Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Adrian Sb«

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. iulie 2016, 21:29

Cand dam contra, la clonc?

In a doua partida ce clonc, am avut doua trasaturi, ambele ratate.
La prima, am ramas doar cu p parte din ramele negre, iar la a doua trasatura, buchetul a ramas intact.
Am pescuit cu lansete de 2,1m WTF Never crack, urmarind doar varful lansetei. Dupa doua ciupituri, a tras un pic mai tare, si atunci am intepat.... In gol.
Ce nu fac bine? :gandesc:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. iulie 2016, 21:36

Se intampla f f des acest lucru. Eu am avut dilema ceva timp si de multe ori il las exagerat de mult sa traga. Am avut trasaturi in care firul facuse un unghi serios sub barca si tot in gol am intepat.

3

joi, 28. iulie 2016, 08:26

Nu mai intepa din trasaturi, doar când se lasa pe varf , continuu, si nici atunci nu esti sigur dar ai mai mari sanse. Sau treci cu firul in mana si tot asa, când il simti ca pleaca cu momeala , lung si continuu .

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. iulie 2016, 08:55

depinde cum si ce apuca ... daca ai 6 rame care atarna si le ia in gura pe toate dar nu ia si carligul sau ancora fi sigur ca indoaie varful pleca cu firul si poti sa juri ca le are in gat dar intepi si .... canci :)) tre sa fie hotarat ca sa ai sanse sa il intepi

5

joi, 28. iulie 2016, 09:15

depinde cum si ce apuca ... daca ai 6 rame care atarna si le ia in gura pe toate dar nu ia si carligul sau ancora fi sigur ca indoaie varful pleca cu firul si poti sa juri ca le are in gat dar intepi si .... canci :)) tre sa fie hotarat ca sa ai sanse sa il intepi

Nu te obliga nimeni sa atarni ramele ca la franjuri in perioada asta. Daca tu ii dai sanse, ( din modul de asezare a momelii in carlig ) atunci trebuie sa te astepti si la rateuri de genul spus de tine.

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. iulie 2016, 09:48

le las sa atarne aproape deloc si tot patesc dastea ;) credema ca am incercat spe mi se variante si tot reuseste sa lustruiasca ancora/carligul :)):)) daca vrea ;) daca vine hotarat ....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. iulie 2016, 10:21

Apropo de golit carligele, daca forfacul este mai lung si pestele ia momeala fara sa "plece cu ea", nu simti nimic nici daca tii firu` in gura, nu in mana... :rizi: .
D-aia e indicat sa folosesti plumb cat mai usor... da` clar ca asta nu merge tot timpu`... asta e, mai si scapam, mai pierdem momeala... :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. iulie 2016, 10:35

Nu mai intepa din trasaturi, doar când se lasa pe varf , continuu, si nici atunci nu esti sigur dar ai mai mari sanse. Sau treci cu firul in mana si tot asa, când il simti ca pleaca cu momeala , lung si continuu .

:bravo: Pertinent!
Daca folosesti rame negre atunci inteapa rama pe rand prin toate cele trei brate ale ancorei, fara sa lasi capetele ramei sa atarne. Cam trei rame zdravene si urate trebuie sa fie suficient. Oricum, anul asta papa cam prost, mai mult "ciuguleste", doar cei mici se reped chiar si la caras, iar cei mari fug, inca, de pestisor viu. :noroc:

9

joi, 28. iulie 2016, 11:22

Nu mai intepa din trasaturi, doar când se lasa pe varf , continuu, si nici atunci nu esti sigur dar ai mai mari sanse. Sau treci cu firul in mana si tot asa, când il simti ca pleaca cu momeala , lung si continuu .

:bravo: Pertinent!
Daca folosesti rame negre atunci inteapa rama pe rand prin toate cele trei brate ale ancorei, fara sa lasi capetele ramei sa atarne. Cam trei rame zdravene si urate trebuie sa fie suficient. Oricum, anul asta papa cam prost, mai mult "ciuguleste", doar cei mici se reped chiar si la caras, iar cei mari fug, inca, de pestisor viu. :noroc:

Eu rup ramele la 4-5 cm si le trag un cm pe carlig, pe la mijloc si am 2 capete scurte si fac buchet....nu mi-a golit niciodata cârligele si nici rateuri de gol nu am avut. Am avut rateuri de dezgatare sau nu am vrut sa intep ptr ca doar ciuguleau de 2 ori si fugeau.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. iulie 2016, 11:39

Na pai io am ajuns la concluzia ca ramele sunt cu atat mai atractive (si nu numai la clonc) cu cat portiunea care "falfaie" e mai lunga... niciodata n-am pus rama cat ii carligu`... :) .
Aia care ciugulesc oricum gasesc ei de ce sa apuce iar unu` hotarat, chiar daca are 2Kg, n-are probleme sa ia toata "bucata"... acu` nah, daca ne apucam sa facem economie de rame, ii altceva... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

joi, 28. iulie 2016, 11:45

Na pai io am ajuns la concluzia ca ramele sunt cu atat mai atractive (si nu numai la clonc) cu cat portiunea care "falfaie" e mai lunga... niciodata n-am pus rama cat ii carligu`... :) .
Aia care ciugulesc oricum gasesc ei de ce sa apuce iar unu` hotarat, chiar daca are 2Kg, n-are probleme sa ia toata "bucata"... acu` nah, daca ne apucam sa facem economie de rame, ii altceva... :rizi: .

nu e de economie...incearca si ai sa vezi...din 5 cm pe carlig vine doar un cm restul, ...2 cm si 2 cm ...falfaie, dar nu cat sa ti le suga....incearca si ai sa vezi ca nu din economie e treaba... si iti spun eu ca ...si ala mare papa cioatele de rame ... :ochi: :prieteni: :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. iulie 2016, 12:18

nu e de economie...incearca si ai sa vezi...din 5 cm pe carlig vine doar un cm restul, ...2 cm si 2 cm ...falfaie, dar nu cat sa ti le suga....incearca si ai sa vezi ca nu din economie e treaba... si iti spun eu ca ...si ala mare papa cioatele de rame ...

Eu incerc sa tin ramele in viata :rizi: ... nu le rup si le intep cat mai putin (dar sa nu pice, totusi)... am constatat ca daca se misca, am mai multe trasaturi... na stii cum ii, fiecare cu stilu` lui... :bravo: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

joi, 28. iulie 2016, 12:23

nu e de economie...incearca si ai sa vezi...din 5 cm pe carlig vine doar un cm restul, ...2 cm si 2 cm ...falfaie, dar nu cat sa ti le suga....incearca si ai sa vezi ca nu din economie e treaba... si iti spun eu ca ...si ala mare papa cioatele de rame ...

Eu incerc sa tin ramele in viata :rizi: ... nu le rup si le intep cat mai putin (dar sa nu pice, totusi)... am constatat ca daca se misca, am mai multe trasaturi... na stii cum ii, fiecare cu stilu` lui... :bravo: :noroc:

Leaga-le cu ata de papiota si le poti duce si acasa dupa partida de pescuit . :zambet: :prieteni: . Si cei care dau la stationar, uneori mananca mai bine când dai cu cioate de rame si nu cu ea intreaga....Nu incerc sa conving pe nimeni doar ca asa am si trasaturi si nici nu mi le fura. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. iulie 2016, 12:26

Las` ca fac o poza WE-u` asta cu ce "capitza" de rame pun io pe carlige, de obicei... :rizi: .
Acu` mai dau si cu 1 - 2 rame numa`, cand fac "scheme" si nu manca... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

joi, 28. iulie 2016, 12:30

Iti pun si eu una in weekend-ul asta . :clonk :prieteni:

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. iulie 2016, 12:47

Iti pun si eu una in weekend-ul asta . :clonk :prieteni:

Mereu ma tin sa pozez si eu cum pun ramele sau carasul, dar de' ...n-am rabdare.

17

joi, 28. iulie 2016, 12:49

Multi tin secret acest lucru dar .... uneori mai furi din filmulete cu driluri sau poze .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. iulie 2016, 18:43

Eu pun 3 rame luuuungi pe bratele ancorei de sus, pe fiecare cite une, apoi pe fiecare brat infig una pe mijloc.
Jos, pe carlig, mai pun 3 - 4 rame, tot asa, infipte la jumate. :noroc:

Dupa multi ani de cloncanit, inca mai dau rateuri la clonc. destule...
Chiar acum 2 sapt am ratat 4 buc intr-o partida de aprox 1,5 ore.
4 trasaturi, 4 rateuri. Din cei 4, 3 erau capitali!
Indiferent cum, ca tin firu in mana, sau ma uit la lanseta, tot exista multe rateuri.
Cu toate astea, parerea mea este, ca din 2014 se prind mult mai multi somni decit acum 4-5 ani... voi ce spuneti? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. iulie 2016, 19:51

Te referi la Dunare ?
Ar fi imbucurator...

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 29. iulie 2016, 07:43

montura cu 2 ancore la 4 5 cm una de alta ... incarcata cea de sus in aia de jos puse cateva la misto si ft scurte .. 3 ciupituri 1 peste :( nu au fost mari pestii ....