Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. iulie 2016, 21:30

daiWa

Salut baieti! Am ceva intrebari in legatura cu lansetele spinning;le am asa cu spinningul lanasat chiar ca de multe ori lansez unde doresc (tinta) ; si imi place mult spinningul. Dar ceea ce ma cam pune sub semnul intrebarii este gramajul( puterea de aruncare) . Am tot citit pe net atatea pt recomandarea unei lansete salau stiuca sau clean pastrav , dar parca tot sunt in ceata! Lanseta Daiwa Exceler - Power Fishing uitati aici ex daiwa. Vad mai multe modele si alea cu gramaj mai putin vad a sunt vreo 2-3 feluri cu foarte mica diferenta intre ele. Unel au jig in descr. Deci merg si cu jig mai mic alea la care scrie? Ca gr nu difera mult.. apoi ce parere aveti de aceste lansete? Sunt bune de ceva? Care din alea ar fi pt clean pastrav chiar biban avat sau pt avat tre ceva diferit? Sunt in spania partea de jos . Sunt ceva lacuri cu potential. Stiuca, pastrav, black bass( mai multe forme) salau normal ni stiu.. si as vrea o lanseta pt clean pastrav biban avat si una pt salau stiuca black bass din link de mai sus 2 modele care mi le recomandati in functie de gramaaj! Mersi!

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. iulie 2016, 21:57

Salut, eu am o Daiwa Exceler 2.10 varianta din grafit.
Puterea de aruncare este 10-30 grame (parca).
Este namaipomenita pentru stiuca si avat dar nu mi se pare potrivita pentru jiging.

Mai folosesc in paralel si un bat Shimano Catana 2.70 MH din carbon care mi se pare mai bun pentru asa ceva.

ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. iulie 2016, 00:10

.../...

Aici era 2.10 la 10-20gr. Asta sa fie care o ai? E destul 20 pt stiuca? Bine ca nu dau cu naluci de 20.. mi se par mari

ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. iulie 2016, 00:56

Defapt era la 10-25 gr. Mai e o varianta 7-21 gr. ( asta cred ca i prea moale pt stiuca salau avat )?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. iulie 2016, 06:00

Teoretic atunci cand alegi o lanseta dupa puterea de aruncare e bine sa o alegi in asa fel incat gramajul nalucilor pe care le folosesti cel mai mult sa fie unde pe la mijlocul plajei recomandate de producator.Daca dau cu naluci de 10-14 gr, lanseta o sa se incarce optim daca e in plaja 5-18 gr..Daca ea se incaraca maxim pina inn 14 gr. si folosesti naluci de 14 gr, atunci nu mai da tot ce poate din ea..lanseaza mai putin si mai imprecis..

Asta in teorie ,ca in practica e mai greu sa gasesti lansete care corespund suta la suta specificatiilor..De obicei producatoorii care dau garantii au grija ca lanseta sa duca mai mult decat declara ,probabil pentru a se scuti de onoarea garantiei..

In geneneral e greu sa zici depsre o lanaeta doar din specificatii, cel mai bine e sa o probezi cu mana ta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. iulie 2016, 11:39

Citat

Aici era 2.10 la 10-20gr. Asta sa fie care o ai? E destul 20 pt stiuca? Bine ca nu dau cu naluci de 20.. mi se par mari
Da e posibil sa fie aceea de 10-20gr.
Cum ti-a zis si semlecangheorghe valorile trecute pe aceste bete nu te ajuta foarte mult.
Trebuie sa mergi in magazin sa le incerci la mana.

20gr nu este mult pt o naluca...atat cantareste un Salmo Slider de 7 cm sau un Salmo Thrill de 9 cm.

Eu pescuiesc foarte mult cu aceste slidere de la Salmo si pot sa confirm ca limita superioara este mai mare de 20gr...batul este in realitate un 10-30gr.
Daiwa Exceler s-a produs in doua variante: din fibra de carbon si din grafit.
Nu stiu cum se comporta cele din carbon eu am blancul din grafit.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Vlad Tulcea« (28. iulie 2016, 11:45)


ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. iulie 2016, 13:00

..../

Care i mai buna ; a din graffit sau din carbon》 calitate mai buna de C zic ! ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. iulie 2016, 13:13

Lansete de grafit sau carbon sunt unu` si acelasi lucru, dupa cunostintele mele... dealtfel grafitul ESTE carbon :).
Ca un producator le numeste intr-un fel sau altul e alta treaba.
Evident, faptul ca-i "carbon / grafit" nu-i singurul lucru ce conteaza la realizarea unei lansete.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 28. iulie 2016, 13:24

Betele din grafit sunt foarte populare in SUA, de aceea nici nu ai sa gasesti aceasta varianta la noi pe piata.
Parerea mea este ca un bat de grafit face mai placut pescuitul dar e doar o parere si poate fi un pic subiectiva.

Alte recomandari in gama asta de pret ar fi Shimano Catana si Energoteam Spin Blade.

ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. iulie 2016, 15:09

Mersi mult baieti pt raspunsuri; am cam inteles cum stau lucrurile! Acum ai ramane un ?. Deci sa folosesc um bat la stiuca salau black bass avat ceva.. cam intre cat si cat s ar incadra? Ex sa nu fie mai mic in gr de atat dar nici mai mare de atat! Sa mi da ti un raspuns in privinta asta ca sa stiu pe unde sa ma orientez ca vad ca sunt multe care au variatii in gr si choar mici diferente.. si unul la clean intre cat minim si maxim. Clean pastrav sa i zic asa! Mersi!

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 28. iulie 2016, 16:55

Citat de la »ady123Deci sa folosesc um bat la stiuca salau black bass avat ceva.. cam intre cat si cat s ar incadra? Ex sa nu fie mai mic in gr de atat dar nici mai mare de atat!,«

Deci sa folosesc um bat la stiuca salau black bass avat ceva.. cam intre cat si cat s ar incadra? Ex sa nu fie mai mic in gr de atat dar nici mai mare de atat!
Dupa cum ti-a sugerat si semlecangheorghe alegi batul in functie de nalucile pe care le vei folosi cu preponderenta.
Recomandarea ar fi sa incerci mai multe bete care se incadreaza intre 10-40gr.

Eu folosesc pe Daiwa mea cel mai des table si voblere cu greutati intre 12-25gr dar ocazional mai pun si o rotativa de 5gr sau un twister de 10gr.


Pentru clean/pastrav nu ma pronunt pt ca nu am pescuit niciodata dupa asa ceva.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. iulie 2016, 17:08

Eu dau la clean / pastrav cu lansete L sau UL... cred ca daca arunca pana-n 7 - 8g ti-ar fi si tie suficient.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ady123$

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »ady123$«

Răspunsuri: 7

Membru din: 26. iulie 2016

Locație: coltan

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 29. iulie 2016, 00:04

Multumesc inca odata pt raspunsuri! Ma bucur ca sunt si persoane care se pricep. Deci am cam inteles inclinatiile. Nu sunt asa pretentios cu betele in mana. . Am dat la black bass stiuca ca nu stiam ce sare cu un bat de crap de vreo 120gr. . Intr adevar cum am dat intr un loc cum a luat blinkerul. Prima oara am zis ca s a agatat in ceva si cand am tras am vazut ca trage contra. L am adus pana oe la vreo 5-6 m de mal am vazut o parte din el si s a dus. Aveam un meps long cast multicolor de 3. Deci am vazut ceva recomndari la 10-40 gr. . Ar merge si un 8-35 sau i cam moale? Si la clean ceva 7-8 gr maxim zicea un coleg mai sus, dar ar merge si un 1-9 ; 2-10; ? Sau chiar 3-12 3-15 cum era.. poate i bun si la biban sau bibanul merge si la 1-9.. bun ca la jig ii altceva. Poate isi da la vreun blinker mai mic! Scuzati ma ca va tot pun atatea intrebari dar vreau sa cumpar ceva bun folositor daca tot imi cumpar.
P.s batul era de crap 3 m un baracuda.. asa un low budget ~90 lei. Dar am vrut sa incerc blinkerul in spania. Am dat jos momitorul si am pua bl.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 29. iulie 2016, 06:33

Eu unul nu cunosc lansetele Daiwa,dar pentru pescuit la stiuca,bass din cele prezentate pe Powerfishing eu mi-as cumpara Rapture Inova Nano 802MH sau Rapture Intruder 802 MH, lansete pe care le-am tinut in mana,cu Intruderul am si pescuit putin..Asta de pe mal, din barca se pot alege mai scurte..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 29. iulie 2016, 06:58

ar merge si un 1-9 ; 2-10; ? Sau chiar 3-12 3-15 cum era.. poate i bun si la biban sau bibanul merge si la 1-9..

Merg si astea dar nu te intinde prea mult in sus in speranta ca o sa iei o singura lanseta si pt. clean si pt. stiuca... nu merge asa daca vrei sa pescuiesti dedicat... daca vrei doar sa pescuiesti, ai vazut ca merge si batu` de crap la naluci sau merge pana la urma si o coada de matura cu inele. :rizi:
La clean/pastrav o sa dai mult mai des cu voblere de 2-4g decat cu alea de 8-10g... nu stiu pe ce ape dai p-acolo si ce pesti sunt dar pot sa-ti spun ca-n trusa mea de clean (care-i destul de consistenta) nu stiu daca sunt 2-3 voblere mai grele de 7g... :nunteleg: .
La biban eu pescuiesc mai des cu gume mici (in special grub-uri - Twister Manns 3cm Ctg (30buc/plic) - Mann's - www.voblere.ro) si jig-uri de 3-6g... da` nah, din nou depinde unde pescuiesti.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare