Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

121

sâmbătă, 14. mai 2016, 21:29

SAFETY FIRST......informer. Daca tu crezi ca problema luminii de navigatie este usoara , iti spun atat : pe mine m-a costat in jur de 90 dolari. Stalpul de lumina are inaltimea de 1.20m. (vezi PERKO,USA)
Daca crezi ca montajul unor baterii pe acid este o problema usoara, vezi ca la pneumatice sunt niste cutii rezistente la acid , cu capac, asigurate bine in barca. La fibra, alte solutii SIGURE.
Dupa.....Safety.....clonc, daca este SAFETY.....daca nu, nasoala treaba.
»macinic« a adaugat urmatoarea poza:
  • SAFETY FIRT.......jpg

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

122

duminică, 15. mai 2016, 07:25

Eu nu cred nimic din ce-ai zis c-as crede si chiar sunt de acord cu tine insa atunci trebuia sa zici "una dintre cele mai bune barci ca siguranta" si nu "una dintre cele mai bune barci pt. pescuit la clonc"... :ochi: .
Oricum, s-o folosesti sanatos si fara evenimente.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

123

luni, 16. mai 2016, 16:36

Cand s-or vedea roadele taxelor platite aici, putem face comparatia cu Bugatii si gazul......parerea mea...
P.S. Ilie Nastase si altii de ce si-au mutat calabalacul pe alte meleaguri? Dupa conceptia practica de a nu arunca banii...ideea asta sa platesti sau sa plateasca daca are de unde ne cam caracterizeaza doar pe noi, altii cauta sa plateasca minim, pentru conditii mai bune sau cel putin egale...de ce noi suntem mai cu mot si ne multumim cu putin, sau cu rau....!? Ma rog, in afara situatiei de a monta GPL pe Bugatti, toata aprecierea pentru cine il cumpara si alege resedinta cu impozitele cele mai mici, sau conditiile cele mai bune...


evergreen, Nastase a plecat cu totu` ceea ce poti face si tu sau eu, daca ne dorim... comparatia e irelevanta.
OK, daca stai in Romania si platesti statului roman, esti fraier ca nu se vad "roadele", ca-s multi hoti, incompetenti tralala... sa inteleg ca daca stai in Romania si platesti statului bulgar esti "tare" si simultan asta o sa "repare" Romania? :doarecapu:

Daca am taxa in masa fiecare aberatie care se practica pe la noi, contra oricaror norme civilizate si morale, poate s-ar trezi unii, ca nu mai au pe cine sa pacaleasca...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

124

luni, 16. mai 2016, 16:40

De ce?Pentru ca nu se vrea.Altfel spus nu putem noi plati cat pot ei fura.

Si decat sa fure hotii romani, mama lor, mai bine dam direct la statu` bulgar... :rizi: .
Io zic ca totusi ar trebui asa, timid, sa schimbam ceva aici... sau macar sa incercam, cum face Cristina :) ... (off off topic:iar daca cineva care a mers cu masina prin Romania inainte de '89 nu vede nici o schimbare la ora asta, atunci sa ma ierte da-i ORB. :D )

Era anormal si ilogic sa nu se simta nimic, insa, platim cu varf si jndesat ce s-a schimbat, iar pentru multi, schimbarea este in rau...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

125

luni, 16. mai 2016, 20:13

Salut.Nu mira pe nimeni ca Romania nu mai are nici un vapor inscris sub pavilion Romanesc?De exemplu Republica Moldova are peste 400.Tot prostu stie ca mai multi bani aduni la buget cu taxe mici si multe decat cu taxe uriase pe care nu le plateste aproape nimeni.Dar domnii nostri vor sa se duca la servici sa nu faca nimic si sa incaseze salarii cat mai mari.Cum dracu poti sa pui taxe pe o amarata de barca mai mari decat pentru un BMW X3?Cand am inceput eu sa platesc impozit la barca impozitul era modic si toata lumea il platea,dupa care a inceput sa creasca an de an .dar eu constiincios am continuat sa-l platesc mai bine de 20 de ani,intre timp baietii destepti care aveau barci cu motoare mari au reusit sa faca in asa fel incat nu mai conteaza ce barca ai toata lumea plateste la fel si daca ai motor de 300cai si de 20 cai.Mergand pe principiu ca noi platim oricum guvernantii nostri au pus in Romania cele mai mari taxe din Europa .

