Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 1. august 2012, 12:52

Blasova

Am auzit si bune si rele despre acest brat vechi, inchis , al Dunarii, si mi se pare potrivit sa deschid un topic in care sa spuna fiecare ce informatii are despre aceasta balta. Eu am planificat o iesire peste vreo 3 saptamani acolo, si am auzit ca unii pescari au gasit capcane pentru monturi, bariere cu sarma si diverse alte lucruri pe care n-am apucat sa vad daca sunt sau nu adevarate, dar cine a fost, mai ales in ultima vreme pe acolo poate ne ofera mai multe detalii. Partida pe care am planificat-o acolo are ca specie-tinta somnul!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 17. august 2012, 00:03

S-a intors amicul de pe Blasova si a venit satisfacut de capturi: peste 20 kg de caras de la 3-400 g la 2 kg/buc, in jur de 30 crap romanesc de la 3 kg la 7 kg si inca n-a mers bine, pentru somn nu s-a dus pregatit, era mult salau si iar n-a fost pregatit, dar in maxim o luna ajung si eu cu el pe acolo. :buaaaah:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 17. august 2012, 13:36

Este adevarat ca Blasova a fost candva un brat al Dunarii, dar acum este doar o balta in Insula Mare a Brailei.
Eu merg destul de rar acolo, orcand prefer o partida de pescuit la Dunare, dar am un prieten foarte bun care pescuieste acolo foarte des.
Intradevar in balta este mult peste in special caras, cteno, crap roamanesc, fitofag si de curand am aflat si noi ca exista somn si salau. Somnul insa nu poate fi retinut.
Cel mai mult se pescuieste la cteno, se prind frecvent exemplare in jur de 10kg.
Nu se pescuieste noaptea !!! Taxa este de 50ron/zi/pescar iar o barca se poate inchiria cu 30 ron/zi.
Drumul de acces este destul de prost, dupa ce treci cu bacul in insula ai doua variante: una pe drumul asa zis asfaltat care este un dezastru si a doua pe drumurile de pamant care atunci cand nu ploua sunt foarte bune, doar ca trebuie sa sti pe unde sa mergi.

Evergreen, atunci cand vi, pot sa te pun in legatura cu cateva persoane care lucreaza pe balta, sa-ti opreasca barca, loc bun de campare si de pescuit, sa-ti arate locurile care tin somn, salau etc.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 22. august 2012, 09:12

Multumesc pentru sprijin, ajung acolo cam pe 29 august! Am cativa amici acolo si am inteles ca mananca bine crapul! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 5. septembrie 2012, 11:03

Revin cu vesti de la Blasova, din nefericire joi dupamiaza a fost un mic cutremur in zona Vrancea, si in afara de un caras, prins in primele 10 minute, o trasatura violenta pe la 2 noaptea - soldata cu 3 fire textile si 4 monofilamente facute ghem pe multe zeci de metri, pe care le-am descurcat(singur) :pescuit: in aproximativ 7 ore, 3 ore pana la 5 apoi de la 9 la 13 pe lumina, n-am prea avut ce sa povestim. Noroc ca mi-am schimbat strategia si mi-am plantat 4 lansete aproape de stuful de la celalalt mal, la peste 400 de metri, de unde am luat cand se pare ca incepea din nou sa manance sambata dimineata, un ten la 3 kg si un ciortan aproape de 2 kg, pentru ca altfel nu-i vedeam culoarea. Balta plina, nici gand de vreun loc liber, noroc cu nea Badiu, care ne-a lasat pe un loc intre stufuri, unde nu poti intra cu masina, ca altfel nu stiu unde ne asezam, sau asteptam pana vineri dimineata pana pleca cineva!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

miercuri, 10. aprilie 2013, 11:34

:buaaaah: Pe 2013 a fost cineva din cercul nostru la Blasova?

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 20. septembrie 2013, 12:09

Au fost acum vreo 3 saptamani niste amici si au luat dupa trei zile doar un amur(ten) de 15 kg! Am inteles ca acum pleaca alta echipa, perioada de toamna, mai ales acum cu racirea vremii, cica ar fi conditii optime pentru Blasova!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 16. martie 2014, 17:45

nu mai e blasova de alta data


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 22. iunie 2016, 22:08

Salut, nu mai gasesc numarul lui nea Aurica pe care mi l-a trimis un coleg din Braila, parca, in 2012, il mai are cineva? Multumesc. Saptamana viitoare poate ajung la Blasova.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 23. iunie 2016, 09:27

Ateptam impresii , nu am mai fost de 10 ani in Blasova :pescuit:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 23. iunie 2016, 11:26

Amintiri.....eu as merge pe Macin.
»macinic« a atasat urmatoarele fisiere:

12

joi, 23. iunie 2016, 17:22

Amintiri.....eu as merge pe Macin.

Curent mult, pericol de electrocutare !! :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 24. iunie 2016, 01:57

Mai are cineva vreun gand pentru saptamana viitoare, in cursul saptamanii?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 24. iunie 2016, 08:27

In functie de ziua cand ajung, daca este cineva care pleaca de pe loc in ziua respectiva si este dispus sa imi spuna numarul de telefon, voi incerca si eu sa ofer numarul mei si pentru primul care ma suna sa ii las locul de pe care plec cu informatiile necesare despre pozitiile nadite.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!