Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 22. februarie 2015, 12:12

...poti sa ai supertrecut daca prezentul tau e palid!

Nu cumva prezentul il "datoram"lipsei cunoasterii trecutului-cu sau fara voia noastra?

Personal zic ca nu. Prezentul il datoram in primul rand oamenilor din aceasta tara ,foarte multi (printre care cred ca si eu ...uneori :rizi: ) deformati de trecutul comunist cu TOT ce a insemnat el . Indiferent din cine ne tragem ,ce sange de vedeta mai curge prin noi , am fost facuti praf de sistemul impus de sovietici si dus la extrem de nea Nicu :drac2: Cu sistemul lui de securitate cu tot...Securitate care ,asemenea lui Pintea :) ,doar " no muritu' numa un pic s-o odihnitu" :nunteleg:

Oricum ...nu va imbatati cu apa rece ca am fost nu stiu ce neam de viteji ca prezentul ne poate dezvalui trecutul...Si aici ma refer la calitatea umana .In rest :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 8. iulie 2016, 11:18

Ideea e ca atunci cand am avut conducatori cu mana de fier, numai asa s-a putut face ceva...dupa '90, ce sa mai spunem, am avut presuri, din ce in ce mai "mari"...

Ziarul Ring
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 9. iulie 2016, 20:22

Ne ancoram în trecut, pe baza unor teorii(adevărate sau nu). Important e prezentul și viitorul. " Tu știi cine e tatăl meu?" ... cam despre asta vorbim acum.
La exemplu de perfecțiune as da Islanda, e opinia mea.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 10. iulie 2016, 11:00

Problema e ca islandezii(si nu numai) isi respecta si trecutul, si prezentul, si viitorul, in timp ce noi nu prea mai respectam nimic, iar daca nu-ti cunosti trecutul, nu prea ai cum sa-l respecti, evident ca nu mai ai nicio identitate si nu mai respecti nimic...
Am cunoscut sapatamana trecuta un roman cu cetatenie islandeza, cu studiile in Statele Unite, difera mult de majoritatea romanilor din Romania
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 11. iulie 2016, 16:29

offf !....greu subiect....asta merita o atentie deosebita marilor nostrii academicieni,pe care eu ii respect (nu si guvernantii)...in mare comparam mere cu ghinda,...unele tari ,care o duc bine au fost tari cotropitoare care au si in ziua de astazi colonii sau derivate,alte tari au fost jefuite dealungul timpului ,intr-un fel sau altul si unele sunt jefuite si in prezent sub alta forma "vezi Romania noastra draga"....acum vine intrebarea ...cine o duce bine si cine munceste dublu pentru 20% din salariu minim pe economie a statelor care se declara civilizate si cu un nivel de trai ridicat ?........cine jefuieste de resurse tari democratice ?......cine e smecher si cine este prostu ? :gandesc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 17. iulie 2016, 16:48

Greu subiect dar in linii mari cam asta-i rezultatul unei lumi fara Dumnezeu, incet incet se degradeaza totul. O sa ajungem ca o gloata, si bandele de hoti au ierarhii pe care le respecta si se sustin uni pe altii, noi doar cu noi insine.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Subiecte asemănătoare