126

luni, 16. mai 2016, 21:58

Precizare de ultima ora ... conform unei aprobari de a face agrement pe Dunare primita de un coleg forumist, stampilata/semnata/parafata/oficiala/etc., aceasta (adica "agrementarea" ) nu numai ca-i permisa doar pe timpul zilei dar e permisa LA MAXIM 30m DEPARTARE DE MALUL ROMANESC!
Deci nu te "agrementezi" tu asa pe unde vrea muschiu` tau, nici macar pana la granita cu vecinii... .
Deja devine distractiv... .
Sa-l atentionezi pe colegul de forum, s-ar putea mai mult sa-l incurce respectiva cerere si poate era mai bine daca putea sa o evite.Oricand "baietii" peste un timp, in alta conjunctura, o sa se lege de momentul acesta, adica o sa spuna:Da' atunci de ce ai cerut aviz de agrement in mai 2016 si acuma de ce nu-ti mai trebuie?
Ce vreau sa spun este faptul ca "baietii" in cazul anterior ar fi mult mai acoperiti la un eventual proces/plangere penala decat daca i-ai "ocoli" de la bun inceput si le-ai spulbera din fasa o eventuala victorie in instanta pe tema asta care s-ar putea sa le dea aripi. :gandesc:
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

127

marți, 17. mai 2016, 09:02

Salut.Nu mira pe nimeni ca Romania nu mai are nici un vbapor inscris sub pavilion Romanesc?De exemplu Republica Moldova are peste 400.Tot prostu stie ca mai multi bani aduni la buget cu taxe mici si multe decat cu taxe uriase pe care nu le plateste aproape nimeni.Dar domnii nostri vor sa se duca la servici sa nu faca nimic si sa incaseze salarii cat mai mari.Cum dracu poti sa pui taxe pe o amarata de barca mai mari decat pentru un BMW X3?Cand am inceput eu sa platesc impozit la barca impozitul era modic si toata lumea il platea,dupa care a inceput sa creasca an de an .dar eu constiincios am continuat sa-l platesc mai bine de 20 de ani,intre timp baietii destepti care aveau barci cu motoare mari au reusit sa faca in asa fel incat nu mai conteaza ce barca ai toata lumea plateste la fel si daca ai motor de 300cai si de 20 cai.Mergand pe principiu ca noi platim oricum guvernantii nostri au pus in Romania cele mai mari taxe din Europa .

Bine spus.

@ Costi,
intr-o tara normala, ar produce schimbari asemenea atitudine? Eu cred ca da, mai ales ca ar proceda asa majoritatea populatiei, nu numai intr-o tara normala, in aproape orice tara...doar la noi ne mai si intrebam daca se poate repara ceva asa...asta e cel mai grav, ca nu constientizam ca datorita mentalitatii colective sunt toate asa cum sunt, ca nu se schimba nimic decat cu forta, nu cu atitudinea mioritica de a face ceva si de a astepta sa faca si celalalat, daca nu il obligi, nu va face...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

128

marți, 17. mai 2016, 09:17

evergreen,
Doar de amorul discutiei, noi nu suntem o tara "normala" daca prin asta intelegi ceva asemanator cu ce-i in vestul europei, de exemplu.
Suntem o natie de sorginte latino-dacica indobitocita de "jde" ani de comunism in care preocuparea principala a majoritatii era sa fure cat mai mult din averea colectiva si sa duca acasa... mentalitate care inca domina chiar daca averea aia o devenit mai putin colectiva.
O alta trasatura caracteristica mostenita din regimul anterior si pt. care "tragem" este afirmarea in mai toate domeniile mai putin pe criteriul competentei cat al tupeului si nesimtirii... daca te uiti cine-i prin politica romaneasca de exemplu, o sa te convingi.
Asa ca evolutia de la noi este normala pt. cine suntem la ora asta... cand o sa se schimbe si in ce ritm, ramane de vazut. :nunteleg:

L.E. In ce priveste unde si cat platesti, eu nu am nici timp nici chef sa inmatriculez masina in Bulgaria, barca in Franta si motocicleta in Mexic. Atat timp cat sunt cetatean roman consider ca este de datoria mea sa platesc statului roman.
NU VREAU SA CONVING PE NIMENI ca asa e bine si nu altfel!
Ce pot sa-ti spun este ca de 25+ de ani n-am intarziat cu plata nici unei taxe sau impozit catre stat, de orice natura ar fi fost... si prin asta cred ca sunt mult mai patriot decat multi care au doar gura mare. :rizi:
Ce pot deasemenea sa te asigur este ca daca o sa consider vreodata ca statu` roman nu mai este "convenabil" pt. mine oricat de "tolerant" as fi, am sa plec si eu si n-am sa ma mai uit inapoi nici macar o secunda.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

