12:01

Sunt foarte curios cum se poate filma cu un telefon model mai vech,i care nu are camera de filmat? :gandesc: Eu nu stiu prin alte parti cum este, dar la mine pescarii comercial folosesc motoare mici pe barca ( eu am 9.9) si majoritatea au 5-6 cp., nimeni nu are motor mai mare de 15 cp.Daca cine a vazut in zona la mine altceva, il rog sa intervina. Din cauza barajului de la P. F, nu avem nici icre negre, din cauza camerelor de filmat nu avem nici volti, din cauza zonei protejate nu avem voie sa punem plase in balta. :zambet: Nu ma deranjeaza tehnica, nu traiesc din pescutul comercial si ma doare fix in pix de cat peste prinde fiecare. Ce nu consider normal este ca ptr 30 lei/an sa poti retine minim 1600 kg de peste,faptul ca ptr 0.93 lei/partida de pescuit si probabil 0 lei/ barca/an, fiecare sa faca ce vrea pixul lui pe Dunare. :prieteni:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 31. octombrie 2016, 18:56

Comparatia dintre pescar profesionist si cel sportiv in ceea ce priveste cantitatiile de peste prins si luat nu are nici o valoare.
Unul pescarul profesionist isi face meseria, asa cum altii in viata de zi cu zi au meseriile lor. Pescarul sportiv practica un sport si de multe ori este mult mai utilat decit un pescar profesionist.
Prima problema:-o hirtie nu v-a schimba niciodata caracterul omului, nici autorizatia pescarului profesionist si nici permisul de pescuit al pescarului sportiv.
A doua problema: lipsa de gospodarire a Dunarii , precum si a altor riuri din tara au o pondere foarte importanta la dezastrul actual. Aduceti-va aminte de relatarile de anul trecut si chiar din primavara , s-a dat drumul la apa, (baraj PF) asa de mult
ca icrele depuse au ramas pe uscat, citi ani credeti ca poate compensa Dunarea astfel de timpenii ? Si apoi mai e si natura , cum s-a declarat mai inainte, care reglementeaza, da reglementeaza dar nu in totalitate.
Sint convins ca pestele tinde mai mult spre malut sirbesc ( e numai o teorie, n-am cum sa o verific) unde nu e este asa de stresat , de urmarit, de exterminat.
Cum am mai scris in alt topic, cum arata malurile, asa arata de multe ori si in apa..chiar credeti ca pestii apreciaza in mod deosebit sa inoate printre gunoaie ?
Sa gasesti tap ispasitor a fost din totdeauna foarte usor, sa invinuiesti pe cineva ca incearca sa ne iniitieze in pescuitul modern . Ca in orice domeniu de activitate este mult mai greu sa gasesti o solutie, o modalitate noua de a rezolva problema
care ti s-a pus, decit sa invinuiesti pe careva...pe de alta parte ii rog pe toti membrii acestui forum , sa nu renunte la nici o masura de a combate braconajul, de a combate poluarea, de a-si aduna gunoiul de la locul de pescuit.
Oameni buni ginditi-va la copii vostrii, la copii copiilor vostri , vreti sa le lasati de mostenire asa niste ape de pescuit ? Nu asteptati sa vina cel de sus , actionati !

:prieteni:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 1. noiembrie 2016, 08:57

Sunt foarte curios cum se poate filma cu un telefon model mai vech,i care nu are camera de filmat? :gandesc: Eu nu stiu prin alte parti cum este, dar la mine pescarii comercial folosesc motoare mici pe barca ( eu am 9.9) si majoritatea au 5-6 cp., nimeni nu are motor mai mare de 15 cp.Daca cine a vazut in zona la mine altceva, il rog sa intervina. Din cauza barajului de la P. F, nu avem nici icre negre, din cauza camerelor de filmat nu avem nici volti, din cauza zonei protejate nu avem voie sa punem plase in balta. :zambet: Nu ma deranjeaza tehnica, nu traiesc din pescutul comercial si ma doare fix in pix de cat peste prinde fiecare. Ce nu consider normal este ca ptr 30 lei/an sa poti retine minim 1600 kg de peste,faptul ca ptr 0.93 lei/partida de pescuit si probabil 0 lei/ barca/an, fiecare sa faca ce vrea pixul lui pe Dunare. :prieteni:

