Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4 021

miercuri, 27. iulie 2016, 11:15

Dupa un an de "studiat" si 3 iesiri la clonc am punctat si eu :
-prima iesire=0
-a doua iesire = 1 moaca
-a treia iesire (aproximativ 4 ore de cloncanit) = 9 moace (apreciez eu intre 1kg si 3kg bucata)
Cloncul este realizat de mine. :clonk ......ma antrenez pentru iesirea in Delta la sfarsitul lunii August. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

In delta !!?? unde concanesti?
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

4 022

miercuri, 27. iulie 2016, 11:30


In delta !!?? unde concanesti?

.....pai o sa fim cazati la Ilganii de sus (parca), o sa incerc pe Sulina in zona cazarii, in lacuri nu o sa intru la clonc pt nu cunosc trasee si nu am GPS la sonar.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 023

luni, 1. august 2016, 08:32

Aseara am iesit ptr ultima oara (inainte de concediu) la o partida de pescuit pe Rin... o seara perfecta! :noroc:



Adrenalina a venit cu primul somn scapat in drill, bun si mare tare!, urmat de unul de cca 1,5 m, scos de catre Marco la pozat.



...si nu dupa mult timp a urmat si pestele capital al serii :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

4 024

luni, 1. august 2016, 09:21

Felicitari ptr captura. :apl: Ne spui si cati cm avea? :gandesc: Poate prinde cineva dintre cei ce vor participa la intalnirea din acest an de la Divici un somn capital. Oare va fi vreun norocos ? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4 025

luni, 1. august 2016, 09:32

Felicitari ptr captura. :apl: Ne spui si cati cm avea? :gandesc: Poate prinde cineva dintre cei ce vor participa la intalnirea din acest an de la Divici un somn capital. Oare va fi vreun norocos ? :gandesc:


Merci Marian! :noroc:
M-as bucura f mult daca reusim sa prindem chiar si 10 buc peste 2 m! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

4 026

marți, 2. august 2016, 06:18

În sfârșit am reușit și eu să prind somn la vobler noaptea.Nu am reușit să fac nici o poza ptr ca am pescuit pe întuneric dar am reușit să am parte de distracție maximă.Daca o să meargă și în weekend la fel mă fac pescar la spining.Am avut si vreo câțiva mari dar unul mi-a îndoit doua cârlige de la ancorita iar unul a plecat cu tot cu ancora si inel.Mi-am cumpărat ieri un vobler de la Strike pro articulat si aștept weekendul cu nerăbdare.

4 027

marți, 2. august 2016, 09:05

unul mi-a îndoit doua cârlige de la ancorita


Tu ai dat cu carlige drepte si el ti le-a indoit ? :zambet: :prieteni: :noroc: :drac2:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

4 028

marți, 2. august 2016, 11:01

Corect, mi le-a indreptat :zambet:

4 029

marți, 2. august 2016, 11:17

Salut!
Felicitari tuturor pentru capturi!
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris aici!
Sambata seara am iesit si eu la o partida de o noapte la stationar ,partida in care am avut un dril cu un somotel de aproximativ 80cm care sa dezagatat la mal cand sa il iau de gura! :doarecapu:
In rest am mai incercat de cateva ori la clonc ,chiar si aseara am pescuit pana pe la 2jumate noaptea, la clonc, dar fara rezultat!...Am avut ceva somn care sa ridicat la momeala dar nici macar o trasatura!
Apropo....in perioada asta ce momeala folositi la clonc?La ce adancimi ati avut cele mai multe prezentari/ridicari?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 030

marți, 2. august 2016, 11:42

În sfârșit am reușit și eu să prind somn la vobler noaptea.Nu am reușit să fac nici o poza ptr ca am pescuit pe întuneric dar am reușit să am parte de distracție maximă.Daca o să meargă și în weekend la fel mă fac pescar la spining.Am avut si vreo câțiva mari dar unul mi-a îndoit doua cârlige de la ancorita iar unul a plecat cu tot cu ancora si inel.Mi-am cumpărat ieri un vobler de la Strike pro articulat si aștept weekendul cu nerăbdare.
'
'Enjoy the club..'..inelele crestate sunt esentiale,musai sa fie din cele tari de minim 25 kg..ancorele la fel,minim 2x daca permite woblerul sii 3x .Daca woblerul e mic ajunge o singura ancora atunci sansele sa o dezdoaie sau indoaie scad..Da, se intimpla sa fie si indoite in interior..eu am patit..nu doar indreptate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

