Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

521

marți, 1. martie 2016, 21:21

Am inteles,mi se pare rezonabil

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

522

vineri, 11. martie 2016, 00:00

Am inteles,mi se pare rezonabil


la ce grosime de fir te gandesti?

cred ca nu ar fi rau sa arunc un ochi dupa vreun tambur de 4000 ... ar pica bine un tambur cu PP de 15 :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

523

vineri, 11. martie 2016, 01:30

[
cred ca nu ar fi rau sa arunc un ochi dupa vreun tambur de 4000 ... ar pica bine un tambur cu PP de 15 :gandesc:


:zambet: Mai bine nu Emile pentru ca presimt ca vei pescui numai cu ala de 15lb si iar apar surprize cateodata :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

524

vineri, 11. martie 2016, 05:24

30 lbs,PP ul are 0.23.Pana la urma am renuntat la idee am pastrat Saragosa si i-am cumparat un tambur de rezerva pe care sper sa-mi intre 250m de pp 30

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

525

joi, 5. mai 2016, 22:07

revin cu un mic update in privinta Seagate-ului de la Daiwa.

Dupa doar cateva luni si vreo 30 de partide incepe sa capete anumite jocuri mult prea mari pentru o perioada atat de scurta de folosire :gandesc: . E adevarat ca a pescuit cu chestii destul de grele si "vibrante" dar ma asteptam la mai multe de la ea.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

526

vineri, 6. mai 2016, 08:03

Si chiar incepuse sa mi para un pic rau ca nu am ales-o in defavoarea Stellei :)))).Inseamna ca am ales bine,Stella 5000 e un tanc de mulineta,si vreau sa zic ca mi intra fif exact cat pe Saragosa de 6000,250m de pp 30lbs

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

527

vineri, 6. mai 2016, 22:29

:rizi: ... sincer, daca as fi ales o Shimano de 5000 in acelasi pret sunt convins ca si-ar fi pastrat fluiditatea mai OK decat Seagate-ul. Biomaster-ul de 2500 dupa vreo 3 ani jumate si multe jiguri de 50 de grame sau voblere de 30 plus destule driluri in care era clar subdimensionat doar de vreo 6-7 luni a inceput sa dea semne clare de oboseala. Aia de 5000 chiar daca are deja vreo 12-14 partide la activ merge ca noua ... si nu a fost menajata deloc, adica voblere grele cu vibratie, jiguri de asemenea plus ca sta asezata pe o lanseta exagerat de rigida.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

528

sâmbătă, 7. mai 2016, 06:03

Ultegra mea face acusica doi ani.A avut de la bun inceput un mic joc la rotor ,dar a ramas doar cu atat.I-am facut un mic upgrade adaugand 3 rulmenti suplimentari-unul in locul bucsei de la wormshaft si doi la knobul manivelei.Acum merge mai ''rotund''..e o adevarata placere sa o pescuiesc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

529

sâmbătă, 7. mai 2016, 08:11

Io am mers ieri pe Lipova, la stiuca si am luat SS-ul 1600.
Are toate jocurile pe care le avea la inceput dar merge ca noua... de 10 ani si ceva... :ochi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

530

sâmbătă, 7. mai 2016, 18:12

.......am luat Sphereos-ul SW de 6000 si pana acum sunt încântat de el.....ce-i drept are doar 5-6 partide scurte ....fără capturi!
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

531

joi, 20. octombrie 2016, 22:33

[
cred ca nu ar fi rau sa arunc un ochi dupa vreun tambur de 4000 ... ar pica bine un tambur cu PP de 15 :gandesc:


:zambet: Mai bine nu Emile pentru ca presimt ca vei pescui numai cu ala de 15lb si iar apar surprize cateodata :rizi: :rizi:



... pai surprize tot apar Mane :rizi: :rizi: :rizi:

... in rest, a mai incercat cineva ceva nou pe aici? Am citit un review interesant a lui Alan Hawk la adresa noului "Black Gold" de la Daiwa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

532

marți, 3. ianuarie 2017, 21:36

Salut baieti.Ceva pareri despre Shimano Twin Power hagane C3000, a aparut deja de ceva timp si sunt curios de parerile posesorilor :zambet:
Ceva pareri si despre Stella FI? :zambet:
Multumesc anticipat :noroc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

533

miercuri, 4. ianuarie 2017, 07:41

Si-a cumparat un amic de-al meu de la un magazin din Romania, un T.P. Hagane de 2500.La rece mergea beton.In sarcina insa , incepea sa maraie . Nu tot timpul doar la woblere mai mari.Amicul meu s-a pus sa o desfaca sa vada ce are , si nu a stiut sa scoata protectia aia din spate pe care a si rupt-o..asa ca adio garantie.Pina la urma i-a dat de urma.Rulmentul de la galet era dus.Mie imi vine greu sa cred ca o mulineta noua vine cu un rulment de galet defect, de aceea cred ca m-am lecuit sa cumpar din magazine romanesti.In fine, la modelul asta nou , producatorii au pus accent intre altele pe o etanseitate sporita in toate punctele considerate slabe, din p.d.v. al patrunderii apei sau mizeriei.Asa ca rulmentul antirevers este protejat suplimentar , insa pentru asta au renuntat la butonul switch rulmentul fiind unisesn, apoi au renuntat la portul de ungere de la galet si portul din corpul mulinetei.Capetii barelor de culisare de la mecanismul de oscilatie a axului sint protejati cu ceva bucse de cauciuc, iar protectia de plastic are si ea o garnitura. Rulmentul din galet este capsulat , astfel incat sa devina etans.Asta e si bine si rau, in sensul ca e bine ca are protectie sporita dar si rau pentru ca daca trebuie sa umbli inauntru nu se poate fara sa desfaci capsula care il contine.Si atunci ori cumperi un ansamblu nou, ori il desfaci gresezi sau inlocuiesti rulmentul cu ce se gaseste la indemana, dar etanseitatea capsulei este comptromisa..Ca si diferenta intre Hagane si conceptul anterior, mai este si geometria diferita a mecanismului interior care a fost mutat in sus prin modificarea dispunerii wormshaftlui si a barelor de culisare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

534

miercuri, 4. ianuarie 2017, 09:33

gata Mane ... esti mancat. este clar ca nu mai scapi si o mulineta noua va veni. sunt curios care dintre cele doua enuntate mai sus o vei alege :gandesc:

ma abtin de la comentarii dat fiind faptul ca nu am pescuit cu niciuna dintre ele, nu am prea citit mai nimic despre nicicare si parerile mele in privinta celor doua le stii deja ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

535

miercuri, 4. ianuarie 2017, 12:34

Si-a cumparat un amic de-al meu de la un magazin din Romania, un T.P. Hagane de 2500.La rece mergea beton.In sarcina insa , incepea sa maraie . Nu tot timpul doar la woblere mai mari.Amicul meu s-a pus sa o desfaca sa vada ce are , si nu a stiut sa scoata protectia aia din spate pe care a si rupt-o..asa ca adio garantie.Pina la urma i-a dat de urma.Rulmentul de la galet era dus.Mie imi vine greu sa cred ca o mulineta noua vine cu un rulment de galet defect, de aceea cred ca m-am lecuit sa cumpar din magazine romanesti.In fine, la modelul asta nou , producatorii au pus accent intre altele pe o etanseitate sporita in toate punctele considerate slabe, din p.d.v. al patrunderii apei sau mizeriei.Asa ca rulmentul antirevers este protejat suplimentar , insa pentru asta au renuntat la butonul switch rulmentul fiind unisesn, apoi au renuntat la portul de ungere de la galet si portul din corpul mulinetei.Capetii barelor de culisare de la mecanismul de oscilatie a axului sint protejati cu ceva bucse de cauciuc, iar protectia de plastic are si ea o garnitura. Rulmentul din galet este capsulat , astfel incat sa devina etans.Asta e si bine si rau, in sensul ca e bine ca are protectie sporita dar si rau pentru ca daca trebuie sa umbli inauntru nu se poate fara sa desfaci capsula care il contine.Si atunci ori cumperi un ansamblu nou, ori il desfaci gresezi sau inlocuiesti rulmentul cu ce se gaseste la indemana, dar etanseitatea capsulei este comptromisa..Ca si diferenta intre Hagane si conceptul anterior, mai este si geometria diferita a mecanismului interior care a fost mutat in sus prin modificarea dispunerii wormshaftlui si a barelor de culisare..