Unde dai si unde crapa !! de filmat spuneam ca filmeaza cu telefonul pescarul de mal si cel sportiv cu barca cum se da cu plasa si electrodu si se grebleaza fundul !.....m-am referit strict la zona unde stiu eu, intre Harsova si Braila !aici taberele de pescari prof nu au motoare mai mici de 30cp :bucuros2: ,numai cei ce apar la sfarsit de saptamana vin cu 5-6 cp,nu stiu de ce si de unde te enervezi asa avand in vedere ca nici nu te cunosc nici nu vreau si nici de zona unde pescuiesti tu nu ma intereseaza , eu nu postez aici decat in ideia de a se sti ce se intampla ,asa ca nu-ti doresc decat tot binele din lume si multa sanatate!
Prostia asta ca Zoran a aratat cum si in ce fel ... :rizi: pai ce ma baieti daca nu era el nu mai erau sonare si uita lumea engleza?sa te impotravesti evolutiei tehnice inseamna :poza: in usa primariei !! :rizi:
De plata ...normal daca nu se inscrie barca .. e moca ! in afara de darile pe premise...mai dau ,impozitul, revizia ,taxa de navigatie ,s.a.cam 10 mil pe an !si sunt sportiv !!! :inchinare:
La felul cum se aduc in tara toate cazile din Europa Dunarea o sa treaca din ce a ajuns acum drum judetean in autostrada cu trafic greu :doarecapu:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 1. noiembrie 2016, 14:24

Pescarii comerciali, sunt mai putini....dar prind mai mult;
Pescarii sportivi, sunt mai multi .......dar prind mai putin;

Iar chestia aia cu sonarul...este total eronata. Nu cu sonarul , nu cu Zeck, nu cu NeverCrak,cloncuri nemtesti ,rusesti,etc...se prind pestii, ci prin dibacie , iscusinta , probabil si cu ceva umezeala in oase, in practica pescuitul sportiv,cam asa este :)

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 1. noiembrie 2016, 14:50

Ba eu am auzit de unu', care atit de bine bate din clonc, ca-i sar somnii direct in barca :limba:
Eu is exemplul cel mai bun, ca sculele bune nu prind singure... Dupa mine mor pestii de batrinetze.
Da' macar mor in apa, si aici zic serios: daca pescarii sunt asa cum sunt, trebuie sa intervina statul, si apoi va fi alegerea fiecaruia, cum respecta sau nu legea. Din convingere sau de frica, tot ne-am da cindva pe brazda.
Pã ei, pã mama lor!!! :furtuna:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 1. noiembrie 2016, 15:53


si aici zic serios: daca pescarii sunt asa cum sunt, trebuie sa intervina statul, si apoi va fi alegerea fiecaruia, cum respecta sau nu legea. Din convingere sau de frica, tot ne-am da cindva pe brazda.
Pã ei, pã mama lor!!! :furtuna:


:apl: Adevarat asa trebuie sa fie si sa speram ca se v-a intampla.... nu sa faca fiecare stat in stat......
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 1. noiembrie 2016, 21:33



Eu nu inteleg ce protectie ofera cei de la Politia de Frontiera Moldova Noua localnicilor? Ai idee cum functioneaza camerele de filmat cu care este supravegheata Dunarea, din cate locuri se face monitorizarea in acelasi timp si ce salarii au ...Tu daca ai fi in locul lor ti-ai risca serviciul ptr o caoda de peste sau alte favoruri? Tragic este daca plasele sunt amplasate in locuri nepermise, atunci e grav, ceea ce cu siguranta nu se intampla din mai multe motive. :prieteni:La
La ce distanta de mal trebuie sa fie plasele ? Personal nu stiu cat de bine sunt remunerati cei de la politia de frontiera si nu cred ca asta e problema , atata timp cat plasele sunt la 10 m de mal iar ei au treaba cu mine care pescuiesc cu 2-4 bete cu 1 singur carlig , nu ii vad pe cei care vin si grebleaza , nu ii vad pe pescarii care folosesc 8-12 bete in conditile in care maxim ai voie cu 4 lansete , nu ii intreaba de sanatate pe cei care prind salai de 200-300 sau somotei de aceasi greutate . Iar legat de camere sa fim seriosi camera filmeaza ce e pe apa , sub ea greblau in iarna grupa mare ... No comment !


Meseria de pescar comercial a existat de pe timpul lui Ceausescu, in acele vremuri pescarii aveau carte de munca si primeau plase de la stat. Fie ca ne place sau nu aceasta meserie va mai fi practicata in Romania. Din ce stiu eu astazi in tara mai exista 18 asociatii de pescari comerciali fiecare avand un anumit nr de membrii.Pe tronsonul Bazias- Berzasca exista doua asociatii fiecare avand un nr de ... fiecare barca trebuind sa predea o anumita cantitate de peste ... dar asta e alta poveste.
Legal vorbind, o plasa de pescuit este amplasata legal pe Dunare, daca este marcata corespunzator, marimea ochiului plasei este mai mare de 40 mm, nu este monofilament si nu este pusa in zona protejata a Parcului Portile de Fier. Delimitarea zonei protejate de cea neprotejata este facuta cu ajutorul balizelor portocalii ( voi posta si cateva poze) care sunt amplasate cam din 500 de metri. In zona neprotejata pescarii comerciali pot pune plasele si la 30 de cm una de alta,(aici nu discuram de eficinta plaselor puse una langa alta) si pot veni pana in strada cu ele... Nici pe tine nu te poate obliga nimeni sa arunci cele 4 lansete la o anumita distanta una de alta.
In zona protejata este interzis atat pescuitul sportiv cat si cel comercial, iar amenda la prima abatere este 1500 lei.
Cu toate ca pe autorizatia de pescuit comercial, este trecuta cantitatea de peste ce poate fi capturata legal pe fiecare specie, nr de plase/vintire/ pripoane acest lucru nu este respectat de nimeni. Acum vreo doi ani am intrebat pe un inspector piscicol care este lungimea maxima a unei plase ce poate fi pusa si nu a stiut ce sa-mi raspunda
:nunteleg:
PESCARII COMERCIALI NU AU DREPTUL LEGAL SA VANDA PESTELE DECAT LA PUNCTUL DE COLECTARE SI SUNT RENUMERATI PTR PESTELE PREDAT.
Acum 25 de ani eu pescuiam la somn cu lansete Germina, mulineta Rulex si Arges si foloseam fir mono romanesc de 0.5 care tinea 10 kg.In acele vremuri puteaI prinde somni capitali? Astazi cu ce scule pescuim? :gandesc: : Oare acest factor nu a contribuit la diminuarea cantitatii de peste? Oare sonarele performante ce rol au? Este ca si cand te-ai duce la vanatoare, legi mistretul de pom si tragi de la 20 de mentri pana-l nimeresti.
DACA AR FI DUNAREA MEA, EU PTR SUMA DE 0.93 LEI/ PARTIDA DE PESCUIT LA DUNARE, NU AS PERMITE NIMANUI NICI SA ATINGA DUNAREA CU DEGETUL, DAR MAI SA SI PESCUIASTCA SI SA POATE RETINE MINIM 5 KG DE PESTE. OARE IN ACEASTA PRIVINTA NU AR TREBUI FACUT NIMIC? DESPRE PLIMBATUL CU BARCA PE DUNARE NU ARE ROST SA VORBIM.
Aveti dreptate asa este , aceasta meserie e foarte veche, va rog sa nu ma intelegeti gresit , nu am nimic cu acei pescari care practica aceasta meserie asa cum trebuie , nu e normal sa-i iei painea de la gura unui om care se scoala la 4 dimineata . Din pacate sunt alti indivizi care abordeaza alte metode de pescuit mai putin legale :curent, plase monofilament etc.
Un alt aspect foarte interesant este pestele vandut in marile magazine pe care scrie captura Dunare , sunt specii ca crapul , somnul si sunt sub dimensiunea legala , ma intreb daca acesti comercianti au voie sa-l cumpere si sa-l vanda mai departe incurajand prin aceasta braconajul.

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 2. noiembrie 2016, 08:20

Eu nu cred ca pestele vandut in magazine, pe care scrie captura Dunare este in totalitate prins in Dunare. In ultima perioada si pescarii comerciali din Coronini au inceput sa cumpere crapi din crescatorii, pe care-i tin vii in butoaiele cu apa din fata casei si sa-i comercializeze ca fiind prinsi in Dunare. Toti incearca sa profite de brand-ul Dunare. :zambet:
De cateva zile nu pot sa gasesc raspuns la urmatoarea intrebare:
CARE ESTE DIFERENTA DINTRE VECINUL MEU, CARE PESCUIESTE DE PE PONTON CU 14 BETE SI CARUIA ACUM 2/3 SAPT I-AM VANDTUT LA ASOCIATIA DIN BELOBRESCA 65 DE KG DE CRAP LA 10 LEI KG, PRINS IN 3 ZILE SI UN PESCAR COMERCIAL CARE PESCUIESTE LEGAL? :nunteleg:
Va rog frumos sa ma ajutati in elucidarea acestei mari dileme pe care o am.
Va multumesc anticipat. :noroc:
Acestea sunt balizele care delimiteaza zona protejata de cea neprotejata... :noroc:
»voilovicimarian« a adaugat urmatoarele poze:
  • geam1.JPG
  • geam2.JPG
  • geam3.JPG
  • geam4.JPG

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 2. noiembrie 2016, 08:29

:rizi: :rizi:
Tre` sa recunosc ca odata ne-o dat vecinu` tau un caras, prins la "padurea" de bete , cand pescarii comerciali nu se demiteau sa prinda asa ceva... :rizi: .
Eh, adevaru-i ca la 30 RON/an, poate are vreo 5 carduri de ANPA, pe numele lui, nevasta, copii, pisica... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 2. noiembrie 2016, 09:31

Pe insula Calinovat au avut tabara pescari cu lansete cam toata vara..se si vad urmele..din cate stiu e interzis camparea pe insula..sau??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 2. noiembrie 2016, 10:11

Pe insula Calinovat au avut tabara pescari cu lansete cam toata vara..se si vad urmele..din cate stiu e interzis camparea pe insula..sau??

Ptr a campa pe insula ai nevoie de avizul proprietarului insulei + avizul P.F. In aceasta vara m-am ocupat de obtinerea celor doua avize ptr mai multe grupuri de pescari sportivi pe care i-am dus cu barca sa pescuiasca de pe insula.Pe timpul partidelor de pescuit i-am aprovizionat cu tot ce aveau nevoie.Pe langa aceste avize,mai trebuie respectata legislatia impusa de cei de la Parcul National Portile de Fier.( teoretic nu ai voie sa pescuiesti de pe insula, sa tai lemne, sa faci focul pe insula...). Un grup de pescari sportivi din Timisoara, care tin barca la pontonul meu si vin aproape saptamanal pe insula, au platit amenda ptr ca au taiat un lemn.

Valentin

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 22. iulie 2016

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 2. noiembrie 2016, 10:31

" Baaa... va plingeti toti ca nu mai e peste in Dunare... ce zici de asta ?... tre' sa stii sa-l prinzi... ha ha ha " asta am auzit de la un localnic din Mila 23 in noiembrie 2014. Pe inserat, patru lotci au inceput niste manevre ciudate chiar in fata pensiunii unde eram cazat. Lasau plasele de pescuit ( normale ) in forma de cerc, cu diametrul de aprox. 20 m. Una din barci, in mijlocul cercului, lasa si scotea din apa un lant imens ( de alama, cred ). Dupa ce au scos plasele, au venit chiar la pontonul unde eram. Nu cred ca exagerez, dar am vazut aprox. 200 de somni majoritatea in jur de 1m ( sub 0.5 m era eliberat ). Distractia a durat 2h-2h30min .
Din vorba in vorba am aflat ca au , intre Mila si Crisan, 15 astfel de locuri ( copaci scufundati cu ajutorul unor pietre ) " Si daca ne ajuta iarna asta, mai facem citeva " - cind ingheata Dunarea duc copacul , leaga pietrele si asteapta primavara... Un astfel de loc il "pescuiesc" de doua ori pe an.
La intrebarile mele de legi... legalitate , am primit ... un raspuns - " statul, cu toate legile sale, dispare dupa ora 16.30... In Mila nu avem politist, medic, invatator, pompier... nimic ! , nimic din beneficiile in urma platilor de taxe si impozite, asa ca... jungla !"

Braconaj ?...supravietuire ?...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 2. noiembrie 2016, 10:56

" Baaa... va plingeti toti ca nu mai e peste in Dunare... ce zici de asta ?... tre' sa stii sa-l prinzi... ha ha ha " asta am auzit de la un localnic din Mila 23 in noiembrie 2014. Pe inserat, patru lotci au inceput niste manevre ciudate chiar in fata pensiunii unde eram cazat. Lasau plasele de pescuit ( normale ) in forma de cerc, cu diametrul de aprox. 20 m. Una din barci, in mijlocul cercului, lasa si scotea din apa un lant imens ( de alama, cred ). Dupa ce au scos plasele, au venit chiar la pontonul unde eram. Nu cred ca exagerez, dar am vazut aprox. 200 de somni majoritatea in jur de 1m ( sub 0.5 m era eliberat ). Distractia a durat 2h-2h30min .
Din vorba in vorba am aflat ca au , intre Mila si Crisan, 15 astfel de locuri ( copaci scufundati cu ajutorul unor pietre ) " Si daca ne ajuta iarna asta, mai facem citeva " - cind ingheata Dunarea duc copacul , leaga pietrele si asteapta primavara... Un astfel de loc il "pescuiesc" de doua ori pe an.
La intrebarile mele de legi... legalitate , am primit ... un raspuns - " statul, cu toate legile sale, dispare dupa ora 16.30... In Mila nu avem politist, medic, invatator, pompier... nimic ! , nimic din beneficiile in urma platilor de taxe si impozite, asa ca... jungla !"

Braconaj ?...supravietuire ?...

Si cum spuneam !!.. SARACIA fratilor ! generatie prinsa cu burta goala de minunea de capitalism ... odata ce se apuca de braconat greu sa-l mai pui la munca !! cate un birou de jandarmi .. niste camere pe colo colo ... si niscavai sefi de post bagati la bulau cate 3-4 ani , seful de post stie tot ce misca-n mal !pusi niste marker in icra neagra sa vezi cum umbla parlamentarul cu gps ul in burta !!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 2. noiembrie 2016, 11:59

" Baaa... va plingeti toti ca nu mai e peste in Dunare... ce zici de asta ?... tre' sa stii sa-l prinzi... ha ha ha " asta am auzit de la un localnic din Mila 23 in noiembrie 2014. Pe inserat, patru lotci au inceput niste manevre ciudate chiar in fata pensiunii unde eram cazat. Lasau plasele de pescuit ( normale ) in forma de cerc, cu diametrul de aprox. 20 m. Una din barci, in mijlocul cercului, lasa si scotea din apa un lant imens ( de alama, cred ). Dupa ce au scos plasele, au venit chiar la pontonul unde eram. Nu cred ca exagerez, dar am vazut aprox. 200 de somni majoritatea in jur de 1m ( sub 0.5 m era eliberat ). Distractia a durat 2h-2h30min .
Din vorba in vorba am aflat ca au , intre Mila si Crisan, 15 astfel de locuri ( copaci scufundati cu ajutorul unor pietre ) " Si daca ne ajuta iarna asta, mai facem citeva " - cind ingheata Dunarea duc copacul , leaga pietrele si asteapta primavara... Un astfel de loc il "pescuiesc" de doua ori pe an.
La intrebarile mele de legi... legalitate , am primit ... un raspuns - " statul, cu toate legile sale, dispare dupa ora 16.30... In Mila nu avem politist, medic, invatator, pompier... nimic ! , nimic din beneficiile in urma platilor de taxe si impozite, asa ca... jungla !"

Braconaj ?...supravietuire ?...

Daca pescarii respectivi aveau autorizatie de pescuit comercial, plase legale, predau pestele prins la cherhana, platesc impozit pe profitul realizat din comercializarea pestelui atunci ei desfasoara o activitate legala. La fel de bine, in acel loc se puteau ancora 10 barci, cu doi/trei pescari sportivi in barca si fiecare sa retina un singur peste mai mare de 5 kg, tot activitate legala ar fi. In alte parti ale tarii se inconjoara stuful cu plasele, se loveste apa cu vasla sau cu o bucata de scandura ptr a speria pestele. Atat timp cat pestele este prins cu unelte permise de lege nu poate fi considerat braconaj indiferent de cantitatea de peste retinut. SI tu ai tot dreptul sa pescuiesti cu 4 bete in locul respectiv. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 3. noiembrie 2016, 07:00

:salut: ...tuturor!

Am deschis subiectul acesta nu ca sa ne balacim reciproc, sau sa gasim vinovatii. Ci sa gasim in functie de ceea ce ne deranjeaza o posibilitate de a face ceva mai bun, pareri si recomandari! Poate reusim sa extragem cele mai bune idei si sa le prezentam la ANPA si altor ministere. De ce nu? :gandesc:

De ex. pe mine ma deranjeaza enorm ca nu mai avem peste in Dunare, o apa care ar trebui sa poata sa asigure consumul de peste de apa dulce ptr toata Romania, pe langa toate pescariile ce aprovizoneaza Metro, Carrefour, samd...!

Pe langa asta, ar fi f multe de spus, cum ar fi urmatoarele:

Pescuitul comercial:
- pescuitul comercial cu plasele la lucru, pe toata Dunarea (haituirea si dispersarea pestelui, mai ales daca au vazut ca ai prins intr-un loc din barca, sau si pus pe "treaba")
- pescuitul comercial cu plasele la panda pe toata Dunarea, fara limite (toate malurile inchise, pescarul sportiv fiind nevoit sa pescuiasca in maluri unde pestele nu poate ajunge)
- nesemnalizarea corespunzatoare a uneltelor de pescuit (pericole de accidentari cu ambarcatiunile motorizate)
- nemarcarea zonelor de pescuit comercial
- pestele pastrat de fiecare in parte prin congelatoare sau pivnite (recoltare piscicola fara monitorizare, vanzarea asemenea), implicit o oferta de toata jena, fara peste proaspat real, si total ne-apetisant


Pescuitul sportiv:
- retinerea a mult peste limita admisa de max 5kg sau 1 buc peste 5kg (mai ales a exemplarelor mari, reproducatorii cei mai buni)
- retinerea a multor exemplare sub marimea admisa (bancurile de puiet odata localizate sunt pur si simplu nimicite)
- vanzarea pestelui din pescuit sportiv
- metoda "grebla" sub pretextul Jigging sau Pilking

Organele:
- PF face destul de multe controale, insa superficiale: acte ambarcatiune si permisele de barca si pescuit
- lipsa controalelor noaptea, atata pe apa cit si pe mal

Legislatia:
- proasta legislatie ptr pescuitul sportiv si comercial, care este un mare amalgam, si din care nu se prea inteleg multe
- proasta alegere a perioadei de prohibitie, totale
- activitate de standby de ani de zile, privind cum se distrug apele din RO, incepand chiar cu Delta Dunarii

Asta ar fi asa de inceput, zic eu, ceea ce ma deranjeaza direct, si probabil si pe multi altii din intreaga tara.

Ce se intampla cand pestele devine din ce in ce mai rar?
- fiecare se straduieste si mai mult sa prinda peste
- nr orelor de pescuit creste
- presiunea asupra pestelui creste
- astfel pestele din apa dispare vazand cu ochii

In plus, ura care creste intre pescari:
- pescarii devin invidiosi pe cei cu mai mult noroc, sau cu posibilitati de investitie mai mare (unelte, scule, timp...), sau, chiar si pe cei care sunt mai iscusiti in arta pescuitului.

Aceste puncte, si altele bine-nteles, as dori sa le dezbatem cu eventualele recomandari si propuneri. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Valentin

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 22. iulie 2016

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 3. noiembrie 2016, 12:52

Hei !!! ... am solutia ! .. :zambet: - Permisele de pescuit sa aiba acelasi regim ca si permisele de conducere auto ! ... ai un peste prea mic - o luna suspendare... ai 12 lansete - 3 luni... etc, valabil pt toti pescarii ( comerciali , sportivi ) , pescuiesti cu permisul suspendat - puscaria te maninca !!! ( un braconier doar amendat = un braconier mai motivat ! )

PS Oare cite permise de conducere ambarcatiuni au fost suspendate anul acesta ?... ( noapte... ma apropii de trei lumini- rosu, verde, alb... trec de ele....toate ramin vizibile... macar avea lumini ! :rizi: )

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 3. noiembrie 2016, 13:18

Hei !!! ... am solutia ! .. :zambet: - Permisele de pescuit sa aiba acelasi regim ca si permisele de conducere auto ! ... ai un peste prea mic - o luna suspendare... ai 12 lansete - 3 luni... etc, valabil pt toti pescarii ( comerciali , sportivi ) , pescuiesti cu permisul suspendat - puscaria te maninca !!! ( un braconier doar amendat = un braconier mai motivat ! )

PS Oare cite permise de conducere ambarcatiuni au fost suspendate anul acesta ?... ( noapte... ma apropii de trei lumini- rosu, verde, alb... trec de ele....toate ramin vizibile... macar avea lumini ! :rizi: )


:rizi: :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare