Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

florinw

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »florinw«

Răspunsuri: 15

Membru din: 16. ianuarie 2015

Locație: augsburg

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 23. iunie 2016, 22:52

montare corecta sonda sonar

la ce adincime lucreaza optim sonda de la sonar,mai exact la ce adincime trebuie montata fata de suprafata apei

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 24. iunie 2016, 06:57

La orice adancime la care, in orice conditii (valuri, miscat prin barca etc.) sonda nu ramane in aer... si nu imediat langa motor, in masura posibilului.
Nu trebuie sa exagerezi cu adancimea pt. ca nu obtii nici un castig in schimb se mareste probabilitatea de a lovi sonda, rezistenta la inaintare etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

vineri, 24. iunie 2016, 12:44

Exista vreo influienta negativa la montarea sondei in dreapta motorului cum te uiti din barca fata de montarea in stanga ? In cartile de montaj arata in stanga toate. Influienteaza negativ elicea motorului ? Bineinteles , in ambele situatii montarea cat mai indepartata de motor .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 24. iunie 2016, 15:23

Exista vreo influienta negativa la montarea sondei in dreapta motorului cum te uiti din barca fata de montarea in stanga ? In cartile de montaj arata in stanga toate. Influienteaza negativ elicea motorului ? Bineinteles , in ambele situatii montarea cat mai indepartata de motor .

Mie nu-mi trece prin cap nici un motiv pt. care ar fi vreo diferenta. :nunteleg:
Elicea "trage" apa din fata si o "impinge" in spate, nu prea vad de ce-ar fi vreo diferenta in ce parte pui sonda... poate copiaza unii dupa altii aia cu manualele... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 24. iunie 2016, 16:49

Se montează traductorul de pe partea laterală a corpului navei, unde elicea se mișcă în jos. Moțiunea ascendentă a elicei generează valuri de presiune și împinge bule în sus față de coca. Prin montarea pe partea de jos, corpul navei umbrește traductorul de acest efect.
Nu montați senzorul într-o zonă de turbulențe sau bule.
O intreaba polologie pe net.....si poze multe;
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:

6

vineri, 24. iunie 2016, 17:09

Se montează traductorul de pe partea laterală a corpului navei, unde elicea se mișcă în jos. Moțiunea ascendentă a elicei generează valuri de presiune și împinge bule în sus față de coca. Prin montarea pe partea de jos, corpul navei umbrește traductorul de acest efect.
Nu montați senzorul într-o zonă de turbulențe sau bule.
O intreaba polologie pe net.....si poze multe;

Ms, citisem si eu asta, dar am vazut , la rusi si nu numai, multe montate si pe partea cealalta. E o explicatie, din pacate nici nu am incercat ca sa vad diferenta dar ... poate am s-o incerc. :prieteni:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 24. iunie 2016, 18:26

@gufisor

Recomandarile astea atasate sunt de la Lowrance;
Eu cred ca pot si fi pe partea stanga montate, dar se cauta pozitia "THE BEST", explica ca pot fi niste bule , etc, ...probabil minore, si probabil si pentru nave cu elice mari, motoare mari, cu viteza mare, etc.. Pe aici, scrie cam asa in romaneste: evitati sa montati la distanta de 1m fata de elice.( dar sa ai barca cu latimea de minim 2.4 m, inseamna....
Al meu este montat , ca la carte , pe sina din inox. :prieteni:
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »macinic« (24. iunie 2016, 18:33)


Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 25. iunie 2016, 14:34

La o pneumatica care are numai placa de motor pe spate nu vad unde as putea monta sonda decat langa motor, adica pe spatele barcii. Pana acum n-au fost probleme :pauza:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 25. iunie 2016, 17:11

La o pneumatica care are numai placa de motor pe spate nu vad unde as putea monta sonda decat langa motor, adica pe spatele barcii. Pana acum n-au fost probleme

Si eu tot pe oglinda o montez la pneumatica, cat mai departe nu inseamna pe partea opusa a barcii... :).
Insa, ca sa-ti dau un exmplu de se se poate intampla daca-s prea aproape: la un moment dat aveam reflexii parazite de pe placa anticavitatie a motorului si-mi indica apa sub 1m unde ea avea 30+ ... am scufundat sonda mai mult si s-a rezolvat insa asta nu s-ar fi intamplat daca sonda era ceva mai departe... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare