Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 26. octombrie 2016, 16:37

Pescuit la bibani...

:salut: ,
as vrea maine sa ma duc la un pescuit relaxant, de bibani. Multi bibani... unde sa ii caut, si la ce momeli ati incerca voi? :gandesc:
Daca voi prinde vreo 30 - 40 buc, voi da apoi si la clonc putin. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 26. octombrie 2016, 17:19

Anul asta nu i-am gasit in locurile obisnuite. Nu sunt concentrati in anumite locuri. Doar cate unul din cand in cand. Pe Rin se poate sa fie mai bine. Cat despre momeala stii tu ce utilizez eu. :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 26. octombrie 2016, 17:37

Daca vine vorba de momeli artificiale, cum apa s-a mai racit, eu i-as cauta cu pilkere f. mici, si gume gen microtubes-uri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 26. octombrie 2016, 19:14

Pai unde vrei sa pescuiesti? Ca sunt multe de povestit.Asa ,la intrebare , iti spun sec sa mergi pe Bicaz :rizi: Te dai cu sonarul si gasesti praguri,rupturi si bancuri de peste mic.Apoi dai cu pilkere mici si jiguri .Gume si mici si mari ca acolo sunt bibani si de 2 kg...Daca esti in Germania nu stiu :rizi: Daca esti prin Tm poti sa mergi pe Sacosu Turcesc ca cica se distreaza lumea pe acolo .Nu neaparat la biban. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 26. octombrie 2016, 19:31

Pai unde vrei sa pescuiesti? Ca sunt multe de povestit.Asa ,la intrebare , iti spun sec sa mergi pe Bicaz :rizi: Te dai cu sonarul si gasesti praguri,rupturi si bancuri de peste mic.Apoi dai cu pilkere mici si jiguri .Gume si mici si mari ca acolo sunt bibani si de 2 kg...Daca esti in Germania nu stiu :rizi: Daca esti prin Tm poti sa mergi pe Sacosu Turcesc ca cica se distreaza lumea pe acolo .Nu neaparat la biban. :noroc:


Un Bicaz mai micut... :rizi:
Are structuri multe... prea multe. Apa are 13°C, balastiera cu legatura de Rin. La ce adancimi sa ii caut? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 26. octombrie 2016, 19:32

Acu o luna mai erau in apa mica, de 1 - 1,5 m, in mal, in iarba... Acu...!? :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 26. octombrie 2016, 20:22

as vrea maine sa ma duc la un pescuit relaxant, de bibani. Multi bibani... unde sa ii caut, si la ce momeli ati incerca voi?

Oricum, sa pui textil de 0.35 macar, ca nu se stie cand iti intra vreunu` de 2m++ ... :rizi: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 26. octombrie 2016, 22:29

Asta cu 0.35 si 2++ a fost cea mai tare pe saptamana asta. Era sa-mi dea berea pe nas! :rizi: :rizi: :noroc:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 26. octombrie 2016, 23:24

as vrea maine sa ma duc la un pescuit relaxant, de bibani. Multi bibani... unde sa ii caut, si la ce momeli ati incerca voi?

Oricum, sa pui textil de 0.35 macar, ca nu se stie cand iti intra vreunu` de 2m++ ... :rizi: :rizi:
:noroc:

:doarecapu: :nervos: :doarecapu: si sa nu se atingă tamburul cu mâna in dril..... că ies arsuri..... :gandesc: :buaaaah: :salut: :ochi:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Frodo

Biban

Răspunsuri: 70

Membru din: 24. septembrie 2015

Locație: Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 26. octombrie 2016, 23:29

Dupa un sezon slab, o gluma cred ca isi are rostul.... :prieteni:
:salut: :prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 27. octombrie 2016, 04:59

as vrea maine sa ma duc la un pescuit relaxant, de bibani. Multi bibani... unde sa ii caut, si la ce momeli ati incerca voi?

