Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

201

joi, 25. august 2016, 09:56

Intrebare: ce pare aveti despre barcile Linder fishing 410 sau 440 pentru pescuitul pe Dunare zona Calarasi - Zimnicea la clonc si spining in principal ,pentru 2 persoane, si pentru alte activitati asemanatoare tot pt. 2 persoane.


ferestete de aceasta versiune de barca pentru mers cu ea pe dunare.. poate pe un lac mic asa de agrement ca barcuta din herastrau...

uitate la versiunile sportsman 400 sau 445 basic alea da

202

joi, 25. august 2016, 10:04

Salutare domnilor!!! Dupa intalnirea din aceasta luna, dupa cum multi dintre voi stiu, am primit VIZA de la Tocilara pentru barca. Acum caut in disperare ambarcatiuni si doresc niste pareri. Doleanta mea cea mai mare este motorizare relativ mica :ideal 20 hp si obligatoriu consola (avand in vedere ca voi plimba si familia, consider ca o ambarcatiune cu consola ofera o mai buna vizibilitate). Am gasit trei modele care se incadreaza , dupa cum urmeaza:
1.Romcraft 460 -constructie din fibra, motor max 30 hp, capacitate 445 kg, 4.6 mt lungime .Minusuri:latime mica-1,56, consola pe centru.In categoria fibra este si modelul de la BlackSea (cea a lui Marius, cu care am fost si care mi-a obtinut viza) dar nu stiu daca 20-25 calutzi merge pe ea.
2.Terhi 6020 constructie din ABS, capacitate 405 kg, motor max 30 hp, consola pe laterala, latime 1.85 mt. Minusuri: nu stiu cum se comporta ABS-ul la eventuale lovituri, capacitate relativ mica.
3.Linder 445 sportsman max constructie aluminiu de 2mm, lungime 4,51 mt capacitate 465 kg, consola pe laterala barcii, max. 30 hp. Minusuri: materialul de constructie (inca nu se stie daca rezoneaza au ba sunetul produs de clonc).
Bineinteles ca mai exista si alte diferente cum ar fi pretul, disponibilitatea, producator sau importator samd.
Am citit toate postarile anterioare ale dvs domnilor pentru care va sunt recunoscator dar as dori niste pareri despre cele 3 modele expuse mai sus. Bineinteles ca toti care nu sunt ageamii ca mine pot sa bage un ochi-sfat-coada-samd, nimic in afara de motorizare si consola nefiind batut in cuie.

va multumesc anticipat.


mergi pe linder si nu vei regreta doar ca trebuie sa o inmatriculezi

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

203

joi, 25. august 2016, 10:41

Linder de ce trebuie inmatriculata?Are peste 7 metri?
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1303.15.html

O fi Linder ?Aluminiu e sigur...

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

204

vineri, 26. august 2016, 07:50

Se inmatriculeaza doar daca depasesti 20 cp !

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

205

vineri, 26. august 2016, 10:41

Vorbeam strict de corpul barcii...nu cred ca Linder face si motoare

Mihnea

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 24. mai 2015

Locație: Onesti

Profesia: Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

206

vineri, 26. august 2016, 16:37

1

Despre Linder 400 sportsman va pot povesti eu . O folosesc de 1 an de zile :prieteni:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

207

sâmbătă, 27. august 2016, 11:17

Vorbeam strict de corpul barcii...nu cred ca Linder face si motoare
am spus eu ca face motoare :gandesc:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

208

luni, 29. august 2016, 12:34

Pai ai spus ca se inmatriculeaza doar daca treci de 20CP,nu?
Asta era stabilita de mult dar vorbeam doar de barca( care nu necesita inmatriculare decat daca sare de 7m) :doarecapu: :doarecapu: :doarecapu:

209

luni, 29. august 2016, 16:15

Citat de la »Cyprinus«


3.Linder 445 sportsman max constructie aluminiu de 2mm, lungime 4,51 mt capacitate 465 kg, consola pe laterala barcii, max. 30 hp. .


Salut,

Cand am facut afirmatia ca trebuie sa o inmatriculezi este datorita cerintei tale de motorizare 30cp.

legea zice asa ai barca si motor sub 7m 14,7kw NU este necesara inmatricularea
ai barca de 7m dar motor de 20cp se inmatriculeaza
ai motor de 15kW si barca sub 7m se inmatriculeaza.

DONE.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »deepr« (29. august 2016, 16:30)


teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

210

marți, 30. august 2016, 12:45

Ambarcatiunea pana la 7m ,motorizarea peste 15kw, se inmatriculeaza ! in oricare situatie se depaseste marimea necesita inmatriculare la o capitanie !
Conducerea oricarei ambarcatiuni dotata cu motorizare DE LA 5 CP in sus necesita detinerea de permis de conducator de ambarcatiuni.
Deci fara 5cp ! asta este si motivul aparitiei motoarelor de 9,9cp :rizi:au o norma de 10cp pe marile lacuri parca !1
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

211

marți, 30. august 2016, 15:13

Exact:
"Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D."

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

212

joi, 1. septembrie 2016, 12:09

Si tot eu...in regulamentul modificat scrie ca " ART. 2, alin. 3:

(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu
o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea
certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.


Aici sunt 2 prevederi noi:

a) se specifica clar limita de 5 CP inclusiv pentru care nu e obligatoriu certificatul de conducator ambarcatiune. Inainte limita era doar acea cifra de 3,68 KW, care inseamna cam 4,93 CP, si care la o interpretare rauvoitoare putea crea probleme unui barcagiu cu motor de 5 cai si fara certificat de conducator.
b) nu se mai face distinctia intre ape interioare sau ape maritime costiere, cum era in vechiul ordin (scutirea de certificat era valabila doar pe ape interioare). Asta inseamna ca inclusiv pe mare nu avem nevoie de certificat daca avem motor pana in 5 cai inclusiv.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

213

joi, 1. septembrie 2016, 14:02

Si tot eu...in regulamentul modificat scrie ca " ART. 2, alin. 3:

(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu
o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea
certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.


Aici sunt 2 prevederi noi:

a) se specifica clar limita de 5 CP inclusiv pentru care nu e obligatoriu certificatul de conducator ambarcatiune. Inainte limita era doar acea cifra de 3,68 KW, care inseamna cam 4,93 CP, si care la o interpretare rauvoitoare putea crea probleme unui barcagiu cu motor de 5 cai si fara certificat de conducator.
b) nu se mai face distinctia intre ape interioare sau ape maritime costiere, cum era in vechiul ordin (scutirea de certificat era valabila doar pe ape interioare). Asta inseamna ca inclusiv pe mare nu avem nevoie de certificat daca avem motor pana in 5 cai inclusiv.

Daca e publicat ca aprobat e perfect ,inseamna ca nu mai suntem noi ai mai ortodoxi ca papa !!! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

214

joi, 1. septembrie 2016, 14:51

Si tot eu...in regulamentul modificat scrie ca " ART. 2, alin. 3:

(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu
o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea
certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.


Aici sunt 2 prevederi noi:

a) se specifica clar limita de 5 CP inclusiv pentru care nu e obligatoriu certificatul de conducator ambarcatiune. Inainte limita era doar acea cifra de 3,68 KW, care inseamna cam 4,93 CP, si care la o interpretare rauvoitoare putea crea probleme unui barcagiu cu motor de 5 cai si fara certificat de conducator.
b) nu se mai face distinctia intre ape interioare sau ape maritime costiere, cum era in vechiul ordin (scutirea de certificat era valabila doar pe ape interioare). Asta inseamna ca inclusiv pe mare nu avem nevoie de certificat daca avem motor pana in 5 cai inclusiv.


E valabil din 11 August

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

215

joi, 1. septembrie 2016, 17:59

Care sunt autoritatile care au competenta sa ceara cuiva permisul de condus ambarcatiuni ?
Doar capitania ?

216

vineri, 2. septembrie 2016, 08:14

Care sunt autoritatile care au competenta sa ceara cuiva permisul de condus ambarcatiuni ?
Doar capitania ?

Politia de Frontiera -Politia Transport Naval

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

217

vineri, 2. septembrie 2016, 11:23

Politia de frontiera poate sa iti ceara permisul auto daca te opreste cu masina ?
Nu cred ca au ei treaba cu permisele.

218

vineri, 2. septembrie 2016, 12:00

Politia de frontiera poate sa iti ceara permisul auto daca te opreste cu masina ?
Nu cred ca au ei treaba cu permisele.

Politia de frontiera poate sa-ti ceara orice acte, dar de obicei doar buletinul si avizul lor.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

219

luni, 5. septembrie 2016, 07:57

saptamana trecuta, la intrare pe canalul 36 dinspre Chilia mi-au cerut:
1. permis conducator
2. PG
3. Actele barcii
Nu m-as baza pe faptul ca nu cer decat permis si PG
Salutari

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

220

miercuri, 7. septembrie 2016, 20:51

As avea un sfat pt cei care ies cu barca permanent pe ape,si se intalnesc cu politia de frontiera:faceti cerere,luati aviz de agrement si de pescuit pe apele din sectorul respectiv(or sa ceara permis de pescuit si o poza color format A4 a barcii),si anuntati telefonic la fiecare iesire pe apa sectorul respectiv.Dupa asta,nu o sa va mai viziteze nimeni,doar 2,3 verificari la inceput,pana va cunosc cei din echipajele de pe salupele lor.Cam asa procedam noi pe Dunare,de la Svinita,pana jos la Calafat!Cam atat din Dunare pescuiesc din barca,in principal la somn.Nici o data nu am fost intrebat de permis de conducator ambarcatiune,ci doar de cateva ori de vesta si de extinctor(barca oricum este super dotata cu tot ce scrie in regulament)Fire intinse tuturor! :ciao: :clonk