4 031

marți, 2. august 2016, 12:22

Salut!
Felicitari tuturor pentru capturi!
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris aici!
Sambata seara am iesit si eu la o partida de o noapte la stationar ,partida in care am avut un dril cu un somotel de aproximativ 80cm care sa dezagatat la mal cand sa il iau de gura! :doarecapu:
In rest am mai incercat de cateva ori la clonc ,chiar si aseara am pescuit pana pe la 2jumate noaptea, la clonc, dar fara rezultat!...Am avut ceva somn care sa ridicat la momeala dar nici macar o trasatura!
Apropo....in perioada asta ce momeala folositi la clonc?La ce adancimi ati avut cele mai multe prezentari/ridicari?

Salut,
Din "vasta" mea experienta de pescuit la clonc (4 iesiri, 10 mustaciosi....unul de 9,2kg) am prins si am avut prezentari in timpul zile pe caldura. Eu incerc sa mentin momeala (rame negre) cat mai aproape de fundul apei (intre 0,5 si 1m). Neavand un sonar performant(Lowrance X4pro) eu urmaresc adancimea apei si apoi reglez treptat momeala , uneori chiar pierd montura de pe raza de actiune a sonarului......ochii musai pe varful lansetei si :clonk .

4 032

marți, 2. august 2016, 12:26

Riscant, macar mergi la 3-4 m de fund, lasa-i loc de a gasi momeala si nici nu risti sa prinzi un monstru de copac.

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

4 033

marți, 2. august 2016, 12:37

Riscant, macar mergi la 3-4 m de fund, lasa-i loc de a gasi momeala si nici nu risti sa prinzi un monstru de copac.
Am incercat si cu montura mai sus insa nu am avut prezentari .....dar am timp sa incerc. :bucuros2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 034

duminică, 7. august 2016, 17:48



In timp ce imi asteptam coechipierul sa intram pe apa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

4 035

duminică, 7. august 2016, 20:35

Aseara pe la ora opt ma hotarasc sa ies la pescuit desi aveam numai vro 5-6rame si o duzina de scoici.Pun ramele in carlig cu speranta ca voi avea o trasatura (la scoica nu a-m prins inca nici un somn anul acesta) si a venit dansul sa le haleasca

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

4 036

duminică, 7. august 2016, 20:39

Aoleu....ai avut un week-end greu- greu! Fir intins!!

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

4 037

duminică, 7. august 2016, 22:55

Felicitari tuturor pentru capturi! Pun si eu unul indesat si bataios:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4 038

luni, 8. august 2016, 07:18






N-a apucat bine Muresul sa se limpezeasca cat de cat, ca iar a venit o unda de apa mare si tulbure..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4 039

marți, 9. august 2016, 15:05

Nu am mai scris de mult pe aici din cauza faptului ca am prins numai marle si bibanei de la inceputul anului pana acuma, cu exceptia celor cateva salmonide prinse in luna mai.
Va pot arata, in sfarsit, niste somni de Sena. Primul a tras la un bibanel si al doilea a tras la o mica naluca pe lanseta de biban. Dar tot a iesit la o poza.
Video
-

Video


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4 040

marți, 9. august 2016, 15:50

Primul a tras la un bibanel si al doilea a tras la o mica naluca pe lanseta de biban. Dar tot a iesit la o poza.

Partea asta ii poate fi dedicata special lu` Zoran... :rizi: :rizi: .
Fain Tudore, tine-o asa. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."