Oricum, sa pui textil de 0.35 macar, ca nu se stie cand iti intra vreunu` de 2m++ ... :rizi: :rizi:
:noroc:

Merci de sfat... de 0,35 nu, da e pregatit ala de 0,25mm... ca sunt stiuci f mari in zona, la 1++m, si daca dau, nu am chef sa le scap :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 27. octombrie 2016, 18:50

Parerea mea este ca la ora asta sunt dispersati si trebuie sa depui ceva efort sa-i gasesti ... Totusi structurile ar trebui sa ajute , bibanul cantonandu-se deobicei in praguri ,etc. La 13 grade apa cred ca nu sunt pe apa adanca inca si cred ca depinde un pic de perioada zilei ,luminozitate si mai ales unde sunt bancurile de peste prada. Teoretic, daca este biban mult , ar trebui sa-si tradeze prezenta prin atacuri in cardul de pescuti. Daca pescutii nu se vad in straturile superficiale si nici in apa mica,la soare, bibanii vor fi in zonele mai adanci. Zic si eu o parere...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 27. octombrie 2016, 20:38

as vrea maine sa ma duc la un pescuit relaxant, de bibani. Multi bibani... unde sa ii caut, si la ce momeli ati incerca voi?

Oricum, sa pui textil de 0.35 macar, ca nu se stie cand iti intra vreunu` de 2m++ ... :rizi: :rizi:
:noroc:

Merci de sfat... de 0,35 nu, da e pregatit ala de 0,25mm... ca sunt stiuci f mari in zona, la 1++m, si daca dau, nu am chef sa le scap :noroc:


Vezi sa iti pui musai struna..daca nu ai struna , poti taia o fasie subtire dintr-o doza de bere goala..Ah am uitat , tu preferi doar la sticla..da' nu-i bai sint sigur ca are Costi cat pentru un magazin sigur iti da el daca ii ceri.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 28. octombrie 2016, 07:30

Merci de sfaturi... :noroc:
Din pacate nu i-am gasit pe bibi, dar am trecut la plutarit pe babusca, care am gasito cu sonarul la 11m adancime.
Dupa ce am prins vreo 8 bucati, intre 20 si 30 cm, m-am dus sa cloncanesc. Era o zi din aia neagra, de toamna, cu multa ceata deasa, ca nu vedeai 5 m distanta, o zi in care ar fi spus Gigi ca simte muscatura de somn :bucuros2:

Armat cu o babusca micuta, klonking, si dupa nici 10 min, zbang... din pacate pierdut imediat dupa intepatura. Si era baban rau :doarecapu:
OK, incarc, armez din nou, klonking-klonking... si vad umbre de puncte ce trec pe langa mine si urca, urca...urca pina 1,5m sub barca. Ridic rapid in sus, actiune ce am inceputo deja de cand am vazut primele umbre ce urca, si cand aproape sa lovesc barca cu plumbul, imi Dăăăă! Intep cu mana, il simt bine, iau lanseta din stativ... si imi dau seama ca pe apa sunt vreo 10m de fir :doarecapu: ...si da, ajung sa recuperez totul, si dau contra in gol.

Dupa aceea a iesit soarele, atata de cald si frumos era, ca am stat in tricou.
Cam asta a fost totul pe ziua de ieri, la bibaneala... :rizi:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 28. octombrie 2016, 07:52

Fierbe sanjele la mine in vene.. :pescuit:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 28. octombrie 2016, 10:30

Merci de sfaturi... :noroc:
Din pacate nu i-am gasit pe bibi, dar am trecut la plutarit pe babusca, care am gasito cu sonarul la 11m adancime.
Dupa ce am prins vreo 8 bucati, intre 20 si 30 cm, m-am dus sa cloncanesc. Era o zi din aia neagra, de toamna, cu multa ceata deasa, ca nu vedeai 5 m distanta, o zi in care ar fi spus Gigi ca simte muscatura de somn :bucuros2:

Armat cu o babusca micuta, klonking, si dupa nici 10 min, zbang... din pacate pierdut imediat dupa intepatura. Si era baban rau :doarecapu:
OK, incarc, armez din nou, klonking-klonking... si vad umbre de puncte ce trec pe langa mine si urca, urca...urca pina 1,5m sub barca. Ridic rapid in sus, actiune ce am inceputo deja de cand am vazut primele umbre ce urca, si cand aproape sa lovesc barca cu plumbul, imi Dăăăă! Intep cu mana, il simt bine, iau lanseta din stativ... si imi dau seama ca pe apa sunt vreo 10m de fir :doarecapu: ...si da, ajung sa recuperez totul, si dau contra in gol.

Dupa aceea a iesit soarele, atata de cald si frumos era, ca am stat in tricou.
Cam asta a fost totul pe ziua de ieri, la bibaneala... :rizi:


:zambet: ce pereche de okelari misto mi-am aruncat eu in apa cu firul din barca :rizi: ,au urmat manusi... :gandesc: o fi de la cartea de identitate? :nunteleg:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare