Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 901

miercuri, 20. aprilie 2016, 13:39

Faina stiuca, Kingule! Felicitari! De curiozitate, la ce ai luat-o? Naluca mare sau mica?
Multumesc , am luat-o la o lingura de la Misu , mai exact Dolingerul mare de 20 de grame argintiu. :ochi:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 902

joi, 21. aprilie 2016, 23:51

Mersi! Marti si azi am bagat si io 2 partide ca la carte, de dimineata pana seara. Vreme super, multe marlite si 2 mai imbracate.



Stiuca inca depune aici, foarte apatica.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 903

duminică, 24. aprilie 2016, 22:12

Salut baieti!

1,3 m recordul meu actual...







:ciao:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

3 904

duminică, 24. aprilie 2016, 22:42

Frumos somn! Esti pe lac sau rău acolo?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 905

luni, 25. aprilie 2016, 02:00

Salut baieti!

1,3 m recordul meu actual...



Bravo pentru captura :bravo: am vazut ca esti pe lac, poate ne zici ceva despre lacul respectiv...tine ceva rapitor? :noroc:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

3 906

duminică, 1. mai 2016, 04:15

Salut Mane!Sunt plecat in cursa si de asta am răspuns greu.Balta are cativa somni pe care a vrut sa ii scoată afara...Este o balta micuta,aici nu pescuieste lumea la somn... :ciao:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 907

miercuri, 4. mai 2016, 21:16



''Concurs'' intre mine si fiul meu ,anul trecut, cu tema -captura zilei.Si hop, taman pe cand sa plecam acasa''tati'' o picat pe locul 2..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 908

joi, 5. mai 2016, 00:14



''Concurs'' intre mine si fiul meu ,anul trecut, cu tema -captura zilei.Si hop, taman pe cand sa plecam acasa''tati'' o picat pe locul 2..


Nu am copii insa cred ca e minunat sa mergi la pescuit cu juniorul :buaaaah:


eu "pescuiam" deja pe la 3,4 ani impreuna cu tatal meu....pe la 6 ani m-a dus pe Olt, imi amintesc o partida din vremea aia :buaaaah: am plecat cu autobuzul pe la 3:30 de dimineata, am mers cativa km pe picioare si cand am ajuns eu eram deja ud pana la genunchi de la roua din iarba si imi clantaneau dintii in gura de frig :rizi: Asa a inceput partida, eu am prins multi obleti in ziua aia(cred ca din cauza asta imi amintesc asa bine de partida respesctiva :rizi: )

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 909

joi, 5. mai 2016, 06:14

E tare de tot..Acum vreo 2-3ani ne-am dus tot asa la un feeder insa aveam la mine si un ultralight si gume mici.Tocmai ce bagasera basi de vreo 2 zile..noi nu stiam.Pina sa montez feederul i-am dat lui Patrick ultralight-ul sa se joace pe linga mal..nu au trecut 5 minute ca mi-a venit cu un '''biban'' ciudat pe care ii era frica sa puna mana..era bas...Ei bine a prins in ziua aia vreo 20-30 de basi plus salai ..a fost tare de tot.Mi-a facut praf o rola de textil japonez scump,dar nu mi-a parut rau deloc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 910

duminică, 8. mai 2016, 16:16



Lanseta light 3.5-10 gr,fast..textil japo de 14lb..dril de infarct..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3 911

duminică, 8. mai 2016, 17:06

:bravo: Pe o lanseta light trebuie sa fie super sa prinzi o cucoana ca asta :buaaaah:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

3 912

duminică, 8. mai 2016, 17:46

Frumoasa rau :buaaaah: ...si sa fim sinceri, pe un combo XX heavy n-ar mai fi avut acelasi farmec. :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 913

duminică, 8. mai 2016, 21:17

frumos Gigi, sunt convins ca ai avut parte de un dril de toata frumusetea cu echipamentul folosit.

pe aici nu s-au intamplat prea multe in ultimele partide. destul de nasol as putea spune. au fost ceva avatei de genul asta:



cativa avati medii:







unii putin mai frumosi:





au fost si ceva mustaciosi, din pacate cei mai mari au reusit sa se dezgate inainte de pozat (si au fost cativa) :





si cireasa de pe tort a fost cel mai mare avat prins si masurat in Italia ... cu toate ca sunt convins ca altii au masurat mai multi cm:



... si cam asta a fost tot de prin ultimele iesiri. Incet incet lucrurile incep sa isi revina.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 914

luni, 9. mai 2016, 00:45

Felicitari ! in vreo 3 ceasuri de pescuit a iesit ceva si la mine oaresce :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • poftiti.jpg (144,85 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 4. iunie 2017, 21:44)
  • tablou.jpg (226,87 kB - 39 ori coborit - ultima oara: 2. septembrie 2016, 16:37)

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 915

luni, 9. mai 2016, 20:33

Felicitari voua celor fericiti cu capturi. La mine e ,, tututa" asta de prohibitie .

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 916

marți, 10. mai 2016, 08:11

merci grey_wolf, trece si prohibitia :ochi: ... vad Carol ca merg treburile pe acolo :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3 917

joi, 12. mai 2016, 07:01



Belly Dog arma fatala..Insa captura serii a fost alta..In urma cu 3 saptamani(aprox) am folosit un swimbait Balzer de 18 cm-50 gr.Dupa ce am prins doua stiuci cu el l-am agatat undeva la distanta de vreo 30 m de mal.Am tras de fir din toate directiile si nu am reusit nicicum sa il salvez..Ieri seara ,dam o fuga pe Lipova..inorat..vant ioc..fulgi de plop la greu..numai asa pot sa imi 'intretin' cu maxim succes alergia..stiucile total inactive.. apa tulbure.Pun un cranck de suprafata cu actiune violenta..Recuperez f. incet si din cand in cand accelerez putin..dac chestia asta de vreo 2-3 ori si brusc pe accelerare simt ca ceva nu-i in regula si intezp instant..Naluca iese sus cu o chestie agata de ea..uitasem complet de swimbait-ul ala..si cand colo il aduc la mal agatat tripla in tripla de cranck..Ca imediat dupa aceea a inceput o ploicica ce ne-a murat putin n-a stirbit cu nimic din bucuria regasirii..Din pacate stiucile total inactive au 'cerut ' lanseta light si un widegape cu paletica.Pe arc am pus un kopyto de 7 cm..Si m-am pus la scurmat pe substrat pe unde erau crengile si papurele mai dese..Nu a trecut mult si am 'agatat' ceva ..am intzepat scurt,firul a luat-o in dreapta..si da, era o stiuca apatica ce s-a trezit pina la urma sa faca niste figuri in mal de toata frumusetea..Am avut nu mai putin de 3-4 atacuri in felul asta insa puterea light a lansetei nu era tocmai potrivita pentru carligul ascuns in guma si nu am reusit sa maipenetrez nici una..Pe cand sa se intunece, statuse si ploaia..au inceput sa fie mai active in suprafata..am pus Belly Dog-ul alb din imagine si intr-un loc ceea ce parea a fi miscare de stiuca s-a dovedit a fi un somnuletz f. nervos care mi-a indoit in dril destul de serios lanseta pentru''balauri''..Una peste alta o iesire scurta dar frumoasa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3 918

luni, 16. mai 2016, 00:04

Una lunga si subtire :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • circa 3 kg.jpg (253 kB - 40 ori coborit - ultima oara: 2. septembrie 2016, 16:36)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3 919

luni, 16. mai 2016, 20:40

... pai da, :apl: ... lucrurile merg tot mai bine pe acolo ...

pe aici, dupa un weekend in care au fost fix conditiile care trebuie a iesit doar un singur peste de partea lui Mane, si ala destul de maruntel.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3 920

sâmbătă, 21. mai 2016, 11:00

Am fost cateva zile la un prieten care are o casa intr-o zona muntoasa. Sunt multe lacuri si rauri pe acolo, avand Porta Bote cu mine am luat-o pe lacuri. Cel mai jos era la 1000m altitudine. Am fost si pe unul la 1200m. Frig, foarte frig. Daca batea vantul nu puteam rezista toata ziua in barca. Stiucile si bibanii nu miscau inca. Noroc cu salmonidele.