129

marți, 17. mai 2016, 09:49

Cata vreme majoritatea considera, din diverse motive, cu precadere din indolenta(chiar daca nu e cazul la tine), ca situatia este mai convenabila decat limita maxima de toleranta...nu se va schimba nimic.
P.S. Nici eu nu prea mai incerc sa demonstrez acest lucru. Daca nu l-a inteles fiecare pana acum, scuza-ma, asta nu mi se pare patriotism, ca nu e vina tarii, ci a populatiei...eu inteleg patriotismul ca dragoste pentru tara si pentru cei care merita, sa nu confundam crestinismul(cu toleranta infinita) cu patriotismul...din patriotism poti sa iti dai viata pentru ceea ce crezi ca merita...dar...sa si triezi si sa cureti cosul de mere stricate...daca bagi praful sub pres, ca inca il mai suporti, inseamna ca faci mai mult rau decat bine, ca lasi buruiana sa creasca...si sa strice si altele...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

130

marți, 17. mai 2016, 10:01

Daca nu l-a inteles fiecare pana acum, scuza-ma, asta nu mi se pare patriotism, ca nu e vina tarii, ci a populatiei...eu inteleg patriotismul ca dragoste pentru tara si pentru cei care merita, sa nu confundam crestinismul(cu toleranta infinita) cu patriotismul

Hai sa ne intelegem :) ... eu NU am sustinut niciodata ca-s un mare patriot, am sustinut ca prin a-mi plati datoriile la stat si a nu fura dovedesc mai mult patriotism decat altii ce se bat cu pumnii in piept dar au datorii de milioane si fura cat pot, de unde apuca.
Cat priveste TERENUL, pe mine nu ma prea intereseaza daca-i aici sau in alta parte, n-am sentimente ca taranu` Ion... pt. mine Romania ii cu tot cu oameni... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

131

marți, 17. mai 2016, 10:31

Si eu ma refeream la a face diferenta clar intre notiuni, pamantul este bun, pacat ca ne suporta... :zambet: ...ma rog...pe unii...
Ne ofera si ne/le(-a) ofera(it) tuturor prea multe, dar regulile si taxele si aberatiile le fac unii, si multi ii/le toleram...in trecut, chiar provocate, mai existau rascoale, haiduci, tocmai (si) din aceste motive(cand mai piereau si dintre "unii:..)...acum...parca nu se mai poate nimic...decat acceptarea "soartei"...create si intretinute tot de catre noi...
P.S. Nu are vina pamantul, tara, ca e locuita de oameni si...mai putin oameni, ca si un copil, cand nu il pedepsesti deloc, ti se urca in cap, mai grav, si ce nu suport(in cazul de fata, mai ales cu copiii, mainales ca am doi) este sa fiu si eu acuzat ca am aceeasi vina, cata vreme nu sunt de acord si incerc sa ma zbat ca sa nu las ca toata lumea lucrurile nerezolvate, si cu copiii, si in societate...si am parte de multe judecati si acuzatii...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

132

marți, 17. mai 2016, 10:40

Ne ofera si ne/le(-a) ofera(it) tuturor prea multe, dar regulile si taxele si aberatiile le fac unii, si multi ii/le toleram...in trecut, chiar provocate, mai existau rascoale, haiduci, tocmai (si) din aceste motive(cand mai piereau si dintre "unii:..)...acum...parca nu se mai poate nimic...decat acceptarea "soartei"...create si intretinute tot de catre noi...

Intr-o tara "normala" (vezi postarea mea anterioara despre cum cred eu ca-i a noastra :) ) daca folosind o atitudine civilizata critici anumite aspecte si ai si ceva sustinere de la un grup suficient de consistent, in general se iau masuri pt. remedierea situatiei.
E, la noi nu-i asa... pe mine chiar ma "distreaza" de ex. treaba cu semnatul diverselor petitii, ca n-am cunostinta ca vreuna sa fi avut vreun efect... :rizi: .
La noi cred ca singura metoda eficienta ca sa schimbi radical ceva ar fi sa iasa populatia in masa pe strazi, sa dea foc, sa sparga, sa bata politicieni s.a.m.d. ... numa` ca io nu-s genu`... :rizi: .
Da` cred ca nu suntem departe... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

134

marți, 17. mai 2016, 11:22

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

135

marți, 17. mai 2016, 12:42

Nu esti sanatos !!! :limba: :prieteni:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

136

marți, 17. mai 2016, 18:14

Ne ofera si ne/le(-a) ofera(it) tuturor prea multe, dar regulile si taxele si aberatiile le fac unii, si multi ii/le toleram...in trecut, chiar provocate, mai existau rascoale, haiduci, tocmai (si) din aceste motive(cand mai piereau si dintre "unii:..)...acum...parca nu se mai poate nimic...decat acceptarea "soartei"...create si intretinute tot de catre noi...

Intr-o tara "normala" (vezi postarea mea anterioara despre cum cred eu ca-i a noastra :) ) daca folosind o atitudine civilizata critici anumite aspecte si ai si ceva sustinere de la un grup suficient de consistent, in general se iau masuri pt. remedierea situatiei.
E, la noi nu-i asa... pe mine chiar ma "distreaza" de ex. treaba cu semnatul diverselor petitii, ca n-am cunostinta ca vreuna sa fi avut vreun efect... :rizi: .
La noi cred ca singura metoda eficienta ca sa schimbi radical ceva ar fi sa iasa populatia in masa pe strazi, sa dea foc, sa sparga, sa bata politicieni s.a.m.d. ... numa` ca io nu-s genu`... :rizi: .
Da` cred ca nu suntem departe... :nunteleg: .

Asta e ideea, sa aplici pentru fiecare ce intelege...altfel...suporti in continuare... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

137

marți, 17. mai 2016, 19:53

Salut.Desi eu sant cu gura mai mare cred ca in mare parte ma aseman cu informer,de exemplu am un papuc pe care l-am cumparat doar sa ma duc la pescuit fiind singura masina 4x4 pe care mi-am permis-o.Din cauza ca circul rar cu ea in afara localitatii nu am platit taxa de drum pe un an fiind foarte scumpa asa ca am preferat sa o platesc de fiecare data cand ies din localitate.Cand mai merg cu ea la tara este o portiune de drum de 700m pe care este necesara taxa de drum si pe care eu de fiecare data o platesc .Toti cunoscutii zic ca sant un prost dar eu vreau sa dorm linistit pe perna mea.Referitor la impozitul pe barca ,am preferat sa platesc in alta tara,sa platesc e un fel de a spune pentru ca in Belgia barcile de agrement nu au nici un fel de taxa,ca un protest pentru taxele aberante din Romania.Daca eu am o barca pe care o folosesc de distractie nu inteleg cum poti sa taxezi o barca de 10 ori mai scump ca o masina pentru oamenii pentru care singurul mijloc de transport este barca si nimeni sa nu protesteze.Dupa parerea mea ori nimeni de acolo nu plateste nimic ori barcile din zona Dunarii produc atata venit incat impozitul e un mizilic.

138

marți, 17. mai 2016, 21:49

Referitor la impozitul pe barca ,am preferat sa platesc in alta tara,sa platesc e un fel de a spune pentru ca in Belgia barcile de agrement nu au nici un fel de taxa,ca un protest pentru taxele aberante din Romania.Daca eu am o barca pe care o folosesc de distractie nu inteleg cum poti sa taxezi o barca de 10 ori mai scump ca o masina pentru oamenii pentru care singurul mijloc de transport este barca si nimeni sa nu protesteze.Dupa parerea mea ori nimeni de acolo nu plateste nimic ori barcile din zona Dunarii produc atata venit incat impozitul e un mizilic.
Asta mi-a placut la maxim :bravo:
In Belgia este considerata de tine barca de agrement si in RO barca de distractie :rizi: :rizi: , suntem romani si gata :apl:
E buna "duma", si o s-o si exersez cand ma v-a intreba cineva: In ce scop va deplasati dle ?:Raspuns: In scop "De distractie" :rizi:
:prieteni:



momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

139

miercuri, 18. mai 2016, 06:31

Salut .Poate nu m-am facut inteles ,Daca pentru mine barca e o distractie,pentru oamenii din delta este o necesitate mai mare decat de exemplu avem noi de masina.Si daca de exemplu un utilizator din delta vrea sa mearga la un vecin pe o insula fara sa pescuiasca se cheama ca face agrement?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

140

miercuri, 18. mai 2016, 07:07

Salut.Am uitat sa mentionez ca pe actele din Belgia srie ,,le bateau de plaisance" ,si nu inteleg unde am gresit pentru ca daca te uti in DEX agrement=placere,distractie.