Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 2. iulie 2015, 05:53

La yacht-tng gasesti ancora deriva (plutitoare se numeste pe site) de 81cm (atat o am si eu pentru pneumatica) la pretul de 17,52 euro. Ancora asta am cumparat-o pentru vechea pneumatica de 3,1m. Acum o folosessc pentru una de 3,5m si.... este putin cam mica insa face oarece serviciu. Pentru barca de fibra am una cu diametrul de aproape 2m. Sa vezi ce frumos este la Oltenita in august cand directia predominanta a vantului este E si SE :zambet:
Ancora asta te ajuta indiferent de directia vantului. Rolul ei este acela de a miscora diferenta dintre viteza barcii si vteza apei. Cu sau fara ancora de deriva NICIODATA barca in deriva nu va avea aceiasi viteza cu cea a apei.
Pentru a "preveni" o "discutie" in "contradictoriu" cu informer, viteza barcii poate fi egala cu cea a Dunarii in situatia in care vantul va sufla cu ...Km/h dinspre amonte astfel incat sa compenseze coeficientul de frecare dintre barca si apa (frecarea nu este de 100%).
In zonele cu anafoare (443, 434, 423 etc) ancora de deriva nu-ti va fi de niciun folos. Parerea mea este ca in aceste anafoare pentru fir mono de 0,50 plumbul ar trebui sa fie de 5-600g pentru a tine linia cat de cat dreapta. De regula, eu evit aceste anafoare la cloncanit.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 2. iulie 2015, 06:59

Pentru a "preveni" o "discutie" in "contradictoriu" cu informer, viteza barcii poate fi egala cu cea a Dunarii in situatia in care vantul va sufla cu ...Km/h dinspre amonte astfel incat sa compenseze coeficientul de frecare dintre barca si apa (frecarea nu este de 100%).

O discutie in contradictoriu purtata decent poate si trebuie sa aibe efecte pozitive si nu trebuie interpretata ca ceva daunator.
Acestea fiind zise eu cred ca te inseli. :)
In conditiile in care nu exista alte forte care actioneaza asupra barcii (vant, propulsie de la motoare etc.), ea este "dusa" de apa nu "se misca" pe apa.
Este exact ca un pasager aflat intr-un automobil, se misca odata cu acesta cu aceeasi viteza fata de pamant.
Nu poti sa spui ca soferul unei masini are vreo viteza fata de masina chiar daca curu` soferului are un anumit coeficient de frecare cu scaunu` masinii... :).
Exista intr-adevar o frecare care ar putea sa franeze barca dar CU AERUL si NU cu apa, daca suprafata barcii cu pescari cu tot este mare... insa, in cazuri uzuale la vitezele obisnuite de curgere ale unei ape pe care se poate da la clonc, aportul acestei frecari la diminuarea vitezei este mic.
Dealtfel, acest lucru se poate testa destul de simplu: in conditiile LIPSEI TOTALE a vantului, daca langa barca pui de ex. un pet gol, tot langa barca se va afla peste 5 minute dar ambele mai in aval.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 2. iulie 2015, 07:39

:rizi: Nu este chiar asa. Frecarea dintre barca si apa nu este de 100%. Se apropie de aceasta valoare cu incarcatura (datorita pescajului sa creasca ceva suprafata de contact), daca este la "rasul" apei, daca are "brizbrizuri" pe coca dar nu va fi de 100%. O diferenta de viteza intre barca si apa tot va fi, chiar daca este de ordinul a 0,01-0,5-1-2-3 sau mai multe procente. Diferenta va exista :zambet:
Incearca tu sa pescuiesti cand esti in deriva (conditii vant 0 Km/h) cu o undita de oblete (pluta de 0,25g, linie de 0,08, lestul aferent plutei, momeala scufundata la 3m in conul de 20 grade al sonarului) si, daca vrei, sa-mi povestesti ce constati :ochi:
Putem discuta multe pe baza mecanicii invatate in clasa a IX-a dar nu-i locul si nici momentul. :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 2. iulie 2015, 07:47

O diferenta de viteza intre barca si apa tot va fi, chiar daca este de ordinul a 0,01-0,5-1-2-3 sau mai multe procente. Diferenta va exista

Eugen, io n-am nimic impotriva fizicii teoretice, la urma urmei asta este meseria mea de baza insa cred ca ceea ce este relevant este ce ajuta sau impiedica desfasurarea pescuitului.
Repet ceea ce am spus mai sus: frecarea cu aerul este cea care poate frana barca, frecarea cu apa determina de fapt miscarea barcii.
Si da, viteza barcii va fi diferita de a apei din 1000 de motive, inclusiv lansatu` nalucilor care propulseaza barca in directia opusa... insa intereseaza diferentele reprezentative nu alea "microscopice" sau "teoretice".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 2. iulie 2015, 08:13

Va place sacosa galbena?
Luati una albastra!
Asa spune un afis la IKEA ceea ce am si facut, am luat 2sacose, medium si king size, ambele pt a le face ancore de deriva... Cu lampa de gaz le-am facut 3 gauri in (ma scuzati) fund, de appx 8-10cm diametru... si functioneaza perfect... atat ancora de deriva conica cat si sacosa trebe sa aiba o curgere a apei...intra multa, iese putina, si sistemul sta aliniat in curent..
Incerc sa pun o poza cand ajung acasa...
Sacosele Ikea sunt din rafie..se scutura repede de apa... m-au ajutat de cateva ori la pescuit in deriva; clonc/altele
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

26

joi, 2. iulie 2015, 13:14

Din modesta mea experienta am constatat ca de cate ori ma aflam in situatia de a fi deranjat de vant,am apelat la ancora de deriva (sau parasuta).Nu conteaza in cedirectie se lasa aceasta la apa,"'va stï"singura unde sa se plaseze".Daca firul cu cfare este legata parasuta de barca este tensionat inseamna ca aceasta lucreaza,daca nu-inseamna ca nu e nevoie de ea.

:bravo: perfect adevarat :prieteni:

Citat de la »ovidiu.U«


Va place sacosa galbena?
Luati una albastra!
Asa spune un afis la IKEA ceea ce am si facut, am luat 2sacose, medium si king size, ambele pt a le face ancore de deriva... Cu lampa de gaz le-am facut 3 gauri in (ma scuzati) fund, de appx 8-10cm diametru... si functioneaza perfect... atat ancora de deriva conica cat si sacosa trebe sa aiba o curgere a apei...intra multa, iese putina, si sistemul sta aliniat in curent..
Incerc sa pun o poza cand ajung acasa...
Sacosele Ikea sunt din rafie..se scutura repede de apa... m-au ajutat de cateva ori la pescuit in deriva; clonc/altele

Merge si cu o galeata de plastic de la 10 l in sus... :prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (2. iulie 2015, 13:21)


09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 2. iulie 2015, 17:09

Astept cu nerabdare pozele Ovidiu.
:noroc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 2. iulie 2015, 20:25

Astept cu nerabdare pozele Ovidiu.
:noroc:

Dropbox - IMG_20150702_211538-1.jpg
Dropbox - IMG_20150702_211521.jpg
Dropbox - IMG_20150702_211504.jpg

De asemenea iti trebuie si papuci norocosi ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 2. iulie 2015, 20:36

Super tare.
zimi te rog folosesti doua bucati cand cloncanesti?sau e suficient una?
multumesc frumos :noroc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 2. iulie 2015, 20:46

Daca nu e suficienta una ,inseamna ca deja ratez cu cloncul din cauza valurilor...
Eu am o pneumatica usoara (3m), baloane mici, 35cm, nu foarte sensibila la vant...asa ca ancora de deriva ajuta mult, inclusiv cand fac deriva in lungul malului la avat... De fapt la orice pescuit in derica, clean , stiuca etc
Spor... E testat , sta foarte bine aliniata.. De la manerele sacosei am o sfoara de appx 2m
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

31

duminică, 5. iulie 2015, 16:29

Din modesta mea experienta am constatat ca de cate ori ma aflam in situatia de a fi deranjat de vant,am apelat la ancora de deriva (sau parasuta).Nu conteaza in cedirectie se lasa aceasta la apa,"'va stï"singura unde sa se plaseze".Daca firul cu cfare este legata parasuta de barca este tensionat inseamna ca aceasta lucreaza,daca nu-inseamna ca nu e nevoie de ea.


