Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 11. august 2012, 15:00

Pozitia cloncului

:salut:
Salut
Asi vrea sa pun o intrebare fiind la inceputurile pescuitului la clonc, sper sa nu fiu caragios dar consider ca tre sa intreb decat sa fac vreo gafa( pozitia cloncului)
Sunt cloncuri care au pe manerul de prindere profilul degetelor(cum trebuie tinut) pentru cele care nu au asa ceva exista vreo regula care sa-ti spuna pozitia corecta de tinere a cloncului?
Avand in vedere configuratia fiecaruia care nu este la fel (cu SSS-ul in fata, cu SSS-ul in spate)care este regula de folosire? :doaaamne:
Vreau sa nu fiu inteles gresit dar fiecare dintre voi a-ti avut la inceput nedumeriri si ma bazez ca nu ati uitat si-mi veti raspunde :prieteni:
multumesc

2

duminică, 25. noiembrie 2012, 20:52

sa nu mai deschid alt topic intreb aici cum ati invatat sa bateti cu cloncu? si cum iti dai seama ca sunetu scos este cel corect ? o idee ar fi sa umplu cada cu apa si sa ma apuc de cloncanit in cada sau sa ies cu barca pe apa sa bat din barca? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 25. noiembrie 2012, 21:04

:salut:
Salut
Asi vrea sa pun o intrebare fiind la inceputurile pescuitului la clonc, sper sa nu fiu caragios dar consider ca tre sa intreb decat sa fac vreo gafa( pozitia cloncului)
Sunt cloncuri care au pe manerul de prindere profilul degetelor(cum trebuie tinut) pentru cele care nu au asa ceva exista vreo regula care sa-ti spuna pozitia corecta de tinere a cloncului?
Avand in vedere configuratia fiecaruia care nu este la fel (cu SSS-ul in fata, cu SSS-ul in spate)care este regula de folosire? :doaaamne:
Vreau sa nu fiu inteles gresit dar fiecare dintre voi a-ti avut la inceput nedumeriri si ma bazez ca nu ati uitat si-mi veti raspunde :prieteni:
multumesc


Salut si scuze de raspund asa de tarziu...
Sunt cloncuri care trebuie intradevar intr-o pozitie speciala tinute pt a scoate vreun sunet. O regula nu este, depinde de la model la model si singura solutie este: exerseaza, exerseaza, exerseaza...

Cloncurile de la Tilo sunt usor de batut, cu ele poti scoate sunete si daca le tzi invers si cloncanesti in sus, sau doar cu 2 degete.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 25. noiembrie 2012, 21:05

sa nu mai deschid alt topic intreb aici cum ati invatat sa bateti cu cloncu? si cum iti dai seama ca sunetu scos este cel corect ? o idee ar fi sa umplu cada cu apa si sa ma apuc de cloncanit in cada sau sa ies cu barca pe apa sa bat din barca? :gandesc:


Si eu am exersat la inceput in cada, nu-i o idee rea deloc! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 29. noiembrie 2012, 21:21

Cand sor prinde vecinii de unde vin bubuiturile si zgomotele dubioase pe tevile de apa fac coada la usa mea
PSSSSSS!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 30. noiembrie 2012, 15:54

Si eu tot la cada am experimentat primele batai in urma cu ceva ani si... de ce sa nu recunoscca am "plescait" in cada si cand am primit "woodoo" ca tare eram curios... :noroc:

7

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:55

Garantez eu ca nu afla de unde vine zgomotul. Rasuna in tot blocul ! :zambet:
Cand sor prinde vecinii de unde vin bubuiturile si zgomotele dubioase pe tevile de apa fac coada la usa mea
PSSSSSS!

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 12. mai 2016, 10:48

Si eu am exersat la inceput in cada, nu-i o idee rea deloc! :bravo:
Si eu tot in cada am inceput ,,, pana a venit sotia de jos de la scara ( neavand niciun geam catre scara ) si mi-a zis ca se uita toti vecinii in sus sa vada ce se aude ,,, apoi tot la balta din barca am reusit cel mai bine si parerea mea este ca in cada este un inceput dar totusi in balta iti dai seama de sunetul clar care trebuie sa se auda :noroc: :furtuna: :prieteni:
GANDESTE CA UN PESTE