Sa stii ca am mai citit undeva de un tip ce doar dupa cateva partide a avut probleme cu rulmentul de la galet :gandesc:
Personal chiar imi place faptul ca au renuntat la butonul de la antirevers pentru ca nu folosesc niciodata insa imi placea portul de ungere de la galet si cel din corpul mulinetei... :noroc:


gata Mane ... esti mancat. este clar ca nu mai scapi si o mulineta noua va veni. sunt curios care dintre cele doua enuntate mai sus o vei alege

ma abtin de la comentarii dat fiind faptul ca nu am pescuit cu niciuna dintre ele, nu am prea citit mai nimic despre nicicare si parerile mele in privinta celor doua le stii deja ...

Caut informatii Emil, incerc sa fiu la curent in legatura cu mulinetele astora de la Shimano :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

536

miercuri, 4. ianuarie 2017, 20:53

Atunci e posibil sa fie un lot cu ceva probleme.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

537

joi, 5. ianuarie 2017, 12:43

Modelul 2500S il are un amic si dupa un sezon de tras pe Olt cica e cam obosit.E drept ca are drag doar de 4 kg modelul. Cred ca firmele cauta prea mult profitul si acest lucru se vede in mulinete. Am mai zis-o , dupa mine un Biomaster de 2500 isi face treaba excelent in banii aia. Sau , o parere, Mane cauta modelul PG de la TP .Cred ca e mult mai potrivit pentru tine decat C3000.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

538

joi, 5. ianuarie 2017, 14:07

Din cei care posed Shimano din, sa o numim “noua generatie” (adica cele care au intregul mecanism de culisare bagat deasupra roti dintate) putem avea ceva pareri pe aici?

Cand am vazut ca se ingroasa gluma cu noul design si ca tot mai multe modele erau facute dupa noul concept, dupa ce am invartit prin magazin un Stradic FK ce la momentul respectiv nu m-a convins m-am grabit de-a dreptul sa imi cumpar un Biomaster de 5000 facut in modul clasic, adica intreg mecanismul de culisare pus sub rotile dintate. Si nu regret catusi de putin alegerea facuta. Ca si parere personala, o parere formata strict pe baza unor ture de manivela prin magazine a noilor concepte, eu unul le prefer pe cele clasice … parca imi dau senzatia ca ar fi mai bine inchegate si avand centrul de greutate mai jos mi se pare nu doar ca stau mai bine in mana ci si ca echilibreaza mai bine lanseta (fizica mea imi spune ca am dreptate cand fac afirmatia asta). Ce am vrut sa spun in randurile de mai sus … le prefer pe cele “clasice” comparativ cu noul design.

Doar ca, sa zicem ca poate maine/poimaine as vrea sa imi iau o mulineta de 2500. Si sa zicem ca la vremea respectiva va fi updatat Biomaster-ul (nu pomenesc de Sustain ca nu m-a dat pe spate) si deci toate seriile de mulinete vor fi facute pe noul concept. Sa zicem si ca nu imi voi cumpara sub nici o forma Stella care din punctul meu de vedere nu isi justifica pretul. Care dintre modele pare mai inchegata? Care dintre modele a dovedit ca tine mai bine in timp?

Sunt pe aici ceva posesori atat de Shimano “clasic” cat si “noul concept”? Pot scrie cateva randuri despre care le pica lor mai bine in mana?

Mane … Zamfi zice bine cand spune de TP PG. Lasa Stella aia :rizi: care costa prea multi bani si care nu se justifica pentru pescuitul pe care il facem noi. As mai intelege daca am pescui in apa sarata … dar la avat, salau si eventual vreun somnic ratacit nu cred ca are rost.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

539

joi, 5. ianuarie 2017, 15:06

SHIMANO 2017 TWINPOWER XD : New Tackle

model nou de twin power 2017, design nou la bail arm si viteza mare de recuperare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

540

joi, 5. ianuarie 2017, 16:49

Mane, TP dupa parerea mea nu merita. Cel putin cand a aparut aici varianta SW, a fost o deziluzie. Prezentata ca fiind apropiata de Stella FI la un pret mai accesibil, s-a dovedit ca in punctele esentiale (galet, arc pick-up, pinion si ax melcat) e departe de Stella. Plus ca nu avea Micromodule gear. Varianta clasica se pare ca are dar nu se importa, era prezentata ca finnd JDM. Bizarerii comerciale.

Am un prieten, proprietar de magazin cu articole de pescuit. 80% din iesiri le face pe mare, restul la rapitor (stiuca, black-bass si somn) pe lacurile si raurile din jur. Si el si colegul lui de pescuit au avut Stella 3000 FI. Ambele mulinete au rezistat (cu service si schimbat unele piese :rizi: ) cam trei ani, chiar mi-a aratat data trecuta rotile dintate, sau ce a mai ramas din ele. Acum, stiind ce si cum pescuiesc respectivii, pot sa-ti spun cu mana pe inima ca pe tine te-ar tine cam 10 ani. :rizi:
Deoarece ceea ce fac indivizii e macelarirea mulinetei - apa sarata, rapitori marini, inclusiv ton de 15-20 de kg obosit in forta si, ca si relaxare, dat la stiuca si somn cu tot felul de deep diving cranckuri care la recuperare iti scutura si creierii. Si pescuit cam 200 de zile pe an.
Asta daca vrei sa faci o nebunie si esti dispus sa cheltui 500 de firfirici, cam cu atat gasesti una acum.


Dupa ce a distrus Stella si cum aparuse noul TP, l-a luat. L-am intrebat de curiozitate cum e, mi-a zis ca momentan mulineta se comporta bine. Asta dupa 3 luni de folosire mai putin intensiva decat de obicei. Si repet, e varianta clasica, nu SW.
Cum trec pe la el aproape saptamanal, te voi tine la curent cu durata de viata a mulinetei, poate apuc sa o vad si desfacuta.
Pret...in jur de 300 de euro.


Intre ele ar fi noul Vanquish despre care gurile rele de pe net spun ca e stocul de Stella de care Shimano vrea sa se debaraseze inainte de a baga noul model pe piata. Doar rotorul e nou, cu arcul dispus pe partea opusa galetului.
In jur de 400 de euro.


Daca ar fi dupa mine, Biomasterul lui Anem e cea mai OK alegere in ceea ce priveste raportul pret/performante.


In rest, majoritatea chestiilor prezentate in ultima vreme ca fiind revolutii tehnice sunt in mare parte doar comerciale. Au concurat cu cine propune frana mai puternica fara sa tina cont cat rezista restul pieselor la respectiva capacitate de franare, inainte de aia a fost cu reducerea greutatii, acum e cu etanseitatea. De parca la fiecare iesire la pescuit as face baie cu mulineta. E importanta la pescuitul pe mare si nici acolo nu e totul, etans sau nu, fara intretinere tot au o viata mai scurta mulinetele, dar pe apa dulce...


Pina la urma cel mai important factor e cel subiectiv, sa-ti placa mulineta si sa-ti pice bine la mana.

Subiecte asemănătoare