perfect de acord cu aceste afirmatii :bravo:
tocmai ce m-am intors dintr-o vacanta din Grecia de unde anul trecut mi-am reachizitionat o astfel de ancora/parasuta si pe care am folosito si testato astfel incat anul acesta am mai cumparat inca una pentru un bun prieten la astronomica suma de ~ 9 euro / buc
stiu ca nu sunt permise linkuri dar altfel nu vad cum pot sa arat asa ca stergeti dupa aia
EVAL - ΑΓΚΥΡΑ ΠΛΩΤΗ
EVAL CATALOGUE 2014-2015 UK

32

luni, 6. iulie 2015, 05:24

Interesante sunt distantele fata de barca. De ce asa mari ? eu o am de 85 cm diametrul mare, barca de 3,5 m , si o tin la 5 m de barca ( ptr ca atat era sfoara de 10 m ) si merge bine.

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 13. iunie 2016, 09:30

Eu imi redresez poztia barcii fata de firul ce intra pe verticala cu motorul electric.
Zoran poate cu bunatatea ta ma lamuresti si pe mine ce inseamna pozitia barcii fata de firul ce intra pe verticala ,,, si eu am patit aceasta problema cu montura care dispare de pe ecran sau se vede foarte foarte putin ,,, fara vant fara nimic,, care ar fi pozitia corecta ,, daca se poate doar sti ca-s incepator ,,, :doarecapu: :prieteni: :doaaamne:
GANDESTE CA UN PESTE

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 13. iunie 2016, 10:36

Alex, tra sa vezi firul ce intra in apa ca si o "bara" perpendiculara... iar tu cu barca nu ai voie sa te indeparzezi de ea, in nici o directie.

Dar cum firul e fir, si nu te poti tine de el, trebuie sa navighezi cu barcuta in jurul firului, astfel ca sa nu te indepartezi de el. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

35

luni, 13. iunie 2016, 11:18

eu am patit aceasta problema cu montura care dispare de pe ecran sau se vede foarte foarte putin ,
Încearcă sa folosești doar frecventa de 200 khz.Sunt impurități în apă și apare zgomot mare pe sonar.
:noroc:

36

luni, 13. iunie 2016, 11:21

eu am patit aceasta problema cu montura care dispare de pe ecran sau se vede foarte foarte putin ,
Încearcă sa folosești doar frecventa de 200 khz.Sunt impurități în apă și apare zgomot mare pe sonar.
:noroc:

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 13. iunie 2016, 11:23

Încearcă sa folosești doar frecventa de 200 khz.Sunt impurități în apă și apare zgomot mare pe sonar.

Multumesc frumos Cata ,, cu mare placere o sa incerc ,,, ma gandeam insa daca nu ar fi bine sa nu mai folosesc sensivity pe auto ,,, ma gandeam doar ,, probabil o sa inc erc cu proxima ocazie mai multe setari ,,, ideea este ca atunci cand disparea dispare si de pe 83 si de pe 200 ,, sau alternativ cand de pe 83 cand de pe 200 ,,, hmmm scuzeee sunt incepator asta este ,, nu va suparati pe ,mn :nervos:
GANDESTE CA UN PESTE

38

luni, 13. iunie 2016, 20:32

Încearcă sa folosești doar frecventa de 200 khz.Sunt impurități în apă și apare zgomot mare pe sonar.

Multumesc frumos Cata ,, cu mare placere o sa incerc ,,, ma gandeam insa daca nu ar fi bine sa nu mai folosesc sensivity pe auto ,,, ma gandeam doar ,, probabil o sa inc erc cu proxima ocazie mai multe setari ,,, ideea este ca atunci cand disparea dispare si de pe 83 si de pe 200 ,, sau alternativ cand de pe 83 cand de pe 200 ,,, hmmm scuzeee sunt incepator asta este ,, nu va suparati pe ,mn :nervos:
Cu placere!
Da, nu folosi sensitivity pe auto.Regleaza manual senzitivitatea asa incat sa vezi bine montura dar sa ai si cat mai putini purici.Firul trebuie sa intre in apa cat mai aproape de sonda iar sonda sa fie paralela cu luciul apei. :bravo:

Subiecte asemănătoare