Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 19. august 2016, 21:33

Sfat constructie "dig" demontabil contra inundatiilor... :)

As avea nevoie de un sfat pt. ce urmeaza:

1. Am un garaj, situat sub un bloc de locuinte iar accesul la el este pe o panta inclinata catre usa garajului.
2. Prin fata garajelor exista un mic sant de colectare a apei insa in mod sistematic nu face fata la ploile din ultima vreme, cu toate ca l-am curatat de frunze/namol/etc. Ca urmare toata suprafata garajului este inundata cu un strat de apa de pana la 7 - 10 cm.
3. Apa nu se "retrage" decat in cateva ore (sa traiasca cei care se ocupa de intretinerea canalelor de scurgere... :nervos: ). In plus, garajul are partea opusa usii ceva mai jos asa ca tot raman cativa cm de apa si cand afara se retrage... :doarecapu: .

As vrea sa fac imediat dupa usa garajului, intre peretii laterali, un "dig" cu inaltimea de 10 - 12cm ca sa opresc "viiturile".
Vreau sa fac acest "dig" cumva demontabil pt. ca daca vreodata am intentia sa bag masina in garaj (ceea ce n-am facut inca niciodata) sa o pot face.
Pot sa dau gauri in betonul de pe jos si sa prind "digul" in suruburi.
Betonul de pe jos nu-i chiar drept deci trebuie ceva deformabil, fie sub "dig" fie tot "digu`" sa se muleze.

Apreciez orice sfat competent puteti da! :noroc: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

2

vineri, 19. august 2016, 22:24

Am un garaj, situat sub un bloc de locuinte iar accesul la el este pe o panta inclinata catre usa garajului.
Si la mine la bloc sunt probleme la subsol.Vecinii mei au procedat asa:
1.Unu dintre ei a facut un damb din beton care-l apreciez cam la 10 cm inaltime- la intrarea in garaj-bineinteles a trebuit sa modifice usile
2.Altul a turnat o sapa in fata garajului ridicand punctul sensibil cu vreo 10 cm, totusi, la noi cand ploua "atipic" se inunda cu 30-40 cm garajele de la subsol, asa ca...
De demontabil n-am auzit si n-as prea crede c-o sa se poata :prieteni:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 19. august 2016, 22:31

Cata, io am urmele de pe zid si pot sa-ti spun ca nu depasesc cu mai mult de 10cm nivelul de la intrare in garaj.
Panta la garaju` meu nu-i foarte mare dar este.
Pot sa fac un damb de beton da` mi se pare putin "ciobaneste".
M-am gadit de exemplu sa iau o barna patrata de lemn cu latura de 10cm, sa pun sub ea o fasie de polistiren lata de 10 cm, cat barna si s-o prind de betonu` de jos cu suruburi, care sa preseze polistirenu` peste tot... in laterale pun silicon, ca prin demontabil nu vreau sa se inteleaga c-o demontez saptamanal... poate o data pe an, daca...
Da` nah, io nu le am in domeniu` asta, poate sunt solutii mai bune... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 20. august 2016, 05:47

Daca aveti "curent" in garaj sa puteti conecta o pompa de evacuare cu plutitor, puteti decupa un sant langa sau chiar sub usa garajului,in care sa montati o rigola de scurgere care se termina cu un mic camin din plastic in care sa introduceti pompa. Pompa va tine caminul fara apa. Eu cred ca asta as face daca as fi in situatia dvs. Bine inteles ca trebuie sa aveti posibilitatea de a duce undeva furtunul de evacuare. Exemplu rigole: Rigole plastic polipropilena

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 20. august 2016, 06:07

Daca aveti "curent" in garaj sa puteti conecta o pompa de evacuare cu plutitor, puteti decupa un sant langa sau chiar sub usa garajului,in care sa montati o rigola de scurgere care se termina cu un mic camin din plastic in care sa introduceti pompa. Pompa va tine caminul fara apa. Eu cred ca asta as face daca as fi in situatia dvs. Bine inteles ca trebuie sa aveti posibilitatea de a duce undeva furtunul de evacuare. Exemplu rigole: Rigole plastic polipropilena

Multumesc, da, am curent acolo.
Chiar am cumparat de curand o pompa de santina sa scot apa din barci mai usor si mi-a trecut prin cap s-o pun la garaj. :)
Treaba este insa ca nu cred sa faca fata o pompa: garajul asta este unul dintre cele cred ca vreo 25 care sunt pe toata lungimea blocului. Cantitatea de apa care se strange in fata lor este imensa, un mic "ocean"... daca as evacua ce-i in fata usii mele, ar veni imediat alta la loc. :rizi:
Nici cu furtunu` de evacuare n-as avea cum sa fac pt. ca acea canalizare din fata garajelor este practic depasita de situatie si n-am unde sa-l duc altundeva. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 20. august 2016, 07:42

Poti pune profile litera U pe fiecare perete,de vreo 50 cm, care sa vina paralel cu usile, la 10 cm de acestea,in interiorul garajului. In acele profile , introduci vreo doua si scanduri si ti-ai facut digul. Cred ca si o singura scandura ar fi suficienta.Scandura o poti prinde si in doua suruburi...Foarte multe case de la mine din zona au asa ceva in fata portilor ... O alta varianta mai simpla ar fi sa te muti de acolo :zambet: :ochi: , sau poate faci o partida de pescuit in garaj si nu mai bati drumul pana la Dunare. :clonk :prieteni:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 20. august 2016, 08:05

Multzam de sfat, Mariane... la ceva de genul asta m-am gandit si io. :noroc:
De mutat nu prea am cum, abia am gasit cu chiu cu vai garaju` asta, "inmatriculat", cu curent etc.... alea facute "artizanal" se pregateste sa le darame primaru` nostru... :rizi: .
Asa arata garajele:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 20. august 2016, 08:16

Vezi ca sunt in comert niste garnituri care se cumpara la metru si care se lipesc pe usa si pe toc, astupi toate gaurile dtr perete si tocul usii si poate nu va mai intra asa multa apa.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 20. august 2016, 08:21

Varianta asta cu scandura e foarte buna.
Mai tre` sa fac cumva sa o apas peste o fasie de polistiren... sau garnitura d-aia... sau ceva care sa compenseze "onduleurile" betonului de jos. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 20. august 2016, 08:42

Apesi scandura cat de tare vrei, faci o gaura prin scandura si profilul metalic si bagi un surub...

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 20. august 2016, 12:44

Profil U orizontal pe toata lungimea garajului ,profile U verticale + scandura aferenta+o pompa de santina (ca tot mai scapa putina apa)si ai garajul uscat
tot timpul

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 22. august 2016, 08:55

Dupa cum se vede in poza , usa este batanta pe verticala! deci clar mai ai inaltime in interior pana la plafon 20 cm .....
Faci un compromis si te ridici cu podeaua cat vrei dupa usa sau de unde consideri! implica nisip bazarca 4 saci de ciment si betoniera !...a ..si bere !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 23. august 2016, 06:17

Salut Costi, cumpara alt garaj, intr-o zona mai buna, si apoi vinde-l pe acesta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 23. august 2016, 08:08

Multumesc tuturor pt. sfaturi! Zilele astea o sa merg prin ceva magazine d-astea de bricolat sa vad ce materiale gasesc si o sa vad ce iese. :)
Zorane, nu-i chiar asa simplu cu garajele: sa gasesc unu` aproape de mine, cu acte (CF), sa aiba curent etc. nu-i simplu... am cautat vreo 6 luni asta si abia l-am gasit... de vandut pot sa-l vand rapid, ca sunt vreo doi in bloc acolo care m-au intrebat deja daca nu vreau sa-l dau.
In plus problema cu apa de ploaie e generala in Timisoara... nu se inunda doar garajele la ploi d-astea torentiale ci si subsolurile blocurile, soselele, pasajele etc.... asa ca problema mea e relativ simplu de rezolvat cu putina munca.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 23. august 2016, 19:07

Io cred ca cel mai simplu este sa faci gauri de drenaj in peretele din spate si ai scapat si de cheltuiala si de apa. Asta bineinteles pina va rezolva primaru problema !

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 23. august 2016, 19:51

Io cred ca cel mai simplu este sa faci gauri de drenaj in peretele din spate si ai scapat si de cheltuiala si de apa. Asta bineinteles pina va rezolva primaru problema !

Si ce faci daca dupa peretele din spate este dormitorul cuiva :zambet:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 23. august 2016, 19:58

Io cred ca cel mai simplu este sa faci gauri de drenaj in peretele din spate si ai scapat si de cheltuiala si de apa. Asta bineinteles pina va rezolva primaru problema !

Si ce faci daca dupa peretele din spate este dormitorul cuiva :zambet:


Pai noah, aurolacii n-au probleme, sau daca au sa faca ei reclamatie la primarie, sau daca nu sa pescuiasca :clonk :zambet:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 24. august 2016, 07:38

:rizi:
Nu-i chiar dormitor in partea cealalta da-s beciurile alora de pe scara iar la ei intra apa de pe partea cealalta a blocului :ochi: .
Nu-s chiar sigur in ce sens ar curge apa... :rizi: .
Greu cu apa in orasu` asta... cand am stat in Alba Iulia aveam tot asa un garaj sub bloc si never ever n-o intrat apa, oricat si oricum o